Shoutbox 0 nowych PW 


4 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> E36 Wybór zawieszenia, street and track
JM63
post Sat, 12 Jan 2013 - 23:13
Post #1


User
Dołączył: Sat, 12 January 2013





Jestem w trakcie modzenia mojej E36 318is coupe, do którego niedługo wejdzie M54B30. Dylemat pojawia się przy wyborze zawieszenia: początkowo myślałem o B8+Sprężyny H&R, ale w podobnej cenie znalazłem gwinty Bilstein B14 i BC Racing BC lub 500zł droższy RC. Za Bilsteinem przemawia marka i możliwość dostrojenia/niedrogiej regeneracji w Zerkopolu, natomiast za BC przemawia regulacja. Chodzi mi nie tyle o urywanie setnych sekundy na okrążeniu co o frajdę z jazdy na torze i ulicy, oraz relatywnie wysoki komfort ze względu na to, że często jeżdżę po mieście. Czy ktoś z Was miał do czynienia z tymi zawieszeniami i może wyrazić swoją opinię? mellow.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sat, 12 Jan 2013 - 23:13
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Maciu$
post Sun, 13 Jan 2013 - 00:25
Post #2


Super User
Dołączył: Sat, 05 July 2008
Skąd: Białystok





Jeśli się zastanawiasz to bierz Bilsteina. Lepszy markowy sprawdzony zawias, niż tajwaniec z milionem regulacji w tej samej cenie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gr00bY
post Sun, 13 Jan 2013 - 00:48
Post #3


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 15 June 2003
Skąd: Warszawa





Aczkolwiek to raczej zawias na asfalt i to równy. Do daily drivera chyba bym odradził gwint. W subaru PSS14 wytrzymała klientowi trzy czy cztery pojeżdzawki (Ułęż i Nowe Miasto nad Pilicą) i się rozpadł. Może to przypadek, ale daje do myślenia.


--------------------
WORKSHOP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JM63
post Sun, 13 Jan 2013 - 02:00
Post #4


User
Dołączył: Sat, 12 January 2013





Już drugą opinię słyszę o tym, że B14 szybko się rozpadł, więc może faktycznie coś w tym jest. Z drugiej strony znajomy ma BC w Civicu na niskim profilu i zrobił 30tyś km podobno bez żadnych problemów. Fakt, że bardziej wozi się po mieście, a toru fura nigdy nie widziała.
Właśnie Nowe Miasto, Ułęż i Rozeta to docelowe tory. Zastanawiam się właśnie ile zyskam na torze biorąc gwint i czy gra jest warta świeczki i nie lepiej zostać w takim razie przy B8+ H&R i oczywiście anti roll kit. Słyszałem tylko, że seryjne B8 jest relatywnie miękkie i długie - w e36 jest dedykowane zawieszeniu m-technik, czyli -20mm względem serii. Do krótszych sprężyn wypada amory skrócić i utwardzić. To prawda?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
steven
post Sun, 13 Jan 2013 - 11:15
Post #5


User
Dołączył: Sun, 14 December 2008
Skąd: Warszawa





Myślałeś nad KW v2?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grand_
post Sun, 13 Jan 2013 - 13:49
Post #6


Forum Killer
Dołączył: Tue, 07 July 2009
Skąd: Kraków





polecam Eibach Federn springi i do tego zawias SACHS performance ( czerwony ) mam taki na codzień w aucie, fakt siedzi nisko ale świetnie się prowadzi - zrobiłem koło 60 tys km na tym i da się jeździć nawet po polsce


--------------------
E36 M50B30 sprzedana... / 191hp@250hp i 260@318Nm
E60 535d obecna / 272hp@427hp i 560@788Nm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JM63
post Sun, 13 Jan 2013 - 17:22
Post #7


User
Dołączył: Sat, 12 January 2013





steven, myślałem o V2, ale on ma tylko regulacje odbicia, a bardziej potrzebna wydaje mi się regulacja dobicia.
Grand Ile taki zestaw Cię kosztował?

