Shoutbox 0 nowych PW 


2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Nauka strojenia - praca inżynierska
Roriert11
post Sun, 21 Jul 2019 - 18:02
Post #1


Rookie
Dołączył: Sun, 21 July 2019





Cześć,

Kończę studia na kierunku automatyka i robotyka. W związku z tym, że interesuje się motoryzacją to pomyślałem o temacie pracy inżynierskiej z tym związanym.

Myślałem o czymś związanym ze strojeniem silników. Nigdy nie miałem z tym styczności dlatego nie chcę się wpakować w coś co mnie przerośnie.

Spotkałem się z czymś takim jak Megasquirt. Główna zaleta to cena i fakt, że można to samemu zrobić.

W związku z tym pytanie czy miał ktoś z was tym coś wspólnego i poleca to dla początkującego? Ewentualnie ma jakieś inne propozycje dotyczące czy to wyboru sterownika czy tematu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sun, 21 Jul 2019 - 18:02
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
radzio_gsi
post Mon, 22 Jul 2019 - 08:29
Post #2


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa





megasquirt to taki już trochę relikt poprzedniej epoki tunigowej.
polecałbym Ci sprawdzić ofertę polskiego producenta ecumaster i wybrać z niej w zależności od budżetu classica lub blacka


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
krzysiek50
post Mon, 22 Jul 2019 - 09:05
Post #3


Frequent User
Dołączył: Thu, 01 October 2015





Wszystko zależy w jakim stopniu znasz podstawy pracy silnika. Strojenie SA to nie samo ustawienie paliwa i zapłonu, ale też pierdylion innych korekt i zależności. Ja bym na początek proponował deta albo easyecu, jeśli musi być SA.


--------------------
EG4 D16T AWD 380+ >>
MK4 VRT 4motion >>
80 B4 V8TT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dabrowsky94
post Mon, 22 Jul 2019 - 09:30
Post #4


Frequent User
Dołączył: Tue, 13 December 2016
Skąd: Radom





Jeśli nie montowałeś nigdy tego typu urządzenia to może zacznij od adaptacji takiego sterownika. Ja swoją pracę pisałem właśnie na ten temat. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radzio_gsi
post Mon, 22 Jul 2019 - 10:07
Post #5


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa





no bez jaj. praca inżynierska na detcie???? przecież to sebixy po podstawówce montują.
niech praca niesie za sobą jakieś bardziej zaawansowany stopień trudności.
kupuj classica wybierz jakieś proste 4 cylindry bez turbo, dorzuć tyle czujników na ile starczy wejść i myślę, że będzie klawo.
będziesz przynajmniej miał o czym opowiadać na obronie
jak będziesz zadawał mądre pytania to pewnie dostaniesz tutaj mądre odpowiedzi.


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mis
post Mon, 22 Jul 2019 - 10:16
Post #6


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 07 January 2009
Skąd: Rzeszów





Na pracę inżynierską postawienie czegoś na Deciku i uzyskanie fajnych wyników jest kompletnie wystarczające. Szkoda robić pracy na 150 stron i wydać na to 5-cyfrową kwotę, lepiej siły, czas i kasę zostawić na pracę mrg.

Ja na kierunku mechatronika miałem inżynierkę ze strojenia wolnossaka na ori ecu (oraz drobnych modach mechanicznych), a na mgr uturbienie tego silnika i postawienie go na det3 + remap ori ecu łącznie z budową odprężonego mocniejszego silnika.

Odnośnie obrony to czas jest mocno ograniczony, więc i tak nie będzie miał czasu na opowiadanie 2 godziny o swoim projekcie, bo następni w kolejce, a komisja zaśnie.


--------------------
RS3 8V2 nardo limo pl 540HP 680NM
109-Performance
Go to the top of the page
 
+Quote Post
P@bLO
post Mon, 22 Jul 2019 - 10:22
Post #7


Forum Killer
Dołączył: Mon, 04 April 2011





Ale ile można lać wody o strojeniu? A jak bierze pod uwagę MS to w wersji klocki lego do samodzielnego montażu dojdzie mu parę stron opisu wink.gif Więc dal psora praca będzie o tyle ciekawsza, że zostanie zbudowane urządzenie, podłączone i zaprogramowane czyli wszystko w kierunku studiów.

A idąc dalej to jeżeli jest to praca inżynierska to efekt mocowy jest nieważny tylko sama robota i ta wielotorowość będzie plusem bo komisja nie będzie się jarała przyrostem 10 czy 20KM tylko tego, ile pracy włożone, jak wykonane i czy działa.

