Shoutbox 0 nowych PW 


5 Stron V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> przeniesienie chłodnicy do bagaznika ?
Iceman.
post Mon, 23 May 2022 - 12:24
Post #61


Frequent User
Dołączył: Tue, 28 August 2007
Skąd: SNC/Wro





Odkopuję temat z czeluści RF ph34r.gif
Pytanie odnośnie chłodnicy z tyłu auta i dodatkowej pompy cieczy elektrycznej. W którym miejscu najkorzystniej jest ją zamontować? Na wyjściu z silnika gdzie tłoczona jest ciecz z pompy cieczy silnika? Czy na powrocie z chłodnicy do silnika? Bliżej silnika czy bliżej chłodnicy?
Jak to jest w końcu z termostatem, zostawić czy wyrzucić, bo opinie słyszałem rózne.
Fura do opalania po bezdrożach z OM606.


--------------------
...przede mną i za mną ognia kurz...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Mon, 23 May 2022 - 12:24
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
kontrolm
post Mon, 23 May 2022 - 12:27
Post #62


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



na powrocie dużo niższa temperatura więc i pompa będzie miała lżej.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Mon, 23 May 2022 - 13:36
Post #63


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Jak już jest pompa elektryczna , to pewnie sterowana (np TinyCWA ?) w zależności od temp wody, a termostat to jeden element więcej do potencjalnego zepsucia - więc niepotrzebny wtedy.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iceman.
post Thu, 26 May 2022 - 12:40
Post #64


Frequent User
Dołączył: Tue, 28 August 2007
Skąd: SNC/Wro





Nie, tu idziemy budżetowo, sterowanie 0/1. Skoro sugerujecie na powrocie, to bliżej chłodnicy, silnika, w połowie odległości? I męczy mnie ten termostat, co człowiek to opinia, ale na pytanie dlaczego, to już rzadziej słyszę sensowną odpowiedź.


--------------------
...przede mną i za mną ognia kurz...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Thu, 26 May 2022 - 12:54
Post #65


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Producent pomp elektrycznych i tego sterownika pisze tak co do termostatu:

Use a thermostat or not?
It is possible to use the pump / controller in combination with or without an
ordinary mechanical thermostat.
If you use one just make sure you set the controllers target temperature as
close as possible to the opening temperature of the thermostat.
(Of course you can play with the target temperature a little for eventually
better cooling results.)
A cooling system with a thermostat can benefit from an even shorter
warm-up time and a more exact actual temperature.
A system without one on the other hand got fewer mechanical losses but
the actual temperature can vary a bit more from the target you set.


Zaleta z tego co piszą do bardziej dokładne utrzymywanie temperatury i szybsze nagrzewanie. Jeżdżąc zimami może to akurat istotne?
Można i tak i tak najwyraźniej.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Thu, 26 May 2022 - 13:30
Post #66


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(kontrolm @ Mon, 23 May 2022 - 12:27) *
na powrocie dużo niższa temperatura więc i pompa będzie miała lżej.

a jaka roznica bedzie przed i za chlodnica? przy jeździe na torze to <5 stopni.
Pompa powinna byc jak najnizej i jak najblizej zbiorniczka wyrownawczego , zeby uklad potrafil sie sam odpowietrzyc. Kazdy cywil ma tak pomyslany uklad, ze dolewajac wode do zbiorniczka od razu zalewamy pompe wody.
Proste rozwiazanie, jesli pompa musi byc gdzies w dziwnym miejscu, to zrobic zbiorniczek szeregowo do pompy (zamontowany wysoko). Powrot z pompy (za chlodnicami) idzie przez zbiorniczek i znowu do pompy. W ten sposob cale powietrze z ukladu zostanie w zbiorniczku, a pompa zawsze bedzie miala słup wody, żeby wystartować.

CYTAT(Iceman. @ Thu, 26 May 2022 - 12:40) *
Nie, tu idziemy budżetowo, sterowanie 0/1. Skoro sugerujecie na powrocie, to bliżej chłodnicy, silnika, w połowie odległości? I męczy mnie ten termostat, co człowiek to opinia, ale na pytanie dlaczego, to już rzadziej słyszę sensowną odpowiedź.