Po rozmowie z jednym z rajdowców na dzisiejszej WOŚP prawdopodobnie będzie to zestrojone w Zerko B6/B6 ze sprężynami H&R wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grand_
post Sun, 20 Jan 2013 - 14:48
Post #8


Forum Killer
Dołączył: Tue, 07 July 2009
Skąd: Kraków





nie pamiętam, ale springi nowe na allegro jakoś 400 zł a amortyzatory około 700 przód 400 tył ( ale po znajomościach w intercarsie ) i do tego to było w 2009 roku ;]
Póxniej tylne springi lekko rozszerzyłem na końcu u kowala i wsadziłem im flansze gwintowane aluminiowe i mam z tyłu gwint bo musiałem ją podnieść z 2 cm z tyłu bo strasznie przycierała na progach wydechem.

;]


--------------------
E36 M50B30 sprzedana... / 191hp@250hp i 260@318Nm
E60 535d obecna / 272hp@427hp i 560@788Nm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pocisk997
post Tue, 22 Jan 2013 - 17:30
Post #9


User
Dołączył: Mon, 23 June 2008
Skąd: Strzegom





Ja mam co prawda w e30, ale BILSTEIN b8 sprint z e36 m3 na tyle (bardzo gruby amor), skrócony i utwardzony na beton w Zerkopolu do tego stopnia , że poduszki gumowe lemfordera wytrzymywały maksymalnie miesiąc do czasu założenia poliuretanowych, jeżdżę nim głównie po streecie w bardzo dziurawym mieście, gdzie dziur w asfalcie więcej , niż w serze szwajcarskim, nie wspomne już o łatach wystajacych z jezdni po kilka cm jak krawężniki. Amortyzator jak pracował rok temu, tak pracuje dziś, nigdy nie kupie innego zawiasu niż BILSTEIN, bo jest nie do zajechania, amortyzatorów nie da się wylać, a pracują dokładnie tak jak chce, mimo, że nie mają regulacji tłumienia.

Na przodzie mam grubą lagę b6 z e30 też skróconą i utwardzoną w Zerkopolu, przez gościa który od zawsze zajmował się moimi BILSTEINAMI , jeżdżę na nich już prawie 4 lata, na glebie -75/40 (kupiłem jako stare zużyte) i działają perfekcyjnie po dziś dzień, a łomot na dziurach dostają codziennie.

KUPUJ BILSTEIN'y bo to najlepszy wybór. Na tył koniecznie b8 sprint na grubym tłoku, bo jest bardzo wytrzymały i zrobiony raz nie wymaga późniejszego serwisu. Na tor też idealny.

Jakbyś chciał pomocy w regeneracji, utwardzaniu itp Bilków , to odezwij się na PW.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JM63
post Wed, 23 Jan 2013 - 19:06
Post #10


User
Dołączył: Sat, 12 January 2013





Wybór padł właśnie na Bilstein'y- B8 ze sprężyną HR, do tego stabilizatory HR. Na razie pojeżdżę na tym, zobaczę jak działa i może rozjaśni się, którędy droga smile.gif

Pocisk, dzięki za odpowiedź wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
psyborg
post Tue, 26 Feb 2013 - 13:43
Post #11


Rookie
Dołączył: Sun, 13 January 2013





A to można wiedzieć gdzie skąd masz dostęp na Bilsteina b14 w takiej cenie? Sam bym wziął.

Psyborg
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Krisu_K13TL
post Wed, 04 Jun 2014 - 11:51
Post #12


Super User
Dołączył: Sun, 04 August 2013
Skąd: Kraków





Panowie odgrzewam- stoję przed wyborem zawieszenia do e36 touring, głównie wieczorne wściekanie+ trackday, moje typy to:

-wspomniany B14,
-gwint ISC,
-h&r twintube z regulacją siły tłumienia (amory koni)
-kw v1

Ogólnie to dużo osób jeździ na utwardzonych b8+ niższe sprężyny i sobie chwali stąd pomysł na b14, bo zawsze to lepiej mieć regulację wysokości (felga 18''), ale wyżej można doczytać, że b14stki miały jakieś problemy z jakością, z drugiej strony bezproblemowy serwis. Minusy- brak regulacji odbicia/dobicia i brak camber plates, które ma isc.

