Shoutbox 0 nowych PW 


5 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> WinOls i Chiptuning, Początkujący
Mlody123
post Sat, 10 Oct 2020 - 09:21
Post #1


Rookie
Dołączył: Mon, 16 October 2017





Potrzebuję kogoś kto pomoże mi i czytelnikom którzy dopiero zaczynają lub chcieli by zaczać, zrozumieć jak to wszystko działa i polega krok po kroku jak szukać map przerabiać je na co uważać, co jest potrzebne aby program działał w czytelny sposób, najlepiej nauczyć sie na czyiś błędach niż na swoich.
Za błedy słowne przepraszam dopiero zaczynam i potrzebuje paru rad, za odpowiedzi typu zostaw nie dotykaj nie nadajesz sie podziękujemy, kazdy kiedyś zaczynał prawda
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sat, 10 Oct 2020 - 09:21
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
krzysiek50
post Sun, 11 Oct 2020 - 16:27
Post #2


Frequent User
Dołączył: Thu, 01 October 2015





Powiem tak. Dowiedzieć się czegokolwiek w Polsce na ten temat graniczy z cudem. Pewnie chcesz grzebać w ME7, a to jest dobrze opisane na s4wiki i nefariousmotorsports. Tak w skrócie, to trzeba ci jeden program do zgrania/wgrania wsadu, winolsa demo, hexeditor, program do sprawdzenia checksum. Chyba, że masz crackowana wersję, to nie trzeba dwóch ostatnich programów. Jeśli masz już wsad, to przydałoby się mieć do tego jakieś damosy, mappacki, żebyś miał opisy osi i ich przeliczone wartości. I teraz dopiero zaczynają się schody, bo "map" w pliku jest setki, ale używał będziesz tylko kilkanaście z nich. A które mapy to już zależy co chcesz zrobić. Najlepiej trochę poczytać i zrozumieć działanie motronica, a potem pytać o konkretne rzeczy. Gdyby ktoś chciał ci to opisać w wielkim skrócie to wyszedłby pdf na kilkanaście stron.
Najlepiej ściągnij winolsa, jakieś gotowe wsady z mappackami i zobacz jak to wygląda, porównaj kilka wersji mocowych danego silnika i wtedy zobaczysz co trzeba zmienić, żeby np. w 1.8T z 160KM zrobić 180KM.
Strojenie EMU przy tym to bajka biggrin.gif


--------------------
EG4 D16T AWD 380+ >>
MK4 VRT 4motion >>
80 B4 V8TT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maj0nez
post Sun, 11 Oct 2020 - 19:41
Post #3


User
Dołączył: Wed, 02 July 2014
Skąd: LOP





A gdzie kupić Winolsa?


--------------------
1.8T + DQ250
Go to the top of the page
 
+Quote Post
krzysiek50
post Sun, 11 Oct 2020 - 19:47
Post #4


Frequent User
Dołączył: Thu, 01 October 2015





U dystrybutora na Europę. Rozumiem, że cenę widziałeś skoro pytasz biggrin.gif


--------------------
EG4 D16T AWD 380+ >>
MK4 VRT 4motion >>
80 B4 V8TT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nba
post Sun, 11 Oct 2020 - 20:32
Post #5


Frequent User
Dołączył: Sat, 25 February 2017
Skąd: SWD/SR





Słowa klucze jeśli chodzi o ME7:
S4 wiki
Nefmoto
ME7 Funktionsrahmen
TunerPro i/lub winols

TDI na EDC15 jest nawet prostszy w ogarnięciu i też do wygoglowania wszystko.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kinko
post Mon, 12 Oct 2020 - 08:46
Post #6


Forum Killer
Dołączył: Mon, 18 April 2011
Skąd: Gdańsk





Warto zobaczyć na początku te filmy link. Duzo tłumaczeń na temat "poruszania się" po mapach, rozpoznawaniu ich i troche o modyfikacjach.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AT89S52
post Mon, 12 Oct 2020 - 10:37
Post #7


Super User
Dołączył: Sun, 22 November 2009
Skąd: Warszawa/Mława





Chcesz robić dla siebie czy zacząć robić komercyjnie?


--------------------
E36 / 400KM @ M50B25 Vanos / T04e @ FejsBook - Turbo Familia
Daily: Volkswagen Golf GTI TCR
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leo
post Mon, 12 Oct 2020 - 10:54
Post #8


Audi. Turbo. quattro.
Dołączył: Sat, 12 October 2002
Skąd: Opalenica





pytanie ode mnie , trochę poboczne - jak nauczyć się dla siebie stroić silniki - bazować na serii czy lepiej poznać od podszewki EMU i tym podobne rozwiązania ?


