Shoutbox 0 nowych PW 


713 Stron V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Motoryzacyjne pytania i odpowiedzi...
Joker
post Tue, 18 Aug 2009 - 13:04
Post #21


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 24 March 2003





CYTAT(jagus @ Tue, 18 Aug 2009 - 12:45) *
dodam jeszcze ze w dodge-u caravanie ktorym jezdzilem i fordzie f-150 po wrzuceniu na jakikolwiek inny bieg niz D (1,2,3) bylo odczuwalne hamowanie silnikiem tak jak w zwyklym manualu. podczas jazdy tymi autami na Drive, po puszczeniu calkowicie gazu skrzynia w ogole nie hamowala.

Ja niejasno się wyraziłem - u mnie też na 3-2-1 JEST hamowanie silnikiem ale nie tak mocno odczuwalne jak w manualu (raczej przez zestopniowanie skrzyni).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Tue, 18 Aug 2009 - 13:04
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Reaper
post Tue, 18 Aug 2009 - 22:59
Post #22


Super User
Dołączył: Fri, 10 December 2004
Skąd: Malbork/Gdańsk





Ja jak jezdzilem na islandii kolezanki Citroenem C3 to w trybie snow hamowalo to cos silnikiem


--------------------
VW CC GT 2014
Go to the top of the page
 
+Quote Post
spd
post Wed, 26 Aug 2009 - 23:41
Post #23


Frequent User
Dołączył: Tue, 07 June 2005





Jak już jesteśmy przy skrzyniach biegów to zadam pytanie, które mnie od dłuższego czasu nurtuje. Mianowicie czemu z dragowym automatem silnik wydaje jednostajne buczenie jakby pracował cały czas na tych samych obrotach?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dejv667
post Thu, 27 Aug 2009 - 08:38
Post #24


Forum Homee
Dołączył: Thu, 12 May 2005
Skąd: Brachttal / Niemcy





CYTAT(spd @ Wed, 26 Aug 2009 - 23:41) *
Jak już jesteśmy przy skrzyniach biegów to zadam pytanie, które mnie od dłuższego czasu nurtuje. Mianowicie czemu z dragowym automatem silnik wydaje jednostajne buczenie jakby pracował cały czas na tych samych obrotach?

Bo zapewne pracuje. Nie wiem jak dziala automat do dragu, ale obstawiam, ze blizej mu do skrzyni bezstopniowej niz do normalnej skrzynki automatycznej. Dzieki temu od startu do mety jedziemy na obrotach przy ktorych silnik generuje maksimum mocy.
Jesli sie myle to prosze mnie poprawic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Purchawa
post Thu, 27 Aug 2009 - 14:39
Post #25


User
Dołączył: Thu, 06 January 2005
Skąd: Anastazew





Z tego co ostatnio czytalem o nowych skrzyniach automatycznych z USA, to zaczeli oni stosowac dodatkowy bieg tylko do hamowania silnikiem.
Czyli przykladowo skrzynia ma 5 biegow do normalnej jazdy plus jeden, do jazdy nie wykozystywany.


--------------------
Duże, średnie i średnio małe...
Moc dostarcza - Master's Tuning
Octavia Club Polska
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Joker
post Thu, 27 Aug 2009 - 14:43
Post #26


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 24 March 2003





Ciekawe o jakim przełożeniu w stosunku do głównego.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Colin
post Thu, 27 Aug 2009 - 16:20
Post #27


Otaku
Dołączył: Mon, 21 October 2002
Skąd: Kraków





CYTAT(dejv667 @ Thu, 27 Aug 2009 - 08:38) *
Bo zapewne pracuje. Nie wiem jak dziala automat do dragu, ale obstawiam, ze blizej mu do skrzyni bezstopniowej niz do normalnej skrzynki automatycznej. Dzieki temu od startu do mety jedziemy na obrotach przy ktorych silnik generuje maksimum mocy.
Jesli sie myle to prosze mnie poprawic.

Wydaje mi sie, ze spowodowane jest to powolnym "klejeniem" sprzegla. To czesto mozna w automatach spotkac, ze w pewnym zakresie (raczej na niskich obr) samochod przyspiesza a obroty stoja w miejscu. Ale dragowym nie jezdzilem i tylko sie mi moze wydawac.


--------------------
Aerospace Electronics :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rottie
post Thu, 27 Aug 2009 - 22:02
Post #28


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 09 March 2003
Skąd: Londyn





Ok, to jeszcze jedno:
Czy samochod w automacie w ktorym jest tryb SPORT pali tyle samo co w normalnym trybie, przy ekonomicznej jezdzie?

