Shoutbox 0 nowych PW 


3 Stron V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Zawieszenie na tor, E36
pawel934
post Mon, 10 Jun 2013 - 18:00
Post #1


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 November 2006
Skąd: Warszawa WN





Cześć.

Wiem, że podobnych tematów było już co najmniej kilka, czytałem wiele z nich, ale żaden nie rozwiał do końca moich wątpliwości, a niektóre wątki w ogóle nie były poruszane (stabilizatory, niektórzy z wymienionych przeze mnie producentów zawieszenia).

Do rzeczy: jako takie amatorskie doświadczenie mam, na razie jeżdżę E30 (utwardzone B8, springi KW, stabi H&R, poliuretan).

Teraz robię drugie auto i chciałbym mieć w nim trochę lepszy zawias. Auto to E36 325i coupe, kiedyś wleci silnik 3.2 od Mki.

Zastosowanie: pojeżdżawki, time attack: Ułęż, Kielce, Poznań, Nowe Miasto.

1. Poliuretany to wiadomo - zbyt dużego wyboru nie ma.

2. Stabilizatory - są w Polsce dostępne H&R, Eibach, KW. Które najlepsze, czy może niczym się nie różnią?

3. Gwint - co radzicie? Budżet to ok. 8k, jeśli warto to mogę trochę dołożyć, ale jeśli nie ma sensu tyle wykładać i za 5k znajdę coś równie dobrego, to tylko lepiej. Na razie mam takie typy:

a) AST 4100 Sportline 1 - czytając opis na stronie AST, czy nie będzie to zbyt "uliczny" zawias?

b ) KW v3

c) Bilstein B16

d) GAZ Gold - od niego zacząłem rozważania nt. gwintu, ale czytam coraz więcej krytycznych opinii dotyczących ich jakości i nie wiem, czy warto to w ogóle brać pod uwagę.

c) BC-Racing, ISC - tańsze alternatywy mniej uznanych producentów. Zawracać sobie tym głowę?

Nie orientuję się zbyt dobrze w ofercie zawieszeń i poza moimi typami jestem otwarty na wszelkie sugestie. Ważne dla mnie są: możliwość zakupu oraz dalszego serwisowania w Polsce.

Pozdrawiam,
Paweł


--------------------
"If in doubt, flat out" Colin McRae

Kilka aut wywołujących uśmiech na twarzy :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Mon, 10 Jun 2013 - 18:00
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
pawel934
post Sun, 16 Jun 2013 - 12:50
Post #2


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 November 2006
Skąd: Warszawa WN





Ok, widzę, że nikt nie jest w stanie niczego podpowiedzieć.

Ostatni tydzień sporo o tym myślałem i skłaniam się coraz bardziej ku AST.

Czy ktoś miał styczność z tym zawiasem (niekoniecznie w E36)? Warto?

Pozdrawiam,
Paweł


--------------------
"If in doubt, flat out" Colin McRae

Kilka aut wywołujących uśmiech na twarzy :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ade
post Mon, 17 Jun 2013 - 01:17
Post #3


Forum Homee
Dołączył: Wed, 12 November 2003
Skąd: Krakow





Skontaktuj się z użytkownikiem techno, na pewno pomoże coś dobrać i optymalnie ustawić.


--------------------
http://www.racingforum.pl/zmiana-w-regulaminie-dotyczAeca-sygnaturek-na-forum-t101875.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Coobcio
post Mon, 17 Jun 2013 - 11:27
Post #4


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 26 February 2003
Skąd: Warszawa - Grochów





Na Poznań, Ułęż i Kielce gdzie nie ma wertepów to co do gwintu doskonale poradzi sobie najtańszy chińczyk...
Natomiast na Nowym Mieście nad Pilicą będzie na nim podskakiwało auto.


