Shoutbox 0 nowych PW 


10 Stron V  « < 7 8 9 10 >  
Reply to this topicStart new topic
> Jak ustawić zawieszenie? Mój niePoradnik :)
Andrzejsr
post Wed, 06 Apr 2022 - 10:35
Post #161


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





CYTAT(Kunis @ Wed, 06 Apr 2022 - 07:51) *
Nie no bez jaj. Sam jezdze Integra, mam kilka kpl 17 i 13. Jak by porównać to do siebie, to jak Federal 595rsr do Dębicy frigo - jeżeli chodzi o twardość ścianki i precyzję.
Przyczepność - na starcie 13 mają jej więcej, ale z każdym kolejnym kilometrem 13 płynie, puszcza i umiera a 17 trzyma parametry. Jak mamy więcej jak 25 stopni to 13 Michelin traci duzo przyczepności już po 1 okrążeniu na torze Łódź. Gdzie na 17 robię pod rząd 8 kółek i te ostatnie potrafi być najlepszym. Dla mnie jedyna zaleta 13 to cena i waga.


A jakie twardości / wiek / wcześniejszy użytek 13 i 17 ? i ile ta integra waży ?
Je te 13tki Michelina s412 nawet w upały muszę 1-2 kółka (jastrząb, więc zakrętów podobnie sporo jak na Łodzi) rozgrzewać żeby porządnie trzymały, o przegrzewaniu mowy nie ma, na Silesii też . Ciśnienia 1,1-1,2-1,3 bara , auto z kierowcą 700kg.
Przecież to opony pod auta z dociskiem aero przeznaczone, na wyścigi, jakby tak miały się przegrzewać łatwo to by się na tych wyścigach pozabijali.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Wed, 06 Apr 2022 - 10:35
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
kontrolm
post Wed, 06 Apr 2022 - 11:12
Post #162


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(Andrzejsr @ Wed, 06 Apr 2022 - 10:35) *
A jakie twardości / wiek / wcześniejszy użytek 13 i 17 ? i ile ta integra waży ?
Je te 13tki Michelina s412 nawet w upały muszę 1-2 kółka (jastrząb, więc zakrętów podobnie sporo jak na Łodzi) rozgrzewać żeby porządnie trzymały, o przegrzewaniu mowy nie ma, na Silesii też . Ciśnienia 1,1-1,2-1,3 bara , auto z kierowcą 700kg.
Przecież to opony pod auta z dociskiem aero przeznaczone, na wyścigi, jakby tak miały się przegrzewać łatwo to by się na tych wyścigach pozabijali.

Kurde ja na Pirelli DM upalałem po 10 min pełnym ogniem ale jednak w słabym aucie i nic mi się nie przegrzewało. Trzeba by w takim 200KM spróbować...


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Wed, 06 Apr 2022 - 12:24
Post #163


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





No przecież hondy to przeważnie dobrze ponad 200 koni i się nie przegrzewają. To zdaje się na tych oponach kilku felgi porozrywało, znaczy tak dobrze trzymają smile.gif


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Wed, 06 Apr 2022 - 12:47
Post #164


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(Andrzejsr @ Wed, 06 Apr 2022 - 12:24) *
No przecież hondy to przeważnie dobrze ponad 200 koni i się nie przegrzewają. To zdaje się na tych oponach kilku felgi porozrywało, znaczy tak dobrze trzymają smile.gif

no kto ma to ma. Ja tak obserwuję że jak już ktoś ma te 2.0 i znacznie ponad 200 to już jeździ na 15-17. Ale z drugiej strony jak zaczynałem Modlin to jeździł tam gość bardzo mocnym Jajkiem właśnie na 13-tkach i tłukł całą stawkę mocno a jeździło wtedy mnóstwo mocnych szybkich aut łącznie z Arielami, Mazdami RX8 z V8 pod maską itp.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kunis
post Wed, 06 Apr 2022 - 14:28
Post #165


Frequent User
Dołączył: Thu, 02 April 2009
Skąd: Legionowo





CYTAT(KrzychuNaTorze @ Wed, 06 Apr 2022 - 08:39) *
No Kunis czasy na Silesi mieściły się w niecałej sekundzie gdzie na sesje jechałem 3-4 kłóka ogniem tongue.gif

Do plusów dołóż jeszcze dostępność tongue.gif

ps

sprawdziłem ilość zakrętów Lodzi i Silesi, Na łodzi jest ich 17 a na Silesi 15 gdzie tor jest cztery razy dłuższy.