Przyklad - jezdze przewaznie w trybie SPORT w mojej 540 bo lepiej sie zbiera, ale czasami stoje w korkach albo wleke sie powoli. Czy powinienem wtedy przerzucac na normalny tryb jak i tak nie wykorzystuje wyzszych obrotow do zmiany biegu itp, czy nie ma to sensu bo i tak jezdze ekonomicznie/wolno?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PietereQ
post Thu, 27 Aug 2009 - 22:27
Post #29


Super User
Dołączył: Tue, 15 February 2005
Skąd: Poznań





CYTAT(dejv667 @ Thu, 27 Aug 2009 - 08:38) *
Bo zapewne pracuje. Nie wiem jak dziala automat do dragu, ale obstawiam, ze blizej mu do skrzyni bezstopniowej niz do normalnej skrzynki automatycznej. Dzieki temu od startu do mety jedziemy na obrotach przy ktorych silnik generuje maksimum mocy.
Jesli sie myle to prosze mnie poprawic.


Z tego co pamiętam jak pokazywali w jakimś programie, rozbebeszoną skrzynie z dragstera po jednym biegu, jest to w zasadzie skrzynia jednobiegowa z wielotarczowym sprzęgłem, którego "spięciem" ustawia się przyśpieszenie/trakcję/obroty.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Joker
post Thu, 27 Aug 2009 - 22:36
Post #30


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 24 March 2003





CYTAT(rottie @ Thu, 27 Aug 2009 - 22:02) *
Ok, to jeszcze jedno:
Czy samochod w automacie w ktorym jest tryb SPORT pali tyle samo co w normalnym trybie, przy ekonomicznej jezdzie?

Przyklad - jezdze przewaznie w trybie SPORT w mojej 540 bo lepiej sie zbiera, ale czasami stoje w korkach albo wleke sie powoli. Czy powinienem wtedy przerzucac na normalny tryb jak i tak nie wykorzystuje wyzszych obrotow do zmiany biegu itp, czy nie ma to sensu bo i tak jezdze ekonomicznie/wolno?



rottie,

spójrz jak zachowuje się silnik i wyobraź sobie manuala.
Skoro biegi podciągane są wyżej, a na (przykładowo) 1/2 gazu masz otwarcie przepustnicy na 3/4 (stąd NIBY lepiej się zbiera) i redukcję to jak sam wiesz wyższe obroty - więcej paliwa. Przy spokojnej jeździe spali więcej, bo często bez sensu trzyma wysokie obroty mimo, że Tobie "wystarczyłby" już wyższy bieg na daną chwilę.

Jeśli chodzi o samo spalanie - spali więcej, ciągnie wyżej obroty, i dłużej je trzyma zanim zmieni na kolejny bieg.
Ma to jeden plus, czujesz auto na obrotach, odpuszczenie gazu = hamowanie silnikiem z wyższych obrotów, stabilniej na kołach niż na "automatowskim luzie".

PS. Wiem, że dużo cudzysłowów ale to po to, by się nie czepiać nazw a przełożyć na pracę automatu.
PS2. Dodatkowo powiem Ci, że "lepsze zbieranie się" to tylko subiektywne odczucie. Gdy walniesz mu w dechę, to czy na sporcie, czy na ekonomicznej pojedzie tak samo. Chyba, że te zbieranie się, to właśnie dłuższe trzymanie wyższych obrotów zamiast wyższego biegu i redukcji, to się zgodzę. Ale jak jeździsz spokojnie, to i na ekonomicznej wyczujesz jak głęboko dępnąć gaz, by mieć redukcję na pożądany bieg.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maxZ
post Thu, 27 Aug 2009 - 23:44
Post #31


Frequent User
Dołączył: Wed, 15 November 2006
Skąd: Warszawa/Poznan





CYTAT(joker @ Thu, 27 Aug 2009 - 22:36) *
rottie,

spójrz jak zachowuje się silnik i wyobraź sobie manuala.
Skoro biegi podciągane są wyżej, a na (przykładowo) 1/2 gazu masz otwarcie przepustnicy na 3/4 (stąd NIBY lepiej się zbiera) i redukcję to jak sam wiesz wyższe obroty - więcej paliwa. Przy spokojnej jeździe spali więcej, bo często bez sensu trzyma wysokie obroty mimo, że Tobie "wystarczyłby" już wyższy bieg na daną chwilę.

Jeśli chodzi o samo spalanie - spali więcej, ciągnie wyżej obroty, i dłużej je trzyma zanim zmieni na kolejny bieg.
Ma to jeden plus, czujesz auto na obrotach, odpuszczenie gazu = hamowanie silnikiem z wyższych obrotów, stabilniej na kołach niż na "automatowskim luzie".

