Shoutbox 0 nowych PW 


10 Stron V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Nowy projekt! radzio rajdzi
kontrolm
post Sun, 20 Feb 2022 - 19:13
Post #21


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(Andrzejsr @ Sun, 20 Feb 2022 - 18:34) *
Lita , bez dziurek tarcza pękła ?

Lita też pęka i to z hukiem ;-) Dawno temu miałem BX-a który hamował genialnie jak na takiego starego trupa bez sportowej przeszłości (36-37m w testach 100-0) i faktycznie na przyczepnym asfalcie na litej tarczy 266mm oczy z orbit wypadały. Chciałem przed kolegami zaszpanować zapakowałem do auta 3 byków i heja 100-120 na liczniku miałem piękny nowy asfalt z dopiero co wgniecionymi kamyczkami przyczepność pod hamowanie świetna, hebel na maksa i faktycznie - o mało nam oczy z orbit nie wypadły. Zaraz potem huk bardziej trzask - tarcza pękła japa po zewnętrznym obwodzie a z 5mm miała.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sun, 20 Feb 2022 - 19:13
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
piwo
post Sun, 20 Feb 2022 - 19:53
Post #22


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





CYTAT(Andrzejsr @ Sun, 20 Feb 2022 - 18:34) *
Co do tego że klocki lepsze przegrzewają płyn czy tarcze to nie wiem.
Energii tyle samo się powinno w postaci ciepła produkować czy się hamuje czymś z dużym wsp tarcia ale krótko czy z małym a długo, prędkość ta sama do wytracenia więc i energia w postaci ciepła ta sama do oddania..

I tak i nie. Jesli masz lepszy hebel to hamujesz pozniej a wiec z wiekszej predkosci a energia jest w kwadracie predkosci ktora potem zamieniasz na cieplo.


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tumba
post Mon, 21 Feb 2022 - 00:26
Post #23


Frequent User
Dołączył: Tue, 22 August 2006
Skąd: Rzeszów





CYTAT(Andrzejsr @ Sun, 20 Feb 2022 - 16:37) *
Ja wierzę, w Alfie 156 pucharowej są tarcze jak w cywilnej 281mm przód, zaciski zwykłe cywilne , i dawały radę w _wyścigach_ przecież , nie sądzę aby rajdy miały większe obciążenie hamulców, gdzie syf na drogach i przyczepności nie ma porównywalnej do toru .

Odcinki gdzie są mocne spadania (Lubenia do nich należy) będą bez wątpienia mocniej obciążały hamulce niż jazda po torze.
Nie bez przyczyny kitcary w rajdach asfaltowych miały tarcze 380mm przy 960kg.


--------------------
306 GTI-6
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radzio_gsi
post Mon, 21 Feb 2022 - 07:56
Post #24


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa





CYTAT(tumba @ Mon, 21 Feb 2022 - 00:26) *
Odcinki gdzie są mocne spadania (Lubenia do nich należy) będą bez wątpienia mocniej obciążały hamulce niż jazda po torze.
Nie bez przyczyny kitcary w rajdach asfaltowych miały tarcze 380mm przy 960kg.


Chciałem o tym wspomnieć, ale mnie ubiegłeś. Zawsze rajdowe ośki miały przeogromne przednie hample, co za tym idzie duże koła 17 i 18. Tak jak wspominałem, właśnie taką drogą chcę pójść


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mystek
post Mon, 21 Feb 2022 - 08:37
Post #25


Super User
Dołączył: Sat, 24 September 2016
Skąd: Kraków





Co do opon/kół, to ja się przesiadałem z 205/17 + 225/17 na 195/15 + 205/16 w MR2 (z tym, że auto praktycznie cywilne). I na 17tkach przyczepności było aż za wiele, odnosiłem wrażenie, że tylko czasami wykorzystywałem limit w 100%, auto było nieco podsterowne (jak to MR). Przesiadka na mniejsze koła (opony te same, Extreme VR2) = lepsza dynamika (nie jakoś znacznie, ale jednak lepsza. Jednak VR2 ma ogromne opory toczenia), jak się wjeździ człowiek (na jakimś treningu, gdzie mamy czas na poprawianie się), to można przejechać niemal całe okrążenie na limicie, auto stało się bardziej nadsterowne (nadal jest podsterowne, wiadomo, ale jest znacznie lepiej na wejściu w zakręt, bardziej zwinne).

