Shoutbox 0 nowych PW 


5 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> przeniesienie chłodnicy do bagaznika ?
Albert
post Sat, 22 Sep 2007 - 10:56
Post #1


Administrator
Dołączył: Thu, 10 October 2002
Skąd: Warszawa





Prace nad moim autem trwają ale zastanawiam się nad przeniesieniem chłodnicy wody do tylnego bagażnika. Głównym powodem jest chęć poprawy rozkładu masy auta przód/tył. Dodatkowymi powodami jest duże zagęszczenie w komorze silnika.

W związku z tym mam kilka pytań:
1) Jakie zasady obowiązują w doborze średnicy przewodów ? Czy mają/mocą być większe niż wyjście z pompy wody ?
2) Jakie są zasady doboru elektrycznej pompy wody ? Spotkałem się też z opinią iż nie jest potrzebne montowanie tylnej pompy wody (elektrycznej).
3) Jak jest z doborem chłodnicy ? O ile większa powinna być ? Jakie są zasady doboru ?
4) Czy znacie ludzi którzy robili takie przeróbki w PL i taki zestaw działał ?

ps. wiem ze przenosił do tyłu chłodnicę Leszek Koraszewski w aucie Hanki które jeździło w rallycrossie.


--------------------
Administrator forum - kontakt forum@racingforum.pl

TP: 1:42.147 | 450 km | 1335kg | slick Hankook 260

VERKLINE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sat, 22 Sep 2007 - 10:56
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Łysy1303
post Sat, 22 Sep 2007 - 11:23
Post #2


User
Dołączył: Sun, 01 July 2007





Ja mam garbusa z silnikem alfy romeo 33, silnik z tyłu a chłodnica z przodu, sprawuje sie to nienagannie wiec moge cos poradzić

CYTAT("Albert":3lstb42e)
2) Jakie są zasady doboru elektrycznej pompy wody ? Spotkałem się też z opinią iż nie jest potrzebne montowanie tylnej pompy wody (elektrycznej).


U mnie nie ma i orginalna pompa daje sobie spokojnie rade

CYTAT("Albert":3lstb42e)
3) Jak jest z doborem chłodnicy ? O ile większa powinna być ? Jakie są zasady doboru ?


Ja mam taką jak była orginalnie z tym silnikiem


--------------------
(o ! /o) magia boxera
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CZUCZU
post Sat, 22 Sep 2007 - 13:18
Post #3


Moderator
Dołączył: Thu, 21 August 2003
Skąd: Stalowa Wola





po 1 - Bagażnik
po 2 w maluchach w swapach przenosi sie do przodu chłodnice.
Sednica przewodów zostaje taka jak w oryginale ( np cc 900 ) tyle że pompa wody musi byc sprawna - widzialem mniejsze koła pasowe żeby było wydajniej.
W autach terenowych często wsadzają chłodnicę do tyłu. Szukaj po forach off road.
Zwykle daje się dość dużą chłodnice z 2 wiatrakami - ale w terenie auto się grzeje często mocno.
I dodatkowej pompy nie ma - wystarcza oryginalna z mniejszym kołem pasowym lub jedna elektryczna mocniejsza.
i pamietaj że musi byc dobry nadmuch na chłodnicę najlepiej po obydwu bokach auta - ja bym zrobił tunele z laminatu lub cieńkiego aluminium.Ważne też są wyloty w tylnej klapie - rozumiem że auto wyłacznie na upalanie a nie do codziennej jazdy w korkach.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berkut
post Sat, 22 Sep 2007 - 13:37
Post #4


Forum Homee
Dołączył: Thu, 11 November 2004
Skąd: warszawa





CYTAT
1) Jakie zasady obowiązują w doborze średnicy przewodów ? Czy mają/mocą być większe niż wyjście z pompy wody ?


Przewody, jesli sa to wzglednie proste odcinki nie musza byc wcale wieksze niz srednica wewnetrzna przewodow od chlodnicy. Pamietaj ze otwor w termostacie ma moze z 25mm srednicy i jest tam duzo oporow przez turbulencje.

Podczas pracy pompa tloczy wode pod naprawde wysokim cisnieniem (nawet do 3 barow- zalezy to od rodzaju rotora) i jesli przewod nie bedzie jakas narkotyczna wizja zakretow a prostym odcinkiem to wszystko bedzie dobrze.

Srednica taka jak masz wewnetrzna przewodow chlodnicy bedzie wystarczajaca.

