Shoutbox 0 nowych PW 


2 Stron V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Dobór ciśnienia w oponach, trackday'e, rallysprinty itd
Andrzejsr
post Sat, 04 Jun 2016 - 11:46
Post #21


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





I bez sensu bo co chwilę pompujesz, wypuszczasz, pompujesz, wypuszczasz, rozwalasz oponę, pompujesz, upuszczasz i tak w kółko.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sat, 04 Jun 2016 - 11:46
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
seevin
post Sat, 04 Jun 2016 - 11:50
Post #22


User
Dołączył: Mon, 09 May 2016





Ok. A bazując na samych ciśnieniach mierzonych po zjechaniu z toru (bez mierzenia temperatur), czym sie sugerować podczas jazdy? W sensie co powinno mnie skłonić do dompompowania opon (których?) a co do spuszczenia powietrza?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Sat, 04 Jun 2016 - 12:47
Post #23


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(seevin @ Sat, 04 Jun 2016 - 11:50) *
Ok. A bazując na samych ciśnieniach mierzonych po zjechaniu z toru (bez mierzenia temperatur), czym sie sugerować podczas jazdy? W sensie co powinno mnie skłonić do dompompowania opon (których?) a co do spuszczenia powietrza?


Sugerować się czasami.
Optymalne ciśnienie zależy od masy samochodu, szerokości opony, rodzaju opon (twardość ścianki), pewnie twardość mieszanki też ma wpływ.
Musisz mierzyć temperatury. Bez tego możesz jedynie między sesjami zmieniać o te 0.2 bara i patrzeć na czasy.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
seevin
post Sat, 04 Jun 2016 - 13:27
Post #24


User
Dołączył: Mon, 09 May 2016





No po czasach cieżko bedzie cos sensownego ogarnąć, bo dopiero zdobywam doświadczenie na torze i z grubsza uczę sie jazdy, takze na różnice w czasie okrążeń ma wpływ więcej czynników niż ciśnienie opon biggrin.gif
To gdzie kupić termometr do takich pomiarów? Przykłada sie go po prostu do opon na brzegach i na środku, tak?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Sat, 04 Jun 2016 - 13:52
Post #25


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





Kup porządny manometr i tyle. Pirometr jest ci teraz nie potrzebny. A w ogóle proponuje bardziej skupić się na samej jeździe, technice pokonywania zakrętów itp. niż kombinowania z ustawieniami, bo zgłupiejesz do reszty wink.gif


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
seevin
post Sat, 04 Jun 2016 - 13:58
Post #26


User
Dołączył: Mon, 09 May 2016





Ogólnie tak zamierzam, ale kupiłem teraz te semi slicki yokohamy i chciałem chociaż wiedzieć jak je napompować, ewentualnie jak reagować z grubsza na ich zachowanie. Nie pale sie do pomiarów temperatur co okrążenie póki co wink.gif pytam ogólnie, bo wszędzie dookoła pełno wpisów ze ciśnienie w oponach takie ważne itd.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Sat, 04 Jun 2016 - 14:15
Post #27


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





W tym artykule który podlinkowałem piszą też o beztemperaturowym ustawianiu z grubsza.
Generalnie chodzi o to, aby dojść do tego , jakie _robocze_ ciśnienie jest dobre.
Więc startuje się z niższym. Np. na oponach w temp. otoczenia 1,9 bara to po sesji na torze będzie powiedzmy 2,2. Jak zaczniesz od 2,2 na starcie zimnych, no to będzie pewnie dobrze ponad 2,5 w czasie i po sesjji.
Co do czucia czy za mało czy za dużo - sam szukam odpowiedzi na to pytanie smile.gif
Generalnie tak jest że jedno i drugie (za dużo i za mało) powoduje ten sam efekt - niższą przyczepność czyli puszczanie opon w warunkach granicznych dla nich - hamowanie lub zakręt (lub połączenie) .
Z tym że gdy za dużo ciśnienia - raczej jednostajnym piskiem/sykiem powinny puszczać, gdy za mało - przeskakuje opona (łapie-puszcza-łapie-puszcza.. takie "terkotanie" ) . Zdaje mi się (zdaje wink.gif ) że coś takiego obserwowałem faktycznie.
Co do tyłu - faktycznie działa zasada że jak za dużo i z tego powodu mniejsza pow przylegania i puszcza - to tył się nerwowy robi i przy odjęciu gazu w zakręcie wyprzedzać chce lub choćby machnie na zewnątrz zakrętu. Po odjęciu 0,2-0,3 bara - pięknie się uspokajał . Więc to kurcze naprawdę działa. Podobnie jak chciałem żeby ten tył trochę bardziej w kierunku nadstewrowności się zachowywał - dodawałem i też to działało .

Ale warto zaczać myślę od ciśnień jakie prod auta podaje, i uczyć się auto wyczuwać . I nie w pierwszych chwilach jazdy tylko jak już to _robocze_ ciśnienie się ustali .

Czyli wyjeżdżamy na tor z niższym o te powiedzmy 0,2-0,3 bara (to później do ustalenia - ile się podnosi w czasie sesji w danych warunkach) , jeździmy, sprawdzamy ile jest po jeździe . I przeważnie upuszczamy żeby mieć na gorąco to co założyliśmy sobie czyli w tym wypadku to producenckie.
Na pierwsze (i nie tylko wink.gif ) wypady to tyle jest wrażeń, tyle zmiennych, że warto jakieś tam (to producenta auta powiedzmy) przyjąć i jednego się trzymać i poznawać reakcje wozu . Gdzieś ktoś mądry radził - nie zajmuję się więcej niż dwoma/trzema rzeczami na jednym tracdkady'u. Bo się pogubisz i nie będziesz wiedział co na co ma wpływ. A najlepiej to jedną rzeczą.



--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
seevin
post Sat, 04 Jun 2016 - 19:37
Post #28


User
Dołączył: Mon, 09 May 2016





Dzięki za wszystkie rady smile.gif producent zaleca przy tym rozmiarze opon ciśnienie z przodu 2,3 i z tylu 2,7 i będę sie starał tak celowac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Saturday, 20 April 2024 - 04:08