Shoutbox 0 nowych PW 


2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Użytkowanie motoru S65- rozgrzewanie, wpływ na panewki itd., Czy ktoś zna temat od środka, załączam link
Joker
post Sat, 25 Mar 2017 - 11:07
Post #1


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 24 March 2003





Witam,

Tak mnie mega nurtuje jedna sprawa, są tak sprzeczne informacje odnośnie użytkowania motoru S65 4.0 V8 (i innych S w M-kach), że głowa mała smile.gif

- Jedni użytkownicy mówią, że motor strasznie dostaje na 10W60 właśnie na jałowych obrotach.
- Inni zaś mówią, że motor (olej) ma złapać minimum 50 st. i dopiero ruszać.
- Od znajomego wiem, że Osa (Osewski z Augustowa, jeden ze speców od M) radzi wsiadać, odpalić i po chwili ruszać, z zachowaniem normalnych zasad czyli delikatna jazda ze zwiększaniem obciążenia przy narastaniu temperatury aż uzyska te 90-100 st.

Zastanawiają mnie te jałowe obroty.

By nie pisać i wklejać jest króciótki temat z 4-ma kluczowymi postami - http://www.mforum.com.pl/viewtopic.php?f=5&t=6174 (jeden z postów mówi o zatarciu silnika po 40 minutach pracy na jałowych)

Jakie jest wasze zdanie/zasady użytkowania tego motoru.

Wsiadać i jechać, czy jednak rozgrzać i dopiero lecimy?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sat, 25 Mar 2017 - 11:07
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
AT89S52
post Sat, 25 Mar 2017 - 19:04
Post #2


Super User
Dołączył: Sun, 22 November 2009
Skąd: Warszawa/Mława





Z tego co tam jest napisane, to wnioskuje że lepiej dać rzadszy olej żeby szybciej zaczynał dobre smarowanie i dorzucić dużą chłodnice oleju z termostatem aby uniknąć dużych temperatur.


--------------------
E36 / 400KM @ M50B25 Vanos / T04e @ FejsBook - Turbo Familia
Daily: Volkswagen Golf GTI TCR
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mis
post Sat, 25 Mar 2017 - 20:35
Post #3


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 07 January 2009
Skąd: Rzeszów





Ciężko mi uwierzyć, by konstruktorzy M stworzyli silnik, który na jałowych obrotach się zaciera.


--------------------
RS3 8V2 nardo limo pl 540HP 680NM
109-Performance
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A d a m
post Sat, 25 Mar 2017 - 21:24
Post #4


Super User
Dołączył: Sat, 26 November 2016
Skąd: Poznan





Z silnikami jest tak, że największe obciążenia układ korbowy ma właśnie na wolnych obrotach(wały pękają tylko na biegu jałowym albo podczas redukcji kiedy obroty spadają). Ale nie znaczy to, że auto nie może chodzić długo na biegu jałowym, konstruktorzy przewiedzieli tego typu obciążenia więc spokojnie. Zatarcie na wolnych obrotach to przypadek albo brak odpowiedniego serwisu. Przy silnikach z serii S panewki powinno wymieniać się co około 100 tyś km inaczej cały dół motoru na śmietnik. Co do użytkowania silnika to ja osobiście jestem za opcją nr 3, czyli wsiadamy chwilę pochodzi i ruszamy półki się nie rozgrzeje to bez przesadnego katowania. Robię tak w osobówkach, ciężarówkach i masie innego żelastwa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Joker
post Sat, 25 Mar 2017 - 21:49
Post #5


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 24 March 2003





Mam 58 tys. nalatane.

Ale panewki już zmienione, bo poprzedni właściciel naciął się na innej M-ce, że nawet przy małym przebiegu jak ktoś jest niekumaty to panewki bywają przytarte.

Chodzi tylko o sam fakt tego co się dzieje z tym 10W60 i dlaczego te obciążenie na wolnych jest tak duże? Co jest niby sprzeczne logice?

Ja olej wymieniam co 6k w tej M (nie upalana na torze). Inni wymieniają nawet po 8-10k. To chyba jej krzywdy nie zrobię.

Ale temat jest mega ciekawy smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
przemek530d
post Sun, 26 Mar 2017 - 11:17
Post #6


Super User
Dołączył: Fri, 21 January 2011
Skąd: a-chów/ b-b





ok, 58 tys i już drugie panewki
a teraz napisz przy jakim przebiegu była pierwsza i druga wymiana oleju w twoim aucie

bo już były przypadki, że aso wymieniało w M-ce olej co 30-35 tys km ...