Swoją drogą nie wiedziałem, że hamulec tak dużo daje. Tj AŻ tak dużo. Niemal 2s urwane z BBK u Radzia, na tak krótkim odcinku, to przepaść przecież.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Mon, 21 Feb 2022 - 09:36
Post #26


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





CYTAT(tumba @ Mon, 21 Feb 2022 - 00:26) *
Odcinki gdzie są mocne spadania (Lubenia do nich należy) będą bez wątpienia mocniej obciążały hamulce niż jazda po torze.
Nie bez przyczyny kitcary w rajdach asfaltowych miały tarcze 380mm przy 960kg.



Musiałem sprawdzić co oznacza "kitcar" w znaczeniu rajdowym : otóż ponad (!) 300 koni ( opirając się na : https://autokult.pl/9844,rajdowe-grupy-i-kl...-chodzi-czesc-3 ) . Raczej to ma znaczenie a nie spadki , choć pewnie tez.

I konkurencyjne na suchym z autami WRC. 960 kg to nie wiem czy samo auto czy z kierowcą i pilotem przecież , jeśli tak, to już 1100 a nie jak kitcar w rozumieniu szkieletu z rurek około 700kg z kierowcą i mocami rzadko 200 koni przekraczającymi.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
[Yossarian]
post Mon, 21 Feb 2022 - 09:53
Post #27


Forum Killer
Dołączył: Wed, 19 August 2009
Skąd: Białystok





Też pamiętajmy jakie dystanse odcinków i całych rajdów jechały takie kit cary. "Trochę" więcej niż rajd rangi RO w Polsce.

Owszem, na rajdach hamulce bardziej dostają bo wiecej hamowania lewą nogą (przynajmniej w FWD) i mniej jest możliwości by schłodzić. Ale też chyba nie ma co przesadzać z rozmiarami tarczy - sporo Hond leci na hamulcu 260 mm z przodu także w rajdach i jakoś się zatrzymują.


--------------------
_http://autobezsens.blogspot.com/ <- nudne gadanie o niczym
Drive like lightning, crash like thunder
Civic fk2 R18A2 + Civic EG B16
było: E36 4d M44B19 - "(b)awaria", Astra F GSi 16v - "Disastra"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radzio_gsi
post Mon, 21 Feb 2022 - 10:06
Post #28


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa





CYTAT([Yossarian] @ Mon, 21 Feb 2022 - 09:53) *

Też pamiętajmy jakie dystanse odcinków i całych rajdów jechały takie kit cary. "Trochę" więcej niż rajd rangi RO w Polsce.

Owszem, na rajdach hamulce bardziej dostają bo wiecej hamowania lewą nogą (przynajmniej w FWD) i mniej jest możliwości by schłodzić. Ale też chyba nie ma co przesadzać z rozmiarami tarczy - sporo Hond leci na hamulcu 260 mm z przodu także w rajdach i jakoś się zatrzymują.


RO nie jest celem, jest drogą do rsmp


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Mon, 21 Feb 2022 - 14:56
Post #29


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy




AndrzejSR z tymi kitcarami dokładnie w punkt. Po pierwsze są to mocarne auta a po drugie mocarni kierowcy tłukący rocznie tysiące testowych kilometrów i im ten hamulec po prostu się należy bo oni tymi autami latają na najwyższym poziomie wyciskając ze sprzętu i terenu 100% możliwości. Potrzebna jest i duża średnica koła z megaprzyczepną oponą i hamulec który to potem wyhamuje.
Różnice pomiędzy takim kierowcą a nawet topowym polskim kierowcą który topowe auto wypożycza na tydzień przed imprezą i to jest jego cały czas na wjeżdżenie się widać na każdej naszej imprezie gdzie przyjeżdża np. Huttunen i rozjeżdża naszych jak chce.
I tak jak napisał Yosarrian Hondy mocne Hondy z mocami znacznie poza zasięgiem tematowej MX5 pokazują że na 260mm można upalać i to jak.

