Shoutbox 0 nowych PW 


2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dobór ciśnienia w oponach, trackday'e, rallysprinty itd
matteusz
post Mon, 22 Feb 2016 - 13:40
Post #1


Forum Homee
Dołączył: Thu, 18 September 2008
Skąd: Tarnobrzeg/Warszawa





Witam Panowie,
powoli zaczynam bawić się z bratem w trackday'e i rallysprinty. Chciałbym dowiedzieć się jak najwięcej na temat doboru właściwego ciśnienia w oponach. Jak niższe/wyższe ciśnienie na danej osi wpływa na zachowanie się samochodu, jak na podstawie obserwacji temperatury opony zmieniać ciśnienie itp itd. Może ktoś podlinkuje jakiś ciekawy artykuł na ten temat albo podzieli się swoją wiedzą.
Przydałby się zapewne jakiś pirometr, może poleci ktoś jakiś dobry, stosunkowo niedrogi do amatorskiego zastosowania?
Auto którym na razie będziemy startować to CC Sporting, opona 155/65R13 Markgum N Rally, jakiego rzędu ciśnienia należy dmuchać do takiego auta? Mowa oczywiście o takich bazowych, później będziemy dobierać w zależności od temperatury/zachowania auta.
Ogólnie chciałbym zdobyć jak największą ogólną wiedzę teoretyczną na temat doboru ciśnienia, żeby móc to później przełożyć w praktykę na zawodach.
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi smile.gif


--------------------
'84 Opel Kadett V6 powered by Transplantz Best ET 14.975 VAG Racing 2014 - bo tak
'97 BMW 328i 233KM/282Nm by 109-Performance - na co dzień
'00 Honda Integra Type R W1 PROFI 248KM/215Nm by strojenia.pl - na tor
'05 Renault Megane RS225 274KM/383Nm powered by ECUmajster - na weekend
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Mon, 22 Feb 2016 - 13:40
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
uxon
post Mon, 22 Feb 2016 - 22:58
Post #2


Super User
Dołączył: Mon, 29 October 2012





Ze swojego niewielkiego doswiadczenia z tymi oponami w takim samym aucie moge Ci doradzic, ze pompuje sie w nie DUZO. Na przodzie 2.5bara to raczej minimum. Ja tyle dawalem, czasem nawet wiecej, a mialem wersje 165/55/13, czyli szersza nizsza.
Te opony kleja calkiem niezle, ale sa mega miekki na bokach - trzeba im dawac duze cisnienie, zeby sie bardzo nie kladly. Mysle, ze przy 2barach, jazda po zakretach grozilaby sciagnieciem opony.
Sam robie z cisnieniem w ten sposob, ze zwykle zaczynam od jakichs 2,2-2,3 na cieplo na przodzie i 1,9 na tyle. I patrze jak sie auto zachowuje i jak wygladaja opony. Jak mi przod ucieka, albo bardzo wewnetrzne kolo buksuje na wyjsciu z zakretu, to probuje zejsc nizej z przodu. Jak widze, ze opona sie kladzie, to troche podbijam, zeby to zniwelowac. Na tyle staram sie zwykle schodzic stopniowo coraz nizej, az czuje, ze tyl zaczyna gorzej reagowac, odplywac, itd., to podbijam do poprzedniej wartosci.
Kiedys na jakims kajtku w deszczoych warunkach jechalem na rainexpercie (tez bardzo miekka opona) i caly czas mi dupa uciekala, wiec schodzilem coraz nizej z cisnieniem z tylu. W koncu zszedlem w okolice 2,0 z przodu i 1,5 z tylu i na odcinku tylna opona puscila powietrze - przypuszczam ze musialo ja sciagnac minimalnie. Wiec mozna tez przegiac, ale czlowiek uczy sie na bledach tongue.gif
Oczywiscie nie ma jakichs uniwersalnych wartosci bo sa rozne samochody, opony i zastosowania, ale zwykle przod oscyluje 2-2,4, tyl 1,7-2. Markgumy na przodzie bilem 2,5-3, na tyl cos powyzej 2.
Sam na ten sezon kupilem pirometr, taki za niecala stowe, z alledrogo, jestem ciekaw jak bedzie sie sprawdzal.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
matteusz
post Tue, 23 Feb 2016 - 12:48
Post #3


