Shoutbox 0 nowych PW 


3 Stron V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Programowanie wtryskiwaczy w dieslu
Master/s
post Wed, 31 Dec 2003 - 13:24
Post #1


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 11 November 2002
Skąd: Wawa





Nie wiem czy koledzy wiedzą ale firma Delphi....to ta która połkneła jak świerzą bułeczkę Lucasa, drugiego po Robercie Boschu potentata w zakresie progukcji aparatury wtryskowej do turbognoi na świecie...bardzo utrudnia życie nie tylkoi tunerom ale i servisom. Jak wiecie tylko samochody na literę "F" są wyposażone w ten sysyem wtryskowy i całe szczęście że tylko one. Okazuje się że wymiana wtryskiwaczy w silnikach TDCi Forda nie jest taka prosta dla zwykłego warsztatu gdyż wymaga zaprogramowania (wprowadzenia do pamięci ECU) tych wtryskiwaczy. Ktos zapyta ooozzochozi . Otóż każdy wtryskiwacz ma swój 16literowo-cyfrowy kod nadany przez fabryke w procesie produkcyjnym który za pomoca WDS-a (przyżąd servisowy Forda) wprowadzamy do pamięci ECU auta. Istnieje 7 grup selekcyjnych do których przypisane sa dane numery wtryskiwaczy. Wprowadza sie te numery w kolejności zapłonu cylindrów. Silnik wyposażony jest w knock-sensory (czujniki spalania stukowego) które >słuchają< zapłonów w poszczególnych cylindrach. Po wprowadzeniu kodów wtryskiwaczy następuje adaptacja knock-sensorów do wtryskiwaczy i motorek bangla cichutko i równomiernie. W ten sposób ustalana jest także korekcja dawek dla biegu jałowego.
Istnieje niesprawdzona informacja która powtarzana jest szeptem z ucha do ucha że gdy silnik popracuje 1 godzine na biegu jałowym wtryskiwacze zaadoptuja sie same. Wyglada to mniej wiecej tak: Odpalamy silnik po wymianie wtrysków...pracuje on jak stary ursus...wypadaja zapłonu...dymi na niebiesko.....bardacha. Knock-sensory szaleją ...starają się wprowadzać korekcje na starych ustawieniach. Zbiegiem czasu praca wyrównuje się i wzrasta kultura pracy. Ale dotyczy to tylko silników w Mondeo 130TDCi. W TDCi 115 konieczne jest zaprogramowanie WDS-em. Motor wogóle nie chce banglać a jak zabangla to tragedia . Oczywiście dotyczy to starego...jak i nowego typu wtryskiwaczy
Zastanawiajace jest że chyba fabryka nie jest w stanie wyprodukować dwóch lub więcej identycznych wtryskiwaczy o tych samych parametrach pracy ...tzw powtarzalnych i angole właczyli >komplikatory< [img]{SMILIES_PATH}/icon_razz.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_razz.gif[/img] . Inaczej motorki tak cicho by nie banglały, natomiast zastosowanie piezooelektrycznych czujników spalania stukowego dla poszczególnych cylindrów pozwoliło zrezygnować z dawki pilotujacej która ma za zadanie wyciszyć pracę motorka.

Tak że te Fordy i ich TDCi motorki to nie taka bardacha jakby sie wydawało [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] ...tylko zeby ta >elektryczność< [img]{SMILIES_PATH}/icon_smile.gif[/img] bardziej dopracowana była [img]{SMILIES_PATH}/icon_biggrin.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_biggrin.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_biggrin.gif[/img] ...no i nie tak skomplikowana [img]{SMILIES_PATH}/icon_razz.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_razz.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_razz.gif[/img]

Puki co---to bardacha [img]{SMILIES_PATH}/icon_smile.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_smile.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_smile.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_smile.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_smile.gif[/img] ...ale zaczynaja one być moimi ulubionymi ...zaraz po VW-Group [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img]


--------------------
http://www.tdi-tuning.pl
Profesjonalny Chiptuning. Hamownia Podwoziowa Maha LPS3000 4x4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Wed, 31 Dec 2003 - 13:24
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
michal_23
post Wed, 31 Dec 2003 - 13:31
Post #2


Frequent User
Dołączył: Sat, 26 April 2003
Skąd: Szczecin





Czyli w 16-cyfrowym kodzie są zawarte parametry pracy wtryskiwacza ,czy to pewnego rodzaju zabezpieczenie ?
Fajna ciekawostka
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master/s
post Wed, 31 Dec 2003 - 14:07
Post #3