ISC z kolei słyszałem, że na ulice jest beton i na dziurach pingpong nawet w bardziej miekkim ustawieniu. Wie ktoś jaka cena tego isc? Bo nie ma ogólnodostępnego cennika chyba, z tego co wyczytałem to 3,2-3,8kpln
Plusy- regulacja wysokości, regulacja odbicia/dobicia, cambery w zestawie+ cena, świetne opinie z jazdy po torze, ale ulica to zagadka, a Kraków i ul. Kocmyrzowska, którą jeżdżę to nie Miedzianka.. Dziury jak cholera.

h&r- miałem w compakcie zestaw cup kit sport i byłem zachwycony, na ulicę super, ale na tor za miękko, minusy tego twin tube - brak camber plates i cena (4,4k pln)
Plusy- pewnie jest lepsze niż cup kit, więc musi być kotem, wkłady koni i mają regulację tłumienia.

KW chyba wszyscy chwalą, sytuacja podobna jak b14, ale brak narzekania na jakość, reszta bardzo podobnie (brak camberplates, brak regulacji poza wysokością).

Warto dodać, że chyba wszystkie poza h&r to monotube? (kw też?)

Pytanie dodatkowe- jakieś dobre cambery do e36? Ile to kosztuje? Bo te z alledrogo po 300pln za komplet jakoś mnie nie przekonują, skoro kw to 230euro za sztukę wink.gif

Optymalnie byłoby się zmieścić w 4kpln za wszystko (zawias+camber plates), wyjątek stanowi h&r tu mógłbym naciągnąć budżet, bo mam bardzo dobre doświadczenia z poprzedniego auta i może udałoby mi się ogarnąć jakiś mały rabacik biggrin.gif

Aktualny zawias to jakiś tuning art, czy inne gówno, które jest dramatyczne i musi wylecieć jak najszybciej (miałem malować, ale zawias to priorytet, lakiernik zaczeka)...

Sorry za tą litanie, mam nadzieję, że ktoś doczyta i poradzi

Pozdr.
Krzysiek


--------------------
Było: e36 323ti, e36 328iT, e46 325ti, e39 m5
Jest: e81 n54b30a
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inur
post Sat, 07 Jun 2014 - 20:58
Post #13


Rookie
Dołączył: Tue, 10 September 2013





Nad Bilsteinem bym się dwa razy zastanowił. U mnie średnio co 8tys km w dupowozie na gwarancji wymieniane są kolumny B8/B12 a już ktoś wyżej pisał ze B14 się sypie więc spodziewałbym się podobnych usterek, konkretniej padają ślizgi i całe kolumny łapią luz. Zawieszenie strzela przy skręcie, koło lata na wszystkie strony. Tylne amortyzatory wypadają lepiej bo wytrzymują jakieś 30-40tys km i wybuchają albo się rozszczelniają. Jak już się uprzesz na Bilsteina to bierz z polskiej dystrybucji bo będziesz realizował gwarancję na okrągło. Plus tego taki że po kilku latach nadal będziesz miał nowe kolumny bo gwarancja się odnawia.