Oczywiście abstrahując od pracy inżynierskiej to możliwości takiego MS są słabe w porównaniu do EMU Black ale też co będzie pacjentem - może okazać się, że wodotryski nie zostaną wykorzystane powyżej tego co daje MS.


--------------------
Fiat Coupe 2.5 20VT (Italiano DAZA) >647KM & 669Nm + DSG powered by WALAS MotorSport
World first Fiat with DSG DQ250 - FB -> Fiat Coupe - YellowProject
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mis
post Mon, 22 Jul 2019 - 10:25
Post #8


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 07 January 2009
Skąd: Rzeszów





Dobrze gada wyżej, ale o samym strojeniu i kalibracji można naprawdę sporo.

Tak czy siak WARTO, by praca nie była tylko symulacją/czymś nierzeczywistym, fajnie jest jeśli to coś istnieje/można to pokazać.


--------------------
RS3 8V2 nardo limo pl 540HP 680NM
109-Performance
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vegetagt
post Mon, 22 Jul 2019 - 11:22
Post #9


Frequent User
Dołączył: Sun, 31 October 2010





imho bez sensu - praca inż ma ci dać tytuł, więc tu nie ma co się spalać, tylko zrobić to namniejszym kosztem. Mówie ci z własnego doświadczenia. Do teraz żaluje prucia wiązki w aucie pod te wynalazki. A mogłem jak wszyscy przepisać książke i dodać jakieś swoje przemyślenia.

Hobbystycznie jak najbardziej. No i zależy co chcesz robić w przyszłości to taka wiedza czy umiejętności mogą interesować pracodawcę.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
damianz
post Mon, 22 Jul 2019 - 11:43
Post #10


Frequent User
Dołączył: Tue, 12 December 2017





Ja osobiscie robilem sterowanie LPG w dieslu. I tak jak ktos to napisal, tanim kosztem to rob !!! Zero zaglebiania sie (chyba, ze dla siebie) bo oceniajacy i tak tego nie zrozumieją, a czas szybko leci.

Ja mialem dwa zjechane silniki diesla po 200zl (w pierwszym tlok sie rozplyna) + LPG gen 1 (za dobre wino). Tyle w temacie, jak bedziesz chcial ambitnie to nie dasz rady.

Czym latwiejszy temat tym lepiej dla Ciebie.


P.s mowia na mnie wujek dobra rada smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nba
post Mon, 22 Jul 2019 - 16:01
Post #11


Frequent User
Dołączył: Sat, 25 February 2017
Skąd: SWD/SR





Może coś na ME 7.5? link

Ten sterownik jest np. w 1.8t i też w niektórych 1.4 od VAGa.

Albo EDC15 materiałów jest dużo link
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Mon, 22 Jul 2019 - 17:37
Post #12


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Nowy mwgasquirt potrafi sterowac 4 walkami w v8, wiec chyba emu jest ubogie w stosunku do ms.
Praca inzynierska wymaga wlozenia wysilku inzynierskiego. Lanie wody jest na mgr. A na mgr inz trzeba cos wykonac i to pisac wraz z podstawami teoretycznymi.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roriert11
post Mon, 22 Jul 2019 - 17:43
Post #13


Rookie
Dołączył: Sun, 21 July 2019





Na początku chciałem podziękować za bardzo rzeczowe odpowiedzi.
Do rzeczy, temat pracy inżynierskiej oraz promotora w zasadzie już mam i jest on związany ze sterownikiem PLC. Wybrałem trochę ze względu poziom trudności i fakt, że w miarę czaję temat.
Zapytacie czemu w takim razie założyłem temat? Ponieważ im więcej mam styczności z automatyką przemysłową tym bardziej wiem, że nie chcę tego robić na co dzień. Od zawsze interesowałem się samochodami i gdyby ktoś mnie spytał gdzie się widzę za kilka lat to bez zawahania odpowiedziałbym, że w tej branży.
Tematu pracy z dużym prawdopodobieństwem nie zmienię, ponieważ do obrony zostało ok pół roku. Niewiele? Niby nie ale jak weźmiemy pod uwagę fakt, że w międzyczasie jest praca oraz ostatni semestr a ja jak już wspomniałem jestem laikiem to czasu jest niewiele tym bardziej, że chce się obronić w lutym i zakończyć ten rozdział biggrin.gif

CYTAT(radzio_gsi @ Mon, 22 Jul 2019 - 08:29) *
megasquirt to taki już trochę relikt poprzedniej epoki tunigowej.
polecałbym Ci sprawdzić ofertę polskiego producenta ecumaster i wybrać z niej w zależności od budżetu classica lub blacka

Być może nie jest z tej epoki, ale jest przede wszystkim tani. Wiele osób poleca EcuMastera, ale póki co nie planuję wydawać 2500zł na sam sterownik zważając na fakt, że nie mam jeszcze żadnego projektu. Gdybym miał to cena sterownika nie jest wysoka przy cały przedsięwzięciu, a zakup sterownika i tak jest po części nieunikniony.