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 11 November 2002
Skąd: Wawa





CYTAT("michal_23":3k5v26a0)
Czyli w 16-cyfrowym kodzie są zawarte parametry pracy wtryskiwacza ,czy to pewnego rodzaju zabezpieczenie ?
Fajna ciekawostka


Wyglada na to ze masz rację. Po wprowadzeniu kodu WDS-em ECU szufladkuje odpowiednio ten wtryskiwacz do odpowiedniej grupy selekcyjnej i knock-sensor wie jak ma reagować na niego ....inteligentne stworzenie

a kod wyglada nastepujaco:
7C45289BB9C96D0C
i następny
0841631F35B18C8B
albo
F4519B643E3A10B0

E044F39E3D85ADCF

nie widze zwiazku pomiędzy kombinacjami liczb ale ECU >wie< ozzoochoziii


--------------------
http://www.tdi-tuning.pl
Profesjonalny Chiptuning. Hamownia Podwoziowa Maha LPS3000 4x4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
darksmile
post Wed, 31 Dec 2003 - 15:17
Post #4


Forum Clubber
Dołączył: Thu, 14 November 2002
Skąd: Milanówek/WWA





Chodzi o tto, żeby więcej zarobić...jak zwykle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crackamnboy
post Wed, 31 Dec 2003 - 15:47
Post #5


Forum Killer
Dołączył: Sat, 26 April 2003
Skąd: Konin





Marku bardzo fajne są te twoje ciekawostki na temat dieselków ! Fajnie gdybys Częsciej robił nam na forum takie "wykłady" itp.
czyta sie to naprawde super :] A powiedz mi czy to ,ze każdy wtryskiwacz ma inny numer oznacza ,ze każdy charakteryzuje się innymi parametrami pracy ??Co oznacza ,ze Delphi przy produkcji stosuje pewnien margines błedu i każdy wtryskiwacz jest oddzielnie testowany i ma swoją konfigurację którą trza kompowi "pokazac" ???

pozdrawiam !
Łukasz


--------------------
Czy obudziłes sie kiedys po imprezie ... w takim stanie ? Polecam http://mp3s.pl/dzienpo/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master/s
post Wed, 31 Dec 2003 - 16:15
Post #6


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 11 November 2002
Skąd: Wawa





CYTAT("crackamnboy":3f7b1qvn)
Marku bardzo fajne są te twoje ciekawostki na temat dieselków ! Fajnie gdybys Częsciej robił nam na forum takie "wykłady" itp.
czyta sie to naprawde super :] A powiedz mi czy to ,ze każdy wtryskiwacz ma inny numer oznacza ,ze każdy charakteryzuje się innymi parametrami pracy ??Co oznacza ,ze Delphi przy produkcji stosuje pewnien margines błedu i każdy wtryskiwacz jest oddzielnie testowany i ma swoją konfigurację którą trza kompowi "pokazac" ???

pozdrawiam !
Łukasz


No przecież pisałem że fabryka nie jest w stanie wyprodukować identycznych.....dlatego numeracja to swojego rodzaju selekcja. Podajesz kompowi numer wtrysku a on dostosowuje sie do współpracy z nim. Używa jedną z siedmiu map bitowych (grup selekcyjnych) która idealnie współpracuje z danym wtryskiwaczem . Angole nie są tacy durni...na jakich wygladają .

Swoją drogą jest wielu innych fachowców który użytkują Fordy Mondeo TDCi...jak ekipa z krakowa co to firmę po sąsiedzku ze smoczą jamą mają i współpracują na codzień z angolami. Ale coś widzę że albo wiedzy niezbyt wiele albo zarobieni po uszy [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] . Ostatnio natknełem sie na Googlach na artykół firmowany najsłynniejsza domeną [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] . Musze Tomasza zapytać kto to pisał/tłumaczył bo mi zal dupe ściskał jak to czytałem. Na marginesie dodam że chodziło o nowy system wtrysku gnoju EDC-16 [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img]


--------------------
http://www.tdi-tuning.pl
Profesjonalny Chiptuning. Hamownia Podwoziowa Maha LPS3000 4x4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
michal_23
post Wed, 31 Dec 2003 - 16:34
Post #7


Frequent User
Dołączył: Sat, 26 April 2003
Skąd: Szczecin





CYTAT("Master/s":czybs4hj)
(...) nowy system wtrysku gnoju EDC-16 (...)


