Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> kolektor ssący dual plenum do turbo
tomeczekcbr
post Sun, 20 Jan 2019 - 18:01
Post #1


Super User
Dołączył: Sun, 18 November 2018





Spawam kolektor dolotowy do swojego volvo i tak niby coś wiem, jakieś wytyczne znam ale tak w sumie nie do końca wiem co z tego wyjdzie.

oryginalny kolektor miał pojemność 1,5l i długość runnerów 18cm - g**wno jakich mało, stary przedliftowy kolektor do tego silnika "baran" był tylko nieco większy i miał długość runnerów 37cm, chodzą opinie, że lepiej szedł dołem co potwierdzałaby moja wiedza zjawisk falowych. Mój kolektor ma długość runnerów 30cm, i objętość głównego plenum (dolnego, tego z którego runnery pobierają powietrze) ok 7litrów minus pojemność runnerów, które są niejako w jego środku. Na jednym ze zdjęć narysowałem schematycznie obudowę przednią, przegrodę między objętościami na czerwono, wejście przepustnicy i obieg powietrza na niebiesko.

Czy to zadziała? Jak nierównomierność wymiarów kolektora na całej jego długości wpłynie na napełnianie poszczególnych cylinrów? Oraz czy powietrze dostające się z przepustnicy z boku do górnego plenum nie będzie miało zbyt dużych oporów, żeby dostać się pomiędzy runnerami na koniec kolektora?

Pozostaje jeszcze kwesta gniazd pod wtryskiwacze. Benzynowe rząd1 są w tym samym miejscu i pod tym samym kątem co orginalnie (gdzieś mi się obiło o uszy, że to ma być 15stopni do trzonka zaworu ale nie robiłem z tego doktoratu), rząd 2 jest 8cm dalej pod najmniejszym kątem do runera, jaki potrafiłem zrobić.

Gdzie dać wtryski lpg? Będą po 2 na cylinder. oba przy flanszy? jeden przy flanszy drugi przy rzędzie benzynowym 2?

PS: trąbki prasowałem sam na prasie z blachy #1,2mm. Czy nie są trochę za duże przez co mało miejsca zostaje wokół nich?



ciekawy artykul o pojemnosci kolektora do bardzo malego silnika http://gasturbinespower.asmedigitalcollect...ticleid=1425888







Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sun, 20 Jan 2019 - 18:01
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
tomeczekcbr
post Sat, 26 Jan 2019 - 19:48
Post #2


Super User
Dołączył: Sun, 18 November 2018





znalazłem trochę materiałów nt kol. dolot po angielsku. ciag dalszy nastapi.

https://translate.google.com/translate?hl=p...lculations.html

https://translate.googleusercontent.com/tra...dNNtJhh1rUkOYsA

https://translate.googleusercontent.com/tra...In2tulXWCQ_Rjww

https://translate.google.com/translate?hl=p...d-and-tuning%2F
Go to the top of the page
 
+Quote Post
P@bLO
post Sat, 26 Jan 2019 - 23:43
Post #3


Forum Killer
Dołączył: Mon, 04 April 2011





Strasznie udziwniony i powywijane runnery

Czemu nie zrobisz trąbek prosto bez tych wygibasów, a drugie plenum pod spodem?

Mój kolektor robiony przez Sebastiana z WST-Garage https://m.facebook.com/wstgaraz/albums/1807...f=page_internal


--------------------
Fiat Coupe 2.5 20VT (Italiano DAZA) >647KM & 669Nm + DSG powered by WALAS MotorSport
World first Fiat with DSG DQ250 - FB -> Fiat Coupe - YellowProject
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomeczekcbr
post Mon, 28 Jan 2019 - 23:51
Post #4


Super User
Dołączył: Sun, 18 November 2018





pozmieniałem trochę puszkę na mniej kanciastą bardziej opływową, poprawiłem kształt samych trąbek, łagodniejsze, bardziej wywinięte. zamontowanie przepustnicyw jednym jedynym miejscu w jakim się dało (bardzo ciasno) wrzuce zdjęcie.

ale też posłuchałęm trochę i taka koncepcja dziś wpadła.

Trąbki takie powywijane żeby osiągnąć zadaną długość, chociaż dziś się dowiedziałem, że długość runnerow kolektora ssącego dla turbo jest bez znaczenia i mogę skrócić trąbki., bez zakrętu 90+45st.