--------------------
Nissan 200Sx S14 na tor i trochę drift [212KM/268Nm >> 379KM/428Nm]
Nissan Sunny GTi z 2.0 na zmiennej fazie na Tor [243KM/247Nm]
Saab 900NG 2.0 Turbo Coobcio Test POWER CAR [185KM/240Nm >> 468KM/485Nm]
Saab 9-3 Cabrio Aero 2.3 Turbo Coobcio Lansowóz [205KM/280Nm >> 281KM/424Nm]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pawel934
post Mon, 17 Jun 2013 - 12:55
Post #5


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 November 2006
Skąd: Warszawa WN





CYTAT(Coobcio @ Mon, 17 Jun 2013 - 11:27) *
Na Poznań, Ułęż i Kielce gdzie nie ma wertepów to co do gwintu doskonale poradzi sobie najtańszy chińczyk...
Natomiast na Nowym Mieście nad Pilicą będzie na nim podskakiwało auto.


No to teraz zabiłeś mi ćwieka - miałem już kupować AST (7500 brutto i 8 tygodni czekania), a może jednak wystarczy ISC (3600 brutto i 1,5 tygodnia czekania)...


--------------------
"If in doubt, flat out" Colin McRae

Kilka aut wywołujących uśmiech na twarzy :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
the.wolf
post Mon, 17 Jun 2013 - 18:00
Post #6


EJ205 USER
Dołączył: Sat, 21 June 2003
Skąd: WuWuA-WaWeR





z jaka sprezyna chciales kupic to AST?


--------------------
W205 OM654 Daily
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pawel934
post Mon, 17 Jun 2013 - 18:19
Post #7


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 November 2006
Skąd: Warszawa WN





Nie wiem, rozmawiałem z techracing.pl i powiedziano mi, że po przesłaniu dokładnej masy auta oraz przeznaczenia w fabryce jest dobierana odpowiednia sprężyna. A w ISC polecano mi twardości 10/10.


--------------------
"If in doubt, flat out" Colin McRae

Kilka aut wywołujących uśmiech na twarzy :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
reza
post Fri, 21 Jun 2013 - 12:56
Post #8


Frequent User
Dołączył: Mon, 15 June 2009





ja mam u siebie w ISC 8/8, i nawet na min. "najmiekszym" ustawieniu amorków jest mega twardo w porównaniu do ta technixa i tuning art'a itd. ale daje rade na w miare nierównych nawierzchniach a juz nie wspomne co sie dzieje na skreconym na max. "twardo" pozostaje jazda tylko na nawierzchniach równiutkich jak stół... ale to jest tylko moja prywatna opinia.ogólnie zawias jest naprawde ok i jesli bedziesz urzywał auta tylko na torach itd. to 10/10 mogą byc ok

a i jezdze e36 328i "rajdówka"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pawel934
post Fri, 21 Jun 2013 - 14:48
Post #9


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 November 2006
Skąd: Warszawa WN





Kurczę, to może jednak na te ISC się zdecydować...

P.S. Jeśli to 328i to bordowy/wiśniowy sedan, to kojarzę Cię z forów BMW wink.gif


--------------------
"If in doubt, flat out" Colin McRae

Kilka aut wywołujących uśmiech na twarzy :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skiba
post Fri, 21 Jun 2013 - 20:59
Post #10


Forum Killer
Dołączył: Wed, 14 July 2004
Skąd: Rz





sorry za laickie pytanie ale co oznacza to 10/10 albo 8/8 ?
rowniez szukam czegos do e36 na miejsce technixa.
ale raczej skłaniałbym sie ku B8 niz powyzszym wynalazkom...


--------------------
Quality means doing it right when no one is looking.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Techno
post Fri, 21 Jun 2013 - 21:59
Post #11


Frequent User
Dołączył: Fri, 23 April 2010
Skąd: Kraków





to sztywności sprężyn przód/tył wyrażone w kG /kilogramach siły/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
reza
post Fri, 21 Jun 2013 - 22:27
Post #12