Czy EDC-16 to nie sterownik ? system wtrysku moze być chyba inny (common rail czy tez pompowtrysk) ? Z tego co widziałem EDC-16 pracuje jako sterownik w VAG-u jak i m.in w nowych dieslach Fiata (multijet).

Pozdrawiam
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master/s
post Thu, 01 Jan 2004 - 13:26
Post #8


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 11 November 2002
Skąd: Wawa





CYTAT("michal_23":1ofl9n0o)
CYTAT("Master/s":1ofl9n0o)
(...) nowy system wtrysku gnoju EDC-16 (...)


Czy EDC-16 to nie sterownik ? system wtrysku moze być chyba inny (common rail czy tez pompowtrysk) ? Z tego co widziałem EDC-16 pracuje jako sterownik w VAG-u jak i m.in w nowych dieslach Fiata (multijet).

Pozdrawiam



Ojej...to tylko słownictwo.

Chodzi oczywiście o nowe układy sterujące istniejącymi systemami wtrysku. EDC-16..to nie tylko sam ECU. Osprzęt silnika także nieznacznie różni sięod starych EDC-15 systemów. W ukladach wydechowych niektórych traktorów pojawiły sie sondy lambda . Wszechobecne zrobiły się Can-Busy. Sterowanie spręzarką oraz EGR-em realizowane jest po magistrali CAN. Wyglada to tak że turbospręzarka posiada szybki stellmotorek który porusza kierownicami a nie mieszek podciśnieniowy i sterujacy N-75. To samo jest z EGR-em. Stellmotorek krokowy unosi grzybek a nie menbrama podciśnieniowa. Takze wtryskiwacze piezoelektryczne pozwalają na realizacje >wielofazowego< wtrysku paliwa
. W niektórych systemach, miedzy innymi w Multijecie wtryskiwacz otwiera się aż 5 razy podczas jednego cyklu pracy cylindra, więc dawka paliwa została podzielona na 5 porcji. Czas trwania otwarcia wtryskiwacza jest bardzo krótki wynoszący kilka mikrosekund. Trudno sobie wyobrazić co się dzieje gdy silnik kręci 4000rpm. Oczywiście przy takich obrotach...wielofazowość zostaje ograniczona ....zmieniają się czasy trwania poszczególnych otwarć....ponieważ fizycznie nie byłoby możliwe zachowanie stałych parametrów wtrysku tak jak podczas biegu jałowego. W czasie pracy na biegu jałowym proces wtrysku przebiega następująco:
-wtrysk pilotujacy...tzw >przedwtrysk< to wtryśnięcie malej dawki..15-20% dawki zasadniczej paliwa. Ma on za zadanie wytworzenie płomienia przez co podniesienie temperatury w komorze spalania. Ma to wpływ na cichą pracę motorka. Bezpośrednio po >pilocie< następuje wtrysk dawki zasadniczej. Paliwo wtyskiwane do płomienia ...zapala sie łagodnie. Nie ma spalania stukowego, należy bowiem wiedzieć że gwałtowny zapłon wtryskiwanego paliwa i niekontrolowane spalanie powoduje powstawanie rezonansów w układzie korbowo-tłokowym co jest szkodliwe dla samego silnika i wkórwiające dla ucha. Silnik chodzi głośno jak traktor...bardacha . Po spaleniu sie dawki zasadniczej...następuja 3 dotryski [img]{SMILIES_PATH}/icon_eek.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_eek.gif[/img] ...czyli wtryśnięcie troche gnoju po całkowitym spaleniu sie dawki zasadniczej.....przy czym trzeci...ostatni dotrysk o objetości ok. 2% dawki zasadniczej [img]{SMILIES_PATH}/icon_eek.gif[/img] przypada na 270* obrotu wału korbowego...czyli w procesie suwu wydechu....gdy tłok wypycha juz spaliny z cylindra. Dotryski mają za zadanie miedzy innymi schłodzić spaliny, a takze uzupełnić minimalną zawartość paliwa w nadmiarze tlenu zawartego w spalinach....co jest istotne dla poprawnego funkcjonowania katalizatora [img]{SMILIES_PATH}/icon_evil.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_evil.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_evil.gif[/img] .
Generalnie....jakbyśmy sie nie odwracali....dupa zawsze jest z tyłu [img]{SMILIES_PATH}/icon_smile.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_smile.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_smile.gif[/img] . W tym wszystkim chodzi przedewszystkim o normy spalin i ekologię. Moc i osiągi auta są drugoplanowe...ale my tunerzy mając na względzie pragnienia traktorzystów wychodzimy naprzeciw i staramy się jak możemy pogodzić przyjemne z pożytecznym [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img]

