Shoutbox 0 nowych PW 


5 Stron V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> drifting ... jak to się je ?
///M3
post Mon, 05 Jan 2004 - 12:03
Post #21


Forum Homee
Dołączył: Sun, 20 October 2002
Skąd: Natolin





CYTAT("keyser":2o046jpe)
///M3 ochłoń trochę
tak jak ty mówisz, to można ze wszystkim.... zresztą tak jest właśnie u nas w tym pięknym kraju robione, NA ODWAL SIĘ, jeśli ten DRIFTING ma jakoś wyglądać, to nie może to być "placyk, dużo miejsca, i palenie gumy"
bo tak to upraszczasz...

zastanów się jak ci się będzie driftowało na tych 15stkach, wysokim profilu opony i łyse

poddaję się, driftujcie dalej


Przepraszam Panie Profi, że Cie uraziłem. Jak masz zamiar łapać boki przy 150km/h to masz rację, natomiast jeżeli masz się uczyć i niszczyć kolejne komplety 17" po 200zł za sztukę to gratuluję gotówki. Profil sam sobie możesz dobrac. Nie musisz zachowywać fabrycznych zamienników. Może być 205/50/15 i też będzie git. Nadmuchasz po 3,5 atmosfery i nie ma w tym nic takiego czego trzeba się wstydzić.
No chyba, że się lansujemy, wtedy wskazane koło jak największe i jak najdroższe


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Mon, 05 Jan 2004 - 12:03
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
hwojtek
post Mon, 05 Jan 2004 - 12:03
Post #22


test driver
Dołączył: Mon, 25 November 2002
Skąd: zewsząd





Zanim się rozpiszę to mam ogólną propozycję, żeby w ramach tego forum używać sformułowań ogólnieprzyjętych i opisanych w Drift Bible. Łatwiej będzie wszystkim się ogarnąć.

Geometria różnie, ale w aucie tylnopędnym o mocy ok 200KM przód negatyw maks 7-10, tyl zero. Warto zmienić kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy, jeśli jest to możliwe, doprowadzając do tego, że auto w jeździe na wprost minimalnie myszkuje... chyba nie popieprzyłem polskiej nazwy zjawiska. Po angielsku "toe-in".
Wbrew pozorom zawieszenie nie musi być ekstremalnie twarde - nie będzie wtedy efektu przenoszenia środka ciężkości, czyli ulubionego naszego "weight shifting".
Niezbędne gadżety to jakieś naprawdę sensowne nakładki na pedały (bywa, że uzywamy trzech naraz, pedałów w sensie). Duża ilość starych opon nie przeszkodzi, żeby poślizg był przewidywalny i łatwy do kontrolowania - im niższy profil tym lepiej, i to na wszystkich 4 kołach!

Edit: widzę, że podczas pisania tego elaboratu już padło parę słów o oponach, więc szybko dopisuję, że w aucie zrobionym tylko pod drift w typie Hachi-roku etc w zupełności wystarczą 205/45R15 albo podobnej szerokości szesnastki. Im szybciej będzie się jeździć, tym szersze trzeba będzie opony, ale nie wpadajmy w perwersję.

Z doświadczeń aut, którymi starałem się driftować (dużo było takich, co się ślizgały bez mojego starania, więc zostawiam te świadome próby):
- Łada WAZ 2107 seria bez środka - najlepiej jej szło shift-lockiem z czwórki na dwójkę @ 100km/h;
- BMW 320i E30 - power-over zawsze i wszędzie, bez żadnych problemów i podsterowności;
- BMW 330d - power-over trudny bo auto po wyłączeniu elektroniki jest mocno podsterowne w inicjacji zakrętu, chociaż jak już zacznie, to pięknie się ślizga, faint+powerover fajny, braking, czyli z ujęcia nie ćwiczyłem, bo nie moje ;
- Mercedes E500 - raczej mizera, ale od biedy braking + power oversteer;
- Celica ST205 FWD - jedyna w której szarpałem za rękaw, ale niepotrzebnie, cudownie idzie długie slajdy z ujęcia, można łączyć jeden z drugim w różne strony - niebywałe auto, ale nie nada się na ciasny tor do driftu,
- Impreza GT - każda technika i zrobi co chcesz, jednak najmniej polecane e-brake i shiftlock (pierwsze lame i nie do driftu, tylko do nawrotu, drugie psuje skrzynię, a po co?);
- Mazdą nie ćwiczyłem, ale z samej jazdy tym autem w zakrętach wiem, że bez kłopotu braking, lift-off, power-over.
Uff. Tyle moje 0,03.