Jesli uwazasz ze opory beda zbyt wysokie mozesz zastosowac wiekszej srednicy przewody ale jest to strata czasu, max 5mm wieksze i nie oplaca sie dalej. Warto zadbac o to by scianki byly gladkie.

CYTAT
2) Jakie są zasady doboru elektrycznej pompy wody ? Spotkałem się też z opinią iż nie jest potrzebne montowanie tylnej pompy wody (elektrycznej).


Elektryczna pompe wody mozesz zastosowac ale jest to raczej zbedne, najpierw zbuduj uklad a dopiero potem, jesli bedziesz mial jakies problemy zastosuj pompe - niestety trzeba to organoleptycznie sprawdzic. Jak mowilem - pompa wody od silnika tloczy wode pod naprawde wysokim cisnieniem.

Jesli cisnienie w ukladzie jest zbyt niskie mozesz na przewody obejsciowe zastosowac zwezke redukujaca troche kanal obejsciowy, a przez to zwiekszajaca cisnienie w duzym obiegu. Pamietaj jednak ze woda lecaca kanalem obejsciowym (przez nagrzewnice, chlodnice oleju) jest niezbedna poniewaz tamtedy ulatuje cisnienie gdy termostat jest przymkniety i bez tego, lub gdy termostat jeszcze nie uchylil sie dosc mocno mozesz miec problemy z kawitacja.

Problem kanalu obejsciowego redukuje 2 stopniowy termostat taki jak jest na przyklad w 1uzfe. Kiedy rosnie temperatura silnika redukuje on przeplyw kanalem obejsciowym i zwieksza w duzym obiegu. Polecam jednak zostac przy serii.

CYTAT
3) Jak jest z doborem chłodnicy ? O ile większa powinna być ? Jakie są zasady doboru ?


Wielkosc chlodnicy nie jest tak wazna jak porzadny nawiew i odprowadzenie powietrza.

Odprowadzenie - szczeliny w klapie tylnej, duza ich ilosc, im bardziej pionowa jej czesc tym lepiej. Miejsce przy tablicy rejestracyjnej i miedzy swiatlami jest najlepsze.

Dolot moze miec mniejszy przekroj niz wylot, powietrze jest wbrew pozorom tloczone przy dosc duzym cisnieniem (a raczej roznicy cisnien). Najlepszym rozwiazaniem beda chwyty typu NACA duct na blotnikach, szybach i na dachu - mniejszy opor aerodynamiczny podczas jazdy niz w wypadku stosowania chwytow powietrza.

Wloty z nawiewow nalezy doprowadzic bezsporednio na okap chlodnicy i odplyw musi byc polaczony z wylotami, inaczej grozi ci to ze wystrzeli szybe albo klape cisnienie wewnatrz kabiny. Okap musi byc solidnie przymocowany, widzialem kilka razy jak strzelilo od cisnienia. Najlepsza bedzie dobrze przymocowana blacha aluminiowa albo wlokno mocne i dobrze uformowane.

Wentylatory powinny ssac przez chlodnice, tak jest to latwiej zrealizowac.





Odpowietrzenie. Nalezy zamocowac z tylu zbiorniczek wyrowawczy i opcjonalnie swirl pot, zbiorniczek musi byc umieszczony na wysokosci zbiorniczka z przodu. (pomoze w tym po prostu napelnienie ukladu woda). Odpowietrzenie jesli dobrze pamietam to w VW/Audi jest z regoly w chlodnicy, tam tez powinno byc podlaczone, wezyk powinien pod stalym katem wznosic sie w kierunku zbiorniczka dla lepszego odpowietrzania - roznica cisnien jest tam mniejsza niz w normlanie zbudowanym aucie.

Z przodu przewod odpowietrzajacy musi byc umieszczony w najwyzszym punkcie ukladu, bedzie to najprawdopodobniej waz odbierajacy wode z termostatu, gorna czesc kolanka, albo lepiej swirl pot, nalezy zastosowac zwezke 1-2.5mm.

