Shoutbox 0 nowych PW 


3 Stron V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dupowóz na trasy w budżecie 10-13k, LPG vs. ON
five
post Wed, 13 Jun 2018 - 12:19
Post #1


Frequent User
Dołączył: Sat, 09 July 2005
Skąd: Warszawa/Bielsko-Biała





Cześć wszystkim,

Poszukuję wygodnego dupowozu na trasy. Są to głównie wyjazdy weekendowe, 2 razy w miesiącu z WWA na Śląsk, średnio robię 2k km miesięcznie, z czego 200-400 km w mieście. Dotychczas poruszałem się Mondeo Mk3 kombi polift ze zdrowym 2.0 TDCi 130KM i byłem zadowolony z komfortu oraz dynamiki. Przekopałem się przez posty z ostatnich 2 lat i jest kilka pomocnych odpowiedzi, ale nie na wszystkie kwestie.

Budżet to 10-13k na zakup, liczę 2-3k na pakiet startowy + ubezpieczenie (razem z AC, poprzednie auto skasowałem o przebiegającego jelenia i nie dostałem żadnego odszkodowania, więc teraz wolę dołożyć do autocasco)

Wymagania:
- kombi (bo wożę dużo gratów)
- rocznik >2004
- powyżej 120KM, ale może być słabszy, jeśli pozostałe warunki zostaną spełnione
- najlepiej klasa C/D
- komfort podróży, czyli w miarę cicho i stabilnie, w zakresie 140-160 km/h.
- najlepiej skrzynia 6 biegów lub długa 5tka
- im mniej jebliwe tym lepiej (wiadomo wink.gif)
- rozsądne koszty serwisu, zakładam do 4k pln na mechanikę

Najpierw czego nie chcę:
1. Renault Megane/Laguna - nie podoba mi się środek, a tam spędzam najwięcej czasu wink.gif No i nie chcę weryfikować tytułu "królowa lawet"
2. BMW - bo to będą stare kible i trzeszczą plastiki w środku.

Biorąc pod uwagę powyższe wymagania preferuję benzynę z lpg. Przegląd allegro i olx zwraca takie propozycje:
1. Peugeot 407 SW
1.8 to chyba muł, 2.0 będzie ok a 2.2 chyba nie, ze względu na wyższe opłaty (chcę AC) i jak ten silnik znosi gaz? Jak z ogólną awaryjnością? Jest skrzynia 6cio bigowa? Jak się spisuje skrzynia 5tka w trasie? Aktualnie ten model to mój faworyt, niezłe oceny na autocentrum
2. Mondeo MK3 - odpada ze względu na znikający olej
1.8 lub 2.0, tu sentyment do samochodu, tylko wygląda najstarzej i będzie najwięcej rzeczy do zrobienia. Plus, że większość części jest tania i znam już ten model. Wygląda jednak najstarzej.
3. Mazda 6 - odpada ze względu na dolewki oleju
jest tylko 2.0, na necie jest spora podaż tych samochodów. Wszyscy się tego pozbywają czy po prostu był duży popyt kiedy były nowe? Jak silniki znoszą gaz? Czy jest szansa wyrwania czegoś bez rudej? Jak w ogólną awaryjnością? Wysokie noty na autocentrum, ale jak z komfortem podróży przy 140+ km/h? Polifty mają skrzynię 6 biegów, ci liczy się na plus.
4. Saab 9-5


Ogólnie waham się pomiędzy 407 a Mazdą 6.

Jeszcze jakieś propozycje, które mógłbym rozważyć?
Saab, Toyota, Volvo? Pojawiały się Subaru, ale obawiam się o serwis i nie potrzebuję 4x4 na drodze ekspresowej.

Diesle odpuszczam ze względu na (orientacyjne) koszty serwisowe: dwumasa (2k pln), turbo (1,5k), rozrząd (2k), wtryski (400 pln sztuka?), DPF (2k ?), które prawie podwajają cenę samochodu. Ale jeśli poprzedni właściciel zrobił 3 z 5 tych rzeczy to może jednak warto rozważyć? Co mi wypluło allegro i olx:
1. Opel Vectra C 1.9
na forum wielokrotnie się przewijało jako kibel..
2. Opel Signum 1.9
zaskakująco wysokie oceny na Autocentrum. Warto? Silnik JTD od Fiata dobrze znany. No i mnóstwo miejsca w środku.
3. Focus 1.8 TDCi
chyba trochę mały i chyba słaby. Ma się tam co posypać?
4. 407 HDI
1.6 będzie za słaby. Jakie są koszty serwisowe 2.0?