--------------------
Wojtek

"Rule the bends, bend the rules."

TP: 1:52.85 (180KM RWD), Hockenheim: 2:16.74 (140KM FWD), Adria: 1:51.20 (160KM RWD). 3. miejsce w Wyścigowym Pucharze Polski 2010 klasa Open.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
///M3
post Mon, 05 Jan 2004 - 12:05
Post #23


Forum Homee
Dołączył: Sun, 20 October 2002
Skąd: Natolin





CYTAT("keyser":2ew8c8b3)
...
poza tym ///M3 piszesz: ...a proponujesz 15stki z wysokim profilem, ...


Gdzie się wypowiedziałem co do wysokiego profilu??


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Os_
post Mon, 05 Jan 2004 - 12:10
Post #24


Forum Homee
Dołączył: Fri, 01 November 2002
Skąd: Warszawa





hwojtek - jak możesz to napisz co mniejwięcej te sformułowania oznaczają.


--------------------
E36 M3 3.0 Turbo - było 425KM/572Nm teraz jest więcej
E39 M5 - 400KM/500Nm
Impreza STi (bug) - 423KM/510Nm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
keyser
post Mon, 05 Jan 2004 - 12:12
Post #25


Forum Clubber
Dołączył: Thu, 28 August 2003
Skąd: z przypadku





ciekaw jestem jak twój samochód by wyglądał na 15" feldze z niskim profilem

wyzwalam w tobie chyba jakąś złość, bo zaczynasz rzucać jakieś docinki, ochłoń proszę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
///M3
post Mon, 05 Jan 2004 - 12:15
Post #26


Forum Homee
Dołączył: Sun, 20 October 2002
Skąd: Natolin





Miałem 325i coupe na niskim zawiasie i jeździłem na 195/50/15 przez chwilę. Było spoko. Wygląd się w przypadku nauki dla mnie akurat nie liczy. Natomiast jeżeli obawiasz się o wygląd to zostań przy 17".

Gdzieś Ci dociąłem?

EDIT: Pewnie chodziło Ci o to, bo tak szukam i nie wiem gdzie Ci dociąłem: "W Twoim przypadku to i 15" zdają egzamin" - już wyjasniam - chodziło mi, że do 325i wejdą 15" a do M3 już nie. Dlatego tak napisałem.
No offence.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Albert
post Mon, 05 Jan 2004 - 12:15
Post #27


Administrator
Dołączył: Thu, 10 October 2002
Skąd: Warszawa





keyser i M3 - mamy nowy rok ... może uda się normalnie pogadać ? wiem ze obaj tego bardzo chcecie ... niech tu dyskusja odbywa się na argumenty a nie .!@#$%$%^&&* ...


--------------------
Administrator forum - kontakt forum@racingforum.pl

TP: 1:42.147 | 450 km | 1335kg | slick Hankook 260

VERKLINE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
keyser
post Mon, 05 Jan 2004 - 12:17
Post #28


Forum Clubber
Dołączył: Thu, 28 August 2003
Skąd: z przypadku





os_

CYTAT
Kansei Drift- this is performed at race speeds, when entering a high speed corner a driver lifts his foot off the throttle while slightly turning into a corner to induce a mild over steer and then balances the drift through steering, braking and throttle motions. (note: the car that is being used for this style of drift should be a neutral balanced car therefore the over steer will be induce when this technique is applied, if the car plows through any turn this technique will not work)

Braking Drift- this is performed by braking before a corner while starting to turn in, vary the brake petal until loss of grip is obtained and then balance the over steer through steering and throttle motions.