PS. Wiem, że dużo cudzysłowów ale to po to, by się nie czepiać nazw a przełożyć na pracę automatu.
PS2. Dodatkowo powiem Ci, że "lepsze zbieranie się" to tylko subiektywne odczucie. Gdy walniesz mu w dechę, to czy na sporcie, czy na ekonomicznej pojedzie tak samo. Chyba, że te zbieranie się, to właśnie dłuższe trzymanie wyższych obrotów zamiast wyższego biegu i redukcji, to się zgodzę. Ale jak jeździsz spokojnie, to i na ekonomicznej wyczujesz jak głęboko dępnąć gaz, by mieć redukcję na pożądany bieg.


Wydaje mi sie że nie masz racji w pkt.2 Popierwsze sam wykazałeś że "lepsze zbieranie sie" to wcale nie jest subiektywne li tylko odczucie gdyż silnik wyżej sie kreci. Pozatym jest jeszcze cos takiego jak szybsze działanie przepustnicy w trybie sport czy w niektórych samochodach bardziej agresywna - szybsza zmiana przełożeń.


--------------------
___/==\*/==\___\ 75 nowy nabytek, wymaga trochę pracy

(Oo( =I= )oO) 123 perfect condition
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rottie
post Thu, 27 Aug 2009 - 23:54
Post #32


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 09 March 2003
Skąd: Londyn





CYTAT(maxZ @ Thu, 27 Aug 2009 - 22:44) *
Pozatym jest jeszcze cos takiego jak szybsze działanie przepustnicy w trybie sport

Prawde mowiac to mnie wlasnie przekonuje do tego trybu i dlatego go uzywam, w zakorkowanym Londynie i tak rzadko kiedy przekraczam 60km/h/3 bieg
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Joker
post Fri, 28 Aug 2009 - 00:04
Post #33


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 24 March 2003





CYTAT(maxZ @ Thu, 27 Aug 2009 - 23:44) *
Wydaje mi sie że nie masz racji w pkt.2 Popierwsze sam wykazałeś że "lepsze zbieranie sie" to wcale nie jest subiektywne li tylko odczucie gdyż silnik wyżej sie kreci. Pozatym jest jeszcze cos takiego jak szybsze działanie przepustnicy w trybie sport czy w niektórych samochodach bardziej agresywna - szybsza zmiana przełożeń.

dlatego dopisałem to :

CYTAT(joker @ Thu, 27 Aug 2009 - 22:36) *
Chyba, że te zbieranie się, to właśnie dłuższe trzymanie wyższych obrotów zamiast wyższego biegu i redukcji, to się zgodzę.


Spalanie jest jednak większe to głównie chciałem potwierdzić smile.gif
A przepustnica tak jak powiedziałem, depczesz gaz nie za mocno a auto reaguje jakby on był w podłodze. Co innego szybsze zmiany biegów w trybach SMGII ale to inna bajka.

Reasumując: tak - auto jest żwawsze*. Tak - auto więcej pali.

*) te żwawsze to użytkowanie silnika i przełożeń, bo przyspiesza tak samo, tylko daje nam lepsze warunki do tego (brak czasochłonnej redukcji etc.).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maxZ
post Fri, 28 Aug 2009 - 00:10
Post #34


Frequent User
Dołączył: Wed, 15 November 2006
Skąd: Warszawa/Poznan





Joker no offence, ALE samochód w trybie sport przyspiesza lepiej. Tryb sport nie wzmacnia silnika ale jak to ująłeś dajenam lepsze warunki w skutek czego auto lepiej przyspiesza!


--------------------
___/==\*/==\___\ 75 nowy nabytek, wymaga trochę pracy

(Oo( =I= )oO) 123 perfect condition
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Joker
post Fri, 28 Aug 2009 - 00:12
Post #35


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 24 March 2003





CYTAT(maxZ @ Fri, 28 Aug 2009 - 00:10) *
Tryb sport nie wzmacnia silnika ale jak to ująłeś dajenam lepsze warunki w skutek czego auto lepiej przyspiesza!

Dokładnie, rozumiemy się smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wombat
post Fri, 28 Aug 2009 - 01:39
Post #36


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 16 February 2003
Skąd: Wawa Ursus





Joker - namieszałeś.

W trybie "sport" automat kręci silnik wyżej nim zmieni bieg - wcale go nie trzyma dłużej na wysokich obrotach, nie musi - poprostu AŻ do tych obrotów dociera. I samo to że"kręci wyżej" powoduje to że samochód lepiej sie zbiera. REALNIE. Bo nic wiecej nie trzeba.
Samochód NIE MOŻE przyśpieszać tak samo jeżeli zmiana odbywa sie przy innych wartościach obrotowych silnika.

Doświadczenie proste jak drut.
Zmieniaj dynamicznie biegi dochodząc do 3500 obr a zmieniaj je dopiero przy 5500 obr. W tym drugim przypadku rozpędzisz sie szybciej. Wynika to z tego że jeżeli po zmianie biegu obroty spadają ci o np: 1500obr to silnik szybciej nadrobi te 1500obr w zakresie 4000-5500 gdzie jest mocniejszy niż w zakresie 2000-3500 gdzie generalnie jest słaby. Wyjątek to najwyższy bieg gdzie na dole jeszcze jako tako przyśpiesza a na górze to już wcale nie chce bo zjadają go opory powietrza. Ale na ogoł w zakresach prędkości dla biegów I-III opory nie odgrywają aż takie roli -wiekszość silników każdy z tych biegów dokręci do odcinki.

