Shoutbox 0 nowych PW 


6 Stron V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Alpine A110S na Torze Modlin
Andrzejsr
post Mon, 08 Jun 2020 - 21:24
Post #41


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





CYTAT(Tommo @ Mon, 08 Jun 2020 - 19:43) *
...Ja już mam dość ciężkich kloców. Żeby walczyć z czasem zakładamy coraz większe koła, podnosimy do absurdu moc silników, żeby to okiełznać kupujemy jeszcze większe hamulce. I tak nakręca się spirala kosztów w których nie ma końca. Ja z tego pociągu wysiadam.


Nie tylko kosztów, całe czucie auta, bezpośredniość, powiązanie z ciałem kierowcy - bodźce z auta-kierowca-rekcja jego-reakcja auta itd. spada .
Myślę że dlatego kierowcy MX5tek tacy zadowoleni i uśmiechnięci zawsze chodzą (czy to ulicznych czy torowych - niezawodność + szeroka baza know how i wszelakich rozwiązań + dostępne serwisy i części i podstawa - niska masa). Ta filozofia to gwarancja frajdy z jazdy a nie walka z wiatrakami jak ten właśnie ciąg - moc/masa/hamulce/koła/opony/zużycie wszystkiego itd.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Mon, 08 Jun 2020 - 21:24
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
jackkpl
post Mon, 08 Jun 2020 - 22:46
Post #42


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Tommo @ Mon, 08 Jun 2020 - 19:43) *
Ja już mam dość ciężkich kloców. Żeby walczyć z czasem zakładamy coraz większe koła, podnosimy do absurdu moc silników, żeby to okiełznać kupujemy jeszcze większe hamulce. I tak nakręca się spirala kosztów w których nie ma końca. Ja z tego pociągu wysiadam.

Zgadzam się w pełni. Ja w wydumce mam na tyle ogromną tarcze 278x10mm , do tego klocek hamulcowy za 62zl i bez okrążenia chłodzącego mogę jeździć, od razu ogniem do depo. To jest tanie ściganie smile.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Wed, 10 Jun 2020 - 17:35
Post #43


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





https://m.youtube.com/watch?v=rrDIBz1CqiU


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pawel934
post Thu, 11 Jun 2020 - 13:58
Post #44


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 November 2006
Skąd: Warszawa WN





Super Tomek, gratuluję i czekam na przejażdżkę smile.gif Też doszedłem do tych samych wniosków co Ty, tylko z dużo mniejszym budżetem i kupiłem na tor nową MX5. Nie jest to na pewno auto najszybsze ani najmocniejsze, ale banan na twarzy jest (zrobiłem tylko zawias i hamulec) i przede wszystkim pełen spokój i niezawodność smile.gif Dobry wybór! Podejrzewam, że na małych/krętych obiektach na jakich jeździmy, auto będzie niesamowicie szybkie. Czy brak szpery nie przeszkadza (bo z tego co kojarzę, to nie ma)?


--------------------
"If in doubt, flat out" Colin McRae

Kilka aut wywołujących uśmiech na twarzy :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Fri, 12 Jun 2020 - 08:42
Post #45


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





Dzięki, pewnie wcześniej czy później gdzieś na siebie wpadniemy, oby wcześniej. Tak koncepcja jest taka, żeby wreszcie posmakować lekkiego i dobrze prowadzącego się samochodu. Żeby co dwie sesje nie przekładać kół, nie zmieniać klocków i tarcz co drugi event etc.
Czy brakuje mu szpery? Na tą chwilę nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć. Jeździliśmy też na mokrej płycie, trakcja jest bardzo dobra. Być może przy większej mocy taki torsen mógłby coś poprawić, ciężko powiedzieć. Trzeba pamiętać, że głównym zadaniem konstruktorów tego auta była walka o najmniejszą ilość kg. Nawet kosztem pewnych ułomności. Ja nie mam im tego za złe smile.gif


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Fri, 12 Jun 2020 - 10:03
Post #46