Poza tym jest jeszcze aspekt czysto marketingowo-"mieciowy" - bogaty klient czy to wypożycza czy to kupuje topowe auto do sportu. On musi "mieć" wszystko co topowe bo za to płaci i chce się zabawić na najwyższym poziomie. Jakby mu ktoś powiedział że dostanie tarcze 260mm to by chyba padł ze śmiechu i nie wmówi mu nikt że on tych hamulców i tak nie wykorzysta nawet w 50%. CHodzi o blichtr błysk za grubą kasę.
Zresztą jak w Modlinie na rally show obserwowałem te motorsportowe wielkie tarcze to zwróciło moją uwagę to że są po prostu cieńkie. Cieńkie w grubości warstwy ciernej bo "wentylator" pomiędzy dyskami jest szeroki pewnie po to żeby szybko ciepło odprowadzić i całość sprawia niby wrażenie że jest szeroka a tak naprawdę jest lekka i mocno ażurowa. I taka tarcza w połączeniu z mocnymi agresywnymi klockami w mig się zużywa i nadaje się do wyrzucenia i na takim krótkim wydawało by się odcinku jest potrzeba wymiany na kolejny komplet. Klocki zresztą grubością też nie grzeszą. Jakże inny to widok od ciężkiego seryjnego mela gdzie dyski są grube często na centymetr a nawet więcej a sam wentylator jest szczuputki.

Co do prędkości. Upalam od jakiegoś czasu Xsarę Turbo. Lata to po 220-240 jak chce i kiedy chce. Hamuec seria 288mm koło 15 cali. Klocki DS3000. Nawet podczas pościgów i to takich długich często przez parędziesiąt km z innymi furami w pełnym ruchu (na torze oczywiście na torze laugh.gif ) nigdy tego hamuca nie przegrzałem. WIem że to nie jazda rajdowa ale tam nikt nie lata więcej niż 200 z tego co kojarzę.

Reasumując trochę szkoda że jako jutuber nie poszedłeś taką ścieżką metodyczną że najpierw w tych rajdach doprowadzasz do ładu i upalasz hampla serię i wtedy stwierdasz czy daje radę czy jednak faktycznie wymięka choćbyś nie wiadomo jaki klocek tam wsadził i wsadzasz większe hamulce i pokazujesz jego zalety. Bo póki co nawet z Twojego filmu tak naprawdę nie wynika że te hamuce na Modlinie coś ci dały (bo jak sam mówisz czas serii był zrobiony na szwankującym ABS i średnich hamulcach). Szczególnie że w serii masz tarczę prawie 300mm czyli zaprawdę niemałą.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Mon, 21 Feb 2022 - 16:15
Post #30


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





Bez przesady. Kazdy podaza swoja scieszka. Gdyby kazdy podazal tylko wlasciwa sciezka to by sami szybcy kierowcy byli na tym swiecie. A jednak tych topowych jest tylko garstka a reszta bladzi szuka .


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Mon, 21 Feb 2022 - 17:44
Post #31


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





CYTAT(kontrolm @ Mon, 21 Feb 2022 - 14:56) *
...Poza tym jest jeszcze aspekt czysto marketingowo-"mieciowy" - bogaty klient czy to wypożycza czy to kupuje topowe auto do sportu. On musi "mieć" wszystko co topowe bo za to płaci i chce się zabawić na najwyższym poziomie. Jakby mu ktoś powiedział że dostanie tarcze 260mm to by chyba padł ze śmiechu i nie wmówi mu nikt że on tych hamulców i tak nie wykorzysta nawet w 50%. CHodzi o blichtr błysk za grubą kasę.


