Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> Wychetane cylindry a dopuszczalny luz
kontrolm
post Sun, 15 Aug 2021 - 13:13
Post #1


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



Hej

Niestety i mnie dopadła zgroza w postaci małych japońskich silników jednorazówek w wykonaniu Toyoty.
Konkretnie 1.3 VVTI 2SZ-FE. Przebieg 190 tyś auto zaraz zacznie palić tyle oleju co benzyny. Myślałem że coś jest uszkodzone pęknięty pierścień ETC. Pomiar kompresji drastycznie. Niestety po rozebraniu okazało się że wszystkie tuleje są po prostu zużyte. Pomiar luzu na zamku pierścienia okolice 1.5mm!. Pomiar tulei wykazał zużycie tulei sięgające 0,12m natomiast jest ona w miarę równomiernie zużyta bez żadnych progów co ciekawe.

I teraz pytanie - jak wsadzę nowe pierścienie to będą one w stanie uszczelnić taki luz jako tako i polata to jeszcze paręnaście tysięcy km ?
Nie chcę używanego silnika ponieważ zdecydowana większość z nich cierpi na tą samą przypadłość, u kolegi z warsztatem Yarisy przyjeżdżają i już nie wyjeżdżają bo trzeba remont silnika robić. A każde wyjęcie włożenie silnika to też koszt.

Dzięki za wsparcie.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sun, 15 Aug 2021 - 13:13
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
tomeczekcbr
post Sun, 15 Aug 2021 - 20:33
Post #2


Super User
Dołączył: Sun, 18 November 2018





To jest silnik wolnossący on będzie dosyć ciasno pasowany ma małe tłoczki które mało się rozrzerzają cieplnie więc pewnie z 4 setki. To jak będzie te 12+4 czyli 16 setek luzu tłok cylinder, to jak to ma działać? Nadwymiar najczęściej bardziej się opłaca niż tuleje. Nie zapomnij zrobić głowicy.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Sun, 15 Aug 2021 - 20:41
Post #3


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(tomeczekcbr @ Sun, 15 Aug 2021 - 20:33) *
To jest silnik wolnossący on będzie dosyć ciasno pasowany ma małe tłoczki które mało się rozrzerzają cieplnie więc pewnie z 4 setki. To jak będzie te 12+4 czyli 16 setek luzu tłok cylinder, to jak to ma działać? Nadwymiar najczęściej bardziej się opłaca niż tuleje. Nie zapomnij zrobić głowicy.

luz który podałem jest luzem całkowitym czyli 0,12-0,04=0,08 się wytarło. Wspaniały japoński producent nie przewidział żadnych nadwymiarów i w sieci też takich nie znajdziesz. Jednorazówka pełną gębą.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Batorer
post Sun, 15 Aug 2021 - 23:38
Post #4


Frequent User
Dołączył: Fri, 29 January 2021





Wiem, że to trochę nie do końca na temat, ale nie da się niczego innego tam wrzucić?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grayfox
post Mon, 16 Aug 2021 - 02:22
Post #5


User
Dołączył: Sat, 04 September 2010
Skąd: Wrocław





Z danych, które znalazłem - maksymalny dopuszczalny luz tłok-cylinder przy tym silniku to 0.1mm. Ile zmienią 2 setki więcej chyba nikt nie jest w stanie przewidzieć. Jak dla mnie to nawet ta dziesiątka brzmi mega luźno (nominał 0.040-0.067mm).
Jednak, o ile nie było kilku różnych odmian tego silnika (bo wybrałem losową yariskę z katalogu, byle był 2SZ-FE), to jak najbardziej wspaniały japoński producent przewidział nadwymiar 0.5 i zestaw tłoka ze sworzniem ma numer: 13103-0J020. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Mon, 16 Aug 2021 - 06:05
Post #6


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



grayfox - dzięki. Ja nie byłem w stanie tego namierzyć.
Batorer - coś by się dało. Znalazłem tłoki 73mm od Hondy L12, L13 i silniki Suzuki K12. Z pobieżnych oględzin wynika że dałoby się to dopasować.
Czytałem że silniki wyczynowe żużlowe albo Maluchy to składali nawet na 0.25mm


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
m119
post Mon, 16 Aug 2021 - 07:28
Post #7


User
Dołączył: Sun, 11 October 2020





Ale źle myślisz. Czym innym jest duży luz pasowania do okrągłego cylindra a czym innym pasowanie tłok do jajowatego cylindra. Możesz zrobić nawet te 0,1-0,2 ale pierścien to uszczelni bo cylinder jest okrągły. Jak się ma ułożyć pierścień do jajowatej tulei?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Mon, 16 Aug 2021 - 07:36
Post #8


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(m119 @ Mon, 16 Aug 2021 - 07:28) *
Ale źle myślisz. Czym innym jest duży luz pasowania do okrągłego cylindra a czym innym pasowanie tłok do jajowatego cylindra. Możesz zrobić nawet te 0,1-0,2 ale pierścien to uszczelni bo cylinder jest okrągły. Jak się ma ułożyć pierścień do jajowatej tulei?