Faint Drift- this is performed by rocking the car towards the opposite direction of a turn and then using the rebound of grip to throw the car into the normal cornering direction. (note: this is heavy rally racing technique used to change vehicle attitudes during cornering)

Clutch Kick- this is performed by depressing the clutch pedal on approach or during a mild drift, then pop the clutch under power to give a sudden jolt through the driveline to upset rear traction.

Shift Lock- this is performed by letting the revs drop upon downshift into a corner and then releasing the clutch to put stress on the driveline to slow the rear tires inducing over steer. (this is like pulling the E-brake through a turn - note: this is best to be performed in the wet to minimize damage to the driveline etc)

Side Brake Drift- this technique is very basic, pull the E-Brake or (side brake) to induce rear traction loss and balance drift through steering and throttle play. (note this can also be used to correct errors or fine tune drift angles)

Dirt Drop Drift- this is performed by dropping the rear tires off the road into the dirt to maintain or gain drift angle if losing power. (note: this technique is very useful for low horsepower cars, also good show move to produce a dirt rooster tail)

Jump Drift- in this technique the rear tire on the inside of a turn or apex is bounced over a rumble strip to help lose traction resulting in over steer.

Choku Dori- this is done by pulling the E-brake through a strait to start a high angel drift and to hold this angle to set up for the turn ahead. (note: this can only be done at high speed)

Manji- this is a slow swaying faint like drift where the rear end sways back and forth down a strait.

Power Over- this is performed when entering a corner and using full throttle to produce heavy over steer (tail slide) through a turn. (note: need horsepower to make this happen)


zajrzyj też tu: http://www.driftsession.com/technique.htm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adam626
post Mon, 05 Jan 2004 - 12:23
Post #29


User
Dołączył: Thu, 27 November 2003
Skąd: z miasta





CYTAT("keyser":10x0bp5v)
///M3 ochłoń trochę
tak jak ty mówisz, to można ze wszystkim.... zresztą tak jest właśnie u nas w tym pięknym kraju robione, NA ODWAL SIĘ, jeśli ten DRIFTING ma jakoś wyglądać, to nie może to być "placyk, dużo miejsca, i palenie gumy"
bo tak to upraszczasz...

zastanów się jak ci się będzie driftowało na tych 15stkach, wysokim profilu opony i łyse


A ja wolę dryftujace Trabanty czy inne low -budget auta, ale jeżdżace i dajace rade tym co jest i bez kosmicznych nakladow, tysiaca opon itp.

Ja bym bardziej rozumial pojecie drifting i rozwijał jako szeroko pojeta jazde poslizgami. Chyba ze okreslic sie ja mianem sliding czy cus.

W Drift Bible widac bylo tez pojedyńcze pokonywanie zakrętów.

W praktyce w warunkach jakie nas otaczaja, czasem mozna np na ulicy połaczyc przejscie dwoch zakretow w jeden slide. I to juz jest całkiem fajne

Chyba ze to forum ma byc do podniecania sie tym co robia na swiecie z autami 300KM czy 500KM.
Wszyscy beda czytac i bic piane a nikt nie bedzie jezdzil, bo nie bedzie mial czym i gdzie. Albo bedzie jezdzil ale bedzie sie bal o tym pisac tutaj, bo zostanie objechany za pseudo czy polish drifting.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hwojtek
post Mon, 05 Jan 2004 - 12:27
Post #30


test driver
Dołączył: Mon, 25 November 2002
Skąd: zewsząd





CYTAT("Os_":1qav450e)
hwojtek - jak możesz to napisz co mniejwięcej te sformułowania oznaczają.


