Shoutbox 0 nowych PW 


3 Stron V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Kompresor vs Turbo
kedarus
post Wed, 23 Feb 2005 - 18:17
Post #41


User
Dołączył: Thu, 16 October 2003





"Jego sprawność to około 30-40%. To oznacza, że z całej energii zawartej w spalonej benzynie tylko 30-40% zostaje zamienione na pracę użyteczną."

ufff.... to chyba w baaardzo dobrych dieslach, benzynowe jeszcze do tego nie dorosly.

padlo pytanie gdzie gubimy energie? a chociazby na IC - po to jest zeby ja zgubic wlasnie.

mieszajac cokolwiek 100 ray na minute moze i faktycznie cos sie da nagrzac ale jak bedzie w szklance - jezeli turbo ma za zadanie pompowac powietrze (i to tym wiecej im szybciej sie kreci) to faktycznie mozna to tarcie pominac w porownaniu do prostego rownanka PV=nRT (T w Kelvinach!!) opisujacego co sie dzieje z powietrzem w czasie sprezania (przy bardzo wysilonych ukladach nie wiem czy zimna czesc nie bedzie sie nagrzewala bardziej od tego powietrza ktore spreza niz od spalin - wtedy znaczylo by to ze juz turbo schladza powietrze). gdyby nagrzewanie sie sprezonego powierza przez oddawanie mu ciepla z zimnej czesci bylo problemem to pewnie ktos by wstawil jakies zeberka (moze i sa ale nie widzialem nigdzie wiec wyglada ze psu na bude a na kompresorze, jeden na oczy widzialem wiec nie bede uogolnial, zeberka widzialem - moze celem wzmocnienia konstrukcji, a moze zwiekszenia powierzchni)

RafalW - wydaje mi sie ze i cisnienie i ilosc ma znaczenie, gdyby liczylo sie tylko cisnienie to kompresorek do pompowania opon bylby ok, gdzyby liczyla sie tylko ilosc to dobry wiatrak przerzuca przez siebie tez sporo powietrza. wiadomo ze liczy sie ilosc ale trzeba to powietrze jakos do tego silnika dostarczyc (mysle ze nadcisnienie ma z tym cos wspolnego)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Wed, 23 Feb 2005 - 18:17
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
RafalW
post Wed, 23 Feb 2005 - 18:43
Post #42


Forum Killer
Dołączył: Wed, 19 November 2003
Skąd: IL USA





Napisałem, że "samo w sobie nie ma znaczenia" bo właśnie chodzi o ilość molekuł powietrza dostarczonych do silnika a one są zależne głównie od ciśnienia i temperatury. Dobre turbo potrafi dmuchnąć dużo powietrza nie grzejąc go mocno dzięki czemu wystarczy mniejsze ciśnienie by dostarczyć taką samą ilość powietrza.


--------------------
Rafal
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Uosiu
post Thu, 24 Feb 2005 - 23:02
Post #43


Frequent User
Dołączył: Mon, 14 October 2002
Skąd: Warszawka





CYTAT("WX_BARON":pgr95u0w)
Jaka jest roznica w dzialaniu turbiny a kompresora - oba zwiekszaja moc pojazdu.
Co jest lepsze w montazu i ma wiekszy potencjal turbina czy kompresor




[url=http://www.ktp.pl/?YSVyMTY2JHZ7Y2Q2OH4xJCh1aGBwKyggbW91bw==:pgr95u0w]Tutaj jest jeden z najlepszych artykułów porównujących Turbo z Superchargerami jakie czytałem. Jest to tłumaczenie z angielskiego ale naprawdę przyzwoicie [/url:pgr95u0w]


POLECAM & Miłej lektury


--------------------
Uosiu
Bo Ja jestem Playboyem - Wszystkie są dziś moje
Go to the top of the page
 
+Quote Post
WX_BARON
post Fri, 25 Feb 2005 - 09:34
Post #44


Super User
Dołączył: Wed, 09 February 2005
Skąd: STOLICA





CYTAT("Uosiu":3v7hduhu)
CYTAT("WX_BARON":3v7hduhu)

Jaka jest roznica w dzialaniu turbiny a kompresora - oba zwiekszaja moc pojazdu.
Co jest lepsze w montazu i ma wiekszy potencjal turbina czy kompresor