Ponadto...jeśli chodzi o same sterowniki i programy sterujace to niemcy wprowadzili tam wiele fajnych nowości [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] i fajnych zabezpieczeń. Nie bedę opisywał powyższego tematu bo to jest temat tylko dla profesjonalistów a nie dla ogółu. Niedawno był u mnie EXpert na kafce i szeroko omawialiśmy możliwości i sposoby tuningu aut z EDC-16 systemami. Mnie osobiście cieszą poziomy zabezpieczeń w tych systemach. Wyeliminuje to z rynku podwórkowych tunerów i ukruci handel gotowymi programami....i tak ma być [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img]


--------------------
http://www.tdi-tuning.pl
Profesjonalny Chiptuning. Hamownia Podwoziowa Maha LPS3000 4x4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
michal_23
post Thu, 01 Jan 2004 - 13:33
Post #9


Frequent User
Dołączył: Sat, 26 April 2003
Skąd: Szczecin





Ale fajne przebudzenie po porannej kawce Taki fajny wykład ,dziękuje pięknie. I jeśli już właściwie kontaktuje ,to EDC-16 -to oznaczenie "osprzętu" sterowania ,wraz z centralką (ECU) całym ustrojstwem ,i nie ma wielkiego znaczenia czy paliwo podawać będzie szyna common rail czy też pompowtrysk?
Jeszcze raz dziękuje bardzo.

Pozdrawiam
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master/s
post Thu, 01 Jan 2004 - 13:40
Post #10


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 11 November 2002
Skąd: Wawa





CYTAT("michal_23":1ihz54l8)
Ale fajne przebudzenie po porannej kawce Taki fajny wykład ,dziękuje pięknie. I jeśli już właściwie kontaktuje ,to EDC-16 -to oznaczenie "osprzętu" sterowania ,wraz z centralką (ECU) całym ustrojstwem ,i nie ma wielkiego znaczenia czy paliwo podawać będzie szyna common rail czy też pompowtrysk?
Jeszcze raz dziękuje bardzo.

Pozdrawiam


Ty Michał nie dziękuj. W moich żyłach płynie olej napedowy..a traktorki to moje hobby . No a dłubanie w kompach i programach ....hmmmm to juz jak sex .

Więc muszę być dobry w te klocki [img]{SMILIES_PATH}/icon_biggrin.gif[/img]


--------------------
http://www.tdi-tuning.pl
Profesjonalny Chiptuning. Hamownia Podwoziowa Maha LPS3000 4x4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
michal_23
post Thu, 01 Jan 2004 - 13:52
Post #11


Frequent User
Dołączył: Sat, 26 April 2003
Skąd: Szczecin





Dziękuje ,bo bardzo przyjemnie ,chyba wsztkim forumowiczom czyta się tak merytoryczne posty ,tymbardziej że nie zawierają one 1-2 zdań ,tylko są "mini" wykładem

Pozdrawiam serdecznie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tdik
post Thu, 01 Jan 2004 - 16:30
Post #12


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 23 March 2003
Skąd: B-B, KRAK





kurde to jest dla mnie za trudne do czytanie po sylwestrze. marku co jak co ale grunt to tdi


--------------------
Z3 coupe :) jest
Z4 coupe :) jest
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master/s
post Thu, 01 Jan 2004 - 18:21
Post #13


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 11 November 2002
Skąd: Wawa





CYTAT("tdik":2uhljpqd)
kurde to jest dla mnie za trudne do czytanie po sylwestrze. marku co jak co ale grunt to tdi


echhhh tam tdik....nie udawaj . Czytałem Twoje fachowe wypowiedzi. Skromniaczek sie znalazł


--------------------
http://www.tdi-tuning.pl
Profesjonalny Chiptuning. Hamownia Podwoziowa Maha LPS3000 4x4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
plaski
post Fri, 02 Jan 2004 - 15:45
Post #14


