Shoutbox 0 nowych PW 


3 Stron V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Zbyt lekkie koło zamachowe =>, => jakie mogą być tego konsekwencje ?
pajak2444
post Sun, 17 Jan 2010 - 10:18
Post #21


Frequent User
Dołączył: Sun, 06 February 2005
Skąd: Długołęka





To już kolejne koło zamachowe które po odchudzeniu poleciało w każdym kierunku tulko nie kierowca- przydałoby się ścianę grodziową na wszelki wypadek wzmocniż, żeby statystyka wylotów w gorę i do przodu nie zmieniła się na wylot do tyłu wprost na kierownika.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sun, 17 Jan 2010 - 10:18
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
artix
post Sun, 17 Jan 2010 - 10:37
Post #22


Moderator
Dołączył: Sun, 16 March 2003
Skąd: Sweden





szansa byla prawie jak w ruletke , tylko wypadla inna liczba wink.gif


--------------------
E36 coupe M50b28 T by Artix
Audi A4 B8 TDI Avant by KingSoft
Go to the top of the page
 
+Quote Post
S.A
post Sun, 17 Jan 2010 - 12:06
Post #23


User
Dołączył: Sun, 04 January 2009
Skąd: Pińczów






http://www.skylineowners.com/forum/showthread.php?t=80165
ph34r.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
klima
post Sun, 17 Jan 2010 - 12:58
Post #24


Super User
Dołączył: Wed, 06 July 2005
Skąd: [SRB] Czerwionka-Leszczyny





mnie niedawno temu ukreciło sie koło... nic sie nie stało , poza tym ze musiałem holować auto...


--------------------
złomowanie pojazdów-recykling
sląskie i opolskie-odbiór własnym transportem
auto handel,auto czesci,pomoc drogowa

NowmaRacing
605829000
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_Thomas87_*
post Sun, 17 Jan 2010 - 13:49
Post #25









Tak się dzieje jak przesadzi się z odciążeniem koła zamachowego. Widać na poprzednich zdjęciach że było założone sprzęgło spiekowe tak więc zamach też nieźle zebrany, możliwe że koleś za bardzo go osłabił i po prostu siła odśrodkowa rozerwała go.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ILKU
post Sun, 17 Jan 2010 - 17:50
Post #26


Super User
Dołączył: Wed, 21 November 2007
Skąd: Koszalin





Tak jak napisałem wcześniej:
Trzeba wiedzieć, gdzie zdjąć i w jaki sposób smile.gif
Pamiętać trzeba do tego, jakie siły działają na koło zamachowe:
Po 1. siła odśrodkowa, ale ona akurat nie jest najgroźniejsza, działa równo na całe koło od środka na zewnątrz. Można ją opisać jako rozciąganie.
Po 2. Skręcanie - przy przekazaniu momentu powstaje skręcanie, przy spieku powstaje znacznie większe, o charakterze szarpnięcia.
Po 3. Najgorsze - zginanie. Powstaje na skutek wysprzęglania (szczególnie przy wzmocnionych dociskach). Siła wysprzęglająca naciska na koło zamachowe w miejscu mocowania docisku, a reakcja w miejscu mocowania do wału.
Jeśli ktoś nieumiejętnie osłabi koło to pęka ono przeważnie w czasie zmiany biegu.


--------------------
Who Dares Wins
Go to the top of the page
 
+Quote Post
artix
post Sun, 17 Jan 2010 - 21:47
Post #27


Moderator
Dołączył: Sun, 16 March 2003
Skąd: Sweden





podoba mi sie twoje podejscie , fakt goni fakt a nie teorie z www.bo.na.forum.com


--------------------
E36 coupe M50b28 T by Artix
Audi A4 B8 TDI Avant by KingSoft
Go to the top of the page
 
+Quote Post
R6
post Sun, 17 Jan 2010 - 22:45
Post #28


Forum Killer
Dołączył: Mon, 05 February 2007





że tak zapytam o bezpieczne wagowo odelżenie koła zamachowego z golfa G60 - waży ono 9,7 kg "fabrycznie" ??chce je wsadzić do golfa mk4 1.8T
ile wg was zdjąć

usluge mial by wykonac user otoczak z allegro - do radomska daleko nie mam
http://www.allegro.pl/item883928357_tuning...js_1_4mili.html

może ktoś tutaj gościa polecić/potwierdzić umiejętność zbierania ??





--------------------
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tymon86
post Mon, 18 Jan 2010 - 00:16
Post #29


Super User
Dołączył: Thu, 19 April 2007
Skąd: Ruda Śląska





Otoczak sam zaproponuje wage jesli do niego napiszesz i okreslisz dokladnie parametry uzytkowania.