Z podanych bym wziął KW bo to praktycznie pewniak. Ewentualnie rzuć okiem na AST ale to już nieco wyższa półka tylko jeśli się zdecydujesz to dopytaj tu ludzi o twardości sprężyn bo polski dystrybutor średnio sobie z tym radzi i potem będziesz jechał tak jakby ci ktoś ajzole wspawał zamiast amortyzatorów. Camberów unikaj, poduszki od M3 i po kłopocie. Zajechałem tych camberów już tyle że nie zliczę, te aluminiowe polskie które wyglądają jakby były obrabiane CNC wytrzymały jakieś 20km oesu i wypadły łożyska. Plus dla nich za to że wymienili bez gadania. D2 już dużo lepiej ale się zatarły po roku. Dobry camber to duże pieniądze a regulacja przy takim zastosowaniu jest zbędna bo i tak poducha od M3 da ci większy KWSZ i negatyw niż możesz sobie zrobić camberem. Poza tym jak chcesz tylko negatyw to w E36 używasz podkładek pod kolumną.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pietrek.L
post Sat, 07 Jun 2014 - 22:23
Post #14


Forum Killer
Dołączył: Sun, 08 July 2012
Skąd: Mordor (W-ch) / Opole





ISC
http://www.driftforum.pl/viewtopic.php?f=2...lit=isc#p209589
http://www.isc-n1.eu/specyfikcja-techniczna.html
https://dl.dropboxusercontent.com/u/1031722...olska-Zakup.pdf

Rób jak pisze Inur, albo dogadaj się z kilkoma forumowiczami, przejedź się ich autami i zobaczysz co Ci odpowiada.


--------------------
Viki`B powered by y/z16xe (ruda tańczy jak szalona :D )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pawel934
post Sun, 08 Jun 2014 - 00:10
Post #15


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 November 2006
Skąd: Warszawa WN





Ja mam ISC i jestem zadowolony.

Przy regulacji w ok. połowie skali, sprężynach 10/10, poliuretanach i seryjnych stabilizatorach M-technikowych (teraz mam już H&R), auto kładzie się tak:



O dziwo nawet pracuje na dziurach, jestem pod tym względem pozytywnie zaskoczony (wiadomo, że nie ma komfortu, ale jak jest np. łączenie płyt na jakiejś próbie to zawias to wybiera, auto nie skacze jak piłeczka (był taki efekt po wrzuceniu ISC, a przed wrzuceniem poliuretanu).

Jakbyś chciał to mogę Cię przewieźć, bywam np. w Ułężu. W Kielcach rzadziej, ale pewnie jeszcze się w tym sezonie pojawię wink.gif

Co do ceny, to w zeszłym roku płaciłem 3600.


--------------------
"If in doubt, flat out" Colin McRae

Kilka aut wywołujących uśmiech na twarzy :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
K@mill
post Sun, 08 Jun 2014 - 01:31
Post #16


Frequent User
Dołączył: Sat, 28 October 2006
Skąd: Wa-wa





Zależy ile cywilnie na tym ISC chcesz jeździć.
Ja mam race ze sprężynami 10kg przód 8kg tył do tego kubeł i jazda uciążliwa nie jest bo nie tłucze, nie podskakuje, ale po zrobieniu 800km w jeden dzień plecy bolały mnie ponad tydzień, amory były skręcone na min wink.gif O ile dobrze pamiętam wersja sport ma sprężyny przód 8kg tył 5. Bedziesz miał regulacje amorów - skręcisz na codzień na miękko, na tor na twardo, a z bilem tak już nie zrobisz. Więc może wziąć tą wersje sport. Dodatkowo, regulacja wysokości jest niezależna od ustawienia sprężyny. Nie ma problemu z tym że auto robi się miększe przy obniżeniu bo napięcie wstępne sprężyny reguluje się oddzielnie.

Nad jakością jeszcze wiele nie mogę powiedzieć, na razie urwało się ucho łącznika stabilizatora. Po dłuższej dyskusji importer powiedział że wymienią kolumnę, ale tylko raz bo mam grubszy stabilizator h&r i w tym przypadku gwarancji nie ma.

Co do górnych mocowań z m3 jest przy ISC taki problem, że z tego co mój mechanik(który to montował) mówił ze amortyzatory wymagają 18mm otworu z łożysku, a oem M3 ma 14mm. Nawet te z allegro robią tylko do 16mm, więc zostaje tylko seria, ta którą dodają do kompletu.
Chyba że macie jakiś pomysł jak przerobić górne mocowanie z m3 żeby weszła tam sztyca 18mm ISC.