Jeśli sterowanie 0/1, to musisz dać dużą histerezę. tak z 10 stopni (włącza się przy 95 , wyłącza poniżej 85, lub 80/90). Ale może być problem z czujnikiem temperatury, bo w końcu woda od samych drgań silnika nie przeniesie tak dobrze ciepła z tulei cylindra do głowicy w miejscu czujnika temp. Jakiś minimalny obieg zawsze by się przydał (może przez duży rezystor dużej mocy pompa powinna chodzić zawsze?).


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iceman.
post Thu, 26 May 2022 - 23:21
Post #67


Frequent User
Dołączył: Tue, 28 August 2007
Skąd: SNC/Wro





Z tego co zrozumiałem to tak czy siak przy tego typu układach (chłodnica z tyłu), swirl pot układu chłodzenia jest jest wręcz konieczny w najlepszym wypadku zalecany tak jak pisał berkut. Co dziwne większość projektów, oprócz tych które widziałem w PL, posiada swirl poty nawet przy chłodnicach z przodu. Problem polega na tym, że mam też spore różnice wysokości między silnikiem a chłodnicą a i same ułożenie przewodów też jest ze sporą różnicą poziomów (fura do off roadu). Co do swirl pot, czy mogę w tym przypadku zasosować go jeszcze w komorze silnika mimo, że zbiorniczek wyrównawczy znajduje się z tyłu nad chłodnicą?
Zaryzykuję i pewnie zrobię tak, że odpuszczę na ten moment dodatkową pompę cieczy, zrobię małą zwężke na przewodzie pompa cieczy (fabryczna) ->wejście do chłodnicy i termostat dwustopniowy zostawię. Jeśli będzie się coś działo, to trzeba będzie pomyśleć nad innym rozwiązaniem.
Jakie jest wasze spostrzeżenie?

Fakt jest faktem, że zagadnienie jest naprawdę ciekawe i rozwojowe.
Nie mam doświadczenia z robieniem pojazdów do off roadu, a tych których pytam (może niewłaściwych osób ) twierdzą, że wszyscy tak mają, jest to do kupienia to montujemy i właczamy pompę/wentylatory ręcznie jak coś się dzieje, wyrzucamy termostaty (nawet w dieslach) gdzie wg mnie nie na tym polega i najczęściej im się właśnie silniki gotują.


--------------------
...przede mną i za mną ognia kurz...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Fri, 27 May 2022 - 08:45
Post #68


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(jackkpl @ Thu, 26 May 2022 - 13:30) *
a jaka roznica bedzie przed i za chlodnica? przy jeździe na torze to <5 stopni.

Każde obniżenie temperatury ma tu znaczenie dla trwałości tej pompy. Akurat przy pompie elektrycznej spowalnia się przepływ cieczy i wtedy chłodnica ma więcej czasu żeby schłodzić to co przez nią przepływa i różnice są większe. Tu sie właśnie biorą oszczędności w poborze mocy bo wcale nie trzeba tak gonić cieczy po silniku żeby go schłodzić. Przykładowo u mnie w Volvo V8 4.6l 350KM mniejsza pompa elektryczna od BMW chodzi na 30-40% swojej wydajności i jest go w stanie schłodzić w każdych warunkach. Pobiera wtedy moc nie większą niż okolice 100W

CYTAT(jackkpl @ Thu, 26 May 2022 - 13:30) *
Pompa powinna byc jak najnizej i jak najblizej zbiorniczka wyrownawczego , zeby uklad potrafil sie sam odpowietrzyc. Kazdy cywil ma tak pomyslany uklad, ze dolewajac wode do zbiorniczka od razu zalewamy pompe wody.


