Shoutbox 0 nowych PW 


25 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Lexus SC300 Neverending Story, 2JZ VVTi GT35r 6spd
BeeMiX
post Wed, 03 Aug 2016 - 00:35
Post #1


Moderator
Dołączył: Sat, 23 July 2005
Skąd: Nowy Jork / Choszczno





MODEL: 1997 Lexus SC300

Modyfikacje


Silnik: w trakcie
Seria 2JZ-GE -> 1JZGTE -> 1JZGTE na singlu -> teraz powrót do 2JZ VVTi z singlem

Modyfikacje głowicy:
2JZ-GE z VVTi
-porting by GrzesiekK.
-nowe uszczelniacze Supertech
-uszczelka GTE OEM
-wałki BC 264
-sprężynki BC
-pasek Gates Racing
-napinacz FTWL Motorsport
-złożone u Dziaka (obróbka na 3 katy, docieranie)
-dekle zrobione na GTE malowane na kameleon przez Zakład Lakierniczy Ukleja
-kółko VVTi złoty chrom natryskowy

Modyfikacje bloku:
-Tłoki CP 8.5:1
-korby Eagle
-panewki KingRacing
-nowa pompa oleju OEM po własnym portingu ala Titan
-pompa wody GTE obudowa od GE VVTi
-śruba podstawki filtra oleju od VVTi
-czujniki stuku Bosch
-ATI Super Dampener

Układ dolotowy:
-ori Garrett GT35r .82 T3 z wirnikiem ssacym TX-Performance Turbo GTX35 2gen spec
-kolektor dolotowy China + trąbki i wzmocnienie od FAT
-przepustnica DBW Audi V8 82mm
-FMIC z FMIC.pl
-BOV replika TiALa
-teflonowa uszczelka pod kolektor SilverProject


Układ wydechowy:
-kolektor wydechowy by FAT
-powłoka Hipeco + bandaż
-wydech 3" -> 2x2.5 i dwa tłumiki od Mario Tuning Garage
-końcówki wydechu OEM


Układ paliwowy:
-Siemens 850cc
-Pompa Aeromotive 340lph
-Pompa Bosch 044
-2x metalowy filtr MagnaFuel
-regulator ciś ori Aeromotive
-czujnik flex fuel
-linie teflon

Elektronika:
- EMU Black + BT
- czujnik ciś paliwa
- czujnik ciś oleju
- czujnik temp oleju
- wiązka Marcin Bieda Garage

Układ chłodzenia:
-wiatraki z IS300
-chłodnica oleju
-chłodniczka wspomy

Układ napędowy:
-CD009, przekładka i wybierak by FAT
-sprzęgło dwutarczowe Ferrari F430 przerobione z custom zamachem
-LSD z Supry Mk4
-jednoczęściowy wał
-przełożenie 3.266 z LS430 przed liftem
-pompa sprzęgła 200SX

Zawieszenie:

-KW V3
-wachacze z Supry Mk4 + wszystkie śruby wypiaskowane i ocynkowane
-stabilizatory Supra Mk4
-magiel po regeneracji, nowe drążki + końcówki
-poli od Strongflex w staby, magiel i dyfer

Hamulce:
-Tarcze ISf 360mm/345mm
-Zaciski 8 tłok Audi RS/Phaeton
-Adaptery by FAT

BODY KIT: done

-cudowny nowy lakier z linii PPG + kwarc CAR SPA Warszawa
-stock body 97+
-lampy stock z nowymi soczewkami bixenon + xenon w długich
-nowe uszczelki listewki duperele OEM

WNĘTRZE

-kiera Lex IS obszyta

KOŁA:

-Rays kute 18" z 350Z odmalowane w renowacjafelg.pl

Plany:
- koła 19"
- muszla twin scroll
- uszyć nowe wnętrze plus jakies fajne półkubły