Pytanie co brać: szukać Puga 407 czy coś innego? I czy skreślać diesle?

Jeżeli ktoś ma sprawdzone auto i sprzedaje to z chęcią rozważę smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Wed, 13 Jun 2018 - 12:19
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
hexx #2
post Wed, 13 Jun 2018 - 12:44
Post #2


Forum Homee
Dołączył: Tue, 07 November 2017





CYTAT(five @ Wed, 13 Jun 2018 - 12:19) *
1. Opel Vectra C 1.9
na forum wielokrotnie się przewijało jako kibel..

przyzwoite auta
- silnik z19dth 150KM jest bardzo udaną jednostką FIAT'a
- benzynowa jednostka V6 jest spoko
- skrzynia F40 wymaga co jakiś czas regulacji by ładnie zmieniała biegi... ale nie jest to problem, ma dobre w trasę przełożenia
- unikać silnika 3.0V6 CDTI bo to mina
- kupować końcowe roczniki produkcji (2008) bo ma już poprawione tylne zawieszenie (chodzi o tzw. banany)
- lepsze heble można bezproblemowo swap'ować z od modeli z silnikami V6
- zawieszenie IDS+ jest dość drogie ale można wsadzić zwykłe amortyzatory a samą funkcję wyprogramować z układu... świecąca kontrola nie będzie drażnić
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TeddyBear
post Wed, 13 Jun 2018 - 12:55
Post #3


Super User
Dołączył: Wed, 24 December 2008





Coś słabo szukałeś bo temat niżej kolega pisał, że dla Mazdy w 2.0 dolewka 16L oleju między wymianami to sprawa eksploatacyjna.
Ja pisałem, że w Mondeo MK3 wymieniłem 4 silnik przez znikający olej. I to wycie silnika przy prędkościach przelotowych.

Kup Ty se jakiegoś Sabba 9-5. Na trasy idealny. Przy 140km/h małe obroty i cisza. Gaz łyka jak pelikan ryby, zrobisz program i będzie zapas mocy do wyprzedzania na trasie.
Pierwszy lepszy z brzegu:
https://www.otomoto.pl/oferta/saab-9-5-2-3t...y-ID6zrECl.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomek evo
post Wed, 13 Jun 2018 - 13:13
Post #4


Forum Killer
Dołączył: Thu, 19 August 2004
Skąd: Sosnowiec





Signum to Vectra w wersji 5D biggrin.gif


--------------------
sygnatury komercyjne są dostępne dla kont PRO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
QbaqBA
post Wed, 13 Jun 2018 - 14:30
Post #5


Super User
Dołączył: Sat, 10 May 2008
Skąd: inąd





A jakiś VAG diesel na pompowtryskach i z 6b?
HDi w Pugach z tego co kojarzę raczej bezproblemowe, ale nie wiem jak z resztą w 407...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
five
post Wed, 13 Jun 2018 - 15:06
Post #6


Frequent User
Dołączył: Sat, 09 July 2005
Skąd: Warszawa/Bielsko-Biała





CYTAT(QbaqBA @ Wed, 13 Jun 2018 - 14:30) *
A jakiś VAG diesel na pompowtryskach i z 6b?
HDi w Pugach z tego co kojarzę raczej bezproblemowe, ale nie wiem jak z resztą w 407...


Jednak skłaniam się ku LPG - z VW w gazie to chyba tylko Octavia ale podaż niewielka
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aval
post Wed, 13 Jun 2018 - 15:43
Post #7


Forum Killer
Dołączył: Fri, 16 September 2011
Skąd: Warszawa





Mała uwaga ode mnie

Benzyna + LPG + Graty w bagażniku + Trasa...