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Tommo @ Fri, 12 Jun 2020 - 08:42) *
Dzięki, pewnie wcześniej czy później gdzieś na siebie wpadniemy, oby wcześniej. Tak koncepcja jest taka, żeby wreszcie posmakować lekkiego i dobrze prowadzącego się samochodu. Żeby co dwie sesje nie przekładać kół, nie zmieniać klocków i tarcz co drugi event etc.
Czy brakuje mu szpery? Na tą chwilę nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć. Jeździliśmy też na mokrej płycie, trakcja jest bardzo dobra. Być może przy większej mocy taki torsen mógłby coś poprawić, ciężko powiedzieć. Trzeba pamiętać, że głównym zadaniem konstruktorów tego auto była walka o najmniejszą ilość kg. Nawet kosztem pewnych ułomności. Ja nie mam im tego za złe smile.gif

Brak szpery powoduje, ze auto moze nie ma takiego wyjscia z zakretu, ale bedzie bajecznie proste w prowadzeniu. Wiem to z moich testów, gdzie szpera może powodować więcej problemów, niż rozwiązywać.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Type-R
post Fri, 12 Jun 2020 - 14:24
Post #47


Super User
Dołączył: Fri, 03 February 2006





Przecież tylnonapędówka ze szperą jest w 90% przypadków bardziej przewidywalna niż bez.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Fri, 12 Jun 2020 - 15:09
Post #48


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Ja nie jeździłem RWd bez szpery, ale faktycznie czytałem w "Drive to win" , pamiętam bo mnie to zaskoczyło, że jest masa minusów szper (każda innego typu) - od dodatkowego ciężaru, poprzez opory/straty, i właśnie upierdliwości serwisowe czy nieliniowe działanie. A w lekkim wozie na dobrym zawieszeniu i oponach i gładkim (nie dziury rajdowe) zwłaszcza z aero, to wcale miały nie być takie oczywiste zalety szpery ponad wadami. W podsumowaniu polecał wiskotyczną jako najmniej upierdliwą serwisowo , najlżejszą, z łagodnym działaniem do słabszych aut.
Z mojego skromnego doświadczenia ze słąbym FWD (viscodrive, płytkowa, torsen) nic tylko się wypada zgodzić.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Fri, 12 Jun 2020 - 16:49
Post #49


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





CYTAT(Type-R @ Fri, 12 Jun 2020 - 14:24) *
Przecież tylnonapędówka ze szperą jest w 90% przypadków bardziej przewidywalna niż bez.


Co rozumiesz przez słowo przewidywalna?
Tak jak Jacek pisał, najłatwiej jeździ się na otwartym dyfrze. Im większe spięcie szpery, tym trudniej skręcić ale efektywność napędowa wzrasta. W samochodzie o stosunkowo dobrej trakcji z otwartym dyfrem, dołożenie szpery popsuje prowadzenie a niewiele wniesie do poprawy trakcji na wyjściu z zakrętu. prawdopodobnie taką sytuację zaobserwował Jacek.


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Fri, 12 Jun 2020 - 17:29
Post #50


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Type-R @ Fri, 12 Jun 2020 - 14:24) *
Przecież tylnonapędówka ze szperą jest w 90% przypadków bardziej przewidywalna niż bez.

Co łatwiej opanować na wyjściu z zakretu , rwd które mieli na 1 koło czy że sztywna osią, gdzie minimalne dodanie gazu powoduje uślizg tylnej osi?
Jeździłem Lotusem Elise cup 260 I na wyjsciu z zakretu zero stresu, bo miało otwarty dyfer.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mystek
post Fri, 12 Jun 2020 - 18:32
Post #51


Super User
Dołączył: Sat, 24 September 2016
Skąd: Kraków





I zdaje się że otwarty dyfer względem szpery różni się też zachowaniem przy wejściu w zakręt. Będąc w zakręcie puszczając gaz na otwartym dyfrze auto się dokręca do zakrętu, przy zamkniętym auto jest podsterowne. I chyba coś z hamowaniem jeszcze i redukcjami. Miałem kiedyś na YT świetny film jak koleś pokazuje jak to działa (wady i zalety danego rozwiązania) w simracingu ale nie mogę znaleźć.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Fri, 12 Jun 2020 - 18:58
Post #52


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(mystek @ Fri, 12 Jun 2020 - 18:32) *
I zdaje się że otwarty dyfer względem szpery różni się też zachowaniem przy wejściu w zakręt. Będąc w zakręcie puszczając gaz na otwartym dyfrze auto się dokręca do zakrętu, przy zamkniętym auto jest podsterowne. I chyba coś z hamowaniem jeszcze i redukcjami. Miałem kiedyś na YT świetny film jak koleś pokazuje jak to działa (wady i zalety danego rozwiązania) w simracingu ale nie mogę znaleźć.

