Shoutbox 0 nowych PW 


8 Stron V  « < 4 5 6 7 8 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ostateczny poradnik przyczepności i zawieszenia
mystek
post Tue, 19 Jan 2021 - 16:57
Post #101


Super User
Dołączył: Sat, 24 September 2016
Skąd: Kraków





#Piwo - czyli z grubsza - do pewnego momentu czasy schodziły w dół, ale powyżej 3 stopni już było gorzej. W zasadzie coś podobnego odnotowałem w grze ACC. Schodziłem z camberem mocno na minus, niemal na maksa (w dłuższej perspektywie czasu, tj na początku zwiększałem camber stopniowo i było szybciej, ale do czasu właśnie)i subiektywnie wydawało się, że auto lepiej skręca, ale wcale tak nie było i czasy kółek zacząłem robić gorsze (na sam koniec ustawiania coraz wyższych wartości). Później zmniejszyłem camber do defaultowych wartości (tam są setupy z grubsza na dany tor, więc ustawiłem te wartości właśnie) ewentualnie nawet je jeszcze zmniejszyłem (gdzie np czułem, że przy wychodzeniu z zakrętu jeszcze brakuje mi nieco trakcji), albo gdzie widać było, że nie używam całej opony (patrząc po temperaturze) i czasy okrążeń zaczęły się poprawiać.

Jak to zostało już gdzieś na tym forum napisane - motorsport to sztuka kompromisów i szukania optymalnych ustawień.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Tue, 19 Jan 2021 - 16:57
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
piwo
post Tue, 19 Jan 2021 - 17:10
Post #102


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





No oni jeździli na za wysokim ciśnieniu bo środek miał za wysoka temp. Ale wszystko zależy od toru czy są szybkie 160km\ h zakręty czy opony to jakieś klejące sliki jakie auto jakie zawieszenie jaki kwsz itd itd.


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bio
post Wed, 20 Jan 2021 - 07:47
Post #103


Forum Killer
Dołączył: Wed, 13 August 2008
Skąd: Bratislava





CYTAT(piwo @ Tue, 19 Jan 2021 - 16:36) *
Tu ciekawy artykuł o kątach pochylenia kół
https://grassrootsmotorsports.com/articles/...-negative-camb/


ogólnie artykuł bardziej jak camber wpływa na temp, i jak dzięki wynikom temp dobrać optymalny camber do toru co przekłada się na czas


CYTAT(mystek @ Tue, 19 Jan 2021 - 16:57) *
#Piwo - czyli z grubsza - do pewnego momentu czasy schodziły w dół, ale powyżej 3 stopni już było gorzej.

zapomniałeś dodać "na torze i samochodzie na jakim robili testy w artykule". Inna geometria wozu, inny tor = inny ccamber. Przykład: Na Nordschleife, zalecaną "bazą" dla E36 jest -3.5 z przodu i -2.5 z tyłu. Drugim zaleceniem jest trzymanie się w różnicy 1 stopnia przód i tył.


CYTAT(mystek @ Tue, 19 Jan 2021 - 16:57) *
W zasadzie coś podobnego odnotowałem w grze ACC. Schodziłem z camberem mocno na minus, niemal na maksa (w dłuższej perspektywie czasu, tj na początku zwiększałem camber stopniowo i było szybciej, ale do czasu właśnie)i subiektywnie wydawało się, że auto lepiej skręca, ale wcale tak nie było i czasy kółek zacząłem robić gorsze (na sam koniec ustawiania coraz wyższych wartości). Później zmniejszyłem camber do defaultowych wartości (tam są setupy z grubsza na dany tor, więc ustawiłem te wartości właśnie) ewentualnie nawet je jeszcze zmniejszyłem (gdzie np czułem, że przy wychodzeniu z zakrętu jeszcze brakuje mi nieco trakcji), albo gdzie widać było, że nie używam całej opony (patrząc po temperaturze) i czasy okrążeń zaczęły się poprawiać.

Jak to zostało już gdzieś na tym forum napisane - motorsport to sztuka kompromisów i szukania optymalnych ustawień.

W ACC po zrobineinu 5 lapów, jak nie masz wyłączonego zużycia opon, to po powrocie do PIT dostaniesz info: Temperatury wew, środek, zew, i zużycie opon w tych 3 strefach. Na podstawie tego ustawiasz camber. Standardowe wartości w secie "aggresive" są na tyle dobre, że nie musisz tej sekcji dotykać.