--------------------
e36 328i - Poznań 1.49
Race4Fun.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Krisu_K13TL
post Tue, 10 Jun 2014 - 10:01
Post #17


Super User
Dołączył: Sun, 04 August 2013
Skąd: Kraków





Dzięki wielkie za odpowiedzi! Na moje nieszczęście jestem w gorącej wodzie kąpany i zanim ktokolwiek coś napisał już zamówiłem bilsteina.. Mam nadzieję, że nie będzie tak źle jak inur pisał...

Co do jazdy to jednak 80% ulica, 20% tor, dlatego nie wziąłem isc, bo na felgach 18'' w Krakowie sądzę, że mógłby być dramat, no i czas oczekiwania na isc delikatnie mnie zniechęciłł, bo albo musiałbym sporo dołożyć, albo czekać do końca sierpnia prawie, a bilstein będzie za parę dni u mnie.

Pytałem w ISC i rzeczywiście z camberami jest tak, że na pewno nie podejdą do innego zawieszenia beż rzeźby, bo jest bardzo duża różnica w szerokości, na razie zrobię tak jak inur pisał, czyli założę poduchy od m3, a z czasem najwyżej szarpnę się na cambery kw.

Jak już poskładam samochód to zdam relację.

Pozdr.
Krzysiek


--------------------
Było: e36 323ti, e36 328iT, e46 325ti, e39 m5
Jest: e81 n54b30a
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pawel934
post Tue, 10 Jun 2014 - 10:22
Post #18


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 November 2006
Skąd: Warszawa WN





Nie wiem z czego składa się B14, ale w E30 mam B8 (trochę utwardzone w Zerkopolu) ze sprężynami KW i to zawieszenie jest o kilka klas gorsze od ISC. Wybiera fajnie, ale w porównaniu z E36 E30 buja się jak ponton (a też ma stabilizatory H&R). To jest moim zdaniem optymalne zawieszenie do dupowozu - miałem kiedyś coś takiego w Golfie i teraz myślę nad Bilsteinem do Passata.


--------------------
"If in doubt, flat out" Colin McRae

Kilka aut wywołujących uśmiech na twarzy :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Krisu_K13TL
post Tue, 10 Jun 2014 - 11:06
Post #19


Super User
Dołączył: Sun, 04 August 2013
Skąd: Kraków





Paweł pożyjemy, zobaczymy, ja tak jak pisałem bardziej potrzebuję zawieszenia na ulicę niż na tor, w lipcu/sierpniu na pewno wybiorę się na jakiś td, najchętniej na tor Jastrząb, to może będzie okazja się spotkać.

Ty masz większego skilla, to się przejedziesz i porównasz, b14stka powinna być twardsza od b8+springi, jak to będzie w rzeczywistości to się okaże. Ja podejrzewam, że po chińskim gwińcie i tak będę zachwycony

A jak z awaryjnością b8mek w e30?


--------------------
Było: e36 323ti, e36 328iT, e46 325ti, e39 m5
Jest: e81 n54b30a
Go to the top of the page
 
+Quote Post
K@mill
post Tue, 10 Jun 2014 - 14:21
Post #20


Frequent User
Dołączył: Sat, 28 October 2006
Skąd: Wa-wa





Bedzie tak jak Paweł napisał. Ja się właśnie przesiadłem z utwardzonej B8 po kilku sezonach bo już miałem dosyć kombinowania z utwardzaniem i różnymi sprężynami o nieznanej twardości i wysokości przy wyprutym aucie.
W moim awatarze mas zdjecie z jastrzębia na grubym stabilizatorze twardej sprężynie i utwardzonym B8. Opona to semislick więc jakoś mocno nie trzymała, na slicku wychył był by jeszcze większy.


--------------------
e36 328i - Poznań 1.49
Race4Fun.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Tuesday, 16 April 2024 - 07:46