Shoutbox 0 nowych PW 


2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Element wykonawczy do sterowania PWM pompą paliwa
nomaster
post Wed, 03 May 2023 - 13:36
Post #1


Forum Killer
Dołączył: Wed, 09 November 2016





Siema, szukam jakiegoś gotowca do sterowania pompą paliwa bo niestety bije mi za duże ciśnienie i regulator nie daje rady upuścić. Myślałem nad czymś z wentylatorów chłodnicy. Sterowane byłoby z emu oczywiście czyli teoretycznie zwykły moduł z MOSFETami, fajnie by było jakby miał optoizolację, żeby w razie awarii nie uszkodzić EMU. Znacie coś co mógłbym zastosować i jest w miarę tanie i dostępne?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Wed, 03 May 2023 - 13:36
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
jackkpl
post Wed, 03 May 2023 - 23:39
Post #2


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Ja do wentylatorów używam tego
1C23219799

Z tym że z emu mam odwrócona logikę,tzn 100% PWM (masa na stałe z emu) to 0% na wyjściu.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomaster
post Thu, 04 May 2023 - 07:37
Post #3


Forum Killer
Dołączył: Wed, 09 November 2016





To, że jest odwrotnie to żaden problem. Masz do tego jakiś schemat co gdzie idzie? I czy to jest sterowane napięciem czy przyjmuje bezpośrednio PWM z emu? Jak napięciem to zrobiłbym prosty dławik żeby je wygładzić i też by działało no i czy +12 czy +5V?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Thu, 04 May 2023 - 08:58
Post #4


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(nomaster @ Thu, 04 May 2023 - 07:37) *
To, że jest odwrotnie to żaden problem. Masz do tego jakiś schemat co gdzie idzie? I czy to jest sterowane napięciem czy przyjmuje bezpośrednio PWM z emu? Jak napięciem to zrobiłbym prosty dławik żeby je wygładzić i też by działało no i czy +12 czy +5V?

Bezpośrednio PWM z emu i śmiga.
Masz 3 przewody na wejściu , masa +12 i środkowy sterowanie. Wyjście to 2 wentylatory równolegle.

https://ls1tech.com/forums/forced-induction...5-less-diy.html

Działa to u mnie bardzo dobrze.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomaster
post Thu, 04 May 2023 - 13:33
Post #5


Forum Killer
Dołączył: Wed, 09 November 2016





Dzięki wielkie, już zamówiłem 2 takie moduły. Jeden do pompy paliwa, drugi do wentylatora chłodnicy bo obecnie jest sterowany 0-1 a to 450w więc robi sporo hałasu niepotrzebnie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomaster
post Tue, 09 May 2023 - 06:11
Post #6


Forum Killer
Dołączył: Wed, 09 November 2016





Niestety, te moduły nie nadają się do sterowania pompą paliwa sad.gif. Problemem jest wewnętrzny soft który nie do końca się słucha. Główny problem to miękki start który powoduje laga dla pompy paliwa i trzeba poczekać około 5s przed odpaleniem samochodu. Może znacie coś co nie ma aż tak zaawansowanej technologii wewnątrz? Jak nie to sam sobie coś polutuje.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Tue, 09 May 2023 - 08:12
Post #7


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(nomaster @ Tue, 09 May 2023 - 06:11) *
Niestety, te moduły nie nadają się do sterowania pompą paliwa sad.gif. Problemem jest wewnętrzny soft który nie do końca się słucha. Główny problem to miękki start który powoduje laga dla pompy paliwa i trzeba poczekać około 5s przed odpaleniem samochodu. Może znacie coś co nie ma aż tak zaawansowanej technologii wewnątrz? Jak nie to sam sobie coś polutuje.

Na to nie zwróciłem uwagi. Pytanie jak sterujesz to z emu. Są jakieś zabezpieczenia gdy daje się 0 lub 100%. Próbowałeś na np 50% na starcie?


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
damian146ti
post Tue, 09 May 2023 - 11:05
Post #8


Frequent User
Dołączył: Fri, 10 October 2008





CYTAT(nomaster @ Tue, 09 May 2023 - 06:11) *
Niestety, te moduły nie nadają się do sterowania pompą paliwa sad.gif. Problemem jest wewnętrzny soft który nie do końca się słucha. Główny problem to miękki start który powoduje laga dla pompy paliwa i trzeba poczekać około 5s przed odpaleniem samochodu. Może znacie coś co nie ma aż tak zaawansowanej technologii wewnątrz? Jak nie to sam sobie coś polutuje.