Forum Homee
Dołączył: Thu, 18 September 2008
Skąd: Tarnobrzeg/Warszawa





Dzięki za odpowiedź, Markgumy mają niestety bardzo miękką ściankę. Te wszystkie ciśnienia, które podajesz to na zimno, czy na ciepło?
CYTAT(uxon @ Mon, 22 Feb 2016 - 21:58) *
Te opony kleja calkiem niezle, ale sa mega miekki na bokach - trzeba im dawac duze cisnienie, zeby sie bardzo nie kladly. Mysle, ze przy 2barach, jazda po zakretach grozilaby sciagnieciem opony.
Sam robie z cisnieniem w ten sposob, ze zwykle zaczynam od jakichs 2,2-2,3 na cieplo na przodzie i 1,9 na tyle. I patrze jak sie auto zachowuje i jak wygladaja opony. Jak mi przod ucieka, albo bardzo wewnetrzne kolo buksuje na wyjsciu z zakretu, to probuje zejsc nizej z przodu. Jak widze, ze opona sie kladzie, to troche podbijam, zeby to zniwelowac. Na tyle staram sie zwykle schodzic stopniowo coraz nizej, az czuje, ze tyl zaczyna gorzej reagowac, odplywac, itd., to podbijam do poprzedniej wartosci.

Jak to właśnie jest z tymi ciśnieniami? Zawsze mi się wydawało, że jest tak jak piszesz, ale w czeluściach forum znalazłem link do artykułu, w którym było napisane, że im większe ciśnienie tym mniejsze kąty znoszenia na danej osi. link



--------------------
'84 Opel Kadett V6 powered by Transplantz Best ET 14.975 VAG Racing 2014 - bo tak
'97 BMW 328i 233KM/282Nm by 109-Performance - na co dzień
'00 Honda Integra Type R W1 PROFI 248KM/215Nm by strojenia.pl - na tor
'05 Renault Megane RS225 274KM/383Nm powered by ECUmajster - na weekend
Go to the top of the page
 
+Quote Post
seevin
post Fri, 03 Jun 2016 - 15:08
Post #4


User
Dołączył: Mon, 09 May 2016





Podłączę sie pod temat, auto rwd 218 km, 1500kg. Opony Yokohama ad08r 225/45 r17. Wyjściowe ciśnienia dać takie jak producent radzi? Z tego co czytałem na suchym generalnie celować w niższe, na mokrym w wyższe, ale jak ogarniać kiedy w która stronę i o ile zmieniać?
Pompować azotem czy powietrzem? Ciśnienie sie sprawdza za każdym razem po zajechaniu z trasy? I jeszcze jedna sprawa, czy na torze Poznan jest gdzieś "publiczny" kompresor zeby sie podpompowac?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Fri, 03 Jun 2016 - 15:10
Post #5


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





Ja bym sugerował na mokrym obniżyć ciśnienie a nie podwyższać.


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Fri, 03 Jun 2016 - 15:41
Post #6


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Tommo @ Fri, 03 Jun 2016 - 15:10) *
Ja bym sugerował na mokrym obniżyć ciśnienie a nie podwyższać.


A co ma na celu niższe ciśnienie na mokro? Opona będzie gorzej przylegać do asfaltu, bo zapadnie się środkowa część.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
seevin
post Fri, 03 Jun 2016 - 15:55
Post #7


User
Dołączył: Mon, 09 May 2016





Ja info brałem stąd: https://www.youtube.com/watch?v=Nxb8EKN1fmQ
Ziomek wydaje się gadać z sensem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vendorowicz
post Fri, 03 Jun 2016 - 16:02
Post #8


Frequent User
Dołączył: Fri, 23 November 2007
Skąd: Gdańsk





Wiadomo, że ciśnienie rośnie wraz z rozgrzewaniem się opony i celujemy w ciśnienie mierzone "na gorąco". Czy dana opona będzie miała takie same ciśnienia "na gorąco" na suchym jak i na mokrym? No chyba nie.
Jeśli na suchym powiedzmy z 2.0 bara robi nam się 2.25, to na mokrym z 2.0 zrobi nam się 2.1 (strzelam z tymi wartościami).
Więc wg. mnie należałoby nawet minimalnie podbić ciśnienie ale moja wiedza w tej materii nie jest duża i może błądzę.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Fri, 03 Jun 2016 - 17:02
Post #9


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





CYTAT(jackkpl @ Fri, 03 Jun 2016 - 15:41) *
A co ma na celu niższe ciśnienie na mokro? Opona będzie gorzej przylegać do asfaltu, bo zapadnie się środkowa część.

Jeżeli mówimy o zimnych oponach to:
Opona z mniejszym ciśnieniem szybciej się dogrzewa (większe tarcie wewnętrzne) a w deszczu, kiedy jest chłodniej, jest to szczególnie ważne.
Druga sprawa na mokrym powinno się jeździć płynnie i delikatnie a niższe ciśnienie w oponach to ułatwia, tak samo ustawienie zawiasu.