[url=http://www.ktp.pl/?YSVyMTY2JHZ7Y2Q2OH4xJCh1aGBwKyggbW91bw==:3v7hduhu]Tutaj jest jeden z najlepszych artykułów porównujących Turbo z Superchargerami jakie czytałem. Jest to tłumaczenie z angielskiego ale naprawdę przyzwoicie [/url:3v7hduhu]

wielkie
dzieki naprawde dobry i przystepny artykul

a tak na boku
co Myslicie o artykule w MAXI Tuning o turbinach


POLECAM & Miłej lektury


--------------------
POWER IN THE HANDS OF A FEW
www.baranowskimarcin.pl
STOP PIJANYM KIEROWCOM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pele
post Fri, 25 Feb 2005 - 17:40
Post #45


Super User
Dołączył: Mon, 19 July 2004
Skąd: WWA





CYTAT("RafalW":3hf4yrwb)
Napisałem, że "samo w sobie nie ma znaczenia" bo właśnie chodzi o ilość molekuł powietrza dostarczonych do silnika a one są zależne głównie od ciśnienia i temperatury. Dobre turbo potrafi dmuchnąć dużo powietrza nie grzejąc go mocno dzięki czemu wystarczy mniejsze ciśnienie by dostarczyć taką samą ilość powietrza.

CYTAT
prostego rownanka PV=nRT


wlasnie sedna tych dwoch wypowiedzi kolega pieszy chyba nie potrafi zrozumiec...

wiekszosc osob wie tutaj ze w stalej objetosci wieksza temperatura wywola wieksze cisnienie, jednak ty nie potrafisz zrozumiec ze cisnienie jest wrogiem silnika...

Celem nie jest uzyskanie wlasnie jak ty mowiles cisnienia, lecz tak jak wspomnieli RafalW i Kedarus ilosci powietrza, czyli jego MASY... Bierze sie ona z ilosci moli w danej objetosci...

PV=nRT
sek w tym ze nie dazymy do tego by najwieksze bylo P, tylko do tego zeby najwieksze bylo n.
n=PV/RT
V i R mamy constans, wiec pozostaje nam zaleznosc n=P/T *stale.
Od razu widac ze tym lepiej im wiecej cisnienia i nizsza temperatura...

Jednak na przeszkodzie nizszej temperatury stoi tylko sposob uzyskania cisnienia, natomiast na przeszkodzie wysokiego cisnienia (pomijajac to jak zostanie wytworzone) stoi wiele wazniejszych spraw, chociazby to ze wydmucha uszczelke pod glowica, ktorej wrogiem jest wlasnie cisnienie powietrza a nie jego masa.

PODSUMOWUJAC:
wiecej POWIETRZA = wiecej jego MASY = wieksze cisnienie + NIZSZA temperatura
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kedarus
post Fri, 25 Feb 2005 - 18:18
Post #46


User
Dołączył: Thu, 16 October 2003





CYTAT("RafalW":1l15ppur)
Napisałem, że "samo w sobie nie ma znaczenia" bo właśnie chodzi o ilość molekuł powietrza dostarczonych do silnika a one są zależne głównie od ciśnienia i temperatury. Dobre turbo potrafi dmuchnąć dużo powietrza nie grzejąc go mocno dzięki czemu wystarczy mniejsze ciśnienie by dostarczyć taką samą ilość powietrza.


prawda ci to

CYTAT("pele":1l15ppur)
wlasnie sedna tych dwoch wypowiedzi kolega pieszy chyba nie potrafi zrozumiec...


mysle ze kolega pieszy rozumie te wypowiedzi bardziej niz doskonale
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pele
post Fri, 25 Feb 2005 - 19:09
Post #47


Super User
Dołączył: Mon, 19 July 2004
Skąd: WWA





CYTAT("pieszy":1ky27pgl)
CYTAT("RafalW":1ky27pgl)
Jakiekolwiek ciepło wygenerowane na turbinie jest złe.

Zgadza się ale z drugiej strony nie ma sprężania bez wydzielania ciepła tak jak nie ma rozprężania bez pobierania ciepła.
(...)
Powiem tak: nie będzie ciepła to i o ciśnieniu zapomnijcie.