User
Dołączył: Sat, 08 February 2003
Skąd: Kraków





CYTAT("Master/s":1670nlnh)
CYTAT("crackamnboy":1670nlnh)
Marku bardzo fajne są te twoje ciekawostki na temat dieselków ! Fajnie gdybys Częsciej robił nam na forum takie "wykłady" itp.
czyta sie to naprawde super :] A powiedz mi czy to ,ze każdy wtryskiwacz ma inny numer oznacza ,ze każdy charakteryzuje się innymi parametrami pracy ??Co oznacza ,ze Delphi przy produkcji stosuje pewnien margines błedu i każdy wtryskiwacz jest oddzielnie testowany i ma swoją konfigurację którą trza kompowi "pokazac" ???

pozdrawiam !
Łukasz


No przecież pisałem że fabryka nie jest w stanie wyprodukować identycznych.....dlatego numeracja to swojego rodzaju selekcja. Podajesz kompowi numer wtrysku a on dostosowuje sie do współpracy z nim. Używa jedną z siedmiu map bitowych (grup selekcyjnych) która idealnie współpracuje z danym wtryskiwaczem . Angole nie są tacy durni...na jakich wygladają .

Swoją drogą jest wielu innych fachowców który użytkują Fordy Mondeo TDCi...jak ekipa z krakowa co to firmę po sąsiedzku ze smoczą jamą mają i współpracują na codzień z angolami. Ale coś widzę że albo wiedzy niezbyt wiele albo zarobieni po uszy [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] . Ostatnio natknełem sie na Googlach na artykół firmowany najsłynniejsza domeną [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] . Musze Tomasza zapytać kto to pisał/tłumaczył bo mi zal dupe ściskał jak to czytałem. Na marginesie dodam że chodziło o nowy system wtrysku gnoju EDC-16 [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img]


Moze i jestem wredny ale trudno dorzuce swoje 3 grosze na temat pojazdow firmy F. Ostatnio zawital do mnie "lekko wk....." pan o godzinie 18 na dzien przed sylwestrem ze chce sie shamowac ja na niego [img]{SMILIES_PATH}/icon_eek.gif[/img]
ale on ze musi bo ma problem bo mu fura nie chodzi jak nalezy. Wylaze przed hale i widze foke z czterema paskudnymi literkami z tylu no coz trudno klient nasz pan skoro chce to na rolki, gaz podloge i co nm seryjne i gift od fabryki czyli 104ps (seria ma miec 100) wiec na goscia [img]{SMILIES_PATH}/icon_eek.gif[/img] co on o de mnie chce, wsio w pariadkie ale nagle widze w jego reku magiczne poler pudelko, ktore sobie wpina pod silniczek. Znowu but ile wyszlo nie podam bo to byla jedna wielka zenada. A Pan widzac wykres krzyczy do mnie a nie mowilem ze nie chodzi. Ja zglupialem jak mozna za duza $$$$ wciskac klientowi badziew wpajajac ze niejezdzenie fury to tylko jego wymysl. Takie to sa wredne furaki spod znaku F. Masters wyslalem pana do ciebie na mody poniewaz nie chce tym autem zajmowac sie bo znowu wyniknie wewnatrzkrakowska afera.


--------------------
Toledo TDI+Virus

TTC Kraków
Dmuchawce Latawce Wiatr....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master/s
post Fri, 02 Jan 2004 - 17:56
Post #15


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 11 November 2002
Skąd: Wawa





CYTAT("plaski":34m7c6t2)
CYTAT("Master/s":34m7c6t2)
CYTAT("crackamnboy":34m7c6t2)
Marku bardzo fajne są te twoje ciekawostki na temat dieselków ! Fajnie gdybys Częsciej robił nam na forum takie "wykłady" itp.
czyta sie to naprawde super :] A powiedz mi czy to ,ze każdy wtryskiwacz ma inny numer oznacza ,ze każdy charakteryzuje się innymi parametrami pracy ??Co oznacza ,ze Delphi przy produkcji stosuje pewnien margines błedu i każdy wtryskiwacz jest oddzielnie testowany i ma swoją konfigurację którą trza kompowi "pokazac" ???

pozdrawiam !
Łukasz


No przecież pisałem że fabryka nie jest w stanie wyprodukować identycznych.....dlatego numeracja to swojego rodzaju selekcja. Podajesz kompowi numer wtrysku a on dostosowuje sie do współpracy z nim. Używa jedną z siedmiu map bitowych (grup selekcyjnych) która idealnie współpracuje z danym wtryskiwaczem . Angole nie są tacy durni...na jakich wygladają .

