Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> bezpieczna ilość zębów do kolizji podczas regulacji wałków rozrządu
tomeczekcbr
post Sun, 29 May 2022 - 12:04
Post #1


Super User
Dołączył: Sun, 18 November 2018





Cześć. Rozrząd na pasku, dual vvti. Reguluję wałki, przesuwając pasek rozrządu co ząb i wychodzi mi że kolizja następuje:

intake kolizja 1 ząb advance
exhaust kolizja 5 zębów retard

a potrzebuję ustawić wałki intake oraz exhaust po 1 ząb retard, także w przypadku intake mam jeden ząb zapasu (ząb 0) i na następnym zębie (1 ząb advance) jest kolizja.

Wałki są z innego silnika, także "ustawienie fabryczne", na co wskazywałby ząb 0, nie istnieje.

Czy jest to bezpieczna wartość biorąc pod uwagę, że w silniku zachodzą różne naprężenia min samego paska rozrządu i napinacza?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sun, 29 May 2022 - 12:04
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
done4
post Sun, 29 May 2022 - 16:14
Post #2


Forum Killer
Dołączył: Sat, 03 July 2010





Głowica do zdjęcia, plastelina na tłoki i będziesz miał odpowiedź.
Druga bardzo ważna rzecz, często pomijana przy amatorskim tuningu (mająca przykre konsekwencje), należy sprawdzić czy nie dochodzi do kolizji między zaworami ssącymi a wydechowymi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomeczekcbr
post Sun, 29 May 2022 - 23:08
Post #3


Super User
Dołączył: Sun, 18 November 2018





dzięki za odp. ile grubości plasteliny ma zostać?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mis
post Mon, 30 May 2022 - 00:19
Post #4


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 07 January 2009
Skąd: Rzeszów





Dla mnie 1mm minimum, ale są czarodzieje z tego forum co składali na 0,1-0,2mm i twierdzą, że silniki na 7500rpm goliły wiele rajdów. tongue.gif


--------------------
RS3 8V2 nardo limo pl 540HP 680NM
109-Performance
Go to the top of the page
 
+Quote Post
soltyk
post Mon, 30 May 2022 - 05:16
Post #5


Super User
Dołączył: Mon, 10 February 2014





1 ząb tolerancji to nie jest za bardzo bezpiecznie, bo nie ma miejsca na pomyłkę przy zakładaniu paska. Wydaje mi się jednak, że poczciwe BMW m20b25, ma podobnie z fabryki. Kiedyś doszło u mnie do uszkodzenia mocowania koła wałka rozrządu. Koło obluzowało się, pogięło mi zawory. Z tego co potem zobaczyłem, obróciło się ok. 1 ząb w stosunku do właściwego położenia. Tak jak masz napisane, sprawdź odległości zaworów do tłoka. Podstawa, aby nie było mniej niż 1 mm.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Mon, 30 May 2022 - 10:38
Post #6


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Można się bawić w plastelinę jak ktoś ma czas. Dla reszty podkładki pod kasatory i testy.
Bardzo słuszna uwaga done4 o podparciu wydechowych przez ssące, trzeba na to zwracać uwagę szczególnie kiedy obroty są wysokie, a sprężyny niepewne.

Możesz składać na 0 ale to ryzyko spore. Ale jak polatasz tym trochę zdejmiesz głowicę i zobaczysz jak zawory całowały tłoki to buzia Twoja przyjmie wyraz jak rzadko kiedy w życiu i zapamiętasz tą chwilę na długo smile.gif


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Mon, 30 May 2022 - 13:43
Post #7


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(Mis @ Mon, 30 May 2022 - 00:19) *
Dla mnie 1mm minimum, ale są czarodzieje z tego forum co składali na 0,1-0,2mm i twierdzą, że silniki na 7500rpm goliły wiele rajdów. tongue.gif

tłok ma delikatnie popychać zawór ku zamknięciu laugh.gif to nie zabawa dla mięczaków laugh.gif