Powiedz to gościom konstruktorom od aut klasy S2000 gdzie pompa leży wysoko żeby była łatwo dostępna w razie awarii.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Fri, 27 May 2022 - 12:12
Post #69


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(kontrolm @ Fri, 27 May 2022 - 08:45) *
Każde obniżenie temperatury ma tu znaczenie dla trwałości tej pompy. Akurat przy pompie elektrycznej spowalnia się przepływ cieczy i wtedy chłodnica ma więcej czasu żeby schłodzić to co przez nią przepływa i różnice są większe. Tu sie właśnie biorą oszczędności w poborze mocy bo wcale nie trzeba tak gonić cieczy po silniku żeby go schłodzić. Przykładowo u mnie w Volvo V8 4.6l 350KM mniejsza pompa elektryczna od BMW chodzi na 30-40% swojej wydajności i jest go w stanie schłodzić w każdych warunkach. Pobiera wtedy moc nie większą niż okolice 100W



Powiedz to gościom konstruktorom od aut klasy S2000 gdzie pompa leży wysoko żeby była łatwo dostępna w razie awarii.

I powiedz jeszcze, że pompa jest wyżej niż zbiorniczek wyrównawczy/ swirl pot wink.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Fri, 27 May 2022 - 12:23
Post #70


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(jackkpl @ Fri, 27 May 2022 - 12:12) *
I powiedz jeszcze, że pompa jest wyżej niż zbiorniczek wyrównawczy/ swirl pot wink.gif.

Nie sądzę ;-) Choć normalnie masz seryjne auta gdzie zbiorniczek (a tym bardziej poziom) i wlew jest niżej niż poziom wody w silniku i najwyższy odpowietrznik nagrzewnicy.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Fri, 27 May 2022 - 13:39
Post #71


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(kontrolm @ Fri, 27 May 2022 - 12:23) *
Nie sądzę ;-) Choć normalnie masz seryjne auta gdzie zbiorniczek (a tym bardziej poziom) i wlew jest niżej niż poziom wody w silniku i najwyższy odpowietrznik nagrzewnicy.

To tak, ale te pompy muszą być zalane, żeby wytworzyły ciśnienie i to jest najważniejsze. Może nie być najniżej, ale musi być poniżej zbiorniczka i ma być bezpośrednio możliwość zalania pompy. Been there done that. Kiedyś 15 minut odpowietrzania przy źle zrobionym układzie, a teraz może być pusty kompletnie i wszystko ładnie się odpowietrza.
Też mam zbiorniczek do ICka poniżej kolektora ssącego z wymiennikiem smile.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olozwirski
post Fri, 27 May 2022 - 16:09
Post #72


Forum Homee
Dołączył: Tue, 22 August 2006
Skąd: WKZ





Miałem kiedyś tak że silnik z tyłu a chłodnica z przodu. Woda szła w tunelu rurami alu, chłodnica z mocnymi wentylatorami. Bez termostatu i dodatkowej pompy wody przejeździłem tym wynalazkiem tysiące kilometrów, w lato i w korkach. A grzać miało co, doładowane V8.


--------------------
golf mkI 4x4
golf mkII V8
audi A2 R36
polo 86C XX w budowie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Fri, 27 May 2022 - 21:36
Post #73


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(olozwirski @ Fri, 27 May 2022 - 16:09) *
Miałem kiedyś tak że silnik z tyłu a chłodnica z przodu. Woda szła w tunelu rurami alu, chłodnica z mocnymi wentylatorami. Bez termostatu i dodatkowej pompy wody przejeździłem tym wynalazkiem tysiące kilometrów, w lato i w korkach. A grzać miało co, doładowane V8.

Każde nowe 911 tak ma i na torze się nawet nie grzeją smile.gif


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iceman.
post Sat, 28 May 2022 - 11:12
Post #74


Frequent User
Dołączył: Tue, 28 August 2007
Skąd: SNC/Wro





CYTAT(olozwirski @ Fri, 27 May 2022 - 15:09) *
Miałem kiedyś tak że silnik z tyłu a chłodnica z przodu. Woda szła w tunelu rurami alu, chłodnica z mocnymi wentylatorami. Bez termostatu i dodatkowej pompy wody przejeździłem tym wynalazkiem tysiące kilometrów, w lato i w korkach. A grzać miało co, doładowane V8.