--------------------
S4 i X11, było 330d+ 303@705
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A d a m
post Sun, 26 Mar 2017 - 14:06
Post #7


Super User
Dołączył: Sat, 26 November 2016
Skąd: Poznan





Joker odsyłam do http://www.ikem.pwr.wroc.pl/pkmit/pliki/st...km/pkm-lab7.pdf skup się na 3 stronie ogólnie to czysta fizyka nic więcej.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Joker
post Sun, 26 Mar 2017 - 15:11
Post #8


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 24 March 2003





CYTAT(przemek530d @ Sun, 26 Mar 2017 - 11:17) *
ok, 58 tys i już drugie panewki
a teraz napisz przy jakim przebiegu była pierwsza i druga wymiana oleju w twoim aucie

bo już były przypadki, że aso wymieniało w M-ce olej co 30-35 tys km ...


Od początku.

Mój znajomy (handlarz z resztą) sprowadził tę M w zeszłym roku. To jego chyba 8-ma M-ka. Zabrałem, bo buda była nietknięta (jeden fartuch, dostała noskiem) - drogo, ale za świeże i kosmetycznie tknięte trzeba płacić - wiadomo.

W jednej M przy przebiegu 50 tys. znajomy zajechał motor, gdzie teoretycznie panewki powinny jeszcze przez te 20-30 tys. km posłużyć. Teraz jak ściąga jakąś M to w każdej wymienia panewki by mieć pewność. W mojej wymienione przy 51 tys. km przed moim zakupem.
W USA to tani samochód i jeżdżą nim małolaty bez pojęcia, on tam nie czeka na 100 stopni tylko pałuje od zera. Skoro to newralgiczny punkt w M3 to sam też bym profilaktycznie wymienił nie znając historii/właściciela auta.

Adam - dzięki, poczytam smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomad66
post Sun, 26 Mar 2017 - 21:44
Post #9


Forum Killer
Dołączył: Tue, 17 March 2015





"Zatem, w tym wypadku, do określenia krytycznej (rezonansowej) prędkości obrotowej wystarczy znać strzałkę fg statycznego ugięcia wału pod ciężarem G. W powyższych rozważaniach pominięto ciężar własny wału"
Zatem rozumiem, że wał korbowy się wygina w czasie pracy na wolnych obrotach bądź na zagaszonym silniku?
Na wolnych obrotach jeżeli jest dobry olej powinno się wszystko bez problemu smarować. Nikt M-ką na pewno nie będzie jeździł do 4tyś obrotów, panewki trzeba zmieniać bo wszyscy kręcą do odciny. Te silniki nie mają też po 100KM tylko trochę więcej. Tak na prosty rozum im wyższe obroty i większa moc silnika tym bardziej panewka dostaje i szybciej się zużywa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Joker
post Sun, 26 Mar 2017 - 22:15
Post #10


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 24 March 2003





CYTAT(nomad66 @ Sun, 26 Mar 2017 - 21:44) *
"Zatem, w tym wypadku, do określenia krytycznej (rezonansowej) prędkości obrotowej wystarczy znać strzałkę fg statycznego ugięcia wału pod ciężarem G. W powyższych rozważaniach pominięto ciężar własny wału"
Zatem rozumiem, że wał korbowy się wygina w czasie pracy na wolnych obrotach bądź na zagaszonym silniku?
Na wolnych obrotach jeżeli jest dobry olej powinno się wszystko bez problemu smarować. Nikt M-ką na pewno nie będzie jeździł do 4tyś obrotów, panewki trzeba zmieniać bo wszyscy kręcą do odciny. Te silniki nie mają też po 100KM tylko trochę więcej. Tak na prosty rozum im wyższe obroty i większa moc silnika tym bardziej panewka dostaje i szybciej się zużywa.


Ja po tym co ten tydzień mi przyniósł informacji odpalam (tak jak teraz te 5-6st. temp. zew.) po minucie wyjeżdżam z podwórka, robię rundę toczenia się po osiedlu (kółko z 1,5-2 km zależy jak sobie trasę ustalę) i wskazówka zaczyna się ruszać - później wyjazd na jedną główną (akurat mniej ruchliwa) i zaczynam go rozgrzewać obciążając adekwatnie do rosnącej temperatury. Dopiero później przy 90-100 ogień. I też nie jebię jej non stop do tych 8300 gdzie jest max. moc bo w tym aucie nie trzeba by czuć radość - kto jeździł ten wie wink.gif

Olej obecnie TWS, na zmianę idzie Millers NT+, wymiana będzie co 5-6 tys. km to mu krzywdy żadnej nie zrobię. Tym bardziej, że panewki nowe. Na dniach robię też serwis olejowy (skrzynia oraz dyfer) i latać z głową, bo "od internetów" to tylko czaszka puchnie smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
KaeS
post Sun, 26 Mar 2017 - 23:14
Post #11


Super User
Dołączył: Thu, 02 March 2006
Skąd: Pomorskie





Samochód jest dla Ciebie, a nie Ty dla samochodu.
Jeśli możesz zrobić coś, by zapewnić mu lepsze warunki pracy, to fajnie, ale nie popadajmy w skrajności, że przed ruszeniem powinno się auto odpalić i czekać na wolnych 10 minut, zastanawiając się jak smarowane są w tym czasie panewki.