Swoją drogą jest wielu innych fachowców który użytkują Fordy Mondeo TDCi...jak ekipa z krakowa co to firmę po sąsiedzku ze smoczą jamą mają i współpracują na codzień z angolami. Ale coś widzę że albo wiedzy niezbyt wiele albo zarobieni po uszy [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] . Ostatnio natknełem sie na Googlach na artykół firmowany najsłynniejsza domeną [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] . Musze Tomasza zapytać kto to pisał/tłumaczył bo mi zal dupe ściskał jak to czytałem. Na marginesie dodam że chodziło o nowy system wtrysku gnoju EDC-16 [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img]


Moze i jestem wredny ale trudno dorzuce swoje 3 grosze na temat pojazdow firmy F. Ostatnio zawital do mnie "lekko wk....." pan o godzinie 18 na dzien przed sylwestrem ze chce sie shamowac ja na niego [img]{SMILIES_PATH}/icon_eek.gif[/img]
ale on ze musi bo ma problem bo mu fura nie chodzi jak nalezy. Wylaze przed hale i widze foke z czterema paskudnymi literkami z tylu no coz trudno klient nasz pan skoro chce to na rolki, gaz podloge i co nm seryjne i gift od fabryki czyli 104ps (seria ma miec 100) wiec na goscia [img]{SMILIES_PATH}/icon_eek.gif[/img] co on o de mnie chce, wsio w pariadkie ale nagle widze w jego reku magiczne poler pudelko, ktore sobie wpina pod silniczek. Znowu but ile wyszlo nie podam bo to byla jedna wielka zenada. A Pan widzac wykres krzyczy do mnie a nie mowilem ze nie chodzi. Ja zglupialem jak mozna za duza $$$$ wciskac klientowi badziew wpajajac ze niejezdzenie fury to tylko jego wymysl. Takie to sa wredne furaki spod znaku F. Masters wyslalem pana do ciebie na mody poniewaz nie chce tym autem zajmowac sie bo znowu wyniknie wewnatrzkrakowska afera.


Ojej.... to straszna skucha z ta foką. Myślę że to jednak jakis niekontakt na wtyczkach [img]{SMILIES_PATH}/icon_smile.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_smile.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_smile.gif[/img] .
Ostatnio bawiłem się z poler-pudełeczkiem [img]{SMILIES_PATH}/icon_smile.gif[/img] w najnowszym Mondeo TDCi-130 (komp mojego ukochanego producenta Delphi [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] ) i tez były problemy. Zapinam pudełko...ustawiam sugerowany program i ......dupa. Nawet rozrusznik nie obrucił silnikiem. Komputer wydrukował błąd 1190-usterka całkowita czujnika ciścienia w railu i.......szczwana bestia zabezpieczyła silnik przed rozruchem. Po zmianie "softu" w pudełeczku i skasowaniu błedu komputer widział na nie pracującym silniku 131 barów [img]{SMILIES_PATH}/icon_biggrin.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_biggrin.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_biggrin.gif[/img] a stan spoczynkowy wynosi 8 barów. Czyli wniosek z tego taki ze "poler" działa nawet jak silnik nie pracuje. Generalnie nic dziwnego. Wszak to tylko oszukuje sygnał. Ale to wszystko to pikuś. Jaja zaczeły sie dziać jak rozrusznik zaczoł obracać silnikiem. Wartość ciśnienia w railu wzrosła do 500bar przy wymaganym 300. Widocznie komputerowi ta wartość nie odpowiadała bo zaczoł upuszczać ciśnienie wtryskiwaczami [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] (cholera jedna...posiada taka funkcję. Polega to na takim szybkim impulsowaniu wtryskiwaczy że nie następuje wtrysk a ciśnienie paliwa idzie w nadmiar spowrotem do zbiornika....przy czym słychać takie charakterystyczne gęganie wtryskiwaczy [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] ). Widocznie zawór regulacji ciśnienia w railu stał się niewydolny. Po osłabieniu softu i wykasowaniu błędów wreszcie bardacha [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] uruchomiła.
Jeśli chodzi o nowe generacje EEC-5 Delphi to trzeba uważać z manipulacją ciśnienia w railu gdyż komputery są przeczulone na wszelkie większe zmniany i skutecznie się bronią. Notlauf następuje gdy sygnał który jest oszukiwany zostanie za bardzo oszukany ....i wtedy jest qpa [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] . Generalnie ja do poler-pudełeczek [img]{SMILIES_PATH}/icon_smile.gif[/img] nic nie mam. Czasmi powieszę komus takie pudełko jak ludek trzęsie sie o gwarancję. Jeśli tylko i gdzie tylko jest to możliwe zapodaje soft [img]{SMILIES_PATH}/icon_razz.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_razz.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_razz.gif[/img]