Natomiast jak zamierzysz zmierzyć odstęp zaworów mając VVTi które pewnie pod ciśnieniem przyśpiesza wałek. Musiałbyć go otworzyć ciśnieniem i wtedy mierzyć.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomeczekcbr
post Mon, 30 May 2022 - 23:40
Post #8


Super User
Dołączył: Sun, 18 November 2018





dzięki za odpowiedzi. nie ma mowy o składaniu na zero. to ma jeździć i kręcić się 7,5.

jutro kupuje plasteline i składam model 3d to znaczy silnik ze złomu na takich samych częściach jak ten pod maską i mierzę.

dodatkowo złożę samą głowicę z wałkami, żeby sprawdzić możliwość kolizji między nimi w pozycji maks otwartej.

tak koła vvti wyprzedzają fazy rozrządu dlatego kolizje na ssącym mierzę kręcąc silnikiem w tył, koło nie ma sprężyny powrotnej ustawia się w pozycji max advanced. Podczas tej metody pomiaru napinacz się ugina (i powstaje luz na pasku pomiedzy wałem, a kołem ssącym) i przez to koło jest jeszcze bardziej advanced niż podczas normalnej pracy symulując najgorszy możliwy scenariusz.

Zastanawiałęm się nad odklejeniem się zaworów, jeśli ssące się odkleją to nic nie powinno się stać bo w czasie ich zamykania tłok jest bezpiecznie daleko? w przypadku wydechów problem istnieje ale nie wiem ile brać na to poprawki.

Jeśli się odkleją to raczej ssące bo mają takie same sprężyny jak wydechy, a są większe (cięższe) mają większy wznios i pełniejszy zarys krzywki wałka. jak objawia się odklejenie ssących podczas pracy?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ziuzio
post Tue, 31 May 2022 - 03:25
Post #9


Forum Killer
Dołączył: Sun, 19 October 2003
Skąd: krakooff





CYTAT(tomeczekcbr @ Tue, 31 May 2022 - 00:40) *
dzięki za odpowiedzi. nie ma mowy o składaniu na zero. to ma jeździć i kręcić się 7,5.

jutro kupuje plasteline i składam model 3d to znaczy silnik ze złomu na takich samych częściach jak ten pod maską i mierzę.

dodatkowo złożę samą głowicę z wałkami, żeby sprawdzić możliwość kolizji między nimi w pozycji maks otwartej.

tak koła vvti wyprzedzają fazy rozrządu dlatego kolizje na ssącym mierzę kręcąc silnikiem w tył, koło nie ma sprężyny powrotnej ustawia się w pozycji max advanced. Podczas tej metody pomiaru napinacz się ugina (i powstaje luz na pasku pomiedzy wałem, a kołem ssącym) i przez to koło jest jeszcze bardziej advanced niż podczas normalnej pracy symulując najgorszy możliwy scenariusz.

Zastanawiałęm się nad odklejeniem się zaworów, jeśli ssące się odkleją to nic nie powinno się stać bo w czasie ich zamykania tłok jest bezpiecznie daleko? w przypadku wydechów problem istnieje ale nie wiem ile brać na to poprawki.

Jeśli się odkleją to raczej ssące bo mają takie same sprężyny jak wydechy, a są większe (cięższe) mają większy wznios i pełniejszy zarys krzywki wałka. jak objawia się odklejenie ssących podczas pracy?