W ACC więcej osiągniesz ilością lapów z dobrym ciśnieniem, niż mając tempo 5 sec poniżej chociażby real time record (jest przy każdym torze napisany) kombinować z setem.


--------------------
Blog Motoryzacyjny TorquedMad mind - tqmm.pl
FB: @torquedmadmind
Insta: @tqmmpl
Twitter: @tqmmpl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mystek
post Wed, 20 Jan 2021 - 14:47
Post #104


Super User
Dołączył: Sat, 24 September 2016
Skąd: Kraków





#Bio - no tak, cambery i ogólnie setup auta na każdy tor jest inny naturalnie. Z tym Nordschleife ciekawe. Z grubsza porównując np Nordschleife i... Tor Kielce powiedzmy smile.gif to rozumiem, że na wolne Kielce aż tak dużych kątów nie potrzeba? Mam na myśli to, że im wolniejsze zakręty = mniejszy camber potrzebny, czy to tak nie działa?

W ACC właśnie punktem wyjściowym były dla mnie setupy agresywne i od nich właśnie w pewnym momencie (jak zwiększałem camber) doszedłem do ściany (Monza była moim takim torem testowym) i w pewnym momencie się zatrzymałem z rozwojem (polepszaniem czasów okrążeń) i oczywiście ściana to coś normalnego w każdej dziedzinie życia, ale tutaj aż zacząłem się cofać, co raz wolniej zacząłem jeździć długi czas i nic nie wskazywało bym się poprawił. Zacząłem grzebać w setupie, ruszałem wszystko zamiast cambera i nic. Później z ciekawości zmniejszyłem camber do punktów wyjściowych i... cyk, okrążenia zaczęły się polepszać smile.gif. Później jeszcze tylko pobawiłem się telemetrią by postawić wisienkę na torcie, a teraz już nie mam czasu na granie i w ACC gram 1 wyścig online na... 2-3 miesiące.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bio
post Thu, 21 Jan 2021 - 07:34
Post #105


Forum Killer
Dołączył: Wed, 13 August 2008
Skąd: Bratislava





CYTAT(mystek @ Wed, 20 Jan 2021 - 14:47) *
#Bio - no tak, cambery i ogólnie setup auta na każdy tor jest inny naturalnie. Z tym Nordschleife ciekawe. Z grubsza porównując np Nordschleife i... Tor Kielce powiedzmy smile.gif to rozumiem, że na wolne Kielce aż tak dużych kątów nie potrzeba? Mam na myśli to, że im wolniejsze zakręty = mniejszy camber potrzebny, czy to tak nie działa?

Upraszczając - tak. Wolniej = mniejszy camber będzie potrzebny. Ale realnie - pirometr w łapę i sprawdzanie.


CYTAT(mystek @ Wed, 20 Jan 2021 - 14:47) *
W ACC właśnie punktem wyjściowym były dla mnie setupy agresywne i od nich właśnie w pewnym momencie (jak zwiększałem camber) doszedłem do ściany (Monza była moim takim torem testowym) i w pewnym momencie się zatrzymałem z rozwojem (polepszaniem czasów okrążeń) i oczywiście ściana to coś normalnego w każdej dziedzinie życia, ale tutaj aż zacząłem się cofać, co raz wolniej zacząłem jeździć długi czas i nic nie wskazywało bym się poprawił. Zacząłem grzebać w setupie, ruszałem wszystko zamiast cambera i nic. Później z ciekawości zmniejszyłem camber do punktów wyjściowych i... cyk, okrążenia zaczęły się polepszać smile.gif. Później jeszcze tylko pobawiłem się telemetrią by postawić wisienkę na torcie, a teraz już nie mam czasu na granie i w ACC gram 1 wyścig online na... 2-3 miesiące.

Monza jest autystycznym torem testowym biggrin.gif Zmniejszyłęś camber i mogłeś przesunąć hamowania. Tyle wink.gif

Ogólnie w ACC jest sporo do ogarnięcia do szybkiej jazdy np.: jak i kiedy zrzucasz biegi. Samą zmianą techniki zrzucania biegów zmienia Ci punkt hamowania o nawet 25m.