Nawet jeśli klęknie, to co, tragedia? Takie hobby - kasę zawsze odrobisz, silnik poskładasz, a radości i emocji, jakie zapewni Ci to, co lubisz robić, nie jesteś w stanie przeliczyć na złotówki.

No i jeszcze jedna kwestia, nie wiem ile warta jest godzina Twojego czasu, ale jak za każdym razem będziesz czekał te dziesięć minut na nagrzanie, to trochę się ich w miesiącu uzbiera. smile.gif



--------------------
CBR F4i & CRF250R
Pug 607 2.2 HDI
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Joker
post Sun, 26 Mar 2017 - 23:18
Post #12


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 24 March 2003





Nie nie czekam tyle. Czasem po prostu po odpaleniu miałem coś do zrobienia w garażu/podwórku - wiosna idzie to i porządki. I jak przeczytałem, że na wolnych taka chujnia to się zacząłem zastanawiać.

Ale tak jak mówię, olewam to co piszą, skoro leję dobry olej, wymieniam na czas a auto użytkuję z głową to wsiadam i jadę tak jak każdym (każde szanuję), z zachowaniem rozsądku. Panewki nowe, auto świeży przebieg - czym tu się martwić.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
As_
post Mon, 27 Mar 2017 - 08:03
Post #13


Forum Killer
Dołączył: Sun, 17 February 2008
Skąd: W-wa





trzeba uzywac webasto, jak juz zagrzeje wode to olej powinien szybko zlapac temp.
A jak nie ma grzałki to pewnie i tak taniej dołożyć niz robic panewki.


--------------------
papierowe konie + oszukane 4x4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Joker
post Mon, 27 Mar 2017 - 10:53
Post #14


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 24 March 2003





CYTAT(As_ @ Mon, 27 Mar 2017 - 08:03) *
trzeba uzywac webasto, jak juz zagrzeje wode to olej powinien szybko zlapac temp.
A jak nie ma grzałki to pewnie i tak taniej dołożyć niz robic panewki.


Panewki w S65 to akurat nie tak wielki koszt (ok. 4k na OEM)- dołożenie WEBASTO nie wiem czy nie drożej...ktoś się orientuje ile? I ile dodatkowych kg dochodzi w instalacji? Jak ono działa, podgrzewanie ropą?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pawel934
post Mon, 27 Mar 2017 - 12:36
Post #15


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 November 2006
Skąd: Warszawa WN





Ogrzewanie postojowe jest zasilane paliwem z baku auta. Ogrzewanie postojowe podgrzewa również płyn chłodniczy i wprowadza w obieg, dzięki czemu rozgrzewa również blok silnika, a nie tylko wnętrze auta.


--------------------
"If in doubt, flat out" Colin McRae

Kilka aut wywołujących uśmiech na twarzy :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Joker
post Mon, 27 Mar 2017 - 14:34
Post #16


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 24 March 2003





CYTAT(pawel934 @ Mon, 27 Mar 2017 - 12:36) *
Ogrzewanie postojowe jest zasilane paliwem z baku auta. Ogrzewanie postojowe podgrzewa również płyn chłodniczy i wprowadza w obieg, dzięki czemu rozgrzewa również blok silnika, a nie tylko wnętrze auta.

Mi zależy w sumie tylko na bloku silnika. Jaki orientacyjny koszt i ile KG przybywa od takiej instalacji?

Były w ogóle M3 z webasto?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grand_
post Thu, 30 Mar 2017 - 02:40
Post #17


Forum Killer
Dołączył: Tue, 07 July 2009
Skąd: Kraków





Joker, wiem że nowa zabaweczka i chcesz dbać najlepiej jak umiesz ale Stary jak to czytam to odnoszę wrażenie że jeszcze chwila i będziesz otwierał maskę do słlońca żeby silnik wstępnie się nagrzał od promieni, potem chuchał 20 razy w blok silnika, a następnie ciepłem dłoni ogrzewał mise.
Stary to nie jest tak że jak dbasz to będzie lux i masz to gwarant, jeden pałuje na zimnym nic, a drugi spuszcza się niewiadomo jak i mu obróci panewke urwie się rozrząd i korba wyjdzie bokiem ot tak bez powodu...