No to za "Drifting Bible", sześć podstawowych sposobów driftowania (podział IMO dość sztuczny, ale niech będzie):

- e-brake czyli szarpanie za rękaw (precyzyjniej mówiąc - podcinanie. Nie wleczenie tyłu auta, tylko podcięcie, które na chwilę ustawi auto bokiem. Kontra i wyprowadzamy);
- shift-lock czyli po polsku redukcja połączona ze strzałem ze sprzęgła (ale da radę łagodnie zwalniając sprzęgło, jeśli masz duży silnik) - efekt niemal identyczny jak z rękawem, na ułamek sekundy blokują się napędzane koła - wyjątkowo cienki pomysł w FWD);
- power-oversteer (czyli po prostu wchodzimy w winkiel i ładujemy tyle po garach, że pokonamy podsterowność, gwałtownie przejdziemy do nadsterowności i z dymem opon w kontrze wychodzimy z zakrętu);
- braking (najczęściej w technice rajdowej robi się to lewą nogą, ale drifting rozróżnia używanie tylko hamulca oraz zdjęcie nogi z gazu - w rajdach oba te zjawiska dość powszechnie są sprowadzane do tzw. stawiania z ujęcia. W drifcie za to wygląda to tak, że rozpędzone auto dohamowujemy dość mocno przed zakrętem i w czasie inicjacji zakrętu. Tył sam wyleci. Kontra i wiadomo co );
- feint (czyli rybka, zwana dochodzeniem na 3, 5 albo 11). Lekko naddajemy kierownicą w stronę przeciwną do zakrętu, po czym mocniej niż bez poprzedniego manewru wchodzimy w zakręt. Tył wylatuje jak ta lala);
- lift-off - to właściwe "stawianie z ujęcia". Wchodząc w zakręt na dość dużym gazie, gwałtownie zdejmujemy nogę z pedału i auto zaczyna się ślizgać tyłem.

Cała zabawa polega na tym, że wszystkie metody można ze sobą kombinować, a największą radochę ma się z kombinowania ostatnich trzech (które, jak zauważy ktoś kto przerobił lekcję z Wróblem lub innym instruktorem sportowej jazdy, są tzw. "Jazdą Z Kinetyki ™")


--------------------
Wojtek

"Rule the bends, bend the rules."

TP: 1:52.85 (180KM RWD), Hockenheim: 2:16.74 (140KM FWD), Adria: 1:51.20 (160KM RWD). 3. miejsce w Wyścigowym Pucharze Polski 2010 klasa Open.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grzesztof
post Mon, 05 Jan 2004 - 12:38
Post #31


Rookie
Dołączył: Sun, 28 December 2003





tu widać ze do dryfu, moze dla niektórych pseudo dryfu wystarczy troche chęci i niewiele kasy. zwróccie uwage na opony.
http://www.celtia.hu/ladaklub/egyeb/vid ... emcsi1.wmv
http://www.celtia.hu/ladaklub/egyeb/vid ... raszti.wmv

a jak kogos naprawde niestac to mozna i tak
http://force.chat-jp.com/movie2/dri_40.wmv


--------------------
Śmierć jeździ szybko, jedź szybciej to Cię nie dogoni 40dbac762d]http://www.forum.streetracing.pl/images/smiles/icon_cool.gif[/]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mr_Root
post Mon, 05 Jan 2004 - 12:38
Post #32


Forum Killer
Dołączył: Mon, 14 October 2002
Skąd: Juz Wawa





Wlasnie a propos techniki. Nie lubie power overa gdyz uslizg zaczyna sie juz dlugo w zakrecie, czasami juz w jego polowie.
Jak jest mokro albo snieg redukuje na dwojke dojezdzam na luzie do zakretu i robie clutch kick. Wtedy wpadam w uslizg dokladnie wtedy gdy chce czyli na poczatku zakretu od zewnetrznej, dryftujac sie przez wewnetrzna i wychodzac znowu juz prosto na zewnatrzna konca zakretu.
Problem jednak mam taki. Jak to zrobic na suchym aby dokladnie tak samo jak nauczylem sie na mokrym pokonac zakret. Co jest potrzebne? Wiekrza predkosc? Szarpniecie wozem? Tez redukcja do drojki? Nie chce aby to byl power over.