Nie pamiętam już dokładnej różnicy - ale Silesia ma dużo prostych, a 13" są sporo lżejsze. U mnie to wychodziło około 40kg na kpl, więc moim zdaniem nadrabiasz na tych 13 na prostych.

CYTAT(kontrolm @ Wed, 06 Apr 2022 - 08:48) *
no i jest fajna dyskusja laugh.gif
Kunis powiedz a na jakich konkretnie 13 jeździłeś ? Jakbyś mógł podć firmę model i rozmiar ? No i szerokość felgi do kompletu.
A jakbś dodał to samo dla 17 to wogóle byłaby już bajka dla potomnych.

Niektóre modele Pirelli DH kiedyś gdzieś miałem wykresy temeratury robocze powyżej 100 stopni więc aż dziwne by było że w ciepłym nie trzymają.


Robiłem test, właśnie na Łodzi 13" (Michelin S412 felgi Intra nie znam ich szerokosci) z przodu 240 szerokość a z tyłu 200 VS 17" z przodu 240 Michelin S8M i z tyłu jakaś Yoko 230 szeroka (Felga 8J).
13" świeżutkie z tego samego roku, natomiast 17 już w stanie "to ich ostatni raz" i kilka lat na karku . W obu przypadkach zrobiłem ten sam czas, czyli coś koło 57.7s. Ale żeby zrobić taki czas na 13" miałem okazje tylko w pierwszym kółku pomiarowym, bo każde kolejne mimo tej samej jazdy robiło się coraz wolniejsze. A w przypadku 17" mogłem jechać 3-7okr i czas za każdym razem porównywalny. Nie było takiego drastycznego spadku osiągów jak przy 13".

Jak robiłem czasy na 13" to jeszcze kombinowałem z paliwem, lałem tylko żeby starczyło na kilka kółek. W przypadku 17"miałem 3/4 baku.
Auto ważyło około 960kg z połową baku na 17".

A i jest jeszcze jedna rzecz, na 13" mam wrażenie że wóz lepiej hamuje. Ale nie mam danych, żeby to potwierdzić...

CYTAT(kontrolm @ Wed, 06 Apr 2022 - 12:47) *
no kto ma to ma. Ja tak obserwuję że jak już ktoś ma te 2.0 i znacznie ponad 200 to już jeździ na 15-17. Ale z drugiej strony jak zaczynałem Modlin to jeździł tam gość bardzo mocnym Jajkiem właśnie na 13-tkach i tłukł całą stawkę mocno a jeździło wtedy mnóstwo mocnych szybkich aut łącznie z Arielami, Mazdami RX8 z V8 pod maską itp.


Mam ostatni sezon w Pucharze Toru Modlin - 2msc w generalce w całym cyklu i jezdziłem na 17 wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Wed, 06 Apr 2022 - 14:44
Post #166


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(Kunis @ Wed, 06 Apr 2022 - 14:28) *
Mam ostatni sezon w Pucharze Toru Modlin - 2msc w generalce w całym cyklu i jezdziłem na 17 wink.gif

WIem wiem patrzę obserwuję kibicuję ;-)
Tego gościa od Jajka już nie ma rzucił ściganie bodajże 2019 to był ostatni rok kiedy go widziałem.
Czyli wynikało by że jak masz już konkret piec a Ty masz to 13 przy takiej wadze zaczynają wymiękać na dłuższą metę. W słabszych i często lżejszych autach znów nie ma sensu pchać się w 15-17.
Bardzo cenne spostrzeżenia super że temat się tak rozwinął.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kunis
post Wed, 06 Apr 2022 - 14:56
Post #167


Frequent User
Dołączył: Thu, 02 April 2009
Skąd: Legionowo





CYTAT(kontrolm @ Wed, 06 Apr 2022 - 14:44) *
WIem wiem patrzę obserwuję kibicuję ;-)
Tego gościa od Jajka już nie ma rzucił ściganie bodajże 2019 to był ostatni rok kiedy go widziałem.
Czyli wynikało by że jak masz już konkret piec a Ty masz to 13 przy takiej wadze zaczynają wymiękać na dłuższą metę. W słabszych i często lżejszych autach znów nie ma sensu pchać się w 15-17.
Bardzo cenne spostrzeżenia super że temat się tak rozwinął.