CYTAT("RafalW":1ky27pgl)
Ciśnienie wytwarzane przez turbo (lub kompresor) samo w sobie nie ma znaczenia. Znaczenie ma ile powietrza jest w stanie nadmuchać. Co ciekawe, dobre turbo nadmucha więcej powietrza przy mniejszym ciśnieniu od gorszego.

Jak to ciśnienie nie ma znaczenia?
(...)
. Większe ciśnienieięcej molekuł gazu w jednostce objętości (np. 1 dm kwadratowym – 1000ccm), czyli „więcej powietrza”.


no wlasnie nie wiem czy to rozumie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RafalW
post Fri, 25 Feb 2005 - 19:25
Post #48


Forum Killer
Dołączył: Wed, 19 November 2003
Skąd: IL USA





Myślę, że po zaznaczeniu tego faktu rozumie. Po prostu łatwo jest ulec złudzeniu, że to ciśnienie jest najważniejsze gdy rozmowy są o już złożonym systemie i dotyczą ile nadmuchać. Akurat sądzę, że zależności ciśnienie - temperatura są mu nieobce a tylko sposób myślenia w tej kwestii nie do końca dobry.
W końcu napisał, że jest tylko teoretykiem.


--------------------
Rafal
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dan41
post Tue, 01 Mar 2005 - 12:31
Post #49


Super User
Dołączył: Sat, 12 February 2005
Skąd: [ S R C ]





p PIESZY dobrze(lub o wiel lepiej) wie o co "chodzi"
Tylko z praktyki jest Mu obce jak negatywny wplyw na silnik ma za duze cisnienie... (lepiej zimniejsze powietrze niz wyzsze cisnienie choc oba sa scisle powiazane)
Tak ja mysle bo Jego wypowiedzi zasluguja na przyznaną pochwałe...


--------------------
ET 12.793s
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Plozsan
post Fri, 15 Dec 2023 - 11:02
Post #50


Rookie
Dołączył: Thu, 03 February 2022





Witam. Chcę zakupić kompresor, który ma spełniać dwa wymagania:
1. Ma być mobilny.
2. Ma być dość cichy.
Znalazłem coś takiego, co spełnia moje założenia, Stanley Fatmax.
Możecie ewentualnie polecić coś innego https://buythis.pl/narzedzia-pneumatyczne-warsztat/ Najlepiej do zamówienia w sieci w sklepie z narzędziami pneumatycznymi.
Co o tym sprzęcie myślicie? Dzięki
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Fri, 15 Dec 2023 - 11:50
Post #51


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Plozsan @ Fri, 15 Dec 2023 - 11:02) *
Witam. Chcę zakupić kompresor, który ma spełniać dwa wymagania:
1. Ma być mobilny.
2. Ma być dość cichy.
Znalazłem coś takiego, co spełnia moje założenia, Stanley Fatmax.
Co o tym sprzęcie myślicie? Dzięki

Kompresory są słabe, bierz turbo smile.gif


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mis
post Fri, 15 Dec 2023 - 12:26
Post #52


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 07 January 2009
Skąd: Rzeszów





Tylko turbo.

Do garażu szczególnie polecam Twin Scroll, warto też mieć antisurge dla zastosowań garażowej pneumatyki. biggrin.gif


--------------------
RS3 8V2 nardo limo pl 540HP 680NM
109-Performance
Go to the top of the page
 
+Quote Post
done4
post Fri, 15 Dec 2023 - 16:59
Post #53


Forum Killer
Dołączył: Sat, 03 July 2010





Ten Stanley pompuje 8bar a motor pewnie niezakuty, ach te błędy początkujących.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mis
post Sat, 16 Dec 2023 - 15:30
Post #54


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 07 January 2009
Skąd: Rzeszów





Masz na nim na szczęście regulowany boostcut - możesz ustawić na 6bar dla bezpieczeństwa w razie ovetboostu. wink.gif


--------------------
RS3 8V2 nardo limo pl 540HP 680NM
109-Performance
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Sat, 16 Dec 2023 - 18:38
Post #55


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Mis @ Sat, 16 Dec 2023 - 15:30) *
Masz na nim na szczęście regulowany boostcut - możesz ustawić na 6bar dla bezpieczeństwa w razie ovetboostu. wink.gif