Druga koncepcja jaka dziś wpadła to zrezygnowanie z dual plenum, na rzecz jednej objętości, długość trąbek jak wyżej bez znaczenia tylko żeby ich wlot był w przeciągu powietrza a nie gdzieś w dół.

Pablo, to też jest wyjście.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
P@bLO
post Tue, 29 Jan 2019 - 11:43
Post #5


Forum Killer
Dołączył: Mon, 04 April 2011





u mnie dual plenum w stosunku do standardowego zbiornikowego kolektora dało 34KM przy babskim doładowaniu 1bar na testy bez tykania softu - sama zmiana kolektora wink.gif


--------------------
Fiat Coupe 2.5 20VT (Italiano DAZA) >647KM & 669Nm + DSG powered by WALAS MotorSport
World first Fiat with DSG DQ250 - FB -> Fiat Coupe - YellowProject
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berkut
post Tue, 29 Jan 2019 - 17:07
Post #6


Forum Homee
Dołączył: Thu, 11 November 2004
Skąd: warszawa





Shhhhhh, nie mow takich rzeczy, przeciez wszystko dobrze dziala na serii. Poco cos kombinowac. Do tego jeszcze proponuje turbo chinczyka.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cowboy
post Tue, 29 Jan 2019 - 19:53
Post #7


Administrator
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: Wawa





ja o ile dobrze pamietam swój dual plenum mam
plenum główne 1,5 pojemność skokowa silnika
szczelina pole powierzchni chyba tez koło 1,5 x powierzchnia przepustnicy
były robione pomiary u Dziaka rozbieżności pomiedzy runnerami bardzo niewielkie ponizej 2%
http://www.racingforum.pl/index.php?showto...t=0&start=0


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomeczekcbr
post Tue, 29 Jan 2019 - 23:03
Post #8


Super User
Dołączył: Sun, 18 November 2018





dzięki za pomoc. liczę na to, że będzie z tego kolektora trochę "eko" mocy nawet z samego względu, że dzięki 2 wtryskom paliwo będzie lepiej rozpylone. zdaję sobie sprawę, że jest dużo czynników, które podniosą moc, równe afr na wszystkich garach, mały opór powietrza albo też doładowanie spowodowane rezonansem w runnerze.

1. na przykład długi runner spowoduje doładowanie rezonansem (ciekawe na ile efektywne), a krótki, łątwość napędzenia małej masy powietrza w runnerze przez sprężone powietrze w plenum. - co jest istotniejsze?

2. opór powietrza kontra równonapełnienie. czy kolektor dual plenum 2litry+4...5l, w którym będzie ciaśniej przez idące przez niego rurki runnerow i turbulencje będą większe przez nieszczęsne ustawienie trąbek do dołu
czy
kolektor o dużej objętości ok 7litrów, jedynie z przegrodą gdzieś do połowy, która skieruje powietrze z przepustnicy z boku gdzieś na środek plenum tak, aby wszystkie były z grubsza w podobnej odległości od źródła podawania powietrza (żeby 1 trabka nie była bezpośrednio w strumieniu powietrza, a pozostałe odwrócene plecami)

czy może kolektor tak najbardziej typowy bez możliwości zysku z doładowania rezonansem, na krótkich runnerach (rezonans jest powyzej 10krpm, bezużyteczny); dual plenum z krótkimi runnerami, których tylko trąbki będą wystawały do plenum bez tych wywijasów.
Wtedy plenum przepustnicy będize na dole, a główne na górze. Zamiana względem pomysłu w 1 posta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomaster
post Wed, 30 Jan 2019 - 07:54
Post #9


Forum Killer
Dołączył: Wed, 09 November 2016





Zeby uzyskac zadowalające efekty mysle ze doładowanie dynamiczne to podstawa. Moim zdaniem najlepiej to tak obliczyc zeby wystąpilo w zakresie gdzie 'kończą' sie naturalne mozliwosci silnika, czyli w miejscu gdzie moment zaczyna opadac aby go jeszcze pociągnąć wyzej w miare płasko. Oczywiscie mozesz to zjawisko wykorzystac w calym zakresie ale to juz sprawa indywidualna. Jednak jak na to nie patrzec to efekt ten jest mocno odczuwalny. Mam kolektor oryginalny ze zmienna dlugoscia i dzieki niemu turbo wstaje ok 500rpm szybciej i auto nie zdycha górą. Więc na pewno bym nie rezygnował ze zjawisk falowych.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 25 April 2024 - 13:20