U mnie kolo garnkowe z x20xev czyli 6 srub Otoczak odelzyl z 9,5kg na 5,5kg. Samochod nieznacznie lepiej wkreca sie na luzie, slabiej hamuje silnikiem na niskich biegach. Bez problemu ruszam z samego sprzegla, a mialem watpliwosci czy bedzie to mozliwe. Osiagi poprawily sie, ale przy okazji zmienialem skrzynie, wiec nie wiem w jak duzym stopniu jest za to odpowiedzialny zamach.


--------------------
Astra F X20XEV 3dHB
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kidzio_r5gtt
post Mon, 18 Jan 2010 - 12:10
Post #30


Forum Homee
Dołączył: Mon, 14 April 2008
Skąd: WPI

Ikona grupy



seryjne koło można odelżyć tylko do pewnego punktu krytycznego różnego dla różnych kół i modyfikacji silnika. Odelżając układ korbowo tłokowy do sportu używa się takich kół ponieważ dają lepszy efekt nawet przy takiej samej wadze porównując z seryjnym kołem:



--------------------
www.re5pect.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hwojtek
post Mon, 18 Jan 2010 - 13:15
Post #31


test driver
Dołączył: Mon, 25 November 2002
Skąd: zewsząd





CYTAT(ILKU @ Sat, 16 Jan 2010 - 13:22) *
Po 1. Poczytaj sobie co to jest crankwalk, bo mylisz pojęcia.

Myślę, że jeśli po pojęciem crankwalk rozumiem, to, co rozumie pod nim reszta świata to chyba nie jestem jednak w błędzie.

CYTAT(ILKU @ Sat, 16 Jan 2010 - 13:22) *
Po 2. Wyważenie lub jego brak nie zależy od masy, ale od jej rozkładu. Każde koło, lekkie czy nie musi być wyważone i tyle.


Tak jakbyś mi z ust to wyjął:
CYTAT(hwojtek @ Sat, 16 Jan 2010 - 10:55) *
prędzej wał zaczyna się wyginać (z nierównego wyważenia, przecież wymyślono go do innego rozkładu obciążeń) i wtedy zaczyna się crankwalk.

Oczywiście, że po wyważeniu z wałem (a najlepiej całego układu korbowo-tłokowego) będzie to działać (gorzej lub lepiej), natomiast w wypadku zdejmowania masy z jednej strony układu, wolałbym zdjąć go z drugiego końca układu dla równowagi - czyli również z wału i korb. Lepiej się na tym wychodzi.


--------------------
Wojtek

"Rule the bends, bend the rules."

TP: 1:52.85 (180KM RWD), Hockenheim: 2:16.74 (140KM FWD), Adria: 1:51.20 (160KM RWD). 3. miejsce w Wyścigowym Pucharze Polski 2010 klasa Open.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ILKU
post Mon, 18 Jan 2010 - 14:39
Post #32


Super User
Dołączył: Wed, 21 November 2007
Skąd: Koszalin





CYTAT(hwojtek @ Mon, 18 Jan 2010 - 13:15) *
Myślę, że jeśli po pojęciem crankwalk rozumiem, to, co rozumie pod nim reszta świata to chyba nie jestem jednak w błędzie.

Albo nie umiesz czytać ze zrozumieniem, albo nie znasz angielskiego. Pokaż mi, gdzie w tym artykule jest chociaż raz wymienione koło zamachowe.
Pozwolę sobie zacytować kolegę z innego TEMATU :
CYTAT(Bullitt @ Sat, 09 Aug 2008 - 10:23) *
Crankwalk jak wszyscy dokonale wiemy zwiazany jest GŁÓWNIE (99,9) % przypadków z niesczęśliwym splotem wydarzeń związanym z zastosowaniem mocnego sprzęgła, innego głównego koła pasowego i nieszczęśliwą konstrukcją panewek głównych w niektórych silnikach. Przy poprawionych panewkach w 4G63 (w stosunku do wcześniejszych ewolucji tego silnika) problem crankwalk znikł bezpowrotnie... Pozatym kto odpala silnik na wciśniętym sprzęgle niech się nie dziwi że ma cranlkwalk....
I tyle w temacie crankwalk.