To zależy od szpery. Torsen działa w obie strony, płytkowe masz 1, 1.5,2 way. Zbyt sztywna tylna oś powoduje podsterownosc , dopóki się nie doda gazu.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Fri, 12 Jun 2020 - 19:31
Post #53


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





Zbyt sztywną tylna oś powoduje podsterowność? Możesz to wyjaśnić dlaczego? Masz na myśli zawieszenie czy spięcie szpery?


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mystek
post Fri, 12 Jun 2020 - 20:16
Post #54


Super User
Dołączył: Sat, 24 September 2016
Skąd: Kraków





#Piwo - bo szpera powoduje (będąc w zakręcie z odpuszczonym gazem) że zewnętrzne koło które kręci się szybciej wpływa na koło wewnętrzne które też kręci się z tą samą prędkością, to powoduje "wypychanie" samochodu do zewnątrz (podsterowny). Z otwartym dyfrem zewnętrzne kręci się szybciej a wewnętrzne wolniej, koła na siebie nie wpływają.

Ps: Jackowi chyba chodziło o spięty most a nie zawieszenie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Fri, 12 Jun 2020 - 20:36
Post #55


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki






Przy szperze na łuku wewnętrzne koło chce napędzać więc prostuje auto i auto nie chce skręcić.czyli efekt przeciwny od elektronicznego przyhamowywania wewnętrznego tylnego koła w mclarenie by zacieśniać skręt.


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Fri, 12 Jun 2020 - 22:23
Post #56


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(piwo @ Fri, 12 Jun 2020 - 19:31) *
Zbyt sztywną tylna oś powoduje podsterowność? Możesz to wyjaśnić dlaczego? Masz na myśli zawieszenie czy spięcie szpery?

Gadamy. O szperach piwo, obudź się. Auta z zaspawanym dyfrem nie skręcają, dopiero na gazie bokiem jadą. Bez gazu masz podsterownosc.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Sat, 13 Jun 2020 - 00:26
Post #57


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





CYTAT(jackkpl @ Mon, 08 Jun 2020 - 21:46) *
Zgadzam się w pełni. Ja w wydumce mam na tyle ogromną tarcze 278x10mm , do tego klocek hamulcowy za 62zl i bez okrążenia chłodzącego mogę jeździć, od razu ogniem do depo. To jest tanie ściganie smile.gif.


Nie zapominaj że jest jeszcze Mercedes. Tanie zakupy tanie konie tanie ściganie.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Sat, 13 Jun 2020 - 09:04
Post #58


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





CYTAT(MadeInPoland @ Sat, 13 Jun 2020 - 00:26) *
Nie zapominaj że jest jeszcze Mercedes. Tanie zakupy tanie konie tanie ściganie.

Mercedes ma rabaty na semislicki z najwyższej półki? wink.gif


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Sat, 13 Jun 2020 - 09:58
Post #59


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Tommo nic mi o tym nie wiadomo.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Type-R
post Sat, 13 Jun 2020 - 18:06
Post #60


Super User
Dołączył: Fri, 03 February 2006





Panowie, wymyśliliście chyba autorskie teorie dot. przewagi otwartego dyfra w samochodzie sportowym :-)
Jakoś dziwnie producenci takich aut (poza McLarenem) nie podzielają Waszej fascynacji, o profesjonalnych sprzętach do ścigania nie mówiąc.
Auto z prawidłowo spinającą szperą (nie 100% spawem) łatwiej i bardziej progresywnie wychodzi z zakrętu, jest też o wiele stabilniejsze przy redukcjach na dohamowaniach.

"Co łatwiej opanować na wyjściu z zakretu , rwd które mieli na 1 koło czy że sztywna osią, gdzie minimalne dodanie gazu powoduje uślizg tylnej osi?"
Oczywiście, że zeszperowanae, a nie szarpiące jednym kółkiem i stawiające samochód bokiem auto z otwartym dyfrem. Przetestowane osobiście na wielu beemkach, w warunkach torowych.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Stron V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 19 April 2024 - 09:35