--------------------
Blog Motoryzacyjny TorquedMad mind - tqmm.pl
FB: @torquedmadmind
Insta: @tqmmpl
Twitter: @tqmmpl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mystek
post Thu, 21 Jan 2021 - 08:28
Post #106


Super User
Dołączył: Sat, 24 September 2016
Skąd: Kraków





#Bio - później zmniejszałem camber na innych torach w tym np mega kręty Zolder, który przegrzewa opony w ACC (choć teraz jest update na sezon 2020, gdzie była inna mieszanka już opon Pirelli do tej serii, one się tak nie przegrzewają podobno, nie wiem, nie grałem, nie testowałem) i też zdecydowanie mogłem utrzymywać lepsze tempo wyścigowe regularnie kręcąc niskie 1:29, no i też PB pobiłem po zmniejszeniu camberów https://www.youtube.com/watch?v=ngGO66LjlBk
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bio
post Thu, 21 Jan 2021 - 11:17
Post #107


Forum Killer
Dołączył: Wed, 13 August 2008
Skąd: Bratislava





CYTAT(mystek @ Thu, 21 Jan 2021 - 08:28) *
#Bio - później zmniejszałem camber na innych torach w tym np mega kręty Zolder, który przegrzewa opony w ACC (choć teraz jest update na sezon 2020, gdzie była inna mieszanka już opon Pirelli do tej serii, one się tak nie przegrzewają podobno, nie wiem, nie grałem, nie testowałem) i też zdecydowanie mogłem utrzymywać lepsze tempo wyścigowe regularnie kręcąc niskie 1:29, no i też PB pobiłem po zmniejszeniu camberów https://www.youtube.com/watch?v=ngGO66LjlBk

no, a jeszcze 1.5 sec jest do wyjęcia z tego toru lexem biggrin.gif
a nawet widziałem wysokie 1:26

Edit:
Ogólnie hasło "mi mniejszy camber pomógł" jest bardzo ogólnym i nie prowadzącym nigdzie stwierdzeniem. Dlaczego?
Camber się zmienia, czy to od castera na przedniej osi, czy docisku aero, czy sprężyn, czy amortyzatorów (prędkość "pogłębienie cambera").
Dużo robi sam styl jazdy, który sprawia, że coś co "według inżyniera" działa - u kierowcy się nie sprawdza, a ten jest w stanie robić personal besty na czymś... po prostu dziwnym.


Podejrzewam, ze Radzio_gsi byłby w stanie powiedzieć więcej.


--------------------
Blog Motoryzacyjny TorquedMad mind - tqmm.pl
FB: @torquedmadmind
Insta: @tqmmpl
Twitter: @tqmmpl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mystek
post Fri, 22 Jan 2021 - 07:09
Post #108


Super User
Dołączył: Sat, 24 September 2016
Skąd: Kraków





#Bio - obejrzałem ten jeden onboard Lexa co 1s lepsze kółko zrobił, to widzę gdzie jeszcze mógłbym pójść lepiej, ale generalnie 1:29 niskie regularnie w wyścigu to gwarancja top3 (pod warunkiem, że trafisz na jakiś dobrych kierowców, jeśli na słabych - co najczęściej się zdarza to masz top1). W ligach nie jeździłem, ale tacy topowi zawodnicy światowi są naprawdę grubi. Np na Barcelonie mam 1:44:409, a Kamil Franczak (on jest chyba mistrzem świata - w jakimś tam gejmingowym rozumieniu - w tej grze) robi w wyścigu 1:42, a w kwali schodzą na wysokie 1:41, więc jest ostro smile.gif, a Barcelona jest trudnym technicznie torem w moim odczuciu, jest sporo zakrętów takich, że jak delikatnie się źle w nie wstrzelisz, to na dzień dobry tracisz kilka setek.

Mniejszy camber pomógł, ale też w rozumieniu samochodów GT3, tam nadal "mniejszy camber" oznacza wysoki smile.gif. Czyli np jak zszedłem z powiedzmy -3,9 stopnia na -3,4 . Nie mówimy o zejściu z 3,5 na np -1 stopień smile.gif)).