Frequent User
Dołączył: Mon, 15 June 2009





dokładnie to jest to e36 biggrin.gif powiem tak 10/10 to bedzie dobre rozwiązanie do driftu lub pojezdzawek po torach lub bardzo równych nawierzchniach lotnisk.tylko jak bedziesz zamawiał u Klemensa(JDM PLANET) to przypomnij mu ze na tył muszą byc sprezyny grzybki 140mm/10 bo mi najpierw przysłał standardowe 180mm/8 i auto na najnizszym ustawieniu stało wyrzej niz seria.poprostu krótsze sprezyny mają mniej zwojów i muszą one byc twardsze ja mam teraz sprezyny przód 8 a tył 10 i przy ustawieniu tłumienie przód 8/32 a tył 6/32 nawet na nierównych ulicach amorki wybierają naprawde rewelacyjnie,moge jeszcze powiedziec ze jak sie jedzie wolno przez jakąś ulice nierówną to trzepie niemiłosiernie ale jak sie jedzie przez tą samą ulice pełnym ogniem to jest wrazenie jakby było równiutko przy ustawieniu takim jak podałem lecz kiedy dałem przód 28/32 a tył 24/32 to tą ulicą nawet szybko nie dało sie przejechac za to na równiutkiej drodze auto jechało jak gokart.ja mam wersje zawieszenia RACE
a i jesli chodzi o serwis to nie ma z tym problemu czesci tez mozna bez problemu dokupic np. amorki po 300zł/szt, sprezyny 150zł/szt a przy zakupach grupowych jeszcze taniej, i chyba jako jedyni dają gwrancje do sportu(poza uszkodzeniami mechanicznymi)

stabilizatory kup KW są najtańsze a mają te same parametry co h&r i eibach

co do b8 to to jest dobre do codziennej jazdy,dopiero po zmianie ustawień(utwardzeniu) zaczyna sie to nadawac do sportu.znajomy ma tak zwany kit b12(amorki b8 i sprezyny eibach prokit) i naprawde to to jezdzi podobnie do ta technixa z naciskiem na ta technixa który jest twardszy. nowe b8 w zerkoplu ustawione na dziurawy asfalt to jakies 2800-3000zł bez gwarancji(bo do sportu) do tego dobre sprezyny eibach sportline(600zł) lub h&r(700zł) wiec razem wychodzi jakies 3600zł... mozna kupic amorki gdzie indziej taniej ale i tak trzeba dac do zerkopolu na zmiane ustawienia co kosztuje około 200zł/szt. ja tez zatanawiałem sie nad b8 ustawionym w zerkopolu i sportline ale zaryzykowałem i kupiłem ISC przekonała mnie do tego: bezawaryjnosc(Bochenek jezdzi na nim juz którys sezon z rzedu,Pelc tez sobie chwali),regulacja wysokosci, regulacja twardosci,serwis,dostepnosc czesci zamiennych w normalnych pieniadzach,dobre wykonanie i wykończenie,gwarancja smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pawel934
post Sat, 22 Jun 2013 - 02:38
Post #13


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 November 2006
Skąd: Warszawa WN





Dzięki za rady, w końcu temat się jakoś ruszył wink.gif

Też mogę powiedzieć kilka słów o B8, bo już trzeci sezon upalam to w E30. Amortyzatory są utwardzone przez Zerokopol na tor i dopiero teraz fajnie sprawują się na trackdayach, ale i tak nie ma takiego betonu, jak u kolegów śmigających na gwincie..

Tak jedzie E30 na utwardzonym B8, sprężynach KW, stabi H&R i poliuretanie:



Jak widać, ciągle auto mocno się wychyla. Nie chciałbym tego w E36.

Pozdrawiam,
Paweł



--------------------
"If in doubt, flat out" Colin McRae

Kilka aut wywołujących uśmiech na twarzy :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skiba
post Sat, 22 Jun 2013 - 06:55
Post #14


Forum Killer
Dołączył: Wed, 14 July 2004
Skąd: Rz





CYTAT(Techno @ Fri, 21 Jun 2013 - 22:59) *
to sztywności sprężyn przód/tył wyrażone w kG /kilogramach siły/




a to nie skojarzyłem że chodzi o przod/tył
Natomiast sztywność sprężyn zawsze kojarzyłem z silą na wartośc ugięcia czyli np 10N/mm itd. wiec jakimi jednostkami tutaj operujemy? kG na mm?