CYTAT(krzysiek50 @ Mon, 22 Jul 2019 - 09:05) *
Wszystko zależy w jakim stopniu znasz podstawy pracy silnika. Strojenie SA to nie samo ustawienie paliwa i zapłonu, ale też pierdylion innych korekt i zależności. Ja bym na początek proponował deta albo easyecu, jeśli musi być SA.

Jak już pisałem jestem zielony w temacie, także byłaby to nauka od podstaw.

CYTAT(radzio_gsi @ Mon, 22 Jul 2019 - 10:07) *
no bez jaj. praca inżynierska na detcie???? przecież to sebixy po podstawówce montują.
niech praca niesie za sobą jakieś bardziej zaawansowany stopień trudności.
kupuj classica wybierz jakieś proste 4 cylindry bez turbo, dorzuć tyle czujników na ile starczy wejść i myślę, że będzie klawo.
będziesz przynajmniej miał o czym opowiadać na obronie
jak będziesz zadawał mądre pytania to pewnie dostaniesz tutaj mądre odpowiedzi.

To jest tylko praca inżynierska, nie chodzi o odkrycie koła na nowo tylko rozwinięcie jakiegoś zagadnienia wraz z problematyką. Oczywiście są ludzie którzy prace inżynierską planują przed rozpoczęciem studiów i robią ją rok czy dwa a nie pół roku. Ja niestety do takich ludzi nie należę i myślałem raczej o nauczeniu się podstawowych zagadnień związanych z tuningiem, ale o tym w dalszej części.

CYTAT(Mis @ Mon, 22 Jul 2019 - 10:16) *
Na pracę inżynierską postawienie czegoś na Deciku i uzyskanie fajnych wyników jest kompletnie wystarczające. Szkoda robić pracy na 150 stron i wydać na to 5-cyfrową kwotę, lepiej siły, czas i kasę zostawić na pracę mrg.

Ja na kierunku mechatronika miałem inżynierkę ze strojenia wolnossaka na ori ecu (oraz drobnych modach mechanicznych), a na mgr uturbienie tego silnika i postawienie go na det3 + remap ori ecu łącznie z budową odprężonego mocniejszego silnika.

Odnośnie obrony to czas jest mocno ograniczony, więc i tak nie będzie miał czasu na opowiadanie 2 godziny o swoim projekcie, bo następni w kolejce, a komisja zaśnie.

Szczerze też myślałem o uturbieniu silnika wolnossącego. Trochę się przestraszyłem wystrojenia jednostki i samych kosztów ponieważ robiłbym to raczej na samym silniku zamontowanym do stelaża. W tym momencie silnik albo bym do czegoś kiedyś zamontował albo sprzedał po wyjęciu turbo. Co innego jak ktoś robi to we własnym pojeździe i tak czy tak planował modyfikacje i przy okazji zrobił o tym pracę. Muszę przyznać, że bardzo ciekawe tematy. Chętnie poczytam o DET'cie jak już o tym wspominacie tym bardziej, że cena wydaje się przystępna na początek przygody z tego typu urządzeniami.

CYTAT(P@bLO @ Mon, 22 Jul 2019 - 10:22) *
Ale ile można lać wody o strojeniu? A jak bierze pod uwagę MS to w wersji klocki lego do samodzielnego montażu dojdzie mu parę stron opisu wink.gif Więc dal psora praca będzie o tyle ciekawsza, że zostanie zbudowane urządzenie, podłączone i zaprogramowane czyli wszystko w kierunku studiów.

A idąc dalej to jeżeli jest to praca inżynierska to efekt mocowy jest nieważny tylko sama robota i ta wielotorowość będzie plusem bo komisja nie będzie się jarała przyrostem 10 czy 20KM tylko tego, ile pracy włożone, jak wykonane i czy działa.

Oczywiście abstrahując od pracy inżynierskiej to możliwości takiego MS są słabe w porównaniu do EMU Black ale też co będzie pacjentem - może okazać się, że wodotryski nie zostaną wykorzystane powyżej tego co daje MS.