Nie w 19r. go nie było smile.gif W 19r miałem dużo słabiej przygotowany wóz i biłem się z Macikiem od tego Puga 205, który notabene jeździł na 17 a ja wtedy na 13 smile.gif
On w klasyfikacji wyjął 1msc w klasie 4 a ja 2msc tongue.gif

A czym jezdzisz na Modlinie? Może się znamy a ja tego nie wiem smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Wed, 06 Apr 2022 - 15:03
Post #168


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





CYTAT(kontrolm @ Wed, 06 Apr 2022 - 14:44) *
...
Bardzo cenne spostrzeżenia super że temat się tak rozwinął.


Aż się zastanawiam czy 15tek nie spróbować bo mam wolne felgi do Westfielda... ale raczej nie bo te co mam i w ogóle co są dostępne (o ile) to same twarde, w ciężkiej Alfie muszę się nakręcić żeby je podgrzać.. No i te 240 to wymagają felgi 10", to jednak nie mam, na wąskiem może faktycznie za bardzo pracują i się grzeją ?

Nie wiem jak to przegrzewanie jest możliwe, widać ciężki przód, ciężkie auto i skręcanie i napędzanie i hamowanie jedną osią tak im robią. W lżejszych się nie przegrzewają.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Wed, 06 Apr 2022 - 15:06
Post #169


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(Kunis @ Wed, 06 Apr 2022 - 14:56) *
Nie w 19r. go nie było smile.gif W 19r miałem dużo słabiej przygotowany wóz i biłem się z Macikiem od tego Puga 205, który notabene jeździł na 17 a ja wtedy na 13 smile.gif
On w klasyfikacji wyjął 1msc w klasie 4 a ja 2msc tongue.gif

A czym jezdzisz na Modlinie? Może się znamy a ja tego nie wiem smile.gif

czyli może 2018 - tamten gość wyjmował wtedy generalkę jak przyjechałem popatrzeć jeszcze wtedy. Musiałbym poszukać bo już nie pamiętam. Czerwone Jajko chyba Jacek ale to taka zgadywanka.
Nie znamy się bo wiesz ja klasa 2 i Peugeot 205 (taki brzydki biały laugh.gif) a Ty wyjmujesz generalki i Honda laugh.gif Choć z resztą Hondziarzy się znam tu po prostu okazji nie było ale przy okazji podejdę przybiję piątkę.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Wed, 06 Apr 2022 - 15:12
Post #170


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(Andrzejsr @ Wed, 06 Apr 2022 - 15:03) *
Aż się zastanawiam czy 15tek nie spróbować bo mam wolne felgi do Westfielda... ale raczej nie bo te co mam i w ogóle co są dostępne (o ile) to same twarde, w ciężkiej Alfie muszę się nakręcić żeby je podgrzać.. No i te 240 to wymagają felgi 10", to jednak nie mam, na wąskiem może faktycznie za bardzo pracują i się grzeją ?

Nie wiem jak to przegrzewanie jest możliwe, widać ciężki przód, ciężkie auto i skręcanie i napędzanie i hamowanie jedną osią tak im robią. W lżejszych się nie przegrzewają.