--------------------
http://www.tdi-tuning.pl
Profesjonalny Chiptuning. Hamownia Podwoziowa Maha LPS3000 4x4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aligator
post Sat, 03 Jan 2004 - 15:58
Post #16


Forum Killer
Dołączył: Sat, 03 May 2003
Skąd: Katowice





Marku bardzo fajny artykulik o tym "co w środku bzyka"

Dopiero dzis wrocilem na dobre z sylwestrowo - noworocznych wojaży i z ogromna ciekawoscia przeczytalem

Przyłączam sie do prosby poprzedników o wiecej takich artykulików


--------------------
DYNOSOFT - Kompleksowy tuning silników

www.dynosoft.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master/s
post Sat, 03 Jan 2004 - 19:42
Post #17


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 11 November 2002
Skąd: Wawa





CYTAT("Aligator":2ym55ial)
Marku bardzo fajny artykulik o tym "co w środku bzyka"

Dopiero dzis wrocilem na dobre z sylwestrowo - noworocznych wojaży i z ogromna ciekawoscia przeczytalem

Przyłączam sie do prosby poprzedników o wiecej takich artykulików


Aligator..dzięki. Musze przyznać że te motorki TDCi i ich systemy wtryskowe są moimi ulubionymi zaraz po grupie VW.
Jak się coś w nich wysra to dosłowienie czeski film >nikt nic nie wie< . I o to chodzi. Tam jak jest spadek mocy ...to wymiana przepływki nie pomoże...a przysłowiowy pan Kazio może pierdo*&ć sobie baranka. To nie ta technologia [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] . Trzeba szykować $$$$$ i .........zjazd do boxu [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] . To samo już jest w grupie Audi VW które wyposazone sa w nowe systemy wtryskowe EDC-16 [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] . Narazie się one jeszcze nie psują lub są objete gwarancją. Ale czs szybko leci i juz powoli można zacierać rączki. Ale fajne czasy idą......dla master'sów ofcourse [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img]


--------------------
http://www.tdi-tuning.pl
Profesjonalny Chiptuning. Hamownia Podwoziowa Maha LPS3000 4x4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aligator
post Sat, 03 Jan 2004 - 19:56
Post #18


Forum Killer
Dołączył: Sat, 03 May 2003
Skąd: Katowice





A wracajac do tematu... to mam pytanko, moze zaspokoisz moja ciekawosc
Napisales ze ostatnie fazy wtrysku sa juz tylko w celach "ekologicznych", wiec czy tuner moze je np zredukowac do zera, bo po co wylewac cenny gnojek w powietrze

A co do stellmotorków to czekam na czasy kiedy bedzie sie zawory czyms takim ustawialo.... oj wtedy to bedzie co tuningowac


--------------------
DYNOSOFT - Kompleksowy tuning silników

www.dynosoft.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobik
post Sat, 03 Jan 2004 - 20:08
Post #19


Forum Homee
Dołączył: Thu, 20 March 2003
Skąd: Wrocek





Dobrze, że moja bardacha jest popularna i moje mastersy z Jetronika się na niej znają bo pewnie przyszło by mi odwiedzić te inne warszwskie mastersy

W zeszłym tygodniu przyglądałem się hamowanku A6 2.5 155km
po Helmutowym szperaniu, efekt wszystko piknie aż tu przy 2100 komp powiedział nie i ładnie obciął wszystko co się dało efekt 126km i troche powyżej 300NM gość takie gałki wywalił, najlepsze jest to, że twardo nalegał na ponowny pomiar bo coś jest nie tak, kolejny niestety wykazał dokładnie to samo i tłumaczenia, że restrykcja się pojawia tylko przy pełnym obciążeniu nie pomagała, gość zapowiedział ponowne hamowanie zaraz po powrocie od Helmutów jeśli chcecie to w tygodniu wpadne po wykresik i może ktoś wrzuci na forum co by nasi eksperci przedstawili swoją wizje Helmutowskiej papraniny.