--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Fri, 03 Jun 2016 - 17:07
Post #10


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





cos w tym jest. ogolnie wieksze cisnienie powoduje ze mamy dostepne wieksze rowki odprowadzajace wode weic kiedy woda plynie wieksze cisnienie moze pomoc. jesli asflat jest tylko mokry(nie ma stojacej wody) to wlasnie warto obnizyc cisnienie by opona szybciej sie dogrzewala. to tak na logike.inna kwestia ze z 2.0 na zimno raczej nie zrobi sie na poznaniu 2,2 na cieplo a raczej 2,8 3,0 na cieplo. dlatego na zimno raczej celowalbym przyjechac na 1,7 bara to wwtedy mzoe 2,2 na cieplo osiagniemy.
a najlepiej kontrolowac po kazdej sesji cisnienie i wtedy bedzie wiadomo ile tam sie ma. cisnienimerz i pompka to grosze na allegro i nie trzeba liczyc na kolegow a po prostu kupic i zapakowac do bagaznika czy tez pod nogi pasazera jak bagaznika nie ma...


--------------------
930kg+320KM+RWD+LSD+RaceTCS+lotus111r abs+semislick
1/4 2013r, 180KM: 13,806s
Tor Poznań 1m48,467s, Łódź 57,517s a052 przod, vr2 r7a(hl) tyl
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Fri, 03 Jun 2016 - 17:07
Post #11


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





cos w tym jest. ogolnie wieksze cisnienie powoduje ze mamy dostepne wieksze rowki odprowadzajace wode weic kiedy woda plynie wieksze cisnienie moze pomoc. jesli asflat jest tylko mokry(nie ma stojacej wody) to wlasnie warto obnizyc cisnienie by opona szybciej sie dogrzewala. to tak na logike.inna kwestia ze z 2.0 na zimno raczej nie zrobi sie na poznaniu 2,2 na cieplo a raczej 2,8 3,0 na cieplo. dlatego na zimno raczej celowalbym przyjechac na 1,7 bara to wwtedy mzoe 2,2 na cieplo osiagniemy.
a najlepiej kontrolowac po kazdej sesji cisnienie i wtedy bedzie wiadomo ile tam sie ma. cisnienimerz i pompka to grosze na allegro i nie trzeba liczyc na kolegow a po prostu kupic i zapakowac do bagaznika czy tez pod nogi pasazera jak bagaznika nie ma...


--------------------
930kg+320KM+RWD+LSD+RaceTCS+lotus111r abs+semislick
1/4 2013r, 180KM: 13,806s
Tor Poznań 1m48,467s, Łódź 57,517s a052 przod, vr2 r7a(hl) tyl
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Go to the top of the page
 
+Quote Post
WojtekMR
post Fri, 03 Jun 2016 - 17:46
Post #12


Forum Killer
Dołączył: Wed, 13 August 2003





ja tam ładuję 1,2-1,3 bara na zimno i w ad08r i w kumho V70... jak jeździłem re002 też tak dawałem ztym że auto raczej lekkie (kolega w elise zzr też podobne ciśnienia)


--------------------
_http://forum.mr2cp.pl/index.php
Go to the top of the page
 
+Quote Post
seevin
post Fri, 03 Jun 2016 - 18:02
Post #13


User
Dołączył: Mon, 09 May 2016





Czyli robić tak, żeby na rozgrzanej oponie (mierzenie po sesji) było tyle ile zaleca producent? Nie wiem jak to się u mnie przekłada, bo w specyfikacji mam opony RF. Czy uniwersalnie przyjmuje się te 2,2 tak jak wspomniał piwo i z tego poziomu ewentualne zmiany? No i jeszcze pozostaje pytanie czy pompować azotem w wulkanizacji? Zawsze mi polecają, niby ciśnienie stałe przy wyższej temp.
Pompka z ciśnieniomierzem taka nożna, tak? A warto inwestować w system bezprzewodowego pomiaru bieżącego ciśnienia (nakładki na wentyle plus wyświetlacz pod zapalniczkę)? Drogi temat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kras
post Fri, 03 Jun 2016 - 18:50
Post #14


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 10 April 2005
Skąd: WWA/Tripolis





CYTAT(seevin @ Fri, 03 Jun 2016 - 18:02) *
A warto inwestować w system bezprzewodowego pomiaru bieżącego ciśnienia (nakładki na wentyle plus wyświetlacz pod zapalniczkę)? Drogi temat?