Hondziarze zakłądają 240 na 7 cali Intry i dają ognia aż miło laugh.gif
Teraz na Słomce było mega szybkie Seicento Tomka Strozika co bardziej jak kitcar wygląda on jeździ na 15 , ostatnio było brzydko zimno a potem jeszcze mokro, miał jakiegoś Avona supermiękkiego był nim zachwycony zreeztą czasy w okolicach topowych Hond mówiły same za siebie:lol: ALe mówił że nie byłby wolniejszy na 13 a może i szybszy ale ma za duże hamuce (piękne AP Racing)


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Wed, 06 Apr 2022 - 15:16
Post #171


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Seicento Proto smile.gif

Avony i inne nowe są, jasne , ale jakoś mnie wzdryga ponad tysiąc na jedną oponę wydać smile.gif teraz to chyba dooobrze ponad tysiąc.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Wed, 06 Apr 2022 - 15:23
Post #172


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(Andrzejsr @ Wed, 06 Apr 2022 - 15:16) *
Seicento Proto smile.gif

Avony i inne nowe są, jasne , ale jakoś mnie wzdryga ponad tysiąc na jedną oponę wydać smile.gif teraz to chyba dooobrze ponad tysiąc.

nie wiem czy miał nowe ale fakt faktem 13 mamy na pęczki i za grosze a o inne trzeba się postarać. No ale przychodzą takie zawody i jednak świadomość że przegrałeś bo opony były gorsze...a tu akumulatory dawali 300 zeta warty jeden a kiedyś w Modlinie to wogóle porządne nagrody były i naprawdę warto było tak dołożyć do tego pierwszego miejsca laugh.gif


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
done4
post Wed, 06 Apr 2022 - 17:45
Post #173


Forum Killer
Dołączył: Sat, 03 July 2010





CYTAT(kontrolm @ Wed, 06 Apr 2022 - 15:12) *
Hondziarze zakłądają 240 na 7 cali Intry i dają ognia aż miło laugh.gif..

Dlatego właśnie takie 13 szybko się zużywają i nie wykorzystuje się ich pełnego potencjału.
Niewiele jest zawodników którzy zapłacą 1500zł za felge 13 o odpowiedniej szerokości.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kunis
post Wed, 06 Apr 2022 - 18:58
Post #174


Frequent User
Dołączył: Thu, 02 April 2009
Skąd: Legionowo





CYTAT(Andrzejsr @ Wed, 06 Apr 2022 - 15:03) *
Aż się zastanawiam czy 15tek nie spróbować bo mam wolne felgi do Westfielda... ale raczej nie bo te co mam i w ogóle co są dostępne (o ile) to same twarde, w ciężkiej Alfie muszę się nakręcić żeby je podgrzać.. No i te 240 to wymagają felgi 10", to jednak nie mam, na wąskiem może faktycznie za bardzo pracują i się grzeją ?

Nie wiem jak to przegrzewanie jest możliwe, widać ciężki przód, ciężkie auto i skręcanie i napędzanie i hamowanie jedną osią tak im robią. W lżejszych się nie przegrzewają.


Może tak być jak mówisz. Ja się tylko odniosłem do zestawu: honda + 13" smile.gif

CYTAT(done4 @ Wed, 06 Apr 2022 - 17:45) *
Dlatego właśnie takie 13 szybko się zużywają i nie wykorzystuje się ich pełnego potencjału.
Niewiele jest zawodników którzy zapłacą 1500zł za felge 13 o odpowiedniej szerokości.


To ma faktycznie kolosalne znaczenie. Wszystkie moje spostrzeżenia dotyczą tylko tego zestawu low budget.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Wed, 06 Apr 2022 - 19:31
Post #175


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(done4 @ Wed, 06 Apr 2022 - 17:45) *
Dlatego właśnie takie 13 szybko się zużywają i nie wykorzystuje się ich pełnego potencjału.
Niewiele jest zawodników którzy zapłacą 1500zł za felge 13 o odpowiedniej szerokości.

bo ludziska zapominają że można kupić albo zrobić szeroką stal u DJ Blacka (usera z forum) który poszerzy za parę stówek. Sam za 700 zeta kupiłem komplet poszerzonych 13-tek 8 i 9 cali. I faktycznie opona inaczej pracuje na takiej feldze.
Ja natomiast zacząłem się zaopatrywać w opony na 15 cali żeby na własnej skórze sprawdzić poczuć różnicę. Fele mam lekkie 4.7kg więc nie powinno być róźnicy wagowej pomiędzy 13 a 15 jedynie róźnica obwodu.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Wed, 06 Apr 2022 - 22:31
Post #176


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





A gdzie znalazłeś miękkie 15??