I jeszcze dodatkowe wyjaśnienie dla tych którzy jeszcze nie do końca rozumieją:
Każdy silnik oprócz panewek głównych łożyskujących wał korbowy ma jeszcze (przeważnie jedną) panewkę która nie pozwala na ruch wzdłużny wału. Dodatkowo łożyskuje go na w/w kierunku. Wszystko ładnie pięknie, do momentu, w którym ktoś nie zechce wzmocnić sprzęgła, w tym również docisku. Jak wiemy, podczas odpalania silnika, niema ciśnienia oleju. Jeżeli w czasie odpalania tegoż silnika mamy wciśnięte sprzęgło, to to jedne jedyne łożysko zapobiega temu, żebyśmy nie wypchnęli wysprzęglikiem wału korbowego z bloku, a więc przejmuje na siebie (zgodnie ze statyką) siłę potrzebną do wysprzęgnięcia (poosiową).
Siła ta wynosi średnio 100N na pedale razy przełożenie hydrauliczne, czyli ok 6x. Daje to w sumie 600N dla normalnego docisku, ale przy wzmocnionym może być nawet dwa razy tyle. Reasumując na niesmarowane łożysko cierne działa przez chwilę nacisk 1200N (120kg). Po iluś takich odpaleniach łożysko się ściera, a wał przesuwa coraz bardziej do przodu. To właśnie nazywają crank walk.
Tak więc: odpalanie tylko na luzie bez sprzęgła.

CYTAT(hwojtek @ Mon, 18 Jan 2010 - 13:15) *
Tak jakbyś mi z ust to wyjął:
Oczywiście, że po wyważeniu z wałem (a najlepiej całego układu korbowo-tłokowego) będzie to działać (gorzej lub lepiej), natomiast w wypadku zdejmowania masy z jednej strony układu, wolałbym zdjąć go z drugiego końca układu dla równowagi - czyli również z wału i korb. Lepiej się na tym wychodzi.

Nie wiem o co ci chodzi z wyginaniem się wału i co to ma do koła zamachowego. Dla mnie to są jakieś strachy na lahy i głodne kawałki. Po to, żeby się wał nie wyginał to są jego podpory z łożyskami, i trzeba naprawdę potężnego podkręcenia mocy (400-500%) żeby na skutek większej siły wał wpadał w drgania. To podpory wału (po to ich tyle jest) przejmują reakcje od pędzącego w dół i w górę tłoka.
I na koniec:
jeżdżę już kolejnym w miarę mocnym autem z mocno odchudzonym kołem zamachowym i żaden wał mi się nie wygina, żaden crankwalk go nie zjada i nic mi nie wybucha.
Może mam szczęście, a może większość niedowiarków powtarza tylko zasłyszane gdzieś pierdoły.



--------------------
Who Dares Wins
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hwojtek
post Mon, 18 Jan 2010 - 16:04
Post #33


test driver
Dołączył: Mon, 25 November 2002
Skąd: zewsząd





CYTAT(ILKU @ Mon, 18 Jan 2010 - 14:39) *
Albo nie umiesz czytać ze zrozumieniem, albo nie znasz angielskiego. Pokaż mi, gdzie w tym artykule jest chociaż raz wymienione koło zamachowe.

Nie ma. Bo crankwalk to zjawisko, które występuje z różnych powodów, najczęściej nie związanych z kołem zamachowym. Ale nic nie wskazuje na to, żeby odchudzone koło nie mogło spowodować crankwalku. Ba, miałem co najmniej jeden silnik, w którym nowy właściciel założył ekstremalnie IMO odchudzone koło i panewki oporowe poległy - małą czterocylindrówkę bez ogranicznika obrotów. Koło ważyło 3kg (seria chyba pod 6 kg) i było wyważone z wałem.

Oczywiście mogę się mylić i to mógł nie być crankwalk, jakim go znasz, ale z tego co się orientuję, spełniało to zjawisko definicję.


--------------------
Wojtek

"Rule the bends, bend the rules."

TP: 1:52.85 (180KM RWD), Hockenheim: 2:16.74 (140KM FWD), Adria: 1:51.20 (160KM RWD). 3. miejsce w Wyścigowym Pucharze Polski 2010 klasa Open.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pilachgt
post Mon, 18 Jan 2010 - 16:37
Post #34


Forum Killer
Dołączył: Wed, 04 February 2004
Skąd: Lublin





CYTAT(ILKU @ Mon, 18 Jan 2010 - 14:39) *
Tak więc: odpalanie tylko na luzie bez sprzęgła.



hmm zawsze odpalalem na sprzegle kazdy samochod - a nawet jakbym nie chcial to w evo inaczej nie moge- takie zabezpieczenie przed odpaleniem niechcacy :/