--------------------
Jetronik employee

>>Tu byłem<<
Ninja

EVO(A Honda Hunter & V8 Eater)


<b>[url=http://www.srtw.pl/portal.php:27mqq1nl]Streetracing Team Wrocław[/url:27mqq1nl]</b>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master/s
post Sat, 03 Jan 2004 - 20:53
Post #20


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 11 November 2002
Skąd: Wawa





CYTAT("Aligator":3607k4dy)
A wracajac do tematu... to mam pytanko, moze zaspokoisz moja ciekawosc
Napisales ze ostatnie fazy wtrysku sa juz tylko w celach "ekologicznych", wiec czy tuner moze je np zredukowac do zera, bo po co wylewac cenny gnojek w powietrze

A co do stellmotorków to czekam na czasy kiedy bedzie sie zawory czyms takim ustawialo.... oj wtedy to bedzie co tuningowac


Generalnie ...jak ma się rozebrany program.. na czynniki pierwsze....to wszystko można. Jednak trzeba sie zastanowić czy jest taka konieczność. Wiele się pisze o recyrkulacji spalin EGR. Poruszaliśmy temat zaślepiania. Ponieważ w programie sa mapy odpowiedzialne za pracę N-18 możemy spowodować wyłączenie tego urządzenia. Tylko po co. EGR powoduje nam że silnik pracuje miękko i cicho. Jest ponadto ekologiczny dla srodowiska. Nie ma jakiegoś znaczącego wpływu na osiagi po tuningu....no chyba że sam zawór jest mechanicznie uszkodzony i pozostaje w stanie otwartym. Uważam że nie ma sensu eliminować tego urządzenia. To samo jest z dotryskami. Jeśli ja pisałem że 3...ostatni to objętość ok 2% dawki zasadniczej....zlikwidowanie tego dałoby zerowe oszczędności. No chyba że mierzone w skali roku . Do tego Ali weź pod uwagę że te dotryski są aktywne posczas pracy na biegu jałowym. Przy gwałtownym wzroście obrotów czasy trwania poszczególnych otwarć zmieniają się znacznie. Dawka paliwa jest odpowiednio duża i z trzech dotrysków wraz ze wzrostem obrotów robą się dwa albo jeden . Ponadto wtrysk pilotujący także zmienia sie w nowoczesnych dieslach wraz ze wzrostem rpm. Kompy są teraz szybkie i inteligentne. [img]{SMILIES_PATH}/icon_razz.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_razz.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_razz.gif[/img]

Jeśli chodzi o ustawianie zaworów stelmotorkami to przeglądałem niedawno pewna publikację oczywiście from deutschland [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] w której był opisany konzept inżynierów z firmy BMW. Otóz wymyślili oni silnik pozbawiony wogóle wałków rozrządu. W miejsce wałków umieszczono elektromagnesy które otwierały poszczególne zawory. Oczywiście wszystkim sterował komputer a silnik ten ma znakomite osiągi, bowiem odpadł cały łańcuchowy napęd i pobór mocy pobierany przez naped rozrządu. Także czas otwierania sie i zamykania poszczególnych valve jest 10 x szybszy niż przy tradycyjnym napędzie.
Istnieje takze możliwośc wyłączania poszczególnych cylindrów z pracy....np podczas hamowania silnikiem [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] . W tym wszystkim jest tylko jeden problem. Trzeba wymyśleć odpowiednie duże ogniwo które zasili elektromagnesy. Silnik taki posiada rozruszniko-prądnicę i 42Voltową instalacje elektryczną. Osobiście myślę ze w niedługim czasie wejdzie do produkcji seryjnej. Niemcy narazie nie chwalą sie co dalej [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] .

Oczywiście konzept zastąpienia zacisków hamulcowych hydraulicznych na elektryczne z super szybkimi stellmotorkami jest stary jak świat. Pozwoli to wyeliminować płyn hamulcowy i jakieś pompy hamulcowe [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] .
Do koła dochodzi mała wiązeczka elektryczna która załatwia wszystko po magistrali CAN. ABS, ESP, ASR, Geschwindigkeitsignal, ...wszystko wszystko wszystko....tak bedzie ..zobaczycie [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img]

Co bardziej qmaty pan Kazio uczy sie jezyków i elektroniki, gromadzi dokumentację i studjuje ja wnikliwie. Niektórym uda się utrzymać na rynku....reszta bedzie handlowała marchewką. To sie nazywa naturalna selekcja w branży [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img] [img]{SMILIES_PATH}/icon_twisted.gif[/img]


--------------------
http://www.tdi-tuning.pl
Profesjonalny Chiptuning. Hamownia Podwoziowa Maha LPS3000 4x4
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stron V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 11:17