PODZIĘKOWANIA: Największe na pewno rodzicom, choć na szczęście nie mają pojęcia ile wydałem so far biggrin.gif Ekipie FAT za kawał dobrej roboty, bo wszystko robią pięknie i tak jak bym sobie życzył, tylko czas sad.gif Marcinowi z Bieda Garage za nocne strojenia i telefony smile.gif Przyjacielowi Julianowi za mega ogarnięcie blacharki u swojego podwykonawcy i detailingu. Jeszcze by się znalazło sporo osób które pomogły z mniejszymi i większymi rzeczami na przestrzeni lat. Zresztą dzięki furą a trochę dzięki temu forum i zajawce poznałem masę ludzi i naprawdę świetne znajomości na calym świecie

HISTORIA WŁAŚCIWA I TAJMLAJN

Zacznę może od tego dlaczego takie a nie inne auto nabyłem. Jest z tym związana zabawna historia, bowiem mój ojciec w latach 90 sprowadził do PL SC300 na handel. Jako przedszkolak pamiętam że wsiadałem, udawałem że kieruje. Ogólnie można sobię wyobrazić jakie wrażenie takie auto robiło w 96 roku w prowincjonalnej Polsce biggrin.gif Przyszedł niestety ten czas że musieliśmy się z nim rozstać, ja w płacz, oznajmiłem rodzicom że jak będę duży to sobie takie auto kupie. Temat przez jakiś czas był martwy albowiem trzeba było skończyć przedszkole, potem podstawówkę i gimnazjum. W liceum już zacząłem namiętnie przeglądać forum, jarając się Supra FilipN\\\'a, tocząc długie dyskusje z 240Z który jest tutaj modem. No i przy któreś rozmowie doszliśmy do wniosku że SC jest taką trochę niedocenioną perełką którą można dorwać w dobrych pieniądzach. W wieku 17 lat miałem możliwość wyjechać pierwszy raz do USA, coś zarobić przez wakacje, coś miałem odłożone, coś pomogli rodzice. No i 30 Listopada 2007 roku ustrzeliłem na aukcji IAAI Bid lekko stukniętego Lexa. Miał 79k mil, całe życie spędził na Florydzie u jednego właściciela.


Już w Polsce poskładany

Przejeździłem nim czasy liceum. Po maturze wyleciałem do NYC a auto stało u rodziców. Przy dwóch wizytach w PL była jakaś kumulacja, raz gość wjechał mi w lewy tylny róg, drugim razem w drzwi pasażera kurier nie wyrobił na śniegu z górki. W międzyczasie chciałem sprzedać auto, raz nawet za śmieszne wg mnie pieniądze, ale kupujący tak mnie wnerwił że postanowiłem że zostaje już ze mną tak długo jak to możliwe. Anyway. Były jakieś środki, więc jako wymówkę do kupna Soarera z 1JZ użyłem potrzebe nowych drzwi laugh.gif Znajomy udostępnił warsztat z podnośnikiem, więc rozpocząłem swap.


Wszystko praktycznie bolt-on, ale musiałem przedłużyć wiązkę o metr i było to troche pracy dla świeżaka. Nie powiem, niezła satysfakcja kiedy zrobi się coś takiego samemu od A-Z. Śmigało to całkiem fajnie, niezły upgrade po dychawicznym 2JZGE które najczęściej wogóle nie trzyma mocy. O dziwo całkiem fajnie zgrywało się z automatem, spool też mimo 2.5 litra. Zostawiłem auto na pełen repaint i poleciałem do USA.
No ale że apetyt rośnie w miarę jedzenia, podjąłem kolejną tym razem chyba najgorszą decyzje w tym projekcie. Single turbo. Dlaczego, do tego wróce. Jako że mieszkałem w USA to kupiłem w dobrej kasie pake gratów, Garretta, Tiala, Aeromotive\\\'y no i robimy! Jako że mechanicznie daje rade, ale spawanie to czarna magia, znalazłem do tego odpowiednią osobę a mianowicie Funa z FAT\\\'u. Piotrek wyczarował naprawdę piękny kolektor wydechowy, wydech, zawiesił fmic\\\'a (wtedy Forge\\\'a) i zrobił masę rzeczy. DET\\\'a podpiałem sam i udałem się na strojenie do Poznania.