Stety niestety wiem o tym a myślę że rozwiercić całe cylindry pod największy wymiar tulei to może być ciężko bo napewno złapią też i to najszersze miejsce plus honowanie które też swoje zabiera.
Coraz bardziej skłaniam się do opcji rozwiertu na 73mm.
Sprawdziłem ceny tych nadwymiarów od Toyoty to z cłami podatkami wyjdzie z 2 tyś ohmy.gif
A cały blok od Suzuki mam za 450 zeta z wysyłką w tym w nim jest ze 150 zeta za alu na złomie laugh.gif


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maxim555
post Tue, 17 Aug 2021 - 22:53
Post #9


Forum Homee
Dołączył: Thu, 06 April 2006
Skąd: świdnik





Mam pytanie, czy w starych Hondach 1.4 lub VW 1.4 też wycierały się tuleje? Pojemność niemalże identyczna, a jakoś nie spotkałem się, żeby na forach często ktoś o tym wspominał.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Wed, 18 Aug 2021 - 05:32
Post #10


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(Maxim555 @ Tue, 17 Aug 2021 - 22:53) *
Mam pytanie, czy w starych Hondach 1.4 lub VW 1.4 też wycierały się tuleje? Pojemność niemalże identyczna, a jakoś nie spotkałem się, żeby na forach często ktoś o tym wspominał.

ja się z Hondami nie spotkałem żeby się cokolwiek wycierało. Stare VW lubi sobie powycierać to i owo i stukać podczas jazdy jakby miał panewkę uszkodzoną. Zdarzają sie też silniki głównie 1.6 8v które po 200 tyś. to ciekną jak durszlak z każdej stronyi drastyczie leci w nich kompresja.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mis
post Wed, 18 Aug 2021 - 08:13
Post #11


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 07 January 2009
Skąd: Rzeszów





K20 niestety lubi wycierać cylindry, w motocyklach 954 jest z tego bardzo znane.


--------------------
RS3 8V2 nardo limo pl 540HP 680NM
109-Performance
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ledziu
post Wed, 18 Aug 2021 - 16:55
Post #12


Forum Homee
Dołączył: Sun, 16 October 2011





CYTAT(kontrolm @ Sun, 15 Aug 2021 - 13:13) *
Hej

Niestety i mnie dopadła zgroza w postaci małych japońskich silników jednorazówek w wykonaniu Toyoty.
Konkretnie 1.3 VVTI 2SZ-FE. Przebieg 190 tyś auto zaraz zacznie palić tyle oleju co benzyny. Myślałem że coś jest uszkodzone pęknięty pierścień ETC. Pomiar kompresji drastycznie. Niestety po rozebraniu okazało się że wszystkie tuleje są po prostu zużyte. Pomiar luzu na zamku pierścienia okolice 1.5mm!. Pomiar tulei wykazał zużycie tulei sięgające 0,12m natomiast jest ona w miarę równomiernie zużyta bez żadnych progów co ciekawe.

I teraz pytanie - jak wsadzę nowe pierścienie to będą one w stanie uszczelnić taki luz jako tako i polata to jeszcze paręnaście tysięcy km ?
Nie chcę używanego silnika ponieważ zdecydowana większość z nich cierpi na tą samą przypadłość, u kolegi z warsztatem Yarisy przyjeżdżają i już nie wyjeżdżają bo trzeba remont silnika robić. A każde wyjęcie włożenie silnika to też koszt.

Dzięki za wsparcie.


Kup słupek i olej temat. Zawsze tak robie i jeszcze żadnego 1,3 nie remontowałem a trochę mi się ich przewinęło z dużym nalotem nawet na lpg.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
rysa
post Fri, 20 Aug 2021 - 10:47
Post #13


Frequent User
Dołączył: Fri, 15 February 2008
Skąd: ;)





Cześć,

zadzwon tu.

https://mrtpolska.pl/


za tulejowanie 4 cylindrowego silnika wraz z planowaniem, myciem oraz malowaniem bloku biorą 600 zł. Robią na tulejach mahle albo kolbenshmidt. Silniki robią w ogromnej ilości. Wszystko na eksport do Holandii.

Robiłem kilka sztuk u nich. Jestem zadowolony.

Może są w stanie pomóc. Termin około tyg max 2. Czasami bywam w Starachowicach. Jeśli jesteś z okolic Warszawy to nawet mogę Ci tam to zawieź i odebrać.

Pozdrawaim,
Konrad
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Fri, 20 Aug 2021 - 15:30
Post #14


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



Wielkie dzięki za podpowiedź. To świetna informacja.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Tuesday, 16 April 2024 - 07:08