Zmniejsza to ilosc problemow z zapowietrzeniem sie ukladu i wrazie padu uszczelki pod glowica nie bedzie problemow z zapowietrzaniem sie chlodnicy. Jesli zaniedbasz temat odpowietrzania to prawie napewno beda pozniej problemy.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Albert
post Sat, 22 Sep 2007 - 14:29
Post #5


Administrator
Dołączył: Thu, 10 October 2002
Skąd: Warszawa










--------------------
Administrator forum - kontakt forum@racingforum.pl

TP: 1:42.147 | 450 km | 1335kg | slick Hankook 260

VERKLINE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berkut
post Sat, 22 Sep 2007 - 20:54
Post #6


Forum Homee
Dołączył: Thu, 11 November 2004
Skąd: warszawa





Nie znam sie na aerodynamice na tyle by ci powiedziec czy wyciaganie powietrza spod samochodu jest dobrym pomyslem wiec w wypadku pierwszego obrazka ci nie pomoge. Ale koncepcja takiej zabudowy chlodnicy jest dobrym pomyslem, teraz do tych otworow tylko dostarczyc powietrza z bokow / dachu i bedzie cacy

Auto z 2 foty ma wloty ktorym byl nie ufal, na 3 fotce bardzo ladnie wkomponowane naca duct i bardzo dobrze zrobiony wylot. Jeszcze 2 podobne wielkosci na dach, przewodami po slupkach tylnych poprowadzic i do skrzynki jak na 1 focie.

Na ostatnim zdjeciu widac to co mowilem - tylny zbiorniczek odpowietrzajacy. Widac tez ze przewody wcale nie sa duze.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kubek
post Sun, 23 Sep 2007 - 05:27
Post #7


Forum Clubber
Dołączył: Thu, 12 February 2004






Go to the top of the page
 
+Quote Post
berkut
post Sun, 23 Sep 2007 - 09:34
Post #8


Forum Homee
Dołączył: Thu, 11 November 2004
Skąd: warszawa





Ee troche przerost formy nad trescia....

Chyba nie znaja dowcipu i malpce w barze i kuli bilardowej
Go to the top of the page
 
+Quote Post
artix
post Sun, 23 Sep 2007 - 11:34
Post #9


Moderator
Dołączył: Sun, 16 March 2003
Skąd: Sweden





sadze iz wciaganie powietrza z pod auta moze przysparzac wiele klopotow z pylem i smieciami ktore moga przytkac przeplyw pomiedzy blaszkami chlodnicy co w kolejnosci bedzie powoli ale skutecznie obnizac jej wydajnosc


--------------------
E36 coupe M50b28 T by Artix
Audi A4 B8 TDI Avant by KingSoft
Go to the top of the page
 
+Quote Post
!markos
post Sun, 23 Sep 2007 - 12:11
Post #10


prawie jak integra
Dołączył: Mon, 29 December 2003
Skąd: waw





mysle, ze na torze nie ma az tak duzej ilosci pylu i smieci, zeby trzeba sie bylo tym martwic

seibi noviteca mialo fajnie rozwiazany ten patent, chlodnica byla polozona w miejscu wneki kola zapasowego, a wyciagi byly w zderzaku. chlodnica byla po skosie i lecialo na nia powietrze spod samochodu, 2 wiatraki byly na gorze chlodnicy.

nie za wiele widac, ale mniej wiecej wiadomo o co chodzi:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dejv667
post Sun, 23 Sep 2007 - 12:21
Post #11


Forum Homee
Dołączył: Thu, 12 May 2005
Skąd: Brachttal / Niemcy





widzialem takie rozwiazanie w starym audi 80 robionym do cross'u.
Chlodnica byly co prawda troche inaczej (bok bagaznika) ale caly zamysl byl identyczny.
powietrze byly doprowadzane dwoma aluminowymi rurami o duzej srednicy (market budowlany) z tylnych bocznych szyb. wlascicel twierdzil, ze pracuje to bez problemowo a w dodatku wykonanie i wymiana ewentualnych uszkodzonych elmentow jest tania. Tylne szyby naturalnie szklane nie byly.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Albert
post Sun, 23 Sep 2007 - 12:28
Post #12


Administrator
Dołączył: Thu, 10 October 2002
Skąd: Warszawa





jakies fotki ?


--------------------
Administrator forum - kontakt forum@racingforum.pl

TP: 1:42.147 | 450 km | 1335kg | slick Hankook 260

VERKLINE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kubek
post Sun, 23 Sep 2007 - 14:14
Post #13


Forum Clubber
Dołączył: Thu, 12 February 2004





CYTAT("berkut":c7q927ym)
Ee troche przerost formy nad trescia....

Niby dlaczego?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomeQ
post Sun, 23 Sep 2007 - 14:51
Post #14


Forum Homee
Dołączył: Fri, 22 November 2002
Skąd: Stalowa Wola/Warszawa





Ja bym robil tak jak pisal dejv, taki system mial Eklund w Saabie Pikes Peak http://www.wrzuta.pl/film/tC0oRktust/sa ... pikes_peak . Zrobic dwa wloty NACA w szybach z PC albo wloka weglowego, poprowadzic z nich szerokimi rurami bezposrednio na chlodnice, z drugiej strony dwa wentylatory z klimy albo customowe i wylot miedzy lampami. Chlodnica im wieksza tym lepsza.