MS poza tym że jest tanie porusza też problem elektroniki, strojenia, podłączenia, sygnałów także w sam raz na pracę :>

CYTAT(Mis @ Mon, 22 Jul 2019 - 10:25) *
Dobrze gada wyżej, ale o samym strojeniu i kalibracji można naprawdę sporo.

Tak czy siak WARTO, by praca nie była tylko symulacją/czymś nierzeczywistym, fajnie jest jeśli to coś istnieje/można to pokazać.

To akurat obrałem jako główny cel mojej pracy, tzn musi być o czymś co zostało zbudowane przeze mnie. Praca fizyczna poniekąd sama się broni a przy okazji prościej opisać coś co istnieje i działa.

CYTAT(vegetagt @ Mon, 22 Jul 2019 - 11:22) *
imho bez sensu - praca inż ma ci dać tytuł, więc tu nie ma co się spalać, tylko zrobić to namniejszym kosztem. Mówie ci z własnego doświadczenia. Do teraz żaluje prucia wiązki w aucie pod te wynalazki. A mogłem jak wszyscy przepisać książke i dodać jakieś swoje przemyślenia.

Hobbystycznie jak najbardziej. No i zależy co chcesz robić w przyszłości to taka wiedza czy umiejętności mogą interesować pracodawcę.

Też wychodzę z tego założenia. Cokolwiek zrobię chciałbym zamknąć się w granicach 1000zł chyba, że będzie to rzecz którą bez problemu sprzedam lub mi się przyda. Chcę zdobyć tytuł i zapomnieć o czasie spędzonym na uczelni. O nauce hobbistycznej w podsumowaniu.

CYTAT(damianz @ Mon, 22 Jul 2019 - 11:43) *
Ja osobiscie robilem sterowanie LPG w dieslu. I tak jak ktos to napisal, tanim kosztem to rob !!! Zero zaglebiania sie (chyba, ze dla siebie) bo oceniajacy i tak tego nie zrozumieją, a czas szybko leci.

Ja mialem dwa zjechane silniki diesla po 200zl (w pierwszym tlok sie rozplyna) + LPG gen 1 (za dobre wino). Tyle w temacie, jak bedziesz chcial ambitnie to nie dasz rady.

Czym latwiejszy temat tym lepiej dla Ciebie.


P.s mowia na mnie wujek dobra rada smile.gif

Otóż to, nie chce się sam pogrążyć zbyt ambitnym tematem.

Podsumowując
Tematu który już mam raczej nie zmienię, ponieważ czasu jest coraz mniej. Ponadto wiem jak wygląda papierologia na uczelniach, w skrócie never ending story. No i fakt, że im głębiej w las tym widzę jak bardzo rozległy jest temat biggrin.gif
W związku z tym, że prędzej czy później i tak chciałbym się nauczyć strojenia/tuningu powiedzcie czy znacie jakieś materiały które warto znać. Mogą być książki, wideo (to od autoholików widziałem), blog. Obojętne, byle było lekkostrawne dla laika. Wiem, że żadna teoria (o czym przekonałem się na studiach które praktycznie całe są teorią) nie zastąpi praktyki, ale dobrze mieć jakieś fundamenty. Planuję też pójść do lokalnego tunera i zapytać o staż/praktykę.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nba
post Mon, 22 Jul 2019 - 21:59
Post #14


Frequent User
Dołączył: Sat, 25 February 2017
Skąd: SWD/SR





W Polsce chyba nikt ci nie pomoże, to zamknięte koło. Oni z tego żyją i uczenie tuningu konkurencji to strzał w stopę. Ja dopiero zaczynam z ME7 i właściwie wszystko co do tej pory wiem to z zagranicznych for i podstawa czyli S4 wiki.

Zanim zaczniesz modyfikować soft musisz znać bardzo dobrze zasade działania silnika i wiedzieć co się stanie jak ruszysz dany parametr, wiedzieć co to AFR, LTFT, STFT, CL, OL itp. Musisz też umieć diagnozować silnik np. logami VCDS.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
krzysiek50
post Tue, 23 Jul 2019 - 08:52
Post #15


Frequent User
Dołączył: Thu, 01 October 2015





Z ogarnięciem ME7 to już lekka przesada na inżyniera biggrin.gif Temat dużo bardziej złożony, wszystko napisane w hexie, winols kosztuje więcej niż emu, a bez damosow, mappackow laik ma nikłe szanse znaleźć w pliku interesujące go mapy.


