Shoutbox 0 nowych PW 


4 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Retrofity - czyli LED zamiast halogenów
ddziaduch
post Fri, 06 Nov 2020 - 07:54
Post #1


Forum Killer
Dołączył: Wed, 05 January 2011
Skąd: Gdańsk





Hej ostatnio Zachar na swoim kanale wydał dość ciekawy film o LED firmy Philips które można zamontować jako H7 czy H4:

A tutaj poprzedni film:

Temat jest mocno kontrowersyjny bo to nie jest legalne. Jakie macie zdanie na ten temat? Używał / używa ktoś?

Sam się zastanawiam czy zamontować do swojego gruza. Mam nowe lampy które dopiero co kupiłem a do tego system czyszczenia lamp, wycieraczki, w pełni sprawne. Lampy dopiero co ustawione na stacji diagnostycznej.


--------------------
Było:
Astra F Kombi GL '92 1.4 8v -> 2.0 8v.
Vectra B Kombi Sport Zender '01 2.6 24v.
Jest:
Volvo V70 '98 T5
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Fri, 06 Nov 2020 - 07:54
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
jagodzianka
post Fri, 06 Nov 2020 - 08:09
Post #2


Rookie
Dołączył: Fri, 06 November 2020





pytanie czy korzyści przewyższają problemy w czasie kontroli
Go to the top of the page
 
+Quote Post
burski
post Fri, 06 Nov 2020 - 09:00
Post #3


Super User
Dołączył: Thu, 13 September 2007
Skąd: Warszawa





Świecą świetnie te Philipsy i nikt nie miga, że oślepiasz.
Minus - czyli nielegal już znasz.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mystek
post Fri, 06 Nov 2020 - 09:17
Post #4


Super User
Dołączył: Sat, 24 September 2016
Skąd: Kraków





Kontrast jest spoko i ogólnie też wolę taką barwę światła niż taką "pomarańczową", ale przyjrzałem się dobrze i szczerze? Nie widać różnicy +250%, moooże jakieś +10% i to w środkowej cześci (tuż przed samochodem), ale to może być złudne. Lewa strona samochodu wydaje się mocniej oświetlona, ale... niżej (po prostu skupienie światła bardziej do pewnego momentu. Przy normalnej H7 świeci słabiej, ale jakby wyżej (brak tego wyraźnego odcięcia). Więc w te 250% nie wierzę, natomiast ogólnie kupuję tego typu żarówki dla samej barwy światła.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rezor
post Fri, 06 Nov 2020 - 12:38
Post #5


Forum Killer
Dołączył: Mon, 26 October 2015





Jak już ktoś poruszył ten temat. Co z HID na led? Widziałem 2 opcje: wpięcie led w zasilanie przetwornicy i "direct fit" prosto we wtyczkę ksenona. Ktoś testował? Pytam bo od zawsze mam problem z widzeniem nocą w deszczu(klosze polerka, odbłyśniki super) , a ostatnio jechałem z kumplem, peugeotem 406 z ledami zamiast żarówek i kurcze widoczność przyzwoita.


--------------------
Projekt: Mustang SN95 '94 coupe 302W 280KM
Daily: 300C '05 Wagon 5.7 AWD 360KM
Praca: Rimac <TBD>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dany_47
post Fri, 06 Nov 2020 - 13:18
Post #6


Forum Killer
Dołączył: Sat, 12 November 2016
Skąd: Stolica





mnie najbardziej bawi kwestia prawna LED'ów.
Źródło światła LED jest traktowane "jak komu wygodniej". Czasem podciąga się je pod wymagania xenonu a czasem traktowane są jako "niebieskie żarówki" i specjalnych wymagań nie ma.
Nie do wiary jak bardzo przepisy są zacofane. Nie mamy żadnego rzetelnego urzędu/urzędnika/organu czy czegokolwiek co kwestie pojazdów, wymogów technicznych i nowych technologii pchał by do przodu. zatrzymaliśmy się w okolicach roku 2000 gdzie pojawił się xenon, formalności zostały załatwione, technologia zaakceptowana i wszystko uregulowane prawnie. Od tamtej pory mamy zastój. Obok uczelni mam ITS: świeci pustkami, sprzęt z PRL'u, żadnych badań, żadnych prac R&D, testów. nic. dopytując "dlaczego?" słyszy się "nie ma pieniędzy, fundusze co roku są zabierane, etaty ograniczane, badania robione są na zachodzie"
średniowiecze.