To prawda, nie ma czegoś takiego jak (w grze komputerowej jak AC czy ACC) "podeślij mi swój setup". Próbowałem tak zrobić i setup który ściągnąłem zupełnie mi nie pasował, był mega nadsterowny, ja osobiście preferuję setup neutralny lub delikatnie podsterowny nawet, tak by wejść w zakręt z lekką podsterownością i złapać trakcję po chwili. Tak się poniekąd wśliznąć w zakręt smile.gif

Mnie to zawsze ciekawiło, że np w wyścigach długodystansowych, takich 8-24h gdzie jeździ 3 kierowców, to 3 kierowców ma ustawiony samochód identycznie (co oni tam sobie mogą pozmieniać w tym czasie pit stopu? TC i ABS co najwyżej) i jeżdżą na identycznym setupie. Czy podczas testów robią jeden optymalny setup dla całej trójki?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bio
post Fri, 22 Jan 2021 - 07:28
Post #109


Forum Killer
Dołączył: Wed, 13 August 2008
Skąd: Bratislava





CYTAT(mystek @ Fri, 22 Jan 2021 - 07:09) *
#Bio - obejrzałem ten jeden onboard Lexa co 1s lepsze kółko zrobił, to widzę gdzie jeszcze mógłbym pójść lepiej, ale generalnie 1:29 niskie regularnie w wyścigu to gwarancja top3 (pod warunkiem, że trafisz na jakiś dobrych kierowców, jeśli na słabych - co najczęściej się zdarza to masz top1). W ligach nie jeździłem, ale tacy topowi zawodnicy światowi są naprawdę grubi. Np na Barcelonie mam 1:44:409, a Kamil Franczak (on jest chyba mistrzem świata - w jakimś tam gejmingowym rozumieniu - w tej grze) robi w wyścigu 1:42, a w kwali schodzą na wysokie 1:41, więc jest ostro smile.gif, a Barcelona jest trudnym technicznie torem w moim odczuciu, jest sporo zakrętów takich, że jak delikatnie się źle w nie wstrzelisz, to na dzień dobry tracisz kilka setek.

Ostatnio rozpoczęty sezon tam gdzie jeżdżę:

Runda 1 Monza:

P1: 01:46.335
P36: 01:46.815 (+0,480)


CYTAT(mystek @ Fri, 22 Jan 2021 - 07:09) *
Mnie to zawsze ciekawiło, że np w wyścigach długodystansowych, takich 8-24h gdzie jeździ 3 kierowców, to 3 kierowców ma ustawiony samochód identycznie (co oni tam sobie mogą pozmieniać w tym czasie pit stopu? TC i ABS co najwyżej) i jeżdżą na identycznym setupie. Czy podczas testów robią jeden optymalny setup dla całej trójki?

Z tego na ile znam ludzi w teamach są 2 strategie:
1. Ustawia się bezpieczny set, który każdy z kierowców ogarnie z jak najmniejszymi problemami.
2. Ustawia się nieco agresywniejszy set i TC, ABS, Brake Bias kierowcy regulują pod siebie.

W obydwu powyższych sety endurance są wolniejsze niż do takich 1+h wyścigów (chociażby żeby zminimalizować zużycie opon i paliwa > mniej pitów)
Ofc do tego dochodzą godziny treningu, aby ten set każdemu "wszedł" w pamięć mięśniową, aby przez np.: 2h stinta nie myśleć, tylko jechać.

Zresztą - coś na dniach ma być Daytona 24h w iRacingu.


--------------------
Blog Motoryzacyjny TorquedMad mind - tqmm.pl
FB: @torquedmadmind
Insta: @tqmmpl
Twitter: @tqmmpl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mystek
post Fri, 22 Jan 2021 - 07:48
Post #110


Super User
Dołączył: Sat, 24 September 2016
Skąd: Kraków





#Bio - no w tych grubych ligach to wiem, że jeżdżą szybkie kółka, ale na Monza serio 1:46? 1:45 wysokie to swego czasu był rekord tego toru zdaje się na YT, a teraz wszyscy kręcą takie kółka. Może to właśnie kwestia tego updateu opon 2020? Podobno lepiej kleją i trzymają właśnie temperatury. Nie jeździłem, więc się nie wypowiem. Swoją drogą też temperatury musiały być niskie, na Monzy gdzie głównie używa się silnika, że tak powiem, niska temperatura mega wpływa na czas okrążenia.