Automatycznie jeżeli pozwala sie silnikowi kręcić wyżej to pali on więcej.

Do tego dochodzi cała "otoczka" w trybie SPORT. Czyli np szybsze (wcześniejsze) redukcje czy agresywniejsze mapy.


--------------------
____________________________________________
Dizlem - lamusie, możesz wozić se mamusie...
Wombat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Joker
post Fri, 28 Aug 2009 - 09:13
Post #37


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 24 March 2003





CYTAT(Wombat @ Fri, 28 Aug 2009 - 01:39) *
W trybie "sport" automat kręci silnik wyżej nim zmieni bieg - wcale go nie trzyma dłużej na wysokich obrotach

pisałem na podstawie nowych BMW, a tam trzyma dłużej

np. wyprzedzasz, łyknąłeś jedno-dwa auta, wracasz na pas by po chwili znowu wyprzedzać i masz cały czas obroty mimo, że z gazu trochę odpuściłeś - wygodne, bo czujesz namiastkę manuala

CYTAT(Wombat @ Fri, 28 Aug 2009 - 01:39) *
Zmieniaj dynamicznie biegi dochodząc do 3500 obr a zmieniaj je dopiero przy 5500 obr.

Oczywiście - pod warunkiem, że ma być dynamicznie. rottie na początku napisał o powolnej jeździe i sensie trybu sport i w tą stronę poszedłem.
I tu :
CYTAT(Wombat @ Fri, 28 Aug 2009 - 01:39) *
Samochód NIE MOŻE przyśpiesz tak samo jeżeli zmiana odbywa sie przy innych wartościach obrotowych silnika.

MY MOŻEMY przyśpiesz tak samo pomimo zmiany przy innych wartościach obrotowych. Cały czas chodziło mi o te korki i powolne turlanie się. Przy dynamicznej jeździe owszem, masz rację.

Fakt - namieszałem.
Usłyszałem ostatnio, że komuś na Sport-jeździe samochód lepiej przyspiesza niż w zwykłym trybie (na pełnym bucie). I jedno co chciałem przekazać, to że na etapie limuzyny jaką jest 540i, gdy jedziemy 70km/h to depnięcie w podłogę w obu trybach (zakładamy, że jechaliśmy spokojnie czyli nawet na sportowej zapięty jest już wyższy bieg wymagający redukcji) da taki sam rezultat.
To nie przycisk w M5 co daje +100 KM.

A co do reszty zgadzam się.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wombat
post Fri, 28 Aug 2009 - 10:13
Post #38


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 16 February 2003
Skąd: Wawa Ursus





CYTAT
Usłyszałem ostatnio, że komuś na Sport-jeździe samochód lepiej przyspiesza niż w zwykłym trybie (na pełnym bucie).


Ale tak powinno być i na ogoł tak jest. Ew. w furach typu M5 gdzie mocy jest nadmiar jest to róznica mało wyczuwalna bo "idzie" z każdych obrotów. Ale w słabszych juz czuc.

Oczywiscie nawet w trybie "sport" możesz wolno wciskac gaz i wtedy pojedzie wolniej - to oczywiste. Ale my nie o tym


--------------------
____________________________________________
Dizlem - lamusie, możesz wozić se mamusie...
Wombat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SajneK
post Fri, 28 Aug 2009 - 11:06
Post #39


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 04 February 2005
Skąd: Pruszków





Ten cały tryb sport u mnie w 740:

1) wyżej kręcił (do odcinki)
2) po wyprzedzeniu np 3 aut, musiałem moment poczekać zanim wezmę 4 to nie wrzucal od razu 5tego biegu tylko np poczekał kilka sekund na 3cim na 4000obr.
3) tak jakby szybciej otwierał przepustnicę ale nie wiem, moze sobie sam to wkręcałem



--------------------
Lexus IS200t
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skiba
post Fri, 28 Aug 2009 - 11:36
Post #40


Forum Killer
Dołączył: Wed, 14 July 2004
Skąd: Rz





mam pytanie z innej kategori motoryzacji
w jakim celu do drazka hamulca recznego podpiety jest przewod hamulcowy z pompki
http://2.bp.blogspot.com/_rDlsbpQ9Hmk/SZP3...00_12_Large.jpg
http://4.bp.blogspot.com/_rDlsbpQ9Hmk/SZP3...00_10_Large.jpg


--------------------
Quality means doing it right when no one is looking.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

713 Stron V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 16:12