Luz określany w zębach jest mało precyzyjny:) Lepiej to mierzyć w milimetrach.
I nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od wielu czynników, m. in.: średnicy tłoka, pasowania tłok-cylinder, luzu na sworzniu oraz panewkach, materiału korbowodów i tłoków oraz zaworów, temperatur pracy silnika, sprężyn zaworowych, speca wałków rozrządu, obrotów silnika, stosunku długości korbowodu do skoku, częstotliwości rewizji(chodzi o usuwanie tworzącego się nagaru przy naprawdę "żyletkowych" ustawieniach), itd. .
Przykładowo w silniku RJ15 R6 na tytanowych korbowodach, tłokach i sprężynach YEC, w rozrządzie wałki Kent yam28, mechaniczny napinacz łańcucha, odcinka 16800rpm; można ustawić na zaworach ssących odległość minimalną 0.3mm, zaś na zaworach wydechowych 1.2mm.
Ważne, aby nie mierzyć tylko w gmp, a w zakresie od ok 15stopni przed gmp do 0 dla zaworów wydechowych oraz w zakresie od gmp do ok. 15 za gmp dla zaworów ssących. Tu od razu można wspomnieć, że kluczowe są dobrze dobrane sprężyny zaworowe dla zaworów wydechowych, bo nawet najlepiej przemierzony i dobrany luz tłok-zawór nic nie pomoże, jak sprężyny dadzą ciała; bo zawór wydechowy musi "uciekać" przed tłokiem dochodzącym do gmp. W przypadku zaworów ssących sprężyny nie są tak znaczące, to zawór goni tłok i tu ewentualna kolizja z reguły będzie związana ze złym/niestabilnym(np. słaby napinacz rozrządu) ustawieniem rozrządu. Ewentualnie za miękkie sprężyny spowodują tzw. spit back mieszanki(widoczne dobrze przy ITB bez puszki zbiorczej, nie mylić oczywiście ze spit backiem w dolnym zakresie obrotów; ewentualnie jak masz odczyt z MAPsensora bez filtrowania, to są widoczne bardzo krótkie i ostre "piki" wartości ponad normalne - aktualne średnie ciśnienie w dolocie(najlepiej odczyt z MAPa w porównaniu z aktualnym położeniem wału)). Oczywiście za miękkie sprężyny mogą też powodować inne awarie, jak np. zużywanie powierzchni współpracy krzywki i popychacza czy samego gniazda i przylgni.
Do pomiaru najlepiej użyć czujnika zegarowego i jakiejś formy "naciskacza" na popychacz/zawór/konik zaworowy:


Plastelina jest ok, gdy luz zawór-tłok masz na poziomie >1.5mm, ewentualny błąd pomiaru czy deformacja plasteliny przy rozcinaniu odcisku niewiele wnosi przy takich wartościach.
Największą wadą plasteliny jest czasochłonność, drugą niedokładność.
Pomiar czujnikiem zegarowym jest dokładniejszy, szybszy, pokazuje czy najmniejsza odległość występuje w gmp czy też w tych kluczowych -15-+15stopniach, dodatkowo silnik może być nawet ciepły przy pomiarze(wystarczy tylko uzyskać możliwość naciśnięcia zaworu i zmierzenia skoku). Wadą jest tylko operator naciskający, aby robił to z czuciem tak, by nie zgiąć zaworu:).

Dla przeciętnego silnika użytkowanego na codzień z głową, można przyjąć bezpieczne minimalne 2mm na wydechach i 1mm na ssących.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomeczekcbr
post Sun, 26 Jun 2022 - 16:44
Post #10


Super User
Dołączył: Sun, 18 November 2018





dziękuje za pomoc, ustawiłem -1z na obu wałkach. pomierzone plasteliną, wyszło tak:

wydech
offset (liczba zebow)= luz
0z = >3,3mm
-0,7z= >3mm
-1z = 3,8mm
-2z = 2mm
-3z = <1,5mm
-3,7 = 0,5mm
-4z = kolizja

dolot
-2z = 3,5-3,8mm
-1z = 3,3mm
-0,5z = 1,5mm
0z = <2mm
+0,7z = kolizja
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Mon, 27 Jun 2022 - 07:33
Post #11


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



czyli będziesz musiał podciąć tłoki pod ssanie ?


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 19 April 2024 - 14:21