To fakt, dało się to zauważyć (znacznie gorsze czasy okrążeń względem 1h wyścigów) jak oglądąłem np Suzuka 10h, że czasy okrążeń są znacznie niższe. Łączyłem to z ilością paliwa, ale to nie ma wpływu, kwestia setupu.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bio
post Fri, 22 Jan 2021 - 12:59
Post #111


Forum Killer
Dołączył: Wed, 13 August 2008
Skąd: Bratislava





CYTAT(mystek @ Fri, 22 Jan 2021 - 07:48) *
#Bio - no w tych grubych ligach to wiem, że jeżdżą szybkie kółka, ale na Monza serio 1:46? 1:45 wysokie to swego czasu był rekord tego toru zdaje się na YT, a teraz wszyscy kręcą takie kółka. Może to właśnie kwestia tego updateu opon 2020? Podobno lepiej kleją i trzymają właśnie temperatury. Nie jeździłem, więc się nie wypowiem. Swoją drogą też temperatury musiały być niskie, na Monzy gdzie głównie używa się silnika, że tak powiem, niska temperatura mega wpływa na czas okrążenia.

rekordy są często na najniższej możliwej temp jak 17C albo niżej. Preq miało 21 z tego co pamiętam.
Rekord 1:45.9-8 (nie pamiętam) jest na lambo - bo ma uber-top speeda. Na innych torach już tak dobrze z nim nie ma biggrin.gif Jeszcze nowa Ferka i AMG są mega mocne - pewnie będą walczyć o rekord, ale na to się chwilę czeka.

CYTAT(mystek @ Fri, 22 Jan 2021 - 07:48) *
To fakt, dało się to zauważyć (znacznie gorsze czasy okrążeń względem 1h wyścigów) jak oglądąłem np Suzuka 10h, że czasy okrążeń są znacznie niższe. Łączyłem to z ilością paliwa, ale to nie ma wpływu, kwestia setupu.

Waga paliwa ma wpływ, ale nie aż taki.


--------------------
Blog Motoryzacyjny TorquedMad mind - tqmm.pl
FB: @torquedmadmind
Insta: @tqmmpl
Twitter: @tqmmpl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
suwi
post Tue, 22 Jun 2021 - 13:20
Post #112


User
Dołączył: Tue, 11 November 2008
Skąd: Poznań





Mam zamiar zamontować nowy zawias w Mini JCW seri R. Pewnie wjedzie KW albo ST suspension. Zawieszenie pójdzie w dół. Czy założenie dystansów w jakikolwiek sposób może wpłynąć negatywnie/pozytywnie na prowadzenie. Czy jest to kwestia estetyczna czy może jednak zostawić serię?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
drag_op
post Tue, 22 Jun 2021 - 21:51
Post #113


Frequent User
Dołączył: Sat, 14 February 2009
Skąd: Oborniki Śląskie





Dystanse są tak jak stożkowe filtry, nie działają.


--------------------
`05 Renault Sport Megane 225 5d
Go to the top of the page
 
+Quote Post
[Yossarian]
post Tue, 22 Jun 2021 - 22:34
Post #114


Forum Killer
Dołączył: Wed, 19 August 2009
Skąd: Białystok





Problem moze być z tzw. promieniem zataczania jak dasz dystanse i może to negatywnie wpłynąc na prowadzenie. Musisz policzyć/zmierzyć. Do tego zwiększasz masę nieresorowaną, musisz dać dluższe sruby/szpilki a jeszcze możesz się potem wnerwiać jak Ci te dystanse się zapieką i przyczepią do piasty. Wtedy trzeba młotek i przecinak. Więc jak dla mnie więcej problemów niż to warte. Poprzedni sezon przejeździłem z dystansami (bo miałem dużo felg ze złym ET) i teraz się ich pozbyłem i nie chcę wracać wink.gif

CYTAT(drag_op @ Tue, 22 Jun 2021 - 21:51) *
Dystanse są tak jak stożkowe filtry, nie działają.