Pewnie transakcje jakośtam wiązane, symbioza taka, producent/sprzedawca tych tarcz/klocków pochwali się przecież tu i tam że na jego produktach "jeździ się" tu i tu.

Jak już o specyfice zawodów mowa, to timeattacki jeszcze taką mają, że to amatorka - za własne pieniądze, więc się je liczy - na czym najwięcej można zyskać .

Głównie na oponach - a w tej dziedzinie póki co miękkich używanych 13tek slicków nic nie przebije z ich cenami , a więc i małe hamulce trzeba w te małe felgi zmieścić.


Co do tego że duże tarcze nie muszą być potężnie cięższe to też fakt, ale jak nie są cięższe, to nie będą mieć pojemności cieplnej.

Ale - mogą być np. wentylowane, stoczone z grubości na węższe co da masę zbliżoną do podobnej litej, a przez wentylację wewnętrzną będzie lepiej chłodzona. Sam się zastanawiam bo mam większe zaciski które by pomieściły grubszą tarczę w Westfieldzie, ale obiecałem sobie sprawdzić ile na jednych tarczach można objechać, to nie ruszam wink.gif


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Mon, 21 Feb 2022 - 18:19
Post #32


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





U mnie np

Orginalne tarcze 288mm 7,2kg vs teslowskie roadster 300mm 6,1kg o wezszych tarczach i szerszym chlodzeniu. Ale co z tego jak mniejsza masa to mniejsza pojemnosc cieplna. Jesli lekka tarcza hamulcowa to nawiew na tarcze i mozna leciec z masa w dol.


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radzio_gsi
post Thu, 03 Mar 2022 - 18:07
Post #33


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa






https://youtu.be/yNzlMz-97RU


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radzio_gsi
post Thu, 10 Mar 2022 - 19:13
Post #34


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa







--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Thu, 10 Mar 2022 - 20:23
Post #35


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





Tak nawiasem mowiac czemu swojej mx5 nie opiszesz dokladnie w projektach?


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Thu, 10 Mar 2022 - 20:39
Post #36


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



już czas zaczyna być ok. Fajnie się oglądało.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bio
post Fri, 11 Mar 2022 - 07:08
Post #37


Forum Killer
Dołączył: Wed, 13 August 2008
Skąd: Bratislava





CYTAT(piwo @ Thu, 10 Mar 2022 - 20:23) *
Tak nawiasem mowiac czemu swojej mx5 nie opiszesz dokladnie w projektach?

Tam jest tylko gwint i koło? Zgodnie z regulaminem ten wątek by szybciej wyleciał, niż byłby napisany przez Radzia.


--------------------
Blog Motoryzacyjny TorquedMad mind - tqmm.pl
FB: @torquedmadmind
Insta: @tqmmpl
Twitter: @tqmmpl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kylo
post Fri, 11 Mar 2022 - 07:19
Post #38


Super User
Dołączył: Tue, 11 June 2013





Film fajny i pozwala sobie jakieś zdanie o tym zawiasie wyrobić. Szkoda tylko że opony inne i przez to nie wiadomo dokładnie jak interpretować zrobiony czas.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Fri, 11 Mar 2022 - 07:48
Post #39


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(kylo @ Fri, 11 Mar 2022 - 07:19) *
Film fajny i pozwala sobie jakieś zdanie o tym zawiasie wyrobić. Szkoda tylko że opony inne i przez to nie wiadomo dokładnie jak interpretować zrobiony czas.

opony inne ? tego nie zauważyłem a to faktycznie wypacza wynik.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Fri, 11 Mar 2022 - 08:17
Post #40


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





opony inne (szybsze), podejrzewam tez ze silnik juz po remapie ale moze sie myle.pewnie geo tez zupelnie inne. Marcin fajnie jakby napisal jaki caly pakiet zmian byl bo to troche rzutuje na odbior wynikow. ja nie przecze ze gwintem idzie sporo zejsc z czasem no ale troche film wypacza rzeczywistosc.


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Stron V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Tuesday, 16 April 2024 - 10:24