Wiadomo że cza dbać o dobry wóz, ale nie popadajmy w skrajność
58 Tys i panewki do zmiany w M, kurwa co się stało z motoryzacją.
Gdzie stare zjebane M50 chłopy robią po 400 koni na licznikach po 400 tysięcy i panewki fabryczne 25 letnie, kiedyś się dało...


--------------------
E36 M50B30 sprzedana... / 191hp@250hp i 260@318Nm
E60 535d obecna / 272hp@427hp i 560@788Nm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kilt
post Thu, 30 Mar 2017 - 04:36
Post #18


Rookie
Dołączył: Mon, 04 January 2016
Skąd: Szczecin





Też się zastanawiam, gdzie w tym wszystkim radość z posiadania M-ki, skoro za każdym razem wsiadając do auta myślałbym, czy mi się nie zatrze silnik na wolnych obrotach, albo czy nie posypią się panewki?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
trbman
post Thu, 30 Mar 2017 - 08:37
Post #19


User
Dołączył: Wed, 08 October 2003
Skąd: Augustów





Osa dobrze radzi. Jaki paradoks silnik 126p dłużej wytrzymywał od silników współczesnych aut, oczywiście nie był tak wysilony ale jednak. Jakby silnik miał się zacierać na wolnych obrotach to przyczyny trzeba szukać w pompie oleju.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Joker
post Thu, 30 Mar 2017 - 10:03
Post #20


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 24 March 2003





CYTAT(Grand_ @ Thu, 30 Mar 2017 - 02:40) *
Joker, wiem że nowa zabaweczka i chcesz dbać najlepiej jak umiesz ale Stary jak to czytam to odnoszę wrażenie że jeszcze chwila i będziesz otwierał maskę do słlońca żeby silnik wstępnie się nagrzał od promieni, potem chuchał 20 razy w blok silnika, a następnie ciepłem dłoni ogrzewał mise.
Stary to nie jest tak że jak dbasz to będzie lux i masz to gwarant, jeden pałuje na zimnym nic, a drugi spuszcza się niewiadomo jak i mu obróci panewke urwie się rozrząd i korba wyjdzie bokiem ot tak bez powodu...

Wiadomo że cza dbać o dobry wóz, ale nie popadajmy w skrajność
58 Tys i panewki do zmiany w M, kurwa co się stało z motoryzacją.
Gdzie stare zjebane M50 chłopy robią po 400 koni na licznikach po 400 tysięcy i panewki fabryczne 25 letnie, kiedyś się dało...


Nie piszemy po alkoholu biggrin.gif

A poważnie - traktuję M3 jak każde inne obecnie, rozgrzewam i lecę. Panewki wymienione profilaktycznie, w tym aucie to część eksploatacyjna. Pamiętaj, że to się kręci do 8300 i tam ma max. moc a nie do 6700 jak M50 wink.gif To spora różnica.

Pytałem, bo temat ciekawy - ja jej krzywdy nie zrobię jak pisałem, a skoro panewki mam świeże to co bym nie robił i tak te 2-3 lata w moich rękach bez zająknięcia pochodzi.

CYTAT(Kilt @ Thu, 30 Mar 2017 - 04:36) *
Też się zastanawiam, gdzie w tym wszystkim radość z posiadania M-ki, skoro za każdym razem wsiadając do auta myślałbym, czy mi się nie zatrze silnik na wolnych obrotach, albo czy nie posypią się panewki?



Panewki się nie posypią jeżeli są wymienione na czas - to część eksploatacyjna. Radość z posiadania a raczej ujeżdżania M jest duża - nie róbmy dramaturgii, chciałem nawiązać dyskusję a nie się żalić, że ///M przyprawia mi smutku zamiast radości wink.gif

CYTAT(trbman @ Thu, 30 Mar 2017 - 08:37) *
Osa dobrze radzi. Jaki paradoks silnik 126p dłużej wytrzymywał od silników współczesnych aut, oczywiście nie był tak wysilony ale jednak. Jakby silnik miał się zacierać na wolnych obrotach to przyczyny trzeba szukać w pompie oleju.


Sądzę, że to jeden przypadek opisany przez gościa nijak nie ma się do całokształtu. Nie martwię się o żadne zatarcie.


Chciałem bardziej się dowiedzieć co i jak z tym M....bo co człowiek to opinia.

Sprawa może też o tyle się ma, że lata tym też moja żona, wcześniej jak powiedziałem, że zimnym nie ma prawa wyjechać z podwórka to szła, odpalała i po 15 minutach wracała smile.gif Teraz wiem, że to nie do końca właściwe i że jazda od zera ale spokojna krzywdy nie zrobi także tak też będziemy ją użytkować.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Tuesday, 16 April 2024 - 12:24