Shoutbox 0 nowych PW 


3 Stron V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Torsen ze wstępnym spięciem
Krismo
post Sat, 01 Jan 2011 - 21:49
Post #1


Frequent User
Dołączył: Tue, 15 March 2005
Skąd: Pabianice





Witam,
zastanawiałem się nad sposobem wyeliminowania jednej z (moim zdaniem) wad napędu z centralnym torsenem.
Chodzi mi o sytuację, gdy jedno z kół jest w powietrzu i auto nie przenosi napędu na pozostałe oraz o sytuację, gdy moment jest w dość znacznym zakresie "przerzucany" pomiędzy osie.
Znalazłem artykuł o torsenie T3R ze wstępny spięciem.
Moje pytanie jest takie: czy ktoś ma jakąkolwiek wiedzę na ten temat, lub doświadczenia, lub wie jak wykonać taką dodatkową blokadę wewnętrzną torsena.
Pozdr.
K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sat, 01 Jan 2011 - 21:49
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Albert
post Sat, 01 Jan 2011 - 21:54
Post #2


Administrator
Dołączył: Thu, 10 October 2002
Skąd: Warszawa





temat ciekawi także mnie. Daj proszę znać jak byś coś ustalił


--------------------
Administrator forum - kontakt forum@racingforum.pl

TP: 1:42.147 | 450 km | 1335kg | slick Hankook 260

VERKLINE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Krismo
post Sun, 02 Jan 2011 - 09:14
Post #3


Frequent User
Dołączył: Tue, 15 March 2005
Skąd: Pabianice





Znalazłen np. takie rozwiązanie:

http://www.wavetrac.net/technical.htm

Czyli po prostu trzeba wywołać dodatkowe tarcie (blokadę cierną) na kołach zębatych.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Waldus66666
post Mon, 03 Jan 2011 - 22:02
Post #4


Rookie
Dołączył: Mon, 10 November 2008





Ja też długo rozmyślałem nad tym jak wyeliminować wady quattro takiego jak w S2 i moje wnioski są takie:
1 - Centralny mechanizm różnicowy (Crown Gear Differential) zastosowany w RS5 eliminuje wspomnianą niedogodność.
2 - Wziąć tylny aktywny dyfer z S4 B8.
Pytanie tylko czy:
Ad. 1 - Czy skrzynia z RS5 podejdzie zamiast 01E (nie widziałem RS5 na żywo od spodu). Jeżeli dało by się to dodatkowo zyskuje się cofnięcie silnika o ~15 cm.
Ad. 2 - Czy dało by się wysterować zeswapowany aktywny dyfer w S2? Czy jest to wykonalne? Może ktoś wie jak rozwiązane jest sterowanie aktywnym dyfrem w S4 B8?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cowboy
post Mon, 03 Jan 2011 - 22:09
Post #5


Administrator
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: Wawa





ad. 1 nie wiadomo czy ta skrzynia zmieści się w tunelu bo jest szersza, trzeba całkowicie przerobić maglownice i jest to mega trudne zadanie bo w miejscu maglownicy bedzie dzwon skrzyni i w związku z tym ori drązki się nie da zrobić jak w oryginale
sprzegło z tym grzybkowym zamachem rozdzielającym wieniec od dwumasa powinno podejść, ewentualnie jakis adpater, podobnie dorobienie połosi to juz bedzie Pan Pikuś jak ktoś przeniesie maglownice pod silnik smile.gif
skrzynia z RS5 to kosztuje pewnie tyle co takie S2 - tak przy okazji wink.gif

ad. 2 zamiast aktywnego dyfra najprościej zeswapowac torsena z audi V8


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Waldus66666
post Mon, 03 Jan 2011 - 22:23
Post #6


Rookie
Dołączył: Mon, 10 November 2008





Skrzynie z RS5 podałem jako przykład ponieważ po raz pierwszy zastosowano w niej nowy typ centralnego mechanizmu różnicowego. Patrząc jednak na konstrukcje tej skrzyni przypuszczam, że sam dyferencjał będzie pasował do skrzyń quattro z A4 B8 (w zamyśle kupić skrzynie z A4 B8 + wymiana centralnego mechanizmu różnicowego na taki jak w RS5).

Owszem torsen z V8 w tylnym dyfrze jest fajny, ale w sytuacji gdy jedno koło nie ma przyczepności to drugie nie ciągnie i przypuszczam, że właśnie to autor wątku miał na myśli.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Albert
post Mon, 03 Jan 2011 - 23:51
Post #7


Administrator
Dołączył: Thu, 10 October 2002
Skąd: Warszawa





Mozesz napisac wiecej o dyferencjale z rs5 ? Skrzynia z walkiem przesunietym pierwszy raz pojawila sie w a5.