Maszyna losująca podczas strojenia wyrzuciła takie cyferki. Jak to się stało, nie pytajcie. Ale z doświadczenia wiem żeby nie stroić więcej z osobą która kontynuuje mimo że coś ewidentnie jest źle. Niestety też w tym samym miejscu zrobiłem na swój koszt rebuild (po którym swoja drogą znikneły stare części laugh.gif ). Anyway, ze złych decyzji trzeba wyciągać wnioski i faceci nie płaczą. Odgruzowaliśmy z FAT kwiatki typu mocowania zrobione z łączników dekarskich itp. Wpadły ARPy na korby, nowa pompa oleju, nowe cewki. Zrobiliśmy hamulce.
Tak to wyglądało



No i nie ukrywam byłem strasznie zafixowany że automat ma zostać. Zapierałem się, a tego kompletnie nie dało się wystroić na DETcie. Sezon minął, w sumie na uszczelnianiu silnika po tym rebuildzie. Wiec podjąłem decyzje, DET out, EMU in, automat out, wjeżdza CD009. Udało się wyrwać za darmo praktycznie nowe sprzęgło z F430 Scuderia, wysłałem je do Aliego, on zrobił nowy frez i wytoczył pod to koło zamachowe ze stali. Zanim wleciał manual, podpiąłem samemu EMU a Marcin wystroił. W efekcie automat działał już tylko manualnie, no i na 1.3 bara w krótkim czasie spaliłem dwie skrzynie i połamałem dwa flexplate\\\'y Po przebojach czasowych z FATem w końcu udało się poskładać napęd. Wystroiliśmy to na 1.4 bara i auto naprawdę zaczeło fajnie podawać. Niestety wkrótce klar i lakier zaczeły się łuszczyć i auto poleciało do CAR SPA spędziło 8 miesięcy gdzie kompleksowo zajęto się lakierem z mega efektem.




WYSZŁO TAK PIĘKNIE ZE NA POCZĄTKU BAŁEM SIĘ JEŹDZIĆ!!
A więc jest Sierpień 2015 i wydaje się że już wszystko się zgadza. Mam silnik który podaje, napęd który ogarnia i piękną budę. W jeździe na codzień ponad 1600kg samochodem, wyszło niestety że taki wielki Garrett nie jest dobrym połączeniem z 2.5 litrem pojemności. Jak już weszło na boost, to były fajerwerki i ucieszona micha, niestety dół był fatalny. Do dziś nie wiem czy to tylko przez pojemnosc i stopien sprezania 8.5, czy to może było coś elektronicznego. Jeździłem sobie tak radośnie przez parę miesięcy, strasząc niewinnych przechodniów strzałami z wydechu. Któregoś listopadowego wieczoru, podczasu powrotu do domu, wjezdzam w zabudowany, redukcja i kle kle kle. 1JZ obrócił panewkę. Olej zlałem w bardzo dziwnej konsystencji. Podejrzewam że po tym jak u Mestwina zdemontowałem chłodniczkę (bo ciekła) i nie założyłem nowej, musiałem kilkukrotnie przegrzać olej. A lekko nie miał. Za bardzo się nie przejmując, bo czułem niedosyt i chciałem i tak coś zmienić, wytargałem motor.
Jako że od dłuższego czasu szykowałem się na 2JZ VVTi i głowica już dawno czekała na półce, przystąpiłem do działania. Kupiłem kompletne 2JZGE na grubej korbie i zamowiłem pakę w USA


Malowanie bloku

Wszystko na błysk, czysty Dipper + wrzątek z czajnika biggrin.gif



Cały przód rozebrałem, wyczyściłem. oprócz miejsca na aku ZERO rdzy w 19 letnim aucie. Nie jedno kilkuletnie mogło by się zawstydzić. Przy okazji złożyłem nowe wachacze z Supry, piaskowane, malowane itp. Śrubki cynkowane


ISC Street

Dół silnika złożyłem sam. Głowice GrzesiekK po portingu wysłał bezpośrednio do FAT i tam chłopaki wrzucili ją na blok. Pomalowalem i wyczyściłem wszystko co sie dało. Dodatkowo rozrusznik i altek po regeneracji.