--------------------
Sleeper R30T 744KM 789Nm
0-100 2.99 100-200 5.8
ET 10.539
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leo
post Fri, 06 Nov 2020 - 13:27
Post #7


Audi. Turbo. quattro.
Dołączył: Sat, 12 October 2002
Skąd: Opalenica





Właśnie o to chodzi, nikomu na poprawie nie zależy, tak samo jest z klatkami w sporcie itp.
A prawo dotyczące motoryzacji jest pisane PRZEDE WSZYSTKIM doraźnie pod konkretne interesy producentów, także z powodów dupochronów urzędasów, którym się nie chce rzetelnie do problemu przysiąść, bo zawsze przyjdzie ktoś z góry posmarowany i powie jak ma być. I tyle. Aż tyle.


--------------------
Audi Coupe S2 @ GT3071R
400KM 440Nm and the life goes on...
--Audi way of life--
Suzuki V-Strom DL1000
www.AudiKlub.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Honada
post Fri, 06 Nov 2020 - 13:27
Post #8


Forum Homee
Dołączył: Sun, 19 February 2006
Skąd: Warszawa-Marki





CYTAT(Rezor @ Fri, 06 Nov 2020 - 12:38) *
ostatnio jechałem z kumplem, peugeotem 406 z ledami zamiast żarówek i kurcze widoczność przyzwoita.


pug 406 ma zajebiste reflektory. Lepiej mi się nim jeździ nocą niż wieloma nowymi fullLEDami. Warto tylko zainwestować w mocne żarówki (które oczywiście krócejj świecą, ale coś za coś).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wombat
post Fri, 06 Nov 2020 - 14:15
Post #9


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 16 February 2003
Skąd: Wawa Ursus





Nie znam się ale się wypowiem. smile.gif
Retrofity na LEDach robie z 10 lat w róznych sprzetach - od skuterów 50cm po osobówki. Metodą różną - od wymiany samej żarówki po wszczep soczewek od xenona.
Takie hobby zboczone.
Można zrobić doskonałe lampy oparte o LED z polem oświetlenia jak halogen, bijące wersje halogenową na głowe i żeby "skały srały" pozostaje to nielegalne.
Nie jest prawdą że "ledy są podciągane" w ustawie pod coś. LED to konkretne źródło światła i konkretne oznaczenia na kloszu/lampie. I tego pan nie przeskoczysz.

Te żarówki philipsa są faktycznie bardzo dobre do klasycznych odbłyśnikowych lamp i w 98% przypadków "dają rade". Można też kupić równie dobre ale znacznie tańsze modele na aliexpress - ale tu już trzeba wiedzić które sie sprawdza i są "rozpoznane bojem".
Polecam pana Ruska z TestLAb na youtube
https://www.youtube.com/channel/UCVOiJIYQyC...KYXw8Thg/videos
nawet jak sie nie łapie mowy cyrylicą i grażdanką to widac co trzeba i można własnym rozumem ocenić.

Ostatnia sprawa - do światła LED trzeba się przyzwyczaić. O ile wieczorem i w suchej nocy wszystko jest MEGA kur... MEGA za...e bo pasy sie swiecą, znaki sie świeca aż oślepiają (chodzi o duze widmo UV i z LED) o tyle jak jest mokro to jest dziwnie. Dziwniej niz przy xenonach. Jest tak że światła jest dużo tylko samego światła nie widać. Tzn oświetla doskonale tylko nie widac czym smile.gif... trudno to opisać bo trzeba to zobaczyć.

Mocowo to wyglą tak że jeżeli to LED z palnikiem na wierzchu (zamiennik halogenu) to ilość światła na 1Wat jest podobna jak przy xenonie... tzn 35W LED świeci podobnie mocno jak 35W xenon. Jezeli to LED wsadzony w projektor/soczewke z mechanicznymi przysłonami to trzeba te 10-15W dodać na przysłone.

Kiedyś to nawet fotki robiłem ale potem juz sie namnozyło tego tyle że nie dokumentuje poczynań i wszystko mam w głowie. Ale jak ktoś bardzo chce to moge te fotki co mam tu wsadzić z jakims krótkim opisem.