Skrzynua z rs4 b7 jest ciekawa bo ma rozklad momentu 40:60 i podzial do 4:1 vs 2:1 ktory jest w normalnych torsenach. Skrzynia jest podobna do 01E i idzie zaadoptowac do s2.



--------------------
Administrator forum - kontakt forum@racingforum.pl

TP: 1:42.147 | 450 km | 1335kg | slick Hankook 260

VERKLINE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Albert
post Mon, 03 Jan 2011 - 23:52
Post #8


Administrator
Dołączył: Thu, 10 October 2002
Skąd: Warszawa





Do tylu do s2 mozna wsadzic plytke zwykla a aktywny dyfer z b8 wymaga calwj skomplikowanej elektroniki i wydaje mi sie ze nie jest to do odtworzenia w s2.


--------------------
Administrator forum - kontakt forum@racingforum.pl

TP: 1:42.147 | 450 km | 1335kg | slick Hankook 260

VERKLINE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Krismo
post Tue, 04 Jan 2011 - 09:14
Post #9


Frequent User
Dołączył: Tue, 15 March 2005
Skąd: Pabianice





To po kolei:
1. mam u siebie skrzynię 01E i nie jest to jakiś wielki temat to wsadzić.
2. torsen z tyłu powiela wadę torsena środkowego. Dodatkowo przy "sportowej" jeździe oba torseny "motają" moment i napęd w każdą stronę, co też uważam za wadę.
3. torsen z tyłu nie rozwiązuje problemu "podniesionego koła"
4. nie miałem okazji jeździć z nowym dyfrem od RS, ale jesli daje 60:40 na tył to moim zdaniem nie dobrze, bo auto będzie nadsterowne
5. chcę w jakimś stopniu zablokować torsena, by właśnie ustabilizować auto i by można było wyprowadzać auto gazem
6. w tym tygodniu wyjmuję torsena i spróbuję go trochę zablokować i zobaczę, jaki to daje efekt. Jak ktoś ma pomysł, jak zrobić to w poprawny sposób, to chętnie posłucham
Pozdr.
K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Albert
post Tue, 04 Jan 2011 - 09:18
Post #10


Administrator
Dołączył: Thu, 10 October 2002
Skąd: Warszawa





na ile poprawiło się prowadzenie auta lub jakie przyniosło efekty wsadzenie szpery płytkowej do tyłu ?


--------------------
Administrator forum - kontakt forum@racingforum.pl

TP: 1:42.147 | 450 km | 1335kg | slick Hankook 260

VERKLINE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Krismo
post Tue, 04 Jan 2011 - 09:26
Post #11


Frequent User
Dołączył: Tue, 15 March 2005
Skąd: Pabianice





Coś jak torsen z V8, tyle że bardziej stabilne. Ogólnie nadsterownie.
Mam ustawioną na 90 Nm, może to jest zbyt dużo na śliskim i tył się za bardzo uślizguje?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cowboy
post Tue, 04 Jan 2011 - 09:49
Post #12


Administrator
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: Wawa





CYTAT(Albert @ Mon, 03 Jan 2011 - 23:51) *
Mozesz napisac wiecej o dyferencjale z rs5 ? Skrzynia z walkiem przesunietym pierwszy raz pojawila sie w a5.

Skrzynua z rs4 b7 jest ciekawa bo ma rozklad momentu 40:60 i podzial do 4:1 vs 2:1 ktory jest w normalnych torsenach. Skrzynia jest podobna do 01E i idzie zaadoptowac do s2.


obecnie ten typ skrzyni jest także w A4, przełożenie główne jest 4,11 wiec podejdzie do starych audi
ciekaw jestem czy torsen w niej jest taki jak w RS5 ?
skrzynia z RS4 bedzie również strasznie droga, a skrzynie nowego typu z A4 mają juz baaardzo przystępne ceny i 15cm w położeniu silnika moze dac lepszy efekt niz 40:60 ?