Dekle

Złożyłem poczyściłem odmalowałem poskręcałem wszystko co mogłem w marcu

Zawiozłem auto do FAT i tam czeka od maja na swoja kolej sad.gif


Dlaczego żałuje singlowania 1JZ ? Bo to nie ma sensu. 1JZ ma sens jak zostawia się go seryjnym. A na duże moce zawsze lepiej uturbić 2JZ, podejść kompleksowo a nie na raty tak jak ja. Zaoszczedził bym sobie dużo wiecej czasu i pieniędzy gdybym na starcie odprezył i uturbił ten motor co miałem seryjnie. A wybrałem drogę do okoła. No ale seryjne 1JZ miało starczyć, miał być manual bla bla bla

30 Listopada strzeli 9 lat jak mam to auto. Podsumowując cały projekt, mam ogromny sentyment do tego auta, kupe czasu i wspomnien, no i satysfakcja z realizowania jakiejś wizji którą sobie wymarzyłem ponad 10 lat temu smile.gif Nigdy jadąc nim nie trafiłem na drugiego SCka na ulicy. Pracowałem przy najdroższych autach, jeździłem prawie wszystkim, przez jakiś czas nawet własnym Porsche o którym zawsze marzyłem, ale tylko Lex mi daje tyle radochy


--------------------
97 Ultra White SC300 + 2JZ VVTi + GT35R + 6 speed
98 Smaragd schwarz SL500
08 S500L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Wed, 03 Aug 2016 - 00:35
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
CaliforniaKid
post Wed, 03 Aug 2016 - 13:11
Post #2


Frequent User
Dołączył: Fri, 10 June 2016
Skąd: Gdańsk





Dużo drożej wychodzi 2JZ w modyfikacji i obsłudze od 1JZ?

Gratulacje, że aż tyle lat z jednym autem wytrzymujesz:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BeeMiX
post Wed, 03 Aug 2016 - 13:36
Post #3


Moderator
Dołączył: Sat, 23 July 2005
Skąd: Nowy Jork / Choszczno





No wlasnie koszty modyfikacji sa identyczne. Przy takim zakresie przeróbek wg mnie lepiej isc w 2jzge. Poza tym głowica 2JZGE po portingu niczym nie ustępuje 2JZGTE a sporo przewyższa 1JZGTE.

Kółko 36-1 by FAT


--------------------
97 Ultra White SC300 + 2JZ VVTi + GT35R + 6 speed
98 Smaragd schwarz SL500
08 S500L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Stalu
post Wed, 03 Aug 2016 - 16:04
Post #4


User
Dołączył: Sun, 16 March 2014





Ten opis czyta się jak dobrą książkę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BeeMiX
post Wed, 03 Aug 2016 - 21:42
Post #5


Moderator
Dołączył: Sat, 23 July 2005
Skąd: Nowy Jork / Choszczno





CYTAT(Stalu @ Wed, 03 Aug 2016 - 16:04) *
Ten opis czyta się jak dobrą książkę


biggrin.gif

Złożyliśmy rozrząd. Andrzej zaczal robic kolektor wydechowy a Funo kończy projekt dolotowego, jak sie uda to co wymyślił to bedzie bomba smile.gif


--------------------
97 Ultra White SC300 + 2JZ VVTi + GT35R + 6 speed
98 Smaragd schwarz SL500
08 S500L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bielawa
post Thu, 04 Aug 2016 - 10:40
Post #6


Forum Killer
Dołączył: Wed, 08 February 2012





Świetne auto, świetna historia!