Zrób dobry rekonesans jaka butla wchodzi w koło, żebyś nie musiał tankować co 200km.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TeddyBear
post Wed, 13 Jun 2018 - 15:48
Post #8


Super User
Dołączył: Wed, 24 December 2008





Diesel jest może i dobry ale nie w tym budżecie. Jak sam pisałeś: dwumasa (2k pln), turbo (1,5k), rozrząd (2k), wtryski (400 pln sztuka?), DPF (2k) dopiszę Ci jeszcze pompę która też może się sypnąć do tego dolicz robotę i masz równowartość auta za chwilę.
Kuchenka jest bardzo dobrym pomysłem.
Jak Ci nie zależy na pierdyliardzie koni to masz od 12 koła nowsze 9-5. Ja bym się chyba nie zmusił żeby wsadzić swoją dupę w to brzydactwo.
https://www.otomoto.pl/oferta/saab-9-5-ID6zEGGP.html
Już bym raczej szedł w starsze Areo:
https://www.otomoto.pl/oferta/saab-9-5-saab...n-ID6AnNKh.html

Co do pojemnej butli to chyba nie do pobicia jest A6 C6 gdzie wchodzi 94L w wnękę ale to nie ten budżet.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Frolik
post Thu, 14 Jun 2018 - 07:26
Post #9


Forum Homee
Dołączył: Wed, 05 September 2012
Skąd: Warszawa





Poza kwestią oleju mazda strasznie rdzewieje. Pod tym względem również Peugeot 407 jest najlepszy z twojego zestawienia. Silniki 1.8 i 2.0 w benzynce to bardzo udane jednostki. Do 400 tys km nie powinny brać oleju. 2.2 to również dobry wybor, mocny i elastyczny. Ma tylko dosyć szybko zużywające się wariatory. Ale jeśli ktoś je zmienił, to też dobry wybór, bedziesz miał na 150 tys km spokój. Zresztą to nie jest droga robota. Spalanie 1.8, 2.0 i 2.2 bardzo podobne, w trasie w zasadzie identyczne. W wersjach z silnikiem 2.2 benz była skrzynia szóstka - dobre rozwiązanie w trasy. Dobrym zestawem jest tez silnik 2.2 + automat ZF4HP20. Ze słabszymi benzyniakami montowano tylko skrzynie 5 biegowe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
five
post Thu, 14 Jun 2018 - 11:24
Post #10


Frequent User
Dołączył: Sat, 09 July 2005
Skąd: Warszawa/Bielsko-Biała





CYTAT
Zrób dobry rekonesans jaka butla wchodzi w koło, żebyś nie musiał tankować co 200km.

Potrzebuję zasięgu 350km, dzięki za uwagę!

CYTAT
Ja bym się chyba nie zmusił żeby wsadzić swoją dupę w to brzydactwo.

Niestety muszę przyznać Ci rację, estetyka jest w najlepszym wypadku "nienachalna" wink.gif

CYTAT
Co do pojemnej butli to chyba nie do pobicia jest A6 C6 gdzie wchodzi 94L w wnękę ale to nie ten budżet.

Zdecydowanie zbyt duże i drogie w utrzymaniu auto

@Frolik - dzięki wielkie za informacje! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stefdeath
post Thu, 14 Jun 2018 - 13:06
Post #11


Frequent User
Dołączył: Thu, 24 April 2003
Skąd: wwa





Za 15-16 da radę już kupić jakieś a4 b6 z 1.8T. Na pewno dużo lepsza opcja niż jakieś tam peżoty czy rdzewiejące mazdy w wolnossaku.
W innym temacie kolega yu-by tak zachwala że nie sposób się oprzeć laugh.gif
W schabie 9-5 2.3 /2.0 zaraz poleci jakaś panewka i dopiero będzie problem. Nie bez powodu coobcio rozkminiał hybrydy B205 z dołem z B204, nie mówiąc o kasecie zapłonowej. Te auta to jeżdżąca bomba zegarowa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zmoświ
post Thu, 14 Jun 2018 - 14:05
Post #12


Super User
Dołączył: Sun, 08 May 2005
Skąd: mam? Nie powiem





W każdym starym wyeksploatowanym samochodzie nawet a4 b6 1.8t może się obrócić panewka.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
five
post Thu, 14 Jun 2018 - 15:12
Post #13


Frequent User
Dołączył: Sat, 09 July 2005
Skąd: Warszawa/Bielsko-Biała





CYTAT
Za 15-16 da radę już kupić jakieś a4 b6 z 1.8T. Na pewno dużo lepsza opcja niż jakieś tam peżoty czy rdzewiejące mazdy w wolnossaku.


