Shoutbox 0 nowych PW 


6 Stron V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Szkolenie od podstaw
radzio_gsi
post Thu, 06 Jun 2019 - 20:12
Post #21


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa





CYTAT(Blaid @ Thu, 06 Jun 2019 - 18:15) *
Mówicie, że naukę szybkiej jazdy rzeczywiście warto zaczać od kierownicy i symulatora?


ja szutru nauczyłem się jeżdżąc w RBR. co do asfaltu to nie wiem........ szukam cały czas sima, który mnie zachwyci


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Thu, 06 Jun 2019 - 20:12
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
piwo
post Thu, 06 Jun 2019 - 20:27
Post #22


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





CYTAT(buni @ Thu, 06 Jun 2019 - 16:25) *
piwo...szpera to szpera.. a zaspawany dyfer to zaspawany dyfer smile.gif

CYTAT(wujek_ @ Wed, 05 Jun 2019 - 08:36) *
Czy na trackdayu w Ulezy 300ps rwd lepiej jechac z otwartym mostem czy elektroszperą?



Elektroszpera to zdaje się zaspawany dyfer? Przynajmniej ja to tak zrozumiałem.


--------------------
930kg+320KM+RWD+LSD+RaceTCS+lotus111r abs+semislick
1/4 2013r, 180KM: 13,806s
Tor Poznań 1m48,467s, Łódź 57,517s a052 przod, vr2 r7a(hl) tyl
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Fri, 07 Jun 2019 - 13:54
Post #23


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(piwo @ Thu, 06 Jun 2019 - 20:27) *
Elektroszpera to zdaje się zaspawany dyfer? Przynajmniej ja to tak zrozumiałem.

Tak, elektroszpera to 100% spięcia, nie nadaje się na tor (czasówki). Będzie wiecznie płużyć na wejściu i zmuszać do ratowania się nadmierną ilością gazu, żeby to naprawić.
Otwarty dyfer jest dużo bezpieczniejszy, bo słychać, że koło mieli, a dupa nie ucieka smile.gif


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
[Yossarian]
post Fri, 07 Jun 2019 - 14:55
Post #24


Forum Killer
Dołączył: Wed, 19 August 2009
Skąd: Białystok





CYTAT(Blaid @ Thu, 06 Jun 2019 - 18:15) *
Mówicie, że naukę szybkiej jazdy rzeczywiście warto zaczać od kierownicy i symulatora?


Zdecydowanie nie. I mówię to jako posiadacz trzeciej już w życiu kierownicy. Symulatorów się natestowałem różnych przez lata pełno. I jedyne co z nich się można nauczyć to ogólnych zasad dobierania toru jazdy, jakichś podstaw ustawiania auta (co wpływa na co), może lepszego czasu reakcji i w rajdowych ewentualnie słuchania pilota. Plus nieco miłej zabawy przy tym jest smile.gif. A zachowanie auta to już będzie zupełnie co innego. Nie jestem jedynym w naszych lokalnych mistrzostwach który przeszedł z rywalizacji wirtualnej na realną. I każdy z nas miał lub ma cholernie ciężko by cokolwiek z wirtualnego świata przełożyć na realny wynik - u każdego wyszła nauka od podstaw i tak. Zaś nie wiem jak Radzio nauczył się szutrów z RBRa, bo ja akurat w to coś grałem długo (z modem NGP i bez niego), zaś mam za sobą obecnie trzy starty w SKJS na szutrze. I nijak się ma jedno do drugiego. RBR to w ogóle jest mega symulator. Nie wiadomo tylko co symuluje. Bo że nie zachowanie auta na asfalcie lub szutrze, to jestem pewien wink.gif

Także daruj sobie symulacje bo o ile nie masz dostępu do symulatora F1 (a raczej nie masz) to wydasz tylko niepotrzebnie kasę na kierownicę. Plus ewentualnie wyrobisz sobie złe nawyki wynikające z dziwnej fizyki w niektórych symulacjach. Te pieniądze zdecydowanie lepiej przeznaczyć na wpisowe na jakiś trening smile.gif Albo w ostateczności na gokarty pójść, jak auta męczyć nie chcesz jeszcze. Symulatory zaś polecam zostawić sobie dla rozrywki na nudne wieczory - w tym sprawdzają się znakomicie smile.gif


--------------------
_http://autobezsens.blogspot.com/ <- nudne gadanie o niczym
Drive like lightning, crash like thunder
Civic fk2 R18A2 + Civic EG B16
było: E36 4d M44B19 - "(b)awaria", Astra F GSi 16v - "Disastra"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
behbeh
post Fri, 07 Jun 2019 - 19:25
Post #25


Frequent User
Dołączył: Mon, 15 October 2018





nie wime jak rajdy, ale wyscigi i asfalty wg mnie zdecydowanie taniej i efektywniej jest uczyc sie na symulatorach. Oczywiscie fun mniejszy, oczywiscie na zywo beda rzeczy jakich w sumulacji sie nie poczuje, ale technike jazdy mozna naprawde dobrze ogarnac. Zreszta potwierdza to wiele znanych wyscigowych nazwisk, ktore po za fachowymi symulatorami uzywaja asseto czy iracing. I te dwie gry zdecydowanie polecam. Kierownica typu g29 jest w zupelnosci ok.