Go to the top of the page
 
+Quote Post
sobih
post Thu, 04 Aug 2016 - 10:54
Post #7


User
Dołączył: Thu, 15 April 2004





piękna fura. kibicuję!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ledziu
post Fri, 05 Aug 2016 - 11:41
Post #8


Forum Homee
Dołączył: Sun, 16 October 2011





CYTAT(BeeMiX @ Wed, 03 Aug 2016 - 21:42) *
biggrin.gif

Złożyliśmy rozrząd. Andrzej zaczal robic kolektor wydechowy a Funo kończy projekt dolotowego, jak sie uda to co wymyślił to bedzie bomba smile.gif



Zasiałeś ziarno ciekawości... wink.gif więc może byś coś napisał biggrin.gif

Ogólnie super autko...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BeeMiX
post Fri, 05 Aug 2016 - 13:04
Post #9


Moderator
Dołączył: Sat, 23 July 2005
Skąd: Nowy Jork / Choszczno





CYTAT(ledziu @ Fri, 05 Aug 2016 - 11:41) *
Zasiałeś ziarno ciekawości... wink.gif więc może byś coś napisał biggrin.gif

Ogólnie super autko...


To będzie prototyp, Funo ma pomysł na szczelinowy kolektor w wiekszości odlewany a potem frezowany. Zobaczymy jak to wyjdzie.




--------------------
97 Ultra White SC300 + 2JZ VVTi + GT35R + 6 speed
98 Smaragd schwarz SL500
08 S500L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BeeMiX
post Mon, 05 Sep 2016 - 01:16
Post #10


Moderator
Dołączył: Sat, 23 July 2005
Skąd: Nowy Jork / Choszczno





Coś się w końcu zaczęło ruszać, chłopaki z FAT ruszyli Lexa z tych krzaczorów na podnośnik i nowy większy IC z FMIC.PL już wisi. Wlatuje także duża chłodnica oleju, jest plan żeby realizować jej obieg za pomocą pompy dyfra z S13. Pytanie, czy to wydali ?




W między czasie zapadła decyzja o ostrzejszych wałkach, BC 264 już są w Polsce powinienem je mieć na początku tygodnia. Do kompletu dokupiłem stalowy napinacz od FTWL Motorsport i mocniejsze sprężynki BC. Zostało zamówić jeszcze mocniejszy pasek rozrządu.




Znajomy zrobił mi pokrywkę na cewki, zdjęcia nie oddają jak ladnie sie komponuje z deklami w kameleonie




Mały bling bling od FELGEN GARAGE, polecam smile.gif Napewno w przyszłości jeszcze parę gratów poleci na wibro




Odkopałem fotkę sprzęgła z Ferrari z zamachem smile.gif



--------------------
97 Ultra White SC300 + 2JZ VVTi + GT35R + 6 speed
98 Smaragd schwarz SL500
08 S500L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZUCZEKTT
post Tue, 06 Sep 2016 - 21:36
Post #11


Super User
Dołączył: Sat, 30 October 2010





A co to za pomysł umieszczenia chłodnicy oleju przed ic.?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
soldi
post Wed, 07 Sep 2016 - 09:23
Post #12


Frequent User
Dołączył: Sat, 14 March 2009





słabe rozwiązanie z chłodnicą oleju wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tomek89
post Wed, 07 Sep 2016 - 09:36
Post #13


Super User
Dołączył: Mon, 18 May 2009
Skąd: Gm. Głogówek





Co do pompy dyfra z s13/14 to może mieć mało wydajności jak na produkcję ciepła w 3.0T
Przepływ oleju kiedys tam mierzyłem i wyszło koło 2L/min.
Mało bo jak zakłada się podstawki między filtr i blok oleju to cały przepływ idzie przez chłodnicę (10~70L/min)

Także działać będzie ale wydajność nie bardzo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BeeMiX
post Wed, 07 Sep 2016 - 14:30
Post #14


Moderator
Dołączył: Sat, 23 July 2005
Skąd: Nowy Jork / Choszczno





ZUCZEKTT to inwencja Andrzeja z FAT, mowil ze musi byc przed ?