--------------------
Mazda RX-8 Rotary Velvet
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hwojtek
post Mon, 05 Jan 2004 - 12:50
Post #33


test driver
Dołączył: Mon, 25 November 2002
Skąd: zewsząd





Nie jeździłem M3, ale myślę, że zadziała albo: nieco szybciej i feint, albo: braking. Upatrywałbym dużych możliwości ustawienia się do zakrętu z lewej nogi trzymając dość mocno gaz, wtedy odciążysz tylną oś, która ma szanse od razu stracić przyczepność.


--------------------
Wojtek

"Rule the bends, bend the rules."

TP: 1:52.85 (180KM RWD), Hockenheim: 2:16.74 (140KM FWD), Adria: 1:51.20 (160KM RWD). 3. miejsce w Wyścigowym Pucharze Polski 2010 klasa Open.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mellow
post Mon, 05 Jan 2004 - 12:58
Post #34


Super User
Dołączył: Mon, 16 June 2003
Skąd: Warszawa





CYTAT("hwojtek":3jkunfpb)
Warto zmienić kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy


ale jak zmienic ? ja zamiast 6*40 mam 5*40 na obu kolach .... byc moze i delikatnie 'myszkuje' .... nie jestem pewnien czy poszedlem w dobra strone


--------------------
pwrd by:Japan Sport Service
- http://www.turbokillers.com -
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mr_Root
post Mon, 05 Jan 2004 - 13:57
Post #35


Forum Killer
Dołączył: Mon, 14 October 2002
Skąd: Juz Wawa





CYTAT("hwojtek":2pzer4wd)
Nie jeździłem M3, ale myślę, że zadziała albo: nieco szybciej i feint, albo: braking. Upatrywałbym dużych możliwości ustawienia się do zakrętu z lewej nogi trzymając dość mocno gaz, wtedy odciążysz tylną oś, która ma szanse od razu stracić przyczepność.


Ale czy manewr suchego dryftowania mam wykonac wtedy na dwojce? (nie mowie tutaj o pokonywaniu zakretu bokiem z szybkoscia 100km/h)
Nie rozumiem tez sformulowania "ustawienie sie do zakretu z lewej nogi"


--------------------
Mazda RX-8 Rotary Velvet
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hwojtek
post Mon, 05 Jan 2004 - 14:34
Post #36


test driver
Dołączył: Mon, 25 November 2002
Skąd: zewsząd





CYTAT("mellow":19oxn48n)
ale jak zmienic ? ja zamiast 6*40 mam 5*40 na obu kolach .... byc moze i delikatnie 'myszkuje' .... nie jestem pewnien czy poszedlem w dobra strone


Raczej tak Geometria układu kierowniczego nie jest moją dobrą stroną, ale wiem, że K.Y. wytłumaczy po kolei co i jak wpływa na co

CYTAT("Mr_Root":19oxn48n)
Ale czy manewr suchego dryftowania mam wykonac wtedy na dwojce?


A do ilu masz dwójkę? Raczej tak...

CYTAT("Mr_Root":19oxn48n)
Nie rozumiem tez sformulowania "ustawienie sie do zakretu z lewej nogi"


Dojeżdżając czystą techniką "braking" do zakrętu działasz hamulcem prawą nogą. Ja raczej próbowałbym hamować lewą, trzymając gaz, żeby nie zadusić auta, ale wymusić przeniesienie dynamicznego środka ciężkości na przód.
Spróbowałeś kiedyś kopnąć w hamulec jadąc długi szybki łuk? Jak nie, to spróbuj, ale ostrożnie (postawi Cię bokiem). Lewa noga na hamulcu dociskanym wolniej podczas napadania zakrętu ustawi Ci auto leciutko w ślizg, a jak już popłynie, to sterujesz gazem i kontrą...