Bezpieczeństwo przede wszystkim wink.gif


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aval
post Sun, 17 Dec 2023 - 11:33
Post #56


Forum Killer
Dołączył: Fri, 16 September 2011
Skąd: Warszawa





To chyba do diesla, bo ma 8 bar przy 1450 obrotów
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Driftman
post Tue, 19 Dec 2023 - 17:06
Post #57


Forum Homee
Dołączył: Mon, 29 January 2007
Skąd: Z Mercedesów i Hond





Przetwornice napiecia polecam Sinus bo zwykle sa malo wydajne.

Nie podales jaki to silnik zeby dobrac mape sprezarki. Jak ja znajdziesz to podrzuc popatrzymy czy nie bedziesz po za mapa

ph34r.gif biggrin.gif


--------------------
SONDA powstania działu Elektryka/Elektronika/Strojenie/Kodowanie/Logowanie/Diagnostyka
(Prosze wklejac link bez pierwszego znaku _)
_http://www.racingforum.pl/index.php?showtopic=155892&hl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Przemo_Evo
post Fri, 22 Dec 2023 - 23:03
Post #58


Rookie
Dołączył: Thu, 21 December 2023





Widzę, że temat "lizany" z boku.
Warto zacząć od punktu wyjścia-teorii.
Kompresory mechaniczne nie zwiększą sprawności silnika spalinowego gdyż do ich napędu potrzebna jest energia. Napęd mechaniczny, od wału korbowego. Bierzemy ją z paliwa, którego silnik musi zużyć więcej aby to ustrojstwo napędzić. Przy maks obrotach/mocy, w takim VW G60 pochłaniała chyba ok. 10-12KW. Zysk ze zniwelowania oporów napełniania jest mniejszy niż skonsumowany przez sprężarkę, bilans jest więc ujemny.
Turbosprężarka odzyskuje energię ze spalin i tu jest nieznaczny zysk sprawności.
Silniki benzynowe z natury swej mniej leżą w "naturze " turbosprężarek, silniki ZS natomiast bardzo dobrze "leżą" turbosprężarce. Kompresor mechaniczny łatwo sie adaptuje do silnika ZI i łatwiej stroi, zachowuje się jak silnik o zwiększonej pojemności. Jest to urządzenie volumetryczne stąd jej gabaryty vs moc. Jest duża i ciężka. Wynika to z kilku czynników.
Turbo w benzynie to wyzwanie - obciążenia głównie cieplne, ale też mechaniczne, mnóstwo zmian konstrukcyjnych i wymagania materiałowe, np kolektorów wydechowych. Pękają kolektory w AMG A45 i wielu innych.
Stąd taka popularność w silnikach ZS, gdyż więcej zwiększa sprawność takiego silnika niż ZI, pozwala generować spory moment obr i moc, niższa temp spalin pozwala na stosowanie kierownic turbin i niwelować" turbodziurę", itd.
Gdyby było inaczej, miliony ciężarówek i pojazdów użytkowych miałyby zamontowane silniki z kompresorem, a nie turbosprężarką.
Swoją drogą taka Delta S4 była intensywnie testowanym prekursorem łączenia kompresora mechanicznego i turbosprężarki, głównie po to aby charakterystyka silnika była płynniejsza, zwiększając moment obrotowy od dołu, niwelując negatywne skutki "turbodziury", powodowanej przez dużą turbosprężarkę, dobraną na wysoką moc w tym małym 1,8L silniku (450-550KM). Notabene mieli problemy z synchronizacją w tamtych czasach, gdyż czas ich gonił - w kilkanaście miesięcy zrobili cały projekt od pomysłu do testów, i pomogli im inżynierowie z Ferrari ( dwóch albo trzech).
Marku Alen jeszcze dziś jak jeździ nią na eventach wymięka - mówi że ten silnik cały czas robi niesamowite wrażenie.
Piszę to jako praktyk inżynier związany z materią.
To tak z grubsza, gdyż różnic i niuansów technicznych jest dużo i trudno tu o tym pisać.
Polecam i zachęcam do literatury, jest jej sporo na rynku.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stron V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Saturday, 27 April 2024 - 23:41