--------------------
EG4 D16T AWD 380+ >>
MK4 VRT 4motion >>
80 B4 V8TT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pietrek.L
post Tue, 23 Jul 2019 - 09:26
Post #16


Forum Killer
Dołączył: Sun, 08 July 2012
Skąd: Mordor (W-ch) / Opole





CYTAT(Roriert11 @ Sun, 21 Jul 2019 - 18:02) *
Cześć,

Kończę studia na kierunku automatyka i robotyka. W związku z tym, że interesuje się motoryzacją to pomyślałem o temacie pracy inżynierskiej z tym związanym.

Myślałem o czymś związanym ze strojeniem silników. Nigdy nie miałem z tym styczności dlatego nie chcę się wpakować w coś co mnie przerośnie.

Spotkałem się z czymś takim jak Megasquirt. Główna zaleta to cena i fakt, że można to samemu zrobić.

W związku z tym pytanie czy miał ktoś z was tym coś wspólnego i poleca to dla początkującego? Ewentualnie ma jakieś inne propozycje dotyczące czy to wyboru sterownika czy tematu.


Co do ECU polecam Ci Megasquirta3 albo Speeduino w wersji DIY i książkę Engine Management: Advance Tuning, autor Greg Banish, jako bazę polecam silnik Fiat Fire 1.1 8v, tani i dużo wybacza.
Poczytaj zagraniczne fora o tematyce Megasquirta i Speeduino, oraz zerknij na tą stronkę https://www.hpacademy.com/


--------------------
Viki`B powered by y/z16xe (ruda tańczy jak szalona :D )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nba
post Tue, 23 Jul 2019 - 14:00
Post #17


Frequent User
Dołączył: Sat, 25 February 2017
Skąd: SWD/SR





CYTAT(krzysiek50 @ Tue, 23 Jul 2019 - 08:52) *
Z ogarnięciem ME7 to już lekka przesada na inżyniera biggrin.gif Temat dużo bardziej złożony, wszystko napisane w hexie, winols kosztuje więcej niż emu, a bez damosow, mappackow laik ma nikłe szanse znaleźć w pliku interesujące go mapy.

ME7 idzie lajtowo modyfikować w TunerPro a do tych sterowników jest masa XDFów.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Tue, 23 Jul 2019 - 16:29
Post #18


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





Co do automatyki ja myślę idealny temat to dobór parametrów p i d dla elektronicznej przepustnicy dbw czy np sterowanie doładowaniem w pidzie. I już masz temat na pracę. Nie jest to proste i można próbować trochę teoretycznych sposobów wyznaczania współczynników i zobaczyć jak to pracuje w praktyce.
Jak jesteś z Wawy lub okolic mogę użyczyć auta z emu i dbw i możesz próbować próbować to idealnie wystroic. Tak samo z boostem i EBC.
Oczywiście by coś próbować trzeba znać dokładny algorytm użyty w aplikacji emu bo wcale nie musi być tak jak się komuś wydaje.
Ewentualnie zadzwonić na serwis ecumaster. Mają stanowiska testowe. Podjechać do nich i tam pisać pracę.
https://www.ecumaster.com/#company


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pinin
post Wed, 24 Jul 2019 - 07:36
Post #19


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 24 November 2004
Skąd: Warszawa - Wawer





Najlepiej się dogadać z jakimś stroicielem. Ale! Nikt z "czołówki" Tobie raczej nie pomoże. Jest masa gości, którzy robią softy dla warsztatów - głównie dpf i egr out. Zapewne nie będzie jakichś większych problemów z dostaniem od nich jakichś przykładowych softów dla porównania. Do tego część sterowników jest mocno rozkminiona w necie, taki ME7 ma masę plików oraz opisów softów.

Jako bazę można wziąć coś prostszego, EDC15 jest również dobrym pomysłem.
Jeśli nie zamierzasz z tego żyć, a ma być to tylko praca inż, to też nie ma co się zagłębiać w tematy. EMU też nie jest już dobrym pomysłem na inża, bo tylko prac o tym napisano, że już niektórzy promotorzy nie chcą pozwalać na takie tematy. Chyba, że lecisz w komplet typu EMU+PDM+display, ale to już jest szerszy zakres.