Jak chodzi o ustalanie lini i ogolnego rozumienia skad bierze sie predkosc to gokarty tez sa super. Przy czym jedna czy 10 wizyt oczywiscie nie starcza, zeby byc w tym dobrym tongue.gif Z tego samego powodu koszta nauki na kierownicy w domu beda dziesiatki razy nizsze niz upalanie na trackdayach. Jest skonczona ilsc godzin ktora mozna wyjezdzic na zywo hobbystycznie, a w domu mozna uplac ile wlezie tongue.gif

Z zycia znam przyklady osob ktorym komputer + gokarty daly naprawde duzo tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marcinwrxsti
post Mon, 10 Jun 2019 - 17:35
Post #26


Frequent User
Dołączył: Wed, 01 April 2009
Skąd: Łódź





Onboardy oglądać. „Interesować” się ludźmi , którzy wygrywają zawody lub klasę. Rozmawiać z nimi o autach , technice, ustawieniach.... przecież takie osoby mają już doświadczenie i widać tego efekty w tabelach wyników.
Ewentualnie namawiać takie osoby na sprzedaż auta:-)

Trenować dużo. Jeździć na track daye, analizować, testować, kombinować z oponami itp. Wszystko na stoperze wyjdzie.

Pisać „złote myśli” czyli notować rodzaje nawierzchni, opon, ciśnienia, i swoje ogólne wrażenie.... i wyniki zawodow lub best lap tez oczywiście .

To są moje pomysły na „sukces”smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blaid
post Tue, 11 Jun 2019 - 07:52
Post #27


Super User
Dołączył: Tue, 08 May 2007
Skąd: Mielec





Dzięki za odpowiedzi!

Ja mam w tej chwili problem z wybieraniem odpowiedniej linii, choćby na gokartach - po prostu nie czuję/wiem, jak powinienem pojechać dany zakręt, żeby był szybciej - zwłaszcza jakieś nawroty albo sekwencję lewy szybki->prawy nawrót, nigdy nie wiem czy mam wejść na bombie, czy ścinać, czy dohamowywać mocno czy utrzymać prędkość ale pojechać szeroko itp. To się w ogóle wyczuwa wraz z treningiem, czy powinienem to wiedzieć od początku i po prostu nie będę nigdy choćby względnie szybkim kierowcą?

Z samą techniką prowadzenia, hamowaniami, powtarzalnością itp mam mniejszy problem, łatwo mi przychodzi przejechanie kilku okrążeń bardzo powtarzalnie, tylko po prostu nie są szybkie sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Tue, 11 Jun 2019 - 08:53
Post #28


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Mi simracing i nauka toru daje bardzo dużo. Dodatkowo, żeby oswoić się z samochodem ustawiam je czasem nadsterownie (RWD) i dzięki temu mogę ćwiczyć progresywne dodawanie gazu na wyjściu. Moim zdaniem daje to bardzo dużo i odruchy same wchodzą.
https://www.youtube.com/watch?v=ONjC-3bUrls 2:10
Na torze ciężko wyćwiczyć sytuacje awaryjne przy 150km/h, bo błąd możę okazać się kosztowny w zdrowiu i materialnie.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chebum
post Tue, 11 Jun 2019 - 09:02
Post #29


User
Dołączył: Mon, 03 June 2019
Skąd: Warszawa





CYTAT(Blaid @ Tue, 11 Jun 2019 - 07:52) *
To się w ogóle wyczuwa wraz z treningiem, czy powinienem to wiedzieć od początku i po prostu nie będę nigdy choćby względnie szybkim kierowcą?


Mam podobny problem. Instruktor powiedział żeby zwracałem uwagę na siłę odśrodkową. Przy odpowiednim pokonaniu zakrętu musi ona maleć, nie rosnąć.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Tue, 11 Jun 2019 - 09:08
Post #30


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(chebum @ Tue, 11 Jun 2019 - 09:02) *
Mam podobny problem. Instruktor powiedział żeby zwracałem uwagę na siłę odśrodkową. Przy odpowiednim pokonaniu zakrętu musi ona maleć, nie rosnąć.

Weź auto, pojedż na rondo, przyspieszaj powolio do granicy utraty przyczepności na przedniej osi i wtedy zacznij balansować gazem. Poczujesz, jak samochód na limicie reaguje na zmianę pozycji gazu.
Limit trzeba nauczyć się wyczuwać, dodatkowo na limicie spróbuj dokręcić kierownicę do zakrętu - zobaczysz, że to już nic nie daje, a jak przegniesz, to nawet pogorszy.