--------------------
____________________________________________
Dizlem - lamusie, możesz wozić se mamusie...
Wombat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rezor
post Fri, 06 Nov 2020 - 14:29
Post #10


Forum Killer
Dołączył: Mon, 26 October 2015





Wombat, jak masz to prosiłbym o jakieś porównanie z ksenonem w soczewce


--------------------
Projekt: Mustang SN95 '94 coupe 302W 280KM
Daily: 300C '05 Wagon 5.7 AWD 360KM
Praca: Rimac <TBD>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leo
post Fri, 06 Nov 2020 - 14:35
Post #11


Audi. Turbo. quattro.
Dołączył: Sat, 12 October 2002
Skąd: Opalenica





Wombat, szukam alternatywy zamiast h1 w soczewce, ale nie chcę ksenona. Masz radę na to ?


--------------------
Audi Coupe S2 @ GT3071R
400KM 440Nm and the life goes on...
--Audi way of life--
Suzuki V-Strom DL1000
www.AudiKlub.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maaaad
post Fri, 06 Nov 2020 - 16:06
Post #12


Forum Killer
Dołączył: Wed, 26 November 2008





CYTAT(Wombat @ Fri, 06 Nov 2020 - 14:15) *
Można zrobić doskonałe lampy oparte o LED z polem oświetlenia jak halogen, bijące wersje halogenową na głowe i żeby "skały srały" pozostaje to nielegalne.
Nie jest prawdą że "ledy są podciągane" w ustawie pod coś. LED to konkretne źródło światła i konkretne oznaczenia na kloszu/lampie. I tego pan nie przeskoczysz.

Dokładnie tak. Niemniej, ponoć pojawił się już lobbing w odpowiednich instytucjach UE, żeby dopuścić LED jako zamiennik dla halogenu, bo samo rozkład światła-inaczej niż przy palniku ksenonowym-jest swoją charakterystyką bardzo zbliżony do żarówki halogenowej.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scorpio_24
post Fri, 06 Nov 2020 - 18:21
Post #13


Super User
Dołączył: Mon, 06 December 2004
Skąd: Czechowice-Dziedzice





Osram kilka tygodni temu przedstawił Ledy, co do których chwali się, że posiada "zatwierdzenie typu" dla niemieckiego prawa jako zamiennik h7

Tu można sprawdzić modele pojazdów. Mają ponoć to rozwijać.
https://www.osram.de/am/night-breaker-led/n...?mkt=/ledcheck/

Pytałem ich na yt jakie parametry ma ten produkt tj o ilość lumenow, ale nie odnieśli się do tej kwestii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wombat
post Fri, 06 Nov 2020 - 19:20
Post #14


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 16 February 2003
Skąd: Wawa Ursus





tylko wiesz.. to by musiał jakiś Ważny Organ uznać że taki LED to Halogen bo inaczej wciąż sie nie bedzie zgadzać homologacja lampy z zamontowanym źródłem światła.
Bo to tak jakby uznać że arbuz to takie większe jabłko wiec od dziś można sok z arbuza sprzedawać jako "Sok jabłkowy 100%".

Czyli musiał by powstać kwit że taki to a taki LED to certyfikowany zamiennik żarówki halogenowej H1/H7/H4/H11..itd (niepotrzebne skreślić) dopuszczony do montowania w lampach głównych pojazdu.
Skoro philips tego nie zrobił to nie wiem czy to bardziej niemożliwe czy bardziej nieopłacalne.
Osram jak widać lekko w to wszedł ale jest ograniczona lista pojazdów w których to ma być dopuszczone. To rozsądne bo na rynku samochody mają rózne reflektory i rózne zamienniki wykonane z mniejsza precyzją i wpakowaniem tam 2x, 3x mocniejszego źródła światła oznacza 2-3 razy mocniejsze oślepianie stratami na boki.
czyli np niektóre lampy z Mondeo MK5 sprawdzili a takim gruzem jak moje Mondeo MK3 sie zajmowac nie bedą. Jest ich za mało żeby wydawać z własnej kieszeni Osrama kase na nową homologacje do halogenowego reflektora z ich nową żarówką LED (no bo to tego to sie sprowadza). Zabawa jest kosztowna bo kilkanaście lat temu jak pamietam to badania lampy z 1 źródłem światła kosztowały w PL 7500zł netto. Niby niedużo jak na koncern Osram ale jakby to pomnozyć razy ilośc modeli, lamp, wariacji , liftingów to pewnie wyszło że sie nie opłaca.