--------------------
| Pinin Racing | Warsaw Speed Team | Prorace | TheTechGuy |
'96 CaliforniaCento

www.facebook.com/dragracingsafety
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roriert11
post Wed, 24 Jul 2019 - 08:27
Post #20


Rookie
Dołączył: Sun, 21 July 2019





Przekonaliście mnie, skontaktuję się z promotorem. Jeśli zmiana tematu nie jest zbyt skomplikowana, a promotor się zgodzi to pójdę chyba w to speeduino. Kupię jakąś tanią jednostkę i odpalę to na tym. Ewentualnie spróbuję zmienić kilka parametrów w seryjnym sterowniku Polo 9N2 1.9 TDI.

CYTAT(nba @ Mon, 22 Jul 2019 - 21:59) *
W Polsce chyba nikt ci nie pomoże, to zamknięte koło. Oni z tego żyją i uczenie tuningu konkurencji to strzał w stopę. Ja dopiero zaczynam z ME7 i właściwie wszystko co do tej pory wiem to z zagranicznych for i podstawa czyli S4 wiki.

Zanim zaczniesz modyfikować soft musisz znać bardzo dobrze zasade działania silnika i wiedzieć co się stanie jak ruszysz dany parametr, wiedzieć co to AFR, LTFT, STFT, CL, OL itp. Musisz też umieć diagnozować silnik np. logami VCDS.

Poczytam o tych wszystkich zagadnieniach, ale najlepiej gdyby było jakieś jedno kompendium wiedzy w którym większość jest zebrana.

CYTAT(Pietrek.L @ Tue, 23 Jul 2019 - 09:26) *
Co do ECU polecam Ci Megasquirta3 albo Speeduino w wersji DIY i książkę Engine Management: Advance Tuning, autor Greg Banish, jako bazę polecam silnik Fiat Fire 1.1 8v, tani i dużo wybacza.
Poczytaj zagraniczne fora o tematyce Megasquirta i Speeduino, oraz zerknij na tą stronkę https://www.hpacademy.com/

Książki poszukam. Nie ma rozumiem nic przystępnego w języku polskim?

CYTAT(piwo @ Tue, 23 Jul 2019 - 16:29) *
Co do automatyki ja myślę idealny temat to dobór parametrów p i d dla elektronicznej przepustnicy dbw czy np sterowanie doładowaniem w pidzie. I już masz temat na pracę. Nie jest to proste i można próbować trochę teoretycznych sposobów wyznaczania współczynników i zobaczyć jak to pracuje w praktyce.
Jak jesteś z Wawy lub okolic mogę użyczyć auta z emu i dbw i możesz próbować próbować to idealnie wystroic. Tak samo z boostem i EBC.
Oczywiście by coś próbować trzeba znać dokładny algorytm użyty w aplikacji emu bo wcale nie musi być tak jak się komuś wydaje.
Ewentualnie zadzwonić na serwis ecumaster. Mają stanowiska testowe. Podjechać do nich i tam pisać pracę.
https://www.ecumaster.com/#company

Nie jestem z okolic Warszawy, ale ja bym się bał coś wystroić w swoim samochodzie, a co dopiero czyimś biggrin.gif Ale oczywiście dziękuję za propozycję i pomysłu.

CYTAT(pinin @ Wed, 24 Jul 2019 - 07:36) *
Najlepiej się dogadać z jakimś stroicielem. Ale! Nikt z "czołówki" Tobie raczej nie pomoże. Jest masa gości, którzy robią softy dla warsztatów - głównie dpf i egr out. Zapewne nie będzie jakichś większych problemów z dostaniem od nich jakichś przykładowych softów dla porównania. Do tego część sterowników jest mocno rozkminiona w necie, taki ME7 ma masę plików oraz opisów softów.

Jako bazę można wziąć coś prostszego, EDC15 jest również dobrym pomysłem.
Jeśli nie zamierzasz z tego żyć, a ma być to tylko praca inż, to też nie ma co się zagłębiać w tematy. EMU też nie jest już dobrym pomysłem na inża, bo tylko prac o tym napisano, że już niektórzy promotorzy nie chcą pozwalać na takie tematy. Chyba, że lecisz w komplet typu EMU+PDM+display, ale to już jest szerszy zakres.

Wkrótce pójdę do "tunera z czołówki" ale sam byłbym zdziwiony gdyby się zgodzili na praktykę biggrin.gif Poszukam jeszcze info o wymienionych przez Ciebie sterownikach. Jak wygląda sprawa kabla do takich seryjnych sterowników? Są jakieś interfejsy w przystępnych cenach? Czy lepiej nie oszczędzać bo można tylko szkód narobić?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Saturday, 20 April 2024 - 01:41