CYTAT(jackkpl @ Fri, 27 May 2022 - 20:36) *
Każde nowe 911 tak ma i na torze się nawet nie grzeją smile.gif


Racja i zgoda, ale w Porsche masz dość proste i na tym samym poziomie przewody chłodnicze i do tego 2-3 chłodnice. Porsche przeważnie nie porusza sie w trudnym terenie kilkanaście/kilkadziesiąt km/h przy wysokich obciążeniach.


--------------------
...przede mną i za mną ognia kurz...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gusiew
post Sat, 28 May 2022 - 13:31
Post #75


Super User
Dołączył: Sat, 29 September 2007
Skąd: Łosice





Vq37vhr chlodnica w bagazniku silnik z przodu. Srednica przewodow seryjna. Cisnienie ukladu 1.3 bara. Jedyna pompa wody to ta w silniku. Pojemnosc okolo 14-15 litrow. Minimalne obroty podniesione na 1000 obrotow. Zadnego problemu z chlodzeniem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cowboy
post Sun, 29 May 2022 - 10:21
Post #76


Administrator
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: Wawa





ja mam chłodnice w bagażniku i pompe wody na wyjściu czyli pcha wode do silnika
działa to jak termostat bo ta elektryczna pompa włacza się powyzej 80st C zdaje się
oprócz tego moge ja na stałe właczyć z przycisku


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nanab
post Sun, 29 May 2022 - 19:44
Post #77


Frequent User
Dołączył: Tue, 28 December 2021





Czy takie coś ma sens? Jak woda nie krąży, to zanim czujnik gdzieś na wyjściu osiągnie 80 stopni, to trochę przed nim będzie się już gotować, wtedy włącza się pompa i zalewa zagotowany silnik zmrożona wodą, dopiero kiedy zimna woda przeleci przez cały silnik i dotrze do czujnika wtedy pompka przestaje pompować. Czy to nie jest niezdrowe dla silnika tak na zmianę go przegrzewać i oblewać zimną wodą?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Sun, 29 May 2022 - 21:53
Post #78


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





CYTAT(Nanab @ Sun, 29 May 2022 - 19:44) *
Czy takie coś ma sens? Jak woda nie krąży, to zanim czujnik gdzieś na wyjściu osiągnie 80 stopni, to trochę przed nim będzie się już gotować, wtedy włącza się pompa i zalewa zagotowany silnik zmrożona wodą, dopiero kiedy zimna woda przeleci przez cały silnik i dotrze do czujnika wtedy pompka przestaje pompować. Czy to nie jest niezdrowe dla silnika tak na zmianę go przegrzewać i oblewać zimną wodą?



O tym pisał Jacek kilka postów wcześniej - że jakiś mininmalny obieg powinien być cały czas, a najlepiej zestaw pompa + sterownik jak ten TinyCWA gsdzie płynnie zarządza ruchem wody + wiatraka czy zakresy temperatrur można ustawiać, no i po wyłączeniu silnika jest obieg podtrzymany. Pewnie można to i jakośc DIY zrobić.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cowboy
post Mon, 30 May 2022 - 08:30
Post #79


Administrator
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: Wawa





CYTAT(Andrzejsr @ Sun, 29 May 2022 - 21:53) *
O tym pisał Jacek kilka postów wcześniej - że jakiś mininmalny obieg powinien być cały czas, a najlepiej zestaw pompa + sterownik jak ten TinyCWA gsdzie płynnie zarządza ruchem wody + wiatraka czy zakresy temperatrur można ustawiać, no i po wyłączeniu silnika jest obieg podtrzymany. Pewnie można to i jakośc DIY zrobić.


przecież minimalny obieg jest od pompy w silniku, elektryczna wspomaga przepływ i pomaga odpowietrzyć układ


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Mon, 30 May 2022 - 09:49
Post #80


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Faktycznie chodzi o _dodatkową_ pompę, no to obieg jest .


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Stron V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Saturday, 27 April 2024 - 11:36