Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> Czy mógłby mi ktoś przetłumaczyć z angielskiego, trochę języka technicznego
PioterW
post Mon, 27 Dec 2010 - 08:35
Post #1


Administrator
Dołączył: Wed, 17 August 2005
Skąd: go brać, skąd go brać?





Cześć Panowie,
czy mógłby mi to ktoś przetłumaczyć na nasz ojczysty? Zwykłe gadki, to i owszem, ale techniczne pojęcia, to już niestety nie moja specjalność ... a nie chciałbym popsuć teściowi silnika wink.gif

KOD
As the brake-in is an important procedure to pull out maximum performance of the engine, it must be cautiously implemented.
1.    After the fuel tank is filled up, start the engine as described in the above.
2.    After opening of throttle valve is set approximately ½ or less (just as a guide) with throttle stick, adjust engine speed to stabilized condition at approximately 6,000 rpm or less in rich condition with main needle valve is opened 5 turns or more while carefully watching tachometer and exhaust oil density and discharge density from the breather. Run the engine in this condition for full tank fuel consumption. (Plug heated condition may also be employed if the case allows.)
Caution: absolutely, never make fuel mixture lo lean condition in stage. Even if you drop the speed to the idling speed and run the engine at low speed, seizure would occur if the mixture is lean. Object of this beak-in is initial familiarization of connecting rod, gears, moving parts and so on in the conditions Mainly with rich fuel mixture

3.    Next, set the throttle valve at full open and run the engine in rich condition for full tank. (in this stage, exhaust oil density and discharge density from the breather must also be checked.)
4.    Then, run the engine at just before 8,500 ~ 9,000 rpm for half tank.
5.    Finally, run the engine at peak speed and less alternatively and if the engine runs at peak without unevenness, ground break-in has completed for the time being. Then, after tapped clearance is adjusted according to the procedure described in Article J and carburetor is also adjusted according to the following article, and after around 10 flights at less speed break-in will be completed.

Caution for the flight: for early flights, fly airplane in the windward and keep high altitude and distance so that the airplane is able to return to the airfield even if the engine has stopped. If you fly airplane at low altitude from the beginning, body of airplane may be damaged at emergency landing due to engine trouble.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Mon, 27 Dec 2010 - 08:35
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Bananowy_Joe
post Mon, 27 Dec 2010 - 09:57
Post #2


User
Dołączył: Tue, 14 December 2010





Ponieważ docieranie jest bardzo ważną czynnością do osiągnięcia max. osiągów silnika, należy wykonywać ją ostrożnie.
1. Po tym jak zbiornik paliwa jest wypełniony, należy uruchomić silnik w sposób opisany powyżej.
2. Po otwarciu przepustnicy jest ona ustawiona na około ½ lub mniej (tylko jako wskazówka) z cięgnem przepustnicy, dostosować prędkość obrotowa silnika aż ustabilizuje się na około 6000 obr /min lub mniej, na bogatej mieszance z igłą zaworu głównego otwartą na 5 obrotów lub więcej, starannie obserwując obrotomierz, gęstość oleju (chyba tego z wydechu) i gęstości wydzieliny z odpowietrznika. Niech silnik przepracuje w taki sposób pełny bak paliwa. (Plug heated condition may also be employed if the case allows – chyba że świeca też może być kontrolowana, jeżeli jest taka możliwość).
Uwaga: absolutnie nie wolno dawać zbyt ubogiej mieszanki na tym etapie. Nawet jeśli zmniejszysz do prędkości biegu jałowego i uruchomisz silnik na niskich obrotach, seizure (?) może się pojawić, jeśli mieszanka jest zbyt uboga. Przedmiotem tego docierania jest wstępne dotarcie się korbowodu, kół zębatych, ruchomych części i tak dalej w warunkach bogatej mieszanki.

3. Następnie ustawić przepustnicę w pełni otwartą i uruchomić silnik na bogatej mieszance na pełny zbiornik paliwa. (W tym etapie, gęstość oleju, gęstość wydzieliny z odpowietrznika również muszą być sprawdzane)
4. Następnie należy uruchomić silnik na blisko 8500 ~ 9000 obr /min przez pół zbiornika.
5. Wreszcie, należy uruchomić silnik na szczytowych obrotach lub ciut niższych, jeśli silnik pracuje na szczycie bez nierówności, docieranie na ziemi jest już zakończone. Po wyregulowaniu tapped clearance i gaźnika wg. odpowiednich artykułów i 10 lotach przy niższych prędkościach silnik jest w pełni dotarty.

Uwaga: w przypadku pierwszych lotów leć na wiatr i na dużej wysokości, tak abyś był w stanie dolecieć do lotniska, nawet w sytuacji gdy silnik zgaśnie. Jeżeli latasz na małej wysokości to korpus samolotu może zostać uszkodzony podczas lądowania awaryjnego (czyli niech teściu się na lot ślizgowy szykuje).

Tłumaczone na szybko tak, więc może być jakiś błąd, choć nie sądzę. Teściu samolot dociera? Tylko nie wiem przy prawdziwy czy na radio. Choć wydaje mi się, że raczej to drugie, choćby temu, ze przepalić cały bak paliwa. W RC to 20-30 minut, a w prawdziwym kilka godzin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PioterW
post Mon, 27 Dec 2010 - 10:28
Post #3


Administrator
Dołączył: Wed, 17 August 2005
Skąd: go brać, skąd go brać?





RC, dzięki kolego smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bananowy_Joe
post Mon, 27 Dec 2010 - 11:45
Post #4


User
Dołączył: Tue, 14 December 2010





Sądząc po tym, że tekst jest po angielsku skorzystałeś z instrukcji producenta. Wpisując w google "docieranie silnika żarowego" (no chyba, że to już silnik benzynowy) otrzymasz całe mnóstwo artykułów w ojczystym języku, z tym, że wszystko będzie jeszcze bardziej rozpisane. Niestety ten opis nie mówi nic o doborze ciepłoty świec etc., no i ktoś kto to pisał zakłada, że prócz termometru każdy musi mieć dodatkowo miernik obrotów śmigła.
Najfajniej zawsze było w autkach (choć liznąłem każdej dziedziny rc). Docierając i tak miało się świadomość, że silnik wytrzyma ze 25 litrów, a i tak gdzieś w okolicach 15 litra człowiek skusi się na nowy. Eh, stare dzieje... dobra fura 1:1 poszła na te zabawki.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jagus
post Mon, 27 Dec 2010 - 12:03
Post #5


Super User
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: pomorze





Tez się bawiłem (w sumie nadal mam kilka modeli) RC.
Nie wiem skąd informacja o 25 litrach paliwa?
Mój pierwszy silnik w Truggy Axial .28 przejechał okolo 12 galonów paliwa Bayron 25% i dalej działał. Było czuć przy odpalaniu, że jest mniejsza kompresja, ale miał normalną moc (prawdopodobnie minimalnie mniej od nowego).
Polecam te zabawki smile.gif Drogi ale daje frajdę hehe.
Np. model Jato 3.3 (akurat taki mam) ponad 100km/h i poniżej 5 sek do 100.


--------------------
najwazniejsze aby nasze dzieci mialy bogatych rodzicow
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PioterW
post Mon, 27 Dec 2010 - 12:19
Post #6


Administrator
Dołączył: Wed, 17 August 2005
Skąd: go brać, skąd go brać?





CYTAT(jagus @ Mon, 27 Dec 2010 - 11:03) *
Nie wiem skąd informacja o 25 litrach paliwa?

Na luzie Panowie, bo to prowadzi w prostej linii do zamknięcia wątku ... a może ktoś zwróci jeszcze uwagę na jakąś istotną rzecz z tej instrukcji lub w kwestii docierania wink.gif

BTW, Teściu ma kilka silników i jak mu jakiś padnie przed 25l, to znając życie z przyjemnością kupi drugi ... a jak mu nie padnie, to i tak kupi ... ale 25l to mnóstwo latania wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bananowy_Joe
post Mon, 27 Dec 2010 - 12:20
Post #7


User
Dołączył: Tue, 14 December 2010





Ja miałem Revo 2.5, ale przewinęło się przez niego: seryjny 2.5R, OS .18, Picco .21, Hyper .21 (prawie to samo co picco) i jako ostatni SH .18 oraz Jammin CRT KIT z Mambą .21 (ale ją z zyskiem sprzedałem nim dotarłem, więc się nie liczy) i Hyperem .21 (nie tym z Revo). Trochę tego było i silniki zawsze wywalałem przez 25 litrami, bo robiły się cholernie kapryśne. Większy silnik zawsze więcej litrów przetrzyma niż mały. Poza tym moje zawsze były regulowane jak pod zawody, a tam już po 5 litrach zdarza się zgon. Jak masz kasę to nowy silnik, jak nie to zaciskasz tuleje i jeszcze kilka pojedzie.
Ludzie z mojego otoczenia wyniki 20 litrów + robili wyłącznie silnikami .26+ (czyli jakieś Savage czy Truggy ze zbyt dużymi silnikami)

Edit: Co by wątku nie zamknęli ^ ^. Raczej teściu nie ma co liczyć, że w miarę poprawnie dotarty (a nawet źle dotarty) silnik wytrzyma mniej niż 25 litrów. Tak niskie przebiegi tyczą się wyłącznie silników do autek. W lotniczych to przebiegi rzędu 200 litrów się zdarzają, a poniżej 100 to już zwyczajny pech. Wynika to głównie z faktu, że silniki lotnicze mają niskie obroty (do 18 000, a nie 30 000 - 40 000), lepsze chłodzenie oraz ogólnie przepustnicę się delikatniej traktuje.

A temat autek jest właśnie bardzo na to forum, bo prawie każdy swój model modyfikuje (i niekiedy są to projekty podchodzące pod kosmiczne sumy), a i wyścigi mają się lepiej w tym kraju niż w przypadku 1:1.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flapjck1
post Mon, 27 Dec 2010 - 17:12
Post #8


Forum Homee
Dołączył: Tue, 14 November 2006





moj kiero z kina bawil sie kiedys w szybkosciowke? formule? na uwiezi - jakies modele zapieprzajace po 300 kmph na sznurku - masakra - a silniczek kreci sie kilkanascie tys rpm a moze i wiecej?? halas niesamowity

Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Sunday, 28 April 2024 - 19:30