--------------------
Wojtek

"Rule the bends, bend the rules."

TP: 1:52.85 (180KM RWD), Hockenheim: 2:16.74 (140KM FWD), Adria: 1:51.20 (160KM RWD). 3. miejsce w Wyścigowym Pucharze Polski 2010 klasa Open.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tomo_HC3D
post Mon, 05 Jan 2004 - 14:37
Post #37


Forum Homee
Dołączył: Sun, 13 October 2002
Skąd: Warszawa





CYTAT("Grzesztof":2ojt5atb)
tu widać ze do dryfu, moze dla niektórych pseudo dryfu wystarczy troche chęci i niewiele kasy. zwróccie uwage na opony.
http://www.celtia.hu/ladaklub/egyeb/vid ... emcsi1.wmv
http://www.celtia.hu/ladaklub/egyeb/vid ... raszti.wmv

a jak kogos naprawde niestac to mozna i tak
http://force.chat-jp.com/movie2/dri_40.wmv



http://www.celtia.hu/ladaklub/egyeb/vid ... emcsi1.wmv

KOSMOS !!! To jest najprawdziwszy drifting Haha Pozatym slowo drifting oznacza jazde bokiem i nie jest nic sprecyzowane...

A teraz male porownanie... Drag w polsce vs Drag w USA lub tylko w Euro

A teraz porownujemy Drifting (a raczej niesmiale zabawy pasjonatow) z Japonskimi zawodami D1? BIG LOL panowie [img]{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif[/img]


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hwojtek
post Mon, 05 Jan 2004 - 15:03
Post #38


test driver
Dołączył: Mon, 25 November 2002
Skąd: zewsząd





CYTAT("Tomo_HC3D":5f8f1z5x)
http://www.celtia.hu/ladaklub/egyeb/video/lbk_emcsi1.wmv
KOSMOS !!! To jest najprawdziwszy drifting


Tiaaa - filmik stary, ale robi wrażenie. Dobra Łada to potęga w drifcie, serio... Rzeczywiście, to jest prawdziwy drifting, taki Initial-D w węgierskich lasach. Węgrzy w ogóle upalają te Łady i Żyguli na najdziwniejsze sposoby, warto podglądać.


--------------------
Wojtek

"Rule the bends, bend the rules."

TP: 1:52.85 (180KM RWD), Hockenheim: 2:16.74 (140KM FWD), Adria: 1:51.20 (160KM RWD). 3. miejsce w Wyścigowym Pucharze Polski 2010 klasa Open.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
uBaW_Blazej
post Mon, 05 Jan 2004 - 15:07
Post #39


Forum Killer
Dołączył: Mon, 14 October 2002
Skąd: OTWOCK/ŻOLIBORZ





CYTAT("///M3":1s6kyadz)
Po krótce:
...moc około 400-450KM


hehe się usmiałem BZDURA pzdr.


--------------------
POWER ISN'T EVERYTHING<-//--////
90%driver 10%car
---------------------------------------------
9e78ee0270]http://www.importracermag.com/drifting/images/youintro.gif[/]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Os_
post Mon, 05 Jan 2004 - 15:10
Post #40


Forum Homee
Dołączył: Fri, 01 November 2002
Skąd: Warszawa





CYTAT("uBaW_Blazej":kqtnxyrg)
CYTAT("///M3":kqtnxyrg)
Po krótce:
...moc około 400-450KM


hehe się usmiałem BZDURA pzdr.
POWER ISN'T EVERYTHING<-//--////

Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.


--------------------
E36 M3 3.0 Turbo - było 425KM/572Nm teraz jest więcej
E39 M5 - 400KM/500Nm
Impreza STi (bug) - 423KM/510Nm
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Stron V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Sunday, 28 April 2024 - 16:24