--------------------
Audi Coupe S2 @ GT3071R
400KM 440Nm and the life goes on...
--Audi way of life--
Suzuki V-Strom DL1000
www.AudiKlub.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
przemek2f
post Mon, 12 Oct 2020 - 11:28
Post #9


User
Dołączył: Fri, 26 June 2015





Podstawa to poznanie zasady działania silnika i zależności w nim zachodzących. Później zostaje metoda prób i błędów wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
krzysiek50
post Mon, 12 Oct 2020 - 11:50
Post #10


Frequent User
Dołączył: Thu, 01 October 2015





CYTAT(Leo @ Mon, 12 Oct 2020 - 10:54) *
pytanie ode mnie , trochę poboczne - jak nauczyć się dla siebie stroić silniki - bazować na serii czy lepiej poznać od podszewki EMU i tym podobne rozwiązania ?

Możesz poczytać instrukcje od emu i deta, tam część rzeczy jest dość prosto opisana. A reszta to jak już było powiedziane, zrozumieć zależności jakie zachodzą w silniku i testować na aucie. Samo ustawienie paliwa i zapłonu nie jest jakieś trudne. Dużo więcej zabawy jest z wszelkimi korektami, zmiennymi fazami, długościami dolotu, itp. żeby wykrzesać wszystkie konie.


--------------------
EG4 D16T AWD 380+ >>
MK4 VRT 4motion >>
80 B4 V8TT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maj0nez
post Sat, 17 Oct 2020 - 21:49
Post #11


User
Dołączył: Wed, 02 July 2014
Skąd: LOP





Bardzo dużo informacji jest na https://mhhauto.com/


--------------------
1.8T + DQ250
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CaliforniaKid
post Mon, 19 Oct 2020 - 09:43
Post #12


Frequent User
Dołączył: Fri, 10 June 2016
Skąd: Gdańsk





Pamiętaj, że również są po prostu dostępne szkolenia jeśli planujesz robić to zawodowo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maj0nez
post Mon, 19 Oct 2020 - 11:10
Post #13


User
Dołączył: Wed, 02 July 2014
Skąd: LOP





CYTAT(CaliforniaKid @ Mon, 19 Oct 2020 - 09:43) *
Pamiętaj, że również są po prostu dostępne szkolenia jeśli planujesz robić to zawodowo.

U kogo polecasz się zapisać?


--------------------
1.8T + DQ250
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CaliforniaKid
post Mon, 19 Oct 2020 - 11:17
Post #14


Frequent User
Dołączył: Fri, 10 June 2016
Skąd: Gdańsk





CYTAT(maj0nez @ Mon, 19 Oct 2020 - 11:10) *
U kogo polecasz się zapisać?


Nikogo nie polecę bo z żadnego nie korzystałem żeby zapewnić o jakości. Wiem, że takie szkolenia łącznie z możliwą sprzedażą softu prowadzi Vtech. Czy warto? - Nie wiem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rezor
post Mon, 19 Oct 2020 - 21:51
Post #15


Forum Killer
Dołączył: Mon, 26 October 2015





Z punktu widzenia "klienta" nie polecam. Do tego jeśli mają takie pojęcie o tuningu co o własnych hamowniach to radzę sobie darować...


--------------------
Projekt: Mustang SN95 '94 coupe 302W 280KM
Daily: 300C '05 Wagon 5.7 AWD 360KM
Praca: Rimac <TBD>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nba
post Mon, 19 Oct 2020 - 22:26
Post #16


Frequent User
Dołączył: Sat, 25 February 2017
Skąd: SWD/SR





Vtech nie wiem co oni biorą, ale jak czytam chociażby te dwa arty:
https://vtech.pl/aktualnosci/artykuly/ustaw...ulacja-lpg.html
https://vtech.pl/aktualnosci/artykuly/chip-tuning-a-lpg.html

Oni twierdzą, że dla LPG powinno się przestawić mapę AFR żeby zamiast 14,7 było 15,7 czyli stechio na lpg. Tylko, że oni chyba nie zdają sobie sprawy, że sonda mierzy lambde a nie AFR i jak lambda w danym obszarze obciążenia dąży do 1 to wtedy benzyna ma 14,7 AFR a LPG 15,7. Obie te wartości mimo, że różne dla pb i lpg są dla lambdy = 1, więc to co oni piszą to kompletne głupoty. Prościej mówiąc AFR gazu przy lambda 1 = 15,7 a nie 14,7.