Poza budżetem. No i to są dolne widełki cen tych samochodów, więc pakiet startowy będzie proporcjonalnie większy wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stefdeath
post Thu, 14 Jun 2018 - 15:25
Post #14


Frequent User
Dołączył: Thu, 24 April 2003
Skąd: wwa





CYTAT(zmoświ @ Thu, 14 Jun 2018 - 15:05) *
W każdym starym wyeksploatowanym samochodzie nawet a4 b6 1.8t może się obrócić panewka.


może ale w saabie to niemal pewnik - te auta są z tego znane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yotomeczek
post Thu, 14 Jun 2018 - 15:39
Post #15


Forum Killer
Dołączył: Fri, 28 November 2008





CYTAT(stefdeath @ Thu, 14 Jun 2018 - 15:25) *
może ale w saabie to niemal pewnik - te auta są z tego znane.


Tak samo znane z obracania panewki jak i inne - choćby fordowskie 2,5 V6 z Mondeo.


--------------------
Nie ma takiego okrucieństwa, do którego nie posunie się rząd, kiedy braknie mu pieniędzy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Frolik
post Thu, 14 Jun 2018 - 17:06
Post #16


Forum Homee
Dołączył: Wed, 05 September 2012
Skąd: Warszawa





W Peugeocie, na ktorego tu na forum wszyscy (niemal) plują nigdy zadna panewka mi sie nie obróciła nigdy. A przeszlo mi przez ręce 10 sztuk w róznym stanie z róznymi przebiegami. Łącznie zrobiłem nimi z 0,5 mln km. Benzyniaki R4 i V6.
Jasne te auta nie mają prestiżu Audi, nie maja quattro tak jak drozsze b6, nie dadzą funu subaru czy bmw. To co innego. Ale temat jest o dupowozie za ok 10 tys zł. Ekonomicznym, wygodnym i tanim w eksploatacji.

BTW uwagi o Saabie słuszne w sumie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
candy81
post Thu, 14 Jun 2018 - 20:14
Post #17


Frequent User
Dołączył: Sun, 04 January 2009





Weź sobie saaba 9-3 2.0t. Pisane bylo.milion razy. Sam sprzedałem polifta w dobrych pieniądzach po 6 latach eksploatacji. Najmniej awaryjny samochód jaki miałem. Skrzynia f40 6b. Przy 200km/h jest ok 4000obr/m.
Licznik zamyka przy 5600.
Lpg łyka jak pelikan. Czipuje się bardzo dobrze. Oleju nie bierze ani grama. Mój 2007r nie miał grama.rdzy
Poza tym w życiu już bym nie wziął wolnossace 4 cylindry jak można mieć coś w turbo
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yotomeczek
post Thu, 14 Jun 2018 - 20:44
Post #18


Forum Killer
Dołączył: Fri, 28 November 2008





CYTAT(candy81 @ Thu, 14 Jun 2018 - 20:14) *
Weź sobie saaba 9-3 2.0t. Pisane bylo.milion razy. Sam sprzedałem polifta w dobrych pieniądzach po 6 latach eksploatacji. Najmniej awaryjny samochód jaki miałem. Skrzynia f40 6b. Przy 200km/h jest ok 4000obr/m.
Licznik zamyka przy 5600.
Lpg łyka jak pelikan. Czipuje się bardzo dobrze. Oleju nie bierze ani grama. Mój 2007r nie miał grama.rdzy
Poza tym w życiu już bym nie wziął wolnossace 4 cylindry jak można mieć coś w turbo


I te silniki nie obracają panewek żeby była jasność smile.gif


--------------------
Nie ma takiego okrucieństwa, do którego nie posunie się rząd, kiedy braknie mu pieniędzy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
K@rol
post Fri, 15 Jun 2018 - 09:25
Post #19


Forum Killer
Dołączