Shoutbox 0 nowych PW 


6 Stron V  « < 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> VW Golf mk1 Berg cup, Ekstremalnie długoterminowy
.wide
post Fri, 27 May 2022 - 10:51
Post #81


Super User
Dołączył: Tue, 12 July 2005
Skąd: śląsk





CYTAT(soltyk @ Wed, 25 May 2022 - 23:58) *
Szacun dla autora tamtego tematu za pocięcie wału i dogłębną analizę. Obawiam się jednak, że wyciągasz złe wnioski, chyba że zrobił to autor. Nie mogę przeczytać tamtego tematu, bo muszę iść spać (wyszedłem właśnie z garażu od pucowania swojego wału korbowego, a rano śmigam do pracy).

Przeciwmasy na pewno uwzględniają seryjne korbowody. Nie ma sensu wyważanie samego wału na 0, skoro dodanie korbowodów, spowoduje brak równowagi. Haczyk leży w kształcie przeciwmasy. Mniejsza masa, której środek ciężkości oddalony jest bardziej od osi obrotu, będzie równoważona przez większą masę o mniejszym promieniu obrotu. To, że obie połówki ważą tyle samo, nic nie znaczy. Przeciwmasa ma w miarę smukłą część przy wale i powiększa się w części zewnętrznej. Tak skupiona jest większość jej ciężaru, aby zrównoważyć czop razem z korobowodem. To momenty siły, w KGm, mają równoważyć się, a nie spoczynkowe masy w kg.

Nie jestem pewien czy dobrze, Cię zrozumiałem i oczywiście mogę się mylić, ale to o czym piszesz, mógłby mieć zastosowanie dla silnika jednocylindrowego. Tutaj nie, ponieważ w przypadku takiej konstrukcji (flat-plane) masy (a więc i momenty?) równoważą się za sprawą naprzemiennie osadzonych mas korbowodu/tłoka.
Rzuć proszę okiem na druga stronę linkowanego tematu. Skoro wyznaczony środek ciężkości połówek wału wypada na tej samej odległości, to dla całości wypada na jego środku? Co wtedy równoważy inne masy, o których piszesz? Uważa się, że kształt przeciwwag (poza poprzednim) jest determinowany przez przestrzeń wewnątrz bloku.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Fri, 27 May 2022 - 10:51
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Nanab
post Fri, 27 May 2022 - 13:43
Post #82


Frequent User
Dołączył: Tue, 28 December 2021





W R4 nie da się zrównoważyć tłoków i korb innymi tłokami i korbami, bo musiałyby poruszać się w danym momencie z taką samą prędkością, a np. tłok idący w dół z gmp porusza się szybciej niż tłok idący w górę z dmp. Tzn, średnia prędkość będzie taka sama, ale prędkość w danem momencie nie będzie równa.
Przeciwwagi na wale mają równoważyć tylko czop, panewki i część masy korbowodu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
soltyk
post Fri, 27 May 2022 - 15:02
Post #83


Super User
Dołączył: Mon, 10 February 2014





Wyrównoważenie mas wirujuących, a tłoków, to oddzielne zagadnienia.

CYTAT(.wide @ Fri, 27 May 2022 - 10:51) *
Nie jestem pewien czy dobrze, Cię zrozumiałem i oczywiście mogę się mylić, ale to o czym piszesz, mógłby mieć zastosowanie dla silnika jednocylindrowego. Tutaj nie, ponieważ w przypadku takiej konstrukcji (flat-plane) masy (a więc i momenty?) równoważą się za sprawą naprzemiennie osadzonych mas korbowodu/tłoka.

To, co masz na myśli, to jest wyważenie statyczne. Do tego wcale niepotrzebne są przeciwmasy - siły generowane przez wykorbienia znoszą się wzajemnie. Jednak taki wał wciąż będzie, w czasie pracy, generował siły, oddziałujące na panewki i sam wał. Przeciwmasy służą do wyważenia dynamicznego.

Analogiczna sytuacja, jak z kołem (oponą). Wyobraźmy sobie, że wyważone dynamicznie koło, ma ciężarek 20 g z jednej strony i 10 g drugiej, ale przesunięty o 180°. Rzadki przypadek, ale możliwy. Wyrzucamy pierwszy ciężarek, a w jego miejsce, przekładamy drugi. Koło wciąż jest wyważone statycznie, nie będzie biło promieniowo. Ale dynamicznie już nie, będzie próbowało kiwać się na boki.

Normalka, że w F1 są przeciwmasy lżejsze od optymalnych. Silnik ma wytrzymać kilka wyścigów i do pieca. Fakt, że w ogóle one są, pokazuje, jak ważne jest dynamiczne wyważenie wału korbowego.

No będę musiał poczytać tamtem temat. Ale kiedy? teraz mam urwanie głowy.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Fri, 27 May 2022 - 15:05
Post #84


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



jak policzysz ten silnik F1 ile on musi wytrzymać tempem wyścigowym to się okazuje że jest mega wytrzymały nawet na tle dzisiejszych seryjnych motorów w sportowych autach gdzie potrafią mieć wywaloną korbę co 50 tyś w tym ułamek torowej jazdy. Każda wymiana silnika ich teraz boli nie tak jak kiedyś.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olozwirski
post Fri, 27 May 2022 - 17:00
Post #85


Forum Homee
Dołączył: Tue, 22 August 2006
Skąd: WKZ





Wał idzie ogolić z masy, zwłaszcza ten. Robił to normalnie tokarz.
Wyważa się z kołem pasowym, zamachem i czasami dociskiem. Na zero. Waga korb i tłoków dobrze żeby była równa.
Silnik ze skokiem 95.5, wałki ABF normalnie kręciłem do 7500, dalej nie było sensu.


--------------------
golf mkI 4x4
golf mkII V8
audi A2 R36
polo 86C XX w budowie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skiba
post Wed, 08 Jun 2022 - 13:40
Post #86


Forum Killer
Dołączył: Wed, 14 July 2004
Skąd: Rz





Może ja jednak źle się wyraziłem.
Nie napisałem nigdzie że to jest lepsze rozwiązanie niz seria, czy mocniejsze niż seria, nawet nie wyraziłem swojego zdania na ten temat. Dlatego nie rozumiem porównywania tutaj tego do serii czy insynuowania mi że uznaje to za lepsze rozwiązanie, ja jedynie opisuje na podstawie doświadczenia co może być powodem i jakie czynniki wpływają na wybór takiego rozwiązania.
Specyfika uszczelniania czoło do czoła cienkich(zakladam ze bak alu ma 1-2mm) elementów z uszczelką jest taka że scianki sie odkształcaja i nie mówie tutaj o odszktałcaniu typu 3-5mm tylko kilka setek, a wtedy to pracuje, jak dołożysz minimalnie podwyższone ciśnienie paliwa i pełny bak 20-30kg paliwa to scianki pracują a to zaczyna sączyć. Śruba ściskąjąc nie powoduje docisku na całej powierzchni tylko w największym stopniu pod łbem, a im cieńszy materiał tym bardziej punktowo to działa.
Dokłądnie analogiczna sytuacja jest np w miskach olejowych. Nie widzieliście nigdy stalowej miski oleju ktora po kilku odkręceniach sie odkształciła od dokrecania i sączyła? Czy tam też wystarczy zastosować 2 śruby M6 bo statycznie utrzymają miske?
Siła jaką to przeniesie nie ma tutaj praktycznie znaczenia.

ps. analiza ryzyka w ATL myśę że jest na troche innym poziomie

Ps. Jezeli mowimy o misce, .wide masz juz "suchą" do tego silnika? robisz sam czy kupujesz kit? smile.gif


--------------------
Quality means doing it right when no one is looking.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Wed, 08 Jun 2022 - 14:30
Post #87


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



a w aucie masz zbiornik plastikowy mieszczący 50-70l paliwa miękki tak że ręgą normalnie go wginasz. Tyle że w Peugeocie te śrubki M6 dociskają kołnierz pompy przez okrągłą blachę - podkładkę. Albo masz wieelką plastikową nakrętkę doiskającą całość równomiernie po obwodzie.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
.wide
post Thu, 09 Jun 2022 - 12:00
Post #88


Super User
Dołączył: Tue, 12 July 2005
Skąd: śląsk





CYTAT(kontrolm @ Mon, 23 May 2022 - 08:38) *

Genialny jest ten Xtrac. W obudowie ma nawet otwór z łożyskiem na kolumnę kierownicy. Byłoby świetnie mieć skrzynię takiej konstrukcji.

CYTAT(Skiba @ Wed, 08 Jun 2022 - 13:40) *
Ps. Jezeli mowimy o misce, .wide masz juz "suchą" do tego silnika? robisz sam czy kupujesz kit? smile.gif

Mam praktycznie wykończony projekt miski, podstawy filtra oleju, adaptera w koło pasowe, trochę złączek Kronteca i podstawkę Mocal’a (na sprzedaż wink.gif ).
Rozebrałem fabryczną pompę oleju, policzyłem wydatek i trochę utknąłem na obliczeniach części ssawnej. Ogólniki znam, ale chyba wolałbym cokolwiek więcej policzyć. AutoVerdi i AT Power dobrało mi pompę, ale wolałbym wiedzieć "jak". wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Thu, 09 Jun 2022 - 15:24
Post #89


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(olozwirski @ Fri, 27 May 2022 - 17:00) *
Wał idzie ogolić z masy, zwłaszcza ten. Robił to normalnie tokarz.
Wyważa się z kołem pasowym, zamachem i czasami dociskiem. Na zero. Waga korb i tłoków dobrze żeby była równa.
Silnik ze skokiem 95.5, wałki ABF normalnie kręciłem do 7500, dalej nie było sensu.

Z tego tematu kolesia co pociął wał i z moich przemyśleń wynika, że wał waży się osobno , sprzęgło czy koło pasowe też.
Możesz wyważyć docisk razem z zamachem ale wtedy musisz to zaindeksować i zmiana docisku to od nowa ważenie całości.
Z wałem jak sobie wyobrażasz wyważenie, gdy po jednym track dayu pęka ci lekki zamach? Wyciągasz wał do ważenia? No bez jaj.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olozwirski
post Fri, 10 Jun 2022 - 13:29
Post #90


Forum Homee
Dołączył: Tue, 22 August 2006
Skąd: WKZ





To motorsport, nie ma lekko i tanio.

