Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> Szerokość okładziny Kevlarowej a stopień przeniesienia mocy
QBOSS
post Sat, 15 Jul 2023 - 10:15
Post #1


Rookie
Dołączył: Fri, 10 June 2016





Witam
Mam zagwozdkę dałem do obicia tarcze sprzęgła (robię konwersję na 1 masę więc leci inny zestaw ) - tarcza ma 235*165 okładziny - obite jak zwykle mega starannie ale że jest jeszcze miejsce od wewnętrznej strony kola zamachowego i docisku to wysłałem już samą tarczę na zmianę okładziny na 235x160 czyli sama szerokość to nie 35 a 40 mm. Wydawało mi się że większa szerokość da większy współczynnik tarcia i powinna przenieść więcej mocy ale teraz tak sobie myślę że zwiększy się szerokość ale docisk pozostanie na tym samym poziomie więc i sama siła docisku rozłoży się na większą powierzchnię co za tym idzie zamiast polepszyć sobie sprawę to sobie pogorszyłem - Dobrze kminię ?? Bo mam jeszcze czas się wycofać
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sat, 15 Jul 2023 - 10:15
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Nanab
post Sat, 15 Jul 2023 - 18:17
Post #2


Frequent User
Dołączył: Tue, 28 December 2021





CYTAT(QBOSS @ Sat, 15 Jul 2023 - 10:15) *
Witam
Mam zagwozdkę dałem do obicia tarcze sprzęgła (robię konwersję na 1 masę więc leci inny zestaw ) - tarcza ma 235*165 okładziny - obite jak zwykle mega starannie ale że jest jeszcze miejsce od wewnętrznej strony kola zamachowego i docisku to wysłałem już samą tarczę na zmianę okładziny na 235x160 czyli sama szerokość to nie 35 a 40 mm. Wydawało mi się że większa szerokość da większy współczynnik tarcia i powinna przenieść więcej mocy ale teraz tak sobie myślę że zwiększy się szerokość ale docisk pozostanie na tym samym poziomie więc i sama siła docisku rozłoży się na większą powierzchnię co za tym idzie zamiast polepszyć sobie sprawę to sobie pogorszyłem - Dobrze kminię ?? Bo mam jeszcze czas się wycofać


Mniejsza powierzchnia=większe ciśnienie=większe tarcie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vegetagt
post Sun, 16 Jul 2023 - 10:10
Post #3


Frequent User
Dołączył: Sun, 31 October 2010





czyli tuningowo warto pomniejszać powierzchnię fabrycznych sprzęgieł? wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Sun, 16 Jul 2023 - 11:09
Post #4


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Drugie prawo tarcia nie dotyczy sprzegiel?


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
_adams_
post Mon, 17 Jul 2023 - 07:57
Post #5


Forum Killer
Dołączył: Thu, 17 December 2009
Skąd: Kruszwica





CYTAT(Nanab @ Sat, 15 Jul 2023 - 18:17) *
Mniejsza powierzchnia=większe ciśnienie=większe tarcie.


Patrz hamulce: wystarczy tylko powiększyć (nawet trochę) średnicę tarczy i skuteczność odczuwalnie rośnie. Nawet bez zmiany zacisku na mocniejszy, a z zaciskiem to już całkiem mocno rośnie skuteczność.


--------------------
Życie jest rumakiem który nie znosi tchórzliwego jeźdźca.

B6 1.8T@GT28RS>B9 2.0T Allroad
Punto Evo 1.4T
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Mon, 17 Jul 2023 - 09:15
Post #6


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Ciśnienie na okładzinie zmniejsza współczynnik tarcia. Więc większa powierzchnia okładziny powinna dać większą siłę tarcia.
Ja ostatnio zrobiłem eksperyment, zamówiłem tarcze sprzęgła spiekową , która ma okładzinę na ok 80% obwodu. O dziwo nawet jest półsprzęgło i mogę na lawetę wjechać bez palenia opony o najazdy smile.gif.
Po dotarciu póki co nie mam problemu ze ślizganiem sprzęgła po zmianie biegu.

https://www.researchgate.net/figure/Frictio..._fig2_345363337


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Saturday, 27 April 2024 - 21:54