--------------------
Fiat ///// Car of the Year 1967/1970/1972/(1980)/1984/1989/1995/1996/(1998)/(2001)/2004/2008
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobr4
post Sun, 23 Sep 2007 - 16:55
Post #15


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 02 June 2006
Skąd: okolice Warszawy





w UK jest Nissan 350Z zrobiony do driftu z chlodnica z tylu.

moze ktos ma fotki jak tam bylo zrobione?

ja w tej chwili nie moge znalezc linkow. jak znajde jakies fotki to wrzuce tutaj.

w tamtym projekcie okazalo sie ze po zalozeniu mocnej pompy wodnej, byla zbyt wydajna i woda za szybko przeplywala przez chlodnice i nie wystarczajaco sie chlodzila - taka wzmianka ze wieksze nie znaczy lepsze


--------------------

<b>wtryskiwacze:
BOSCH 525cc wysokoomowe, Bosch 650cc, SIEMENS 630cc
1200cc Lucas niskoomowe</b>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dejv667
post Sun, 23 Sep 2007 - 21:53
Post #16


Forum Homee
Dołączył: Thu, 12 May 2005
Skąd: Brachttal / Niemcy





CYTAT("Albert":3ckxgcrp)
jakies fotki ?

niestety nie mam.

tomeQ: gdyby wentylatory byly miedzy chlodnica a wylotami z rur to wystarczylyby zwykle "kratki wentylacyjne" wkrecone w boczne szyby-wentylatory i tak zassaja same. Do tego da sie bez problemu zastosowac dwa stopnie pracy wentylatora i bedziemy wtedy mieli ciagly lagodny nadmuch np. na postoju i prace pelna para gdy osiagniemy "temp robocza".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomeQ
post Sun, 23 Sep 2007 - 22:25
Post #17


Forum Homee
Dołączył: Fri, 22 November 2002
Skąd: Stalowa Wola/Warszawa





Wtedy wentylatory musialyby pracowac caly czas, dodatkowo przy odpowiednio duzej predkosci i wlocie naca, stanowilyby przeszkode dla optymalnego przeplywu powietrza. Wszystkie samochody z rc maja taki uklad jak napisalem, tylko wloty sa w blotnikach ze wzgledow regulaminowych.


--------------------
Fiat ///// Car of the Year 1967/1970/1972/(1980)/1984/1989/1995/1996/(1998)/(2001)/2004/2008
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pavel
post Sun, 23 Sep 2007 - 23:18
Post #18


Moderator
Dołączył: Sat, 19 April 2003
Skąd: Kwidzyn/Grudziądz





CYTAT("tomeQ":3t9oe4av)
Wszystkie samochody z rc maja taki uklad jak napisalem, tylko wloty sa w blotnikach ze wzgledow regulaminowych.


Wszystkie to raczej nie, ale w DIV1 MERC to standard.

W MPRC to oprócz wspomianej S2 pani Hanny widziałem takie chłodzenie w jednej Lancii Delta Integrale, a wczoraj miałem okazję oglądać Celikę4200 przygotowaną do rajdów 4x4- też z chłodnicą wody przy tylnej szybie.
Albert jeżeli chcesz to mogę złapać kontakt do właściciela tej Toyoty- napewno dałoby się od niego wiele dowiedzieć


--------------------
zaciski hamulcowe BREMBO-renowacja-lakierowanie proszkowe-adaptery do zacisków BREMBO-serwis rajdowy RPP/RSMP/GSMP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Albert
post Mon, 24 Sep 2007 - 09:53
Post #19


Administrator
Dołączył: Thu, 10 October 2002
Skąd: Warszawa





CYTAT("pavel":1howh9rn)
Albert jeżeli chcesz to mogę złapać kontakt do właściciela tej Toyoty- napewno dałoby się od niego wiele dowiedzieć


Taki kontakt napewno by się przydał, jeśli będziesz miał możliwość to podaj mi go na priv.


--------------------
Administrator forum - kontakt forum@racingforum.pl

TP: 1:42.147 | 450 km | 1335kg | slick Hankook 260

VERKLINE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kefirsky
post Fri, 02 Nov 2007 - 23:18
Post #20


Forum Killer
Dołączył: Mon, 24 March 2003
Skąd: Niepolska





Albert - jak tam prace nad chłodnicą z tyłu? Temat bardzo atrakcyjny dla mnie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 18 April 2024 - 04:23