Mówiąc o B8 nie miałem na myśli zakupu nowego amora bo wiem że w serii jest on mocno miękki, prawie jak seria wiec trzeba by je od razu oddać do zerkopolu na ustawienie. Myśle że lepszym rozwiązaniem jest kupno używki (czasem na roznych forach mozna trafić na dobrą cene) a pozniej dać to do regeneracji i ustawienia w zerko.

Sprężyny chyba i tak kupie na zamówienie w firmie produkujacej sprezyny, zastanawiam się również nad wykonaniem w ten sposob stab lub nad zrobieniem prostego z końcówkami szablowymi czy jak to sie tam nazywa (blade type) i umieszczeniem go w bagażniku.


--------------------
Quality means doing it right when no one is looking.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gusiew
post Sat, 22 Jun 2013 - 07:19
Post #15


Super User
Dołączył: Sat, 29 September 2007
Skąd: Łosice





Jezdze na BC Racing od wiosny i w porownaniu do B8 z zerkpolu jest zdecydowanie lepiej. Plus to ze mam regulacje wysokosci i twardosci. Za te pieniadze polecam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
reza
post Sat, 22 Jun 2013 - 18:27
Post #16


Frequent User
Dołączył: Mon, 15 June 2009





na filmiku twoje e30 ugina sie jak moje e36 na wysłużonym juz gwincie ta technix(jakies 4-5 lat) na isc nie ma praktycznie zadnego wychyłu nawet na najbardziej miekkim ustawieniu. te e36 325i coupe które masz to nie jest to co przypadkiem sprzedawał Michał z Łodzi/Strykowa?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pawel934
post Sat, 22 Jun 2013 - 22:19
Post #17


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 November 2006
Skąd: Warszawa WN





Na filmiku przechyły boczne mogą potęgować też dosyć przyczepne opony (slicki).

Co do e36 - kupiłem ją w Piasecznie od jakiegoś faceta który miał ją z 5-6 lat, kompletną serię (pierwotny zamysł zakładał zakup auta tylko do latania po śniegu w zimę, no ale jak pomysł ewoluował to widać w pierwszym poście).


--------------------
"If in doubt, flat out" Colin McRae

Kilka aut wywołujących uśmiech na twarzy :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
reza
post Sat, 22 Jun 2013 - 22:30
Post #18


Frequent User
Dołączył: Mon, 15 June 2009





slick slickiem ale ewidentnie widac ze zawias buja a w szczególnosci dobrze to widac na slalomie gdzie z jednego majtniecia przechodzi w drugie. moim zdaniem przy jezdzie torowej-track day'owej nie powinno byc takich przechyłów i bujnięć choc i tak auto ładnie sie trzyma nawierzchni,co to za slicki?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pawel934
post Sat, 22 Jun 2013 - 23:14
Post #19


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 November 2006
Skąd: Warszawa WN





Opona to slick rajdowy BF Goodrich. Rozmiar 195/50R16, a wygląda tak:

http://www.subesports.com/images.products/...lly/bfga101.jpg

No i chyba po Twoich radach skończy się na ISC. Masz może jakieś filmiki ze swoich przejazdów?


--------------------
"If in doubt, flat out" Colin McRae

Kilka aut wywołujących uśmiech na twarzy :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihas66
post Sun, 23 Jun 2013 - 08:56
Post #20


Forum Homee
Dołączył: Sat, 04 July 2009





no powiem szczerze że to E30 buja się prawie tak jak moje seryjne e36 na zawieszeniu mpakietowym no ale ty masz opony inna bajka... co do stabilizatorów chce przypomnieć że w e36 z zawieszeniem mpakietowym występowały stabilizatory grubsze o 2mm ja takie coś mam z przodu 26mm z tyłu nie mierzyłem ale nawet dają rade... A te KW i reszta to jaka grubość?


--------------------
Wszystkie moje posty są moja subiektywną opinia proszę ich nie łączyć z żadną firmą i osobami...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stron V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 18 April 2024 - 19:38