Takie coś,

https://allegro.pl/listing?string=STEROWNIK...PALIWA%20SUBARU


--------------------
R4
V4
V8
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nanab
post Tue, 09 May 2023 - 12:54
Post #9


Frequent User
Dołączył: Tue, 28 December 2021





Ja bym spróbował po prostu odpowiedni tranzystor z kawałkiem radiatora.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomaster
post Tue, 09 May 2023 - 17:53
Post #10


Forum Killer
Dołączył: Wed, 09 November 2016





Właśnie polutowałem sobie takie "urządzenie". 6szt mosfetów irf3205 (wiem, że przesada ale zamówiłem je dawno temu z aliexpress więc dałem duży zapas. Nie wiadomo ile prądu przyjmą w rzeczywistości). Czekam tylko na podkłądki mikowe i ładuję to do samochodu. Jeden moduł i tak mi się przyda z tych co kupiłem do sterowania wentylatorem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
przema72
post Wed, 10 May 2023 - 00:46
Post #11


Forum Killer
Dołączył: Mon, 25 September 2006
Skąd: włoszczowa





przesada to mało powiedziane , ten IRF ma dość niskie Rds(on) wiec nawet przy tych 450W potrzebuje minimalnego chłodzenia i starczył by ci jeden , a jeśli już sterujesz równolegle tak dużo mosfetów to pamiętaj że każdy mosfet to pojemność im ich więcej tym potrzebna większa energia do ich przełączenia , jeśli będą sie przełączać wolno będą sie niepotrzebnie grzać
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomaster
post Wed, 10 May 2023 - 07:27
Post #12


Forum Killer
Dołączył: Wed, 09 November 2016





Wiem o co chodzi, bardziej boję się o "czystość" sygnału z emu. Jako pullup dałem rezystor 330omów+na każdą bramkę 90omów bo akurat takie wygrzebałem gdzieś w swoich gratach. Chyba będzie dobrze, jak coś to mam tych mosfetów jeszcze ze 30 tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomaster
post Tue, 16 May 2023 - 09:32
Post #13


Forum Killer
Dołączył: Wed, 09 November 2016





No dobra, złożyłem to badziewie, podłączyłem, działa! Zadowolony, bawię się i nagle pompa chodzi na 100%... Padł jeden mosfet - myślę, pewnie wadliwy, wywaliłem go, wlutowałem nowego. Działa. Przez chwilę, do pierwszego odpalenia... tym razem brak przewodzenia... Serio w takim prostym układzie to chyba nie ma opcji, żeby tak te mosfety padały. Albo mam podjebki tak słabe, że ich prąd max to 2A albo ja juz zupełnie nie umiem w elektronikę... Znów skłaniam się ku gotowemu rozwiązaniu ale co zastosować?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Tue, 16 May 2023 - 10:46
Post #14


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(nomaster @ Tue, 16 May 2023 - 09:32) *
No dobra, złożyłem to badziewie, podłączyłem, działa! Zadowolony, bawię się i nagle pompa chodzi na 100%... Padł jeden mosfet - myślę, pewnie wadliwy, wywaliłem go, wlutowałem nowego. Działa. Przez chwilę, do pierwszego odpalenia... tym razem brak przewodzenia... Serio w takim prostym układzie to chyba nie ma opcji, żeby tak te mosfety padały. Albo mam podjebki tak słabe, że ich prąd max to 2A albo ja juz zupełnie nie umiem w elektronikę... Znów skłaniam się ku gotowemu rozwiązaniu ale co zastosować?