--------------------
____________________________________________
Dizlem - lamusie, możesz wozić se mamusie...
Wombat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Fri, 06 Nov 2020 - 20:18
Post #15


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(Honada @ Fri, 06 Nov 2020 - 13:27) *
pug 406 ma zajebiste reflektory. Lepiej mi się nim jeździ nocą niż wieloma nowymi fullLEDami. Warto tylko zainwestować w mocne żarówki (które oczywiście krócejj świecą, ale coś za coś).

tak samo miałem w 505 - wielkie reflektory mega oświetlające, Potem 407 na Xenonach - wszyscy znajomi zazdrościli mi światła w nocy i deszczu a mieli nowsze fajniejsze ładniejsze fury.

To co Wombat napisał o Ledach w deszczu - włożyłem sobie takie fajne do 205. Na suchym jest fajnie. Na mokrym - no właśnie cholera wie bo jest jasno ale jakby ujowo.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rezor
post Fri, 06 Nov 2020 - 20:43
Post #16


Forum Killer
Dołączył: Mon, 26 October 2015





No kurde z tym deszczem w mocy to mam wiecznie problem. Avensis miał tak beznadziejne ksenony, że w deszcz jeździłem z p mgłowymi. Wszystkie samochody z soczewką i halogenem gdzieś lepiej świeciły w deszcz.
Ksenony to ogólnie to jak wspomniane wyżej. Niby jest jasno, wszystko widać ale droga, pobocze, pasy jedno czarne lustro...


--------------------
Projekt: Mustang SN95 '94 coupe 302W 280KM
Daily: 300C '05 Wagon 5.7 AWD 360KM
Praca: Rimac <TBD>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
woytek9
post Fri, 06 Nov 2020 - 20:50
Post #17


User
Dołączył: Thu, 04 January 2007
Skąd: żywiec





Miałem dość długo Cherokee XJ z 90roku i świeczki zamiast świateł. Na początku kupiłem nówki lampy i dobre żarówki - efekt bardzo dobry. Później założyłem Osramy Night Breaker i znowu szok, że to tak świetnie świeci. Po zmieniłem na żarówki na LEDy made in China i wtedy to już była ekstaza wink.gif jestem w stanie stwierdzić że oświetlał lepiej niż roczy opel na Osramach. Jeździłem tak 3 lata. Żadnych problemów na przeglądach czy kontrolach, aczkolwiek z tyłu głowy trzeba mieć to że ktoś może sie przyczepić. Ja polecam, warunek - po montażu ustawienie świateł na odpowiednim przyżądzie.

No i to co Wombat napisał. Trzzeba się przyzwyczaić dojazdy w deszczu na LEDach nawet w MB z ELS smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pszczelaszkov
post Fri, 06 Nov 2020 - 20:55
Post #18


Super User
Dołączył: Mon, 08 February 2016
Skąd: Piła





Trzeba pamiętać jeszcze o barwie światła, cieplejsza zawsze lepiej penetruje krople wody.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MisioLBN
post Fri, 06 Nov 2020 - 22:04
Post #19


Forum Homee
Dołączył: Tue, 16 December 2014





Wrzucilem w soczewkowe halogeny ledy z ali i powiem że jest mega roznica na plus. Mam zrobione dzienne i doświetlanie zakretow z halogenow i zdecydowanie wiecej widac dodatkowo halogeny z soczewka wiec jest idealne odciecie. Jedynie w bordnetz wymiana rezystorka byal koneiczna ale to pikus.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wombat
post Fri, 06 Nov 2020 - 22:10
Post #20


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 16 February 2003
Skąd: Wawa Ursus





407 na fabrycznych xenonach to słynny fabryczny oślepiacz. nie wiem jak oni robili te lampy ale kompletnie im nie wyszły - z perspektywy osoby która dostaje tym po oczach


--------------------
____________________________________________
Dizlem - lamusie, możesz wozić se mamusie...
Wombat
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 19 April 2024 - 09:27