Zalezy. Na aliexpress okolice od 50$ plus wysylka za najtansze. Wiekszosc w przedziale 70-100$


--------------------
Kra$
And JDM again... :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Fri, 03 Jun 2016 - 20:57
Post #15


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Trochę szukałem i tu jest temat ciśnienia fajnie opisany:

http://www.turnfast.com/tech_handling/handling_pressure

Generalnie trzeba :
- termometr
- manometr (i pompkę)
- kajecik i długopis
- dużo czasu na torze i samozaparcia - więc jakiś trening z przeznaczeniem praktycznie tylko na to poświęcony.

Jednocześnie - zatrzymywać się zaraz po ogniu - sam mam wątpliwości i robiłem to wszystko po kólku chłodzącym. Więc nie tak jak należy. Coś tam to zawsze da orientacji pomiary po tym chłodzącym, ale na pewno nie będzie dokładne , bo przez chwilę postoju auta zanim obskoczyłem wszystkie koła po powrocie do tego, od którego zaczynałem było już np. nie 75 a 68stopni - "delikatna" smile.gif różnica". Jak i inaczej się na pewno obciążenia opony zewnątrz/wewnątrz układają w okrążeniu zjazdowym, a inaczej na zakrętach gdzie zewnętrzne bardziej pracują.
Ale coś tam na początek punkt wyjściowy da.
Na pewno widać jak jest za mało że środek ma niższą temperaturę . W drugą stronę raczej mniej ze wzgl na kąty zawieszenia chyba .

Pompka i manometr to mus. Sam sobie musiałem nową właśnie kupić, bo komuś z uczestników lub widzów 4nanoTACh w Kielcach się moja stara ruska spodobała najwyraźniej :-/

Fajnie wyglądają pompki START TRAPER - krajowa, piszą że dość dokładny manometr, sprawdzę z jakimś kalibrowanm w wulkanizacji jak się to ma do stanu faktycznego. Trochę wężyk delikatny mi się zdaje, zobaczymy w praniu. O ile znów ktoś mi nie zwinie kiedyś :-/

A jak ktoś wie jakie manometry są dokładne to napiszcie bo to zawsze wygodniej sam manometr niż całą pompkę targać.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Fri, 03 Jun 2016 - 22:13
Post #16


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Andrzej - jak chcesz mierzyć ciśnienie , to chłodzące jedziesz stałym tempem nie hamując, ale zakręty na granicy przyczepności smile.gif. Ostudzisz hamulce i silnik, a opony będą cieplutkie.
Inaczej to tylko jechać na jakiś duży parking i pokręcić się w koło ze 2 minuty.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Fri, 03 Jun 2016 - 23:06
Post #17


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Tzn cieplutkie to były - s. miękkie slick dochodziły do 80 stopni, twarde/stare bardzo trochę mniej - to na przodzie, tyły ok 45 -60 stopni. Tylko mi o ten rozkład zewnątrz / środek / wewnątrz chodzi - żeby uchwycić ten roboczy, bo mając negatywy to w ostrej jeździe pracuje zewnątrz , a na dojeździe łagodnym bardziej wewnątrz. W tym artykule przytoczonym radzą serię kółek zrobić (i przypuszczam to ciut większych torów dotyczy niź Kielce na dole) i stop. 2 minuty to za mało. Taka jazda jest na Classicautocup - to jakieś nieporozumienie w sensie użytkowania auta i opon przecież. Po zjeździe miałem może 30-40 stopni i to przód. A powinno być te 70-80 właśnie z tego co wiem. Swoją drogą - jak to możliwe do osiągnięcia w deszcz to nie wiem.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Fri, 03 Jun 2016 - 23:38
Post #18


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Ja w 2 minuty na lotnisku jeżdżąc 50km/h miałem ponad 70 stopni z przodu i 55 z tyłu.
W deszczu masz super miękką mieszankę - ona pracuje dobrze w dużo niższej temperaturze. Dlatego deszczówki na suchym zjedziesz w parę km.
W Kielcach rozkład temperatury na oponie miałem blisko ideału - wewnątrz parę stopni cieplejszy od zewnętrznej części opony , a środek blisko średniej arytmetycznej z krawędzi. W depo przód miałem pod 70 ,tył okolice 55.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
seevin
post Sat, 04 Jun 2016 - 09:45
Post #19


User
Dołączył: Mon, 09 May 2016





A jak z tym pompowaniem azotem?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Sat, 04 Jun 2016 - 11:29
Post #20


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(seevin @ Sat, 04 Jun 2016 - 09:45) *
A jak z tym pompowaniem azotem?


Bez sensu. W powietrzu masz 78% azotu, te dodatkowe 22% wiele Ci nie da smile.gif. Azot też się rozszerza pod wpływem temperatury.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 23:43