Jest jeszcze chiptuning academy team i też zastanawiałem się czy sie tam nie wybrać.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maj0nez
post Tue, 20 Oct 2020 - 08:23
Post #17


User
Dołączył: Wed, 02 July 2014
Skąd: LOP





O której piszesz akademii bo google wyszukuje tego sporo pod tym hasłem?


--------------------
1.8T + DQ250
Go to the top of the page
 
+Quote Post
przema72
post Tue, 20 Oct 2020 - 11:00
Post #18


Forum Killer
Dołączył: Mon, 25 September 2006
Skąd: włoszczowa





CYTAT(nba @ Mon, 19 Oct 2020 - 22:26) *
Vtech nie wiem co oni biorą, ale jak czytam chociażby te dwa arty:
https://vtech.pl/aktualnosci/artykuly/ustaw...ulacja-lpg.html
https://vtech.pl/aktualnosci/artykuly/chip-tuning-a-lpg.html

Oni twierdzą, że dla LPG powinno się przestawić mapę AFR żeby zamiast 14,7 było 15,7 czyli stechio na lpg. Tylko, że oni chyba nie zdają sobie sprawy, że sonda mierzy lambde a nie AFR i jak lambda w danym obszarze obciążenia dąży do 1 to wtedy benzyna ma 14,7 AFR a LPG 15,7. Obie te wartości mimo, że różne dla pb i lpg są dla lambdy = 1, więc to co oni piszą to kompletne głupoty. Prościej mówiąc AFR gazu przy lambda 1 = 15,7 a nie 14,7.

Jest jeszcze chiptuning academy team i też zastanawiałem się czy sie tam nie wybrać.


no trochę sie mylisz , sonda mierzy AFR , przecież sonda "nie wie" na jakim paliwie jeździsz , sonda mierzy ile tlenu pozostało w spalinach i to jest własnie afr , ta ilość tlenu dla dawki stechiometrycznej jaka pozostaje w spalinach jest różna w zależności od paliwa , i to jest lambda , żeby posługiwać sie lambdą sterownik sondy musi być zaprogramowany pod konkretne paliwo
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nba
post Tue, 20 Oct 2020 - 11:30
Post #19


Frequent User
Dołączył: Sat, 25 February 2017
Skąd: SWD/SR





No nie przecież sonda nie musi wiedzieć na jakim paliwie jedziesz, sonde interesuje tylko zawartość tlenu w spalinach. Dla lambdy równej 1 zawartość tlenu w spalinach jest ta sama na obu paliwach (a nie jak piszesz różna) i wynosi np. x, ale dla innego paliwa zmienia sie AFR 'wejściowe' dla uzyskania x i tym sposobem żeby na benzynie uzyskać x podaje sie 14,7 a przy lpg żeby uzyskać x ster podaje 15,7

Sonda nie mierzy AFR tylko zawartość tlenu w spalinach określając współczynnik lambda a AFR to są dane wejściowe czyli ile wlewasz do silnika paliwa przed spalaniem. Nie możesz mierzyć air/FUEL ratio w wydechu, bo tego paliwa już tam nie ma. Jest spalone, a przynajmniej powinno być.

I tym sposobem dla lambdy = 1 zawsze lpg będzie miał 15,7, bo lpg ustawiasz na korekty a te dążą do lambda 1 lub nieco niżej przy WOT.

Zobacz sobie np. zewnętrzną sonde STAG AFR i tam dla lambdy 1 ustawiasz czy chcesz mieć benzynowe 14,7 czy przelicznik lpg 15,7. Obie rzeczy znaczą to samo - lambda 1 tylko zmieniają sie przeliczniki czyli tak jakbyś posługiwał się kW i KM, na tej zasadzie. Też kiedyś myślałem tak jak w vtechu napisali, ale później na forum wyprowadzili mnie z błędu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Borek123
post Tue, 20 Oct 2020 - 12:55
Post #20


Frequent User
Dołączył: Tue, 10 January 2012





CYTAT(maj0nez @ Tue, 20 Oct 2020 - 08:23) *
O której piszesz akademii bo google wyszukuje tego sporo pod tym hasłem?

Podejrzewam, że o tej https://onlinechiptuning.pl/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 19 April 2024 - 05:42