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Thu, 07 Apr 2022 - 05:22
Post #177


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(Andrzejsr @ Wed, 06 Apr 2022 - 22:31) *
A gdzie znalazłeś miękkie 15??

na twarzoksiążce jestem zapisany do grup rajdowych i tam co jakiś czas ktoś wrzuca coś ciekawego na sell. No i masz jeszcze Extreme i RaceGC w tych rozmiarach.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mitolata
post Sat, 13 May 2023 - 19:32
Post #178


Rookie
Dołączył: Sat, 13 May 2023





Cześć!

Mam pytanie odnośnie jaka powinna być wartość Kąta pochylenia sworznia zwrotnicy. Opiszę obecny stan:

Samochód: Alfa Romeo Mito 250+, więc klasyczna ośka na macphersonie.
Zawias został ustawiony wstępnie tak by złapać jak najwyższy KWSZ przy kącie między 2 - 3 stopni. Tutaj jak to Radzio mówił, zrobił on swoiste "kung fu" i udało się złapać następujące parametry:

Przód
KWSW 4,2
Kąt pochylenia koła - 2,3
Zbieżność: - 0.07'
i tu najgorsze Kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy L +14,22, R +15,54

Tył też chyba jest przesadzony (belka)
Kąt pochylenia Lewego koła - 2,28
Kąt pochylenia Prawego koła - 2,35

Zbieżność lewego koła - +0,26
Zbieżność prawego koła +0,23
Tutaj myślę, ze za bardzo poszalałem biggrin.gif

I teraz tak, samochód jest bardzo nerwowy. Powyżej 140KM/h już jest mega nie stabilnie. Przy hamowaniu pojawia się też problem uciekającego tyła przy nawet delikatnie skręconej kierownicy.

Zakupiłem regulowane wahacze, które powinny pozwolić na regulacje KWSZ i KPOZ na poziomie wahacza, a camber chce zrobić na top mouncie.

Wartości jakie wydaję mi się, ze chce uzyskać to

Przód
Camber 2.5
Caster 5- 6

Tył
Zbieżność + 0,08

Jest na belce stab z tyłu, który docelowo chciałbym spiąć bardziej, utwardzić tył na amortyzatorze i zmiękczyć przód, Z twardością przodu to chciałbym wyjść od 70% i lecieć w dół by znaleźć optimum.


Moje pytania
1. Jaki kąt KPOZ?
2. Co myślicie o takim setupie?

Z tego co piszecie, to właśnie zły KPOZ może objawić się taką nerwowością samochodu. Z racji, iż zaczynam amatorsko totalnie walczyć o jakieś czasy chciałbym znaleźć punkt bazowy. Ogólnie chciałbym ustawić na ten moment wóz dość neutralnie, ponieważ muszę się go nauczyć i być powtarzalnym w czasach na torze. Liczę na Waszą pomoc by wyjść z jakiegoś sensownego optimum z, którym mógłbym pracować na torze.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Sun, 14 May 2023 - 06:34
Post #179


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



sądzę po swoim niewielkim doświadczeniu że poszałałeś ze zbieżnością. Możesz to szybko samemu nawet testowo przestawić i sprawdzić czy to polepszyło stabilność.
Tył ma regulowaną zbieżność ?

Jak cel masz w utwardzaniu tyłu i zmiękczaniu przodu ? Walczysz z podsterownością ?

Napisz coś więcej o aucie i gdzie jeździsz tak przy okazji.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
srbenda
post Sun, 14 May 2023 - 10:16
Post #180


Forum Killer
Dołączył: Mon, 05 September 2005
Skąd: Katowice / Banja Luka





Moje doświadczenie z Abarth Grande Punto 300+, zawieszeniowo bliźniacze z MiTo:
przód pochylenie -2°30' zbieżność -0°15' (-0°30' łącznie)
tył pochylenie -1°30' zbieżność 0°
KWSZ fabryczny
Prowadzi się to bardzo pewnie i chętnie skręca. Auto jest minimalnie nadsterowne, a bardziej wpada w czterokołowy uślizg. Jeżdżę na semi. Auto na codzień i do zabawy - kilka torów odwiedziłem.


--------------------
#włoszczyzna
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Stron V  « < 7 8 9 10 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Wednesday, 24 April 2024 - 10:55