Co do suchej miski to ma to największy sens przy obniżeniu silnika, chyba żeby zminimalizować szanse na odpłyniecie oleju ze smoka, ale na to są inne sposoby.


--------------------
golf mkI 4x4
golf mkII V8
audi A2 R36
polo 86C XX w budowie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Fri, 10 Jun 2022 - 15:22
Post #91


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(olozwirski @ Fri, 10 Jun 2022 - 13:29) *
To motorsport, nie ma lekko i tanio.

Co do suchej miski to ma to największy sens przy obniżeniu silnika, chyba żeby zminimalizować szanse na odpłyniecie oleju ze smoka, ale na to są inne sposoby.

Ale jaki sens ma wyważanie wszystkiego razem, jak ten sam efekt (jak się mylę, to proszę mnie poprawić) uzyskujesz wyważając każdy element osobno?

Sucha miska daje mozliwosc obnizenia silnika. Samo obnizenie silnika nie zmienia sily odsrodkowej dzialajacej na olej w misce. A efekt sily odsrodkowej na silnik to tak jakbys go przechylil o 45-50-55 stopni. Jesli nadal smok zassie olej, to gra muzyka.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olozwirski
post Fri, 10 Jun 2022 - 18:51
Post #92


Forum Homee
Dołączył: Tue, 22 August 2006
Skąd: WKZ





Napiszę jaśniej.
Sucha miska ma największy sens przy obniżaniu silnika.
Sucha miska ma bardzo mały sens tylko po to żeby zminimalizować ryzyko odpływu oleju z pod smoka, są na to inne sposoby.


--------------------
golf mkI 4x4
golf mkII V8
audi A2 R36
polo 86C XX w budowie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Fri, 10 Jun 2022 - 22:08
Post #93


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(olozwirski @ Fri, 10 Jun 2022 - 18:51) *
Napiszę jaśniej.
Sucha miska ma największy sens przy obniżaniu silnika.

Zgoda


CYTAT(olozwirski @ Fri, 10 Jun 2022 - 18:51) *
Sucha miska ma bardzo mały sens tylko po to żeby zminimalizować ryzyko odpływu oleju z pod smoka, są na to inne sposoby.


moze byc kłopotliwe jak robisz 2 czy 3g w zakręcie. Trzebaby się ratować dodatkowymi pompami oleju albo jakimś sprytnym ruchomym smokiem.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
siewcu
post Fri, 10 Jun 2022 - 22:22
Post #94


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 04 December 2007
Skąd: Wrocław





ja myślę, że jak już robisz 2-3g w zakręcie to dawno masz suchą miskę biggrin.gif


--------------------
www.time4rally.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Sat, 11 Jun 2022 - 00:03
Post #95


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(siewcu @ Fri, 10 Jun 2022 - 22:22) *
ja myślę, że jak już robisz 2-3g w zakręcie to dawno masz suchą miskę biggrin.gif

Póki co 1.7g i jeszcze nie mam suchej smile.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
siewcu
post Sun, 12 Jun 2022 - 12:18
Post #96


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 04 December 2007
Skąd: Wrocław





Z 1.7 do 3 jeszcze trochę brakuje wink.gif


--------------------
www.time4rally.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Sun, 12 Jun 2022 - 15:10
Post #97


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(siewcu @ Sun, 12 Jun 2022 - 12:18) *
Z 1.7 do 3 jeszcze trochę brakuje wink.gif


Głównie jaj wink.gif. Bo te 1.7g robił przy 120km/h.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
.wide
post Tue, 01 Nov 2022 - 15:57
Post #98


Super User
Dołączył: Tue, 12 July 2005
Skąd: śląsk





Bardzo cieszy moje oczy, więc się podzielę. Wyprodukowałem kilka pod kątem sprzedaży, więc zainteresowanych zapraszam.









Go to the top of the page
 
+Quote Post
.wide
post Tue, 20 Dec 2022 - 10:07
Post #99


Super User
Dołączył: Tue, 12 July 2005
Skąd: śląsk





Hamulce.
Jednak prawdopodobnie zrobię je inaczej wink.gif








14,2kg oszczędności:





Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dziku
post Wed, 21 Dec 2022 - 12:39
Post #100


Forum Homee
Dołączył: Mon, 12 February 2007
Skąd: Warszawa-Wesoła





CYTAT(.wide @ Tue, 01 Nov 2022 - 15:57) *
Bardzo cieszy moje oczy, więc się podzielę. Wyprodukowałem kilka pod kątem sprzedaży, więc zainteresowanych zapraszam.



Jak wygląda komunikacja między kierą a resztą świata? Dolna część jest wydrukiem, z czego? Nie martwisz się że po dokręceniu kiery przy silniejszych ruchach itp ulegnie kompresji?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Stron V  « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 25 April 2024 - 14:33