Zaś takie odpowiedzi są jak magnetyzery - nic nie dają tongue.gif


--------------------
_http://autobezsens.blogspot.com/ <- nudne gadanie o niczym
Drive like lightning, crash like thunder
Civic fk2 R18A2 + Civic EG B16
było: E36 4d M44B19 - "(b)awaria", Astra F GSi 16v - "Disastra"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aval
post Wed, 23 Jun 2021 - 09:59
Post #115


Forum Killer
Dołączył: Fri, 16 September 2011
Skąd: Warszawa





W dodatku to nie jest prawda, w 90% przypadków dystanse dają sporo, ale na minus smile.gif

No chyba że masz felgi ze złym ET i korygujesz to dystansem jak wyżej.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MisioLBN
post Wed, 23 Jun 2021 - 10:20
Post #116


Forum Homee
Dołączył: Tue, 16 December 2014





CYTAT([Yossarian] @ Tue, 22 Jun 2021 - 22:34) *

Problem moze być z tzw. promieniem zataczania jak dasz dystanse i może to negatywnie wpłynąc na prowadzenie. Musisz policzyć/zmierzyć. Do tego zwiększasz masę nieresorowaną, musisz dać dluższe sruby/szpilki a jeszcze możesz się potem wnerwiać jak Ci te dystanse się zapieką i przyczepią do piasty. Wtedy trzeba młotek i przecinak. Więc jak dla mnie więcej problemów niż to warte. Poprzedni sezon przejeździłem z dystansami (bo miałem dużo felg ze złym ET) i teraz się ich pozbyłem i nie chcę wracać ;)



Zaś takie odpowiedzi są jak magnetyzery - nic nie dają tongue.gif

Zamiast młotka i przecinaka polecam opalarke smile.gif 5 min grzejesz i sam spada. Ale potwierdzam że wolał bym bez tego szitu jeździć natomiast mam felgi na lato z ET 71 smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Wed, 23 Jun 2021 - 12:58
Post #117


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





CYTAT([Yossarian] @ Tue, 22 Jun 2021 - 22:34) *

Problem moze być z tzw. promieniem zataczania jak dasz dystanse i może to negatywnie wpłynąc na prowadzenie.

mozesz rozwinac? czemu zmiana promienia zataczania ma wplyw na prowadzenie?


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
[Yossarian]
post Wed, 23 Jun 2021 - 13:57
Post #118


Forum Killer
Dołączył: Wed, 19 August 2009
Skąd: Białystok





Moge podrzucic artykuł do przeczytania wink.gif

https://suspensionsecrets.co.uk/why-you-sho...wheels-spacers/

Oczywiście nie jest tak, że zawsze dystans = zło. Ale warto przed założeniem pomierzyć, poczytać itd. żeby sobie nic nie popsuć smile.gif


--------------------
_http://autobezsens.blogspot.com/ <- nudne gadanie o niczym
Drive like lightning, crash like thunder
Civic fk2 R18A2 + Civic EG B16
było: E36 4d M44B19 - "(b)awaria", Astra F GSi 16v - "Disastra"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bio
post Wed, 23 Jun 2021 - 14:01
Post #119


Forum Killer
Dołączył: Wed, 13 August 2008
Skąd: Bratislava





CYTAT(piwo @ Wed, 23 Jun 2021 - 12:58) *
mozesz rozwinac? czemu zmiana promienia zataczania ma wplyw na prowadzenie?


Jeśli się idzie na dodatnią wartość promienia zataczania:

1. zmniejsza siłę prostującą koła
2. kierownica pracuje ciężej (bo koła mniej chętnie zmieniają kierunek)
3. dodaje nerwowość przodu przy hamowaniu
4. zwiększa/pogłębia efekt bump-steera


to tak na szybko te negatywy z głowy.


--------------------
Blog Motoryzacyjny TorquedMad mind - tqmm.pl
FB: @torquedmadmind
Insta: @tqmmpl
Twitter: @tqmmpl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Wed, 23 Jun 2021 - 14:06
Post #120


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Tak są dystanse demonizowane, wiadomo promień zataczania, aż tu nagle orientuję się, że AMG w 209 BS poszerzają przedni rozstaw kół po 35mm na stronę dłuższą piastą i innym ET felgi. W sumie jakby założyć dystans 35mm. Owszem jest tam geometria wirtualna co redukuje wpływ sporego promienia zataczania, ale da się stwierdzić, że BS się całkiem dobrze prowadzi.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Stron V  « < 4 5 6 7 8 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Tuesday, 23 April 2024 - 16:24