--------------------
taniekola.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mcgiver
post Mon, 18 Jan 2010 - 20:40
Post #35


Forum Killer
Dołączył: Mon, 24 March 2008
Skąd: żywiec





CYTAT(pilachgt @ Mon, 18 Jan 2010 - 16:37) *
hmm zawsze odpalalem na sprzegle kazdy samochod - a nawet jakbym nie chcial to w evo inaczej nie moge- takie zabezpieczenie przed odpaleniem niechcacy :/

ja sie pomału z tego leczę tongue.gif , ale chyba pozostanie niezbedna koniecznośc czyli switch pod pedałem sprzegła wink.gif


--------------------
mój stroker m50b29T się robi _http://mcg1ver.fotosik.pl/albumy/516168-68.html

TYLNY NAPĘD JEST JAK SEX; po co jechac na ręcznym , jak mozna dać w p...e :).
Śmierć jeżdzi szybko więc trzeba być szybszym od niej.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Młody c20let
post Mon, 18 Jan 2010 - 20:42
Post #36


Frequent User
Dołączył: Sat, 09 January 2010
Skąd: Poznań





pan z radomska jak na razie robił mi koła zamachowe do c20xe płaskie 4,1kg maluch 1,6kg omega b 2,0 8v z 16,5 do 8kg na niektórych z tych kół zrobiłem około 100tyś i jest lepiej co do zdięć cali tam było seryjne koło na spieku i odcinka przesunięta.Pana z radomska polecam wie co robi i jak to wyważyć chodz ja z wlkp to pocztą przesyłam i jestem zadowolony
Go to the top of the page
 
+Quote Post
R6
post Mon, 18 Jan 2010 - 21:36
Post #37


Forum Killer
Dołączył: Mon, 05 February 2007





ja mam jakies 10 min drogi - podjalem decyzje na tak - aczkolwiek fotki CALIBRY niszczą :/ niechcial bym zeby komus cos sie stało


--------------------
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Div
post Sat, 30 Jan 2010 - 00:26
Post #38


Frequent User
Dołączył: Fri, 30 October 2009
Skąd: Kraków





Ostatnio rozmawiałem z Ilkiem, i ma w wielu kwestiach rację, ja też żyłem w lekkich zabobonach jeśli chodzi o zamachy.

JEDNAK prawdą jest jedno: zupełnie inna siła działa na koło zamachowe PRZY ŚRUBACH a zupełnie inna przy wieńcu zębatym. (Fizyka się kłania) lub polecam karuzele i stanąć jak najbliżej miejsca osadzenia (środka) a potem jak najdalej środka. Więc popieram Ilka w jednym: uwaga z dociskiem.
A co do wału korbowego a zamachu, to są bajki. Albo przylgnia jest zła, lub źle wykonane koło zamachowe. BO JAK wytłumaczycie zamach 17,5kg do manuala, a na takim samym wale korbowym osadzone ledwo 0,5kg wieńca dla automata laugh.gif Jakoś nic się nie urywa.


--------------------
"Połączenie teorii i praktyki: nic nie działa, nikt nie wie dlaczego..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szydło
post Sat, 30 Jan 2010 - 13:19
Post #39


Frequent User
Dołączył: Wed, 02 September 2009
Skąd: WWY





CYTAT(Div @ Sat, 30 Jan 2010 - 00:26) *
A co do wału korbowego a zamachu, to są bajki. Albo przylgnia jest zła, lub źle wykonane koło zamachowe. BO JAK wytłumaczycie zamach 17,5kg do manuala, a na takim samym wale korbowym osadzone ledwo 0,5kg wieńca dla automata laugh.gif Jakoś nic się nie urywa.

Tylko źle wyważone koło zamachowe może uszkodzić wał powodując jego dodatkowe drgania, masa nie ma znaczenia. Luz osiowy może wywołać zbyt mocny docisk sprzęgła. Mocny docisk powoduje również działanie zwiększonych sił gnących na koło zamachowe więc jeżeli mocno odelżymy seryjne koło i dołożymy mocny docisk to efekty są jak w calibrze. Ja bym wykonał nowe koło z mocniejszego materiału.
Pzdr
Go to the top of the page
 
+Quote Post
m52owner
post Wed, 12 Feb 2020 - 08:00
Post #40


Forum Killer
Dołączył: Tue, 05 January 2010
Skąd: z garażu





A propos lekkich kół zamachowych ma ktoś może numer do Otoczaka? Numer telefonu podany w aukcji Allegro jest chyba nieaktualny.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stron V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 14:05