Jak sterujesz te mosfety? Jaki symbol? Niektóre nasycają się już przy 5V sterowania, niektóre powyżej 10V. Niektóre przy 10V sterowania się przepalają smile.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomaster
post Tue, 16 May 2023 - 11:18
Post #15


Forum Killer
Dołączył: Wed, 09 November 2016





Zrobiłem dzielnik napięcia na bramki, około 10v nimi steruje, max mają 20V na bramkę (według noty), przy 2-4v zaczynają przewodzić. Według charakterystyki nie ma bata, żeby się nie otwierały przy 10v i napięciu jakie mają D-S. Mam starą spawarkę ze sprawnym układem mocy, wylutuję z niej tranzystory i z tego coś zrobię bo już mnie kurwica strzela a niestety ciśnienie paliwa na wolnych obr bez sterowania pompą mam 5b co powoduje strasznie słabą pracę na małych obciążeniach. Tak, czy inaczej to i tak te tranzystory nie powinny się tak palić nawet jakby nie były otwarte do końca, przecież przez 1szt można puścić 110A dodatkowo rozpraszanie mocy też mają około 200W.
mosfet to irf3205
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Tue, 16 May 2023 - 11:25
Post #16


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(nomaster @ Tue, 16 May 2023 - 11:18) *
Zrobiłem dzielnik napięcia na bramki, około 10v nimi steruje, max mają 20V na bramkę (według noty), przy 2-4v zaczynają przewodzić. Według charakterystyki nie ma bata, żeby się nie otwierały przy 10v i napięciu jakie mają D-S. Mam starą spawarkę ze sprawnym układem mocy, wylutuję z niej tranzystory i z tego coś zrobię bo już mnie kurwica strzela a niestety ciśnienie paliwa na wolnych obr bez sterowania pompą mam 5b co powoduje strasznie słabą pracę na małych obciążeniach. Tak, czy inaczej to i tak te tranzystory nie powinny się tak palić nawet jakby nie były otwarte do końca, przecież przez 1szt można puścić 110A dodatkowo rozpraszanie mocy też mają około 200W.
mosfet to irf3205

To masz coś skopane. Ja na jednym IRF48N 10A pwmem 50% sterowanym testowałem, niewyczuwalna palcem zmiana temperatury smile.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomaster
post Tue, 16 May 2023 - 12:32
Post #17


Forum Killer
Dołączył: Wed, 09 November 2016





Ale właśnie o co chodzi? to jest tak proste, że już zgłupiałem. Pullup 330omów 5w (taki miałem) emu steruje masą. Do bramek mosfetów dałem rezystory 90omów. Dałem też 800omów dzielnik napięcia, żeby do bramek przy jakichś przepięciach nie poleciało go za dużo, diody flyback też są na każdym tranzystorze. Przecież tu nawet nie ma co spieprzyć...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Tue, 16 May 2023 - 15:01
Post #18


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(nomaster @ Tue, 16 May 2023 - 12:32) *
Ale właśnie o co chodzi? to jest tak proste, że już zgłupiałem. Pullup 330omów 5w (taki miałem) emu steruje masą. Do bramek mosfetów dałem rezystory 90omów. Dałem też 800omów dzielnik napięcia, żeby do bramek przy jakichś przepięciach nie poleciało go za dużo, diody flyback też są na każdym tranzystorze. Przecież tu nawet nie ma co spieprzyć...

Skoro ma VGS 20V, to olej dzielnik.
Poniżej 5V na bramce ten tranzystor ma dużą rezystancję.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nanab
post Tue, 16 May 2023 - 15:35
Post #19


Frequent User
Dołączył: Tue, 28 December 2021





CYTAT(nomaster @ Tue, 16 May 2023 - 11:18) *
Zrobiłem dzielnik napięcia na bramki, około 10v nimi steruje, max mają 20V na bramkę (według noty), przy 2-4v zaczynają przewodzić.

Wywal jakieś dzielniki, masz przecież 14V, tylko dodajesz zbędną rezystancję.
Przy 6szt masz do przeładowania 6x pojemnośc bramki z ds, nie wiem jaką częstotliwość masz ustawioną ale razem z tym dzielnikiem pewnie zamiast prostokąta na bramkach masz już piłę. Do tego nie pisałeś nic o diodach/transilach równolegle do pompy, może są za wolne i szpilki z pompy przebijają tranzystory.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomaster
post Tue, 16 May 2023 - 16:04
Post #20


Forum Killer
Dołączył: Wed, 09 November 2016





Częstotliwość to to co z emu, przy 100hz mi upaliło te tranzystory więc nawet jakby wolno ładowało bramki to i tak przy tej częstotliwości nie powinny się upalać. Są zwykłe diody N4007 równolegle z każdym tranzystorem. Chyba wykorzystam sygnał z EMU tylko do "tworzenia" napięcia a zastosuję jakiś chiński układ PWM z gotowca bo taki mam pod ręką.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Sunday, 28 April 2024 - 00:45