CYTAT(Krismo @ Tue, 04 Jan 2011 - 09:14) *
To po kolei:
1. mam u siebie skrzynię 01E i nie jest to jakiś wielki temat to wsadzić.
2. torsen z tyłu powiela wadę torsena środkowego. Dodatkowo przy "sportowej" jeździe oba torseny "motają" moment i napęd w każdą stronę, co też uważam za wadę.
3. torsen z tyłu nie rozwiązuje problemu "podniesionego koła"
4. nie miałem okazji jeździć z nowym dyfrem od RS, ale jesli daje 60:40 na tył to moim zdaniem nie dobrze, bo auto będzie nadsterowne
5. chcę w jakimś stopniu zablokować torsena, by właśnie ustabilizować auto i by można było wyprowadzać auto gazem
6. w tym tygodniu wyjmuję torsena i spróbuję go trochę zablokować i zobaczę, jaki to daje efekt. Jak ktoś ma pomysł, jak zrobić to w poprawny sposób, to chętnie posłucham
Pozdr.
K.


skoro problem podniesionego koła jest tutaj jakby całym źródłem zła to moze prościej i lepiej pokombinowac z zawieszeniem żeby nie jeździć na 3 czy 2 kołach ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Waldus66666
post Tue, 04 Jan 2011 - 10:19
Post #13


Rookie
Dołączył: Mon, 10 November 2008





Poniżej filmik pokazujący działanie nowego dyferencjału z RS5. To co jest interesujące zaczyna się od 2:00 aż do 3:58.
Crown Gear Diff
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JJacek
post Tue, 04 Jan 2011 - 10:41
Post #14


Forum Killer
Dołączył: Thu, 13 April 2006





CYTAT(Waldus66666 @ Mon, 03 Jan 2011 - 22:02) *
1 - Centralny mechanizm różnicowy (Crown Gear Differential) zastosowany w RS5 eliminuje wspomnianą niedogodność.
2 - Wziąć tylny aktywny dyfer z S4 B8.

CYTAT(Waldus66666 @ Tue, 04 Jan 2011 - 10:19) *
Poniżej filmik pokazujący działanie nowego dyferencjału z RS5. To co jest interesujące zaczyna się od 2:00 aż do 3:58.
Crown Gear Diff

Ten nowy Crown Gear Diff jak widać nie rozwiąże sam problemu, bo nie obsługuje sytuacji 0/100. Kombinacja (crown gear diff centralnie+dyferencjał aktywny z tyłu )jest porównywalna z kombinacją (torsen centralnie+szpera płytkowa z tyłu) z dokładnością do rozkładu i nadal nie obsłuży sytuacji przedniego koła w powietrzu.

Jaki efekt w takim aucie jak S2 ma użycie dwóch szper płytkowych (przód i tył)? Teoretycznie problematyczna byłaby tylko sytuacja dwóch przednich lub dwóch tylnich kół w powietrzu. Takie pytanie laika, bo nie mam praktycznego doświadczenia z tego typu mechanizmami.

CYTAT(cowboy @ Tue, 04 Jan 2011 - 09:49) *
ciekaw jestem czy torsen w niej jest taki jak w RS5 ?

W RS5 nie ma już Torsena wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cowboy
post Tue, 04 Jan 2011 - 11:00
Post #15


Administrator
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: Wawa





CYTAT(JJacek @ Tue, 04 Jan 2011 - 10:41) *
Jaki efekt w takim aucie jak S2 ma użycie dwóch szper płytkowych (przód i tył)? Teoretycznie problematyczna byłaby tylko sytuacja dwóch przednich lub dwóch tylnich kół w powietrzu. Takie pytanie laika, bo nie mam praktycznego doświadczenia z tego typu mechanizmami.


w zasadzie w takim S2 to się pewnie unosi wewnętrzne tylne koło, czy mocna szpera na tylnym dyfrze nie rozwiąże problemu ?

czy jak rozwiąże problem to z kolei pojawia sie nadsterowność ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Waldus66666
post Tue, 04 Jan 2011 - 11:11
Post #16


Rookie
Dołączył: Mon, 10 November 2008





CYTAT
Ten nowy Crown Gear Diff jak widać nie rozwiąże sam problemu, bo nie obsługuje sytuacji 0/100. Kombinacja (crown gear diff centralnie+dyferencjał aktywny z tyłu )jest porównywalna z kombinacją (torsen centralnie+szpera płytkowa z tyłu) z dokładnością do rozkładu i nadal nie obsłuży sytuacji przedniego koła w powietrzu.