Wielu amatorów gdy wjeżdża za szybko w zakret, to zamiast lekko hamować i prostować kierownicę, to ją dokręca do zakrętu. Później narzekają, że opona szybko się skończyła smile.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misior
post Tue, 11 Jun 2019 - 11:22
Post #31


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 March 2006
Skąd: Małopolska





Mi kiedyś dawno jeden szkoleniowiec powiedział, że na początku to lepiej za bardzo się "zhamować" przed zakrętem i przyspieszać bo tracisz tyle co w zakręcie. Natomiast jak napadasz za szybko, wyrzuci Cię z linii i musisz hamować poza szczytem zakrętu to potem do następnego zakrętu jedziesz wolniej niż inni
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Tue, 11 Jun 2019 - 11:40
Post #32


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





przede wszystkim shamowujac sie za bardzo do zakretu mozemy potem szybko wcisnac gaz w luku i zaczac sie delikatnie napedzac wprowadzajac stabilnosc auta. hamowanie zawsze powoduje nerwowosc tylu a gaz uspokaja tyl. to jest ok ale tak czasu sie nie zrobi jakiegos mega. od bardzo bezpieczna jazda, bo nie dosc ze mamy stabilnosc wynikajaca z napedu to dodatkowo na wejsciu zawsze mamy jakis tam zapas bezpieczenstwa w predkosci przed wypadnieciem z luku.
przy poznym shamowaniu mamy malo podsterownosci wrecz nadsterownosc ktora pomaga zlozyc sie w pierwsza czesc luku i pokonac ja duzo szybciej. oczywiscie pozne shamowywanie wymusza odpowiednia korelacje miedzy sila hamowania a katem skretu kol, nie mozna przegiac ani z sila hamowania ani z sila skrecania bo sie utraci przod i wyleci przez przod na zewnatrz zakretu.


--------------------
930kg+320KM+RWD+LSD+RaceTCS+lotus111r abs+semislick
1/4 2013r, 180KM: 13,806s
Tor Poznań 1m48,467s, Łódź 57,517s a052 przod, vr2 r7a(hl) tyl
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Go to the top of the page
 
+Quote Post
error.
post Tue, 11 Jun 2019 - 16:19
Post #33


Super User
Dołączył: Fri, 02 December 2016





CYTAT(jackkpl @ Tue, 11 Jun 2019 - 09:08) *
Wielu amatorów gdy wjeżdża za szybko w zakret, to zamiast lekko hamować i prostować kierownicę, to ją dokręca do zakrętu. Później narzekają, że opona szybko się skończyła smile.gif.


M.in takie nawyki można b. szybko wyłapać z simów. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chebum
post Fri, 14 Jun 2019 - 10:24
Post #34


User
Dołączył: Mon, 03 June 2019
Skąd: Warszawa





Witam,
Czy jest sens dla początkującego wybrać się na Super OES do Łódzi? Kosztuje niedrogo, jest niedaleko no i fun smile.gif Oczywiście chcę pokazać jakieś wynik (nie ostatni:). Czy to jest zamiana dla track day?
Na płycie u Wróbla ósemkę jadę 42 sekundy.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radzio_gsi
post Fri, 14 Jun 2019 - 12:48
Post #35


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa





zawsze jest sens.


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chebum
post Thu, 20 Jun 2019 - 20:36
Post #36


User
Dołączył: Mon, 03 June 2019
Skąd: Warszawa





Na OES nie udało się wybrać, ale dziś po raz pierwszy byłem na torze.

Meganką GT bez możliwości wyłączenia ESP przejechałem Gór Łódź 1:14.50. nie byłem ostatnim. Zwycięstwo!;)

Trzeba szukać czegoś twardszego i z możliwością odłączyć ESP.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chebum
post Sat, 22 Jun 2019 - 20:59
Post #37


User
Dołączył: Mon, 03 June 2019
Skąd: Warszawa





Się udało trochę polepszyć wynik ale nadal jestem jednym z wolniejszych na torze. Zrobiłem nagranie najlepszego okrążenia:
https://youtu.be/_sDsbRIzxl0
Być może ktoś zauważy jakieś błędy w prowadzeniu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Sat, 22 Jun 2019 - 22:32
Post #38


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





za pozno skrecasz i jedziesz zbyt kwadratowo


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chebum
post Sun, 23 Jun 2019 - 00:01
Post #39


User
Dołączył: Mon, 03 June 2019
Skąd: Warszawa





CYTAT(MadeInPoland @ Sat, 22 Jun 2019 - 22:32) *
i jedziesz zbyt kwadratowo


Dzięki za odpowiedź. T.j. trzeba bardziej płynnie kręcić kierownicą?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Sun, 23 Jun 2019 - 07:51
Post #40


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Trzeba jechac jak najbardziej prosta linia wyscigowa jak najblizej wewnetrznej czesci zakretu jak sie da to ciac poza asfalt.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Stron V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 18:26