Tomek89 tak wlasnie przypuszczałem ze bedzie lipa. Myślałeś o jakis innych rozwiązaniach? Sa jakieś dostępne wydaje pompy ? Czy zostaje podkładka pod filtr ? Mam taka podkładkę tylko myslalem ze zabija przepływ troche.

Przyszły walki, dzis jade do chlopakow składać smile.gif niebieski pasek Gatesa bedzie w piatek



--------------------
97 Ultra White SC300 + 2JZ VVTi + GT35R + 6 speed
98 Smaragd schwarz SL500
08 S500L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tomek89
post Wed, 07 Sep 2016 - 14:50
Post #15


Super User
Dołączył: Mon, 18 May 2009
Skąd: Gm. Głogówek





Jeśli chodzi o zabicie przepływu to myślę że nie ma źle.
Mam mocala leżeć i trochę jest to wąskim gardłem, ale na gorącym oleju,dobrych przewodach i dużej nie restrykcyjnej chłodnicy nie będzie to jakoś krytyczne.
Zawsze można wrzucić pompę mocala, opcja dla wymagających lub z funduszami smile.gif
Wydajność tych pomp to 10L/min

Jeszcze inna opcja to elektryczna pompa wspomagania z opla astry II. Temat wymagający dalszy resarch.

Najprościej dowalić większą pojemność miski olejowej, pomoże to zniwelować skoki temperatury
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BeeMiX
post Wed, 07 Sep 2016 - 15:11
Post #16


Moderator
Dołączył: Sat, 23 July 2005
Skąd: Nowy Jork / Choszczno





Miska powiększona o ~4L także teraz bedzie około 10l oleju w układzie. No dobra, to sobie chyba odpuszczę i zrobimy spod podkładki. A gdzie najlepiej umieścić czujnik temp oleju ? Miska czy podkładka ?


--------------------
97 Ultra White SC300 + 2JZ VVTi + GT35R + 6 speed
98 Smaragd schwarz SL500
08 S500L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tomek89
post Wed, 07 Sep 2016 - 16:14
Post #17


Super User
Dołączył: Mon, 18 May 2009
Skąd: Gm. Głogówek





Podkłaka
+4L i jeszcze się grzeje? Japierdziu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BeeMiX
post Wed, 07 Sep 2016 - 16:19
Post #18


Moderator
Dołączył: Sat, 23 July 2005
Skąd: Nowy Jork / Choszczno





Nie nie, to dopiero teraz taki mod po tej obróconej panewce nauczka smile.gif


--------------------
97 Ultra White SC300 + 2JZ VVTi + GT35R + 6 speed
98 Smaragd schwarz SL500
08 S500L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
m6nj
post Wed, 07 Sep 2016 - 16:40
Post #19


Super User
Dołączył: Thu, 14 January 2010
Skąd: lublin





Projekt obłędny i nic tylko czekam na filmy juz po zabiegu. Powodzenia!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
farmer91
post Wed, 07 Sep 2016 - 17:40
Post #20


Forum Killer
Dołączył: Sun, 24 April 2011
Skąd: wlkp





Jak będzie dobrze poskładany motor to seryjna miska wystarczy... Znajomy miał seryjną miskę, bez żadnych przegród dodatkowych, podstawka pod filtrem z wyjściem na chłodnicę i wszystko było w porządku, auto upalne było regularnie w drifcie. Rozumiem że skoro turbisz GE to dorabiane były natryski oleju na tłoki tak jak w ori GTE?
Co do chłodnicy oleju to tak, powinna być z przodu, ale gdzieś z boku, bo tak ja teraz to będzie Ci grzać cooler i wodę, bo jest najbardziej rozgrzaną chłodnicą, też przez to przechodziliśmy.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

25 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 17:37