Moje rozumienie Wikipedii (quattro) jest takie, że nowy dyferencjał może się całkowicie zablokować. Jeżeli źle rozumiem działanie tego mechanizmu to poproszę o wyjaśnienia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Albert
post Tue, 04 Jan 2011 - 11:37
Post #17


Administrator
Dołączył: Thu, 10 October 2002
Skąd: Warszawa





up to 100% can be transfered to one axle

http://www.youtube.com/watch?v=MjaCbpw84kw#t=3m44s


--------------------
Administrator forum - kontakt forum@racingforum.pl

TP: 1:42.147 | 450 km | 1335kg | slick Hankook 260

VERKLINE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dżordżyk
post Tue, 04 Jan 2011 - 12:10
Post #18


Forum Homee
Dołączył: Thu, 29 March 2007
Skąd: Tarnowskie Góry-Sląskie





Bo obejrzeniu obydwu filmików można wywnioskować:
W normalnych warunkach przyczepności: tył dostaje 60%momentu / przód 40%
Kiedy uślizgnie się przednia oś, może być przekazane do 85% na tył i 15% na przód
Kiedy uślizgnie się tylnia oś, może być przekazane do 70% na przód i 30% na tył
To powyżej ale z wyłączonym systemem ESP.
Kiedy znów system ESP będzie włączony może być przekazane do 100% momentu na jedną z osi.
Dodatkowo system Torque Vectoring pomaga autu skręcać przyhamowując dwa wewnętrzne koła w zakręcie zanim zaczną się ślizgać. Coś jak podczas jazda na sankach, shamuje się prawą nogą to skręca się w prawo i odwrotnie biggrin.gif
A ten Crown Gear Diff to moim zdaniem połączenie trochę torsena z mechanizmem sprzęgła. Jeśli np. prędkość obrotowa tylniej osi znacznie wzrośnie w porównaniu do prędkości obrotowej przedniej osi to płytki w mechanizmie się zacisną i tym samym moment zostanie przekazany na przód. Bardzo ciekawe rozwiązanie jak dla mnie. No i faktycznie Audi w tym Crown Gear Diff odeszło trochę od koncepcji torsena i nie jest to już tradycyjny torsen.


--------------------
Audi 20V Turbo Quattro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Albert
post Tue, 04 Jan 2011 - 12:32
Post #19


Administrator
Dołączył: Thu, 10 October 2002
Skąd: Warszawa





CYTAT(JJacek @ Tue, 04 Jan 2011 - 10:41) *
Jaki efekt w takim aucie jak S2 ma użycie dwóch szper płytkowych (przód i tył)? Teoretycznie problematyczna byłaby tylko sytuacja dwóch przednich lub dwóch tylnich kół w powietrzu.


Wg mnie tylko ten przypadek jest problemem kiedy 2 koła na jednej osi są w powietrzu. Wtedy druga oś nie dostanie napędu przy zestawie przód + tył LSD a centralny Torsen.

Czy coś takiego się może zdarzyć na torze lub na ulicy ? wg mnie nie

Czy coś takiego się może zdarzyć na KJS, odcinku specjalnym ? być może ... pytanie jak często ... to już Krismo się musi wypowiedzieć




--------------------
Administrator forum - kontakt forum@racingforum.pl

TP: 1:42.147 | 450 km | 1335kg | slick Hankook 260

VERKLINE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
voj2s
post Tue, 04 Jan 2011 - 13:35
Post #20


Forum Killer
Dołączył: Thu, 07 August 2003
Skąd: krakow





masz Albert racje 2 X LCD zalatwi problem ktory generuje torsen w miejscu centralnego dyfra ale tylko czesciowo ....
bo tak slabe spiecie LSD typu 30-50Nm i uniesienie kola na tej osi spowoduje przekaznie na druga os (zaleznie od torsena) 60-100 lub 120-200Nm czyli calkowity moment obrotowy bedzie 90-250Nm na kolach .... biorac pod uwage ze silnik ma ok 400Nm, zakret byl pokonywany na biegu 3 ( 1.32(zazwyczaj takie przelozenia jest 3 biegu ) x 4,11 = ~ 2170Nm --- > tyle jest na kolach gdy wszystko dziala jak pownno

jak latwo policzyc dla spiecia szper 100Nm czyli juz mocno bedzie 500Nm przy torsenie 4:1 co i tak chyba nikogo nie satysfakcjonuje bo po pierwsze dosc duza loteria ktore kolo, ktora os przekazuje moement, napewno nie poprawia to prowadzenia w sytuacji o ktorej jest mowa

moje wnioski LSD TAK ale nie zlikwiduja one problemu torsena tylko przy dobrze ustawionym zawieszeniu powinny zapewnic wieksza przewidywalnosc a stopien ich spiecia balans nadsterowny /podsterowny

PS szkoda ze jestem chory bo wlasnie bym rozkrecil torsena i kombinowal jak go zmodyfikowac , skoro da sie przerobic z 2:1 na 4:1 to i wstepne spiecie tez da sie mu zrobic jak sadze


--------------------
... soon
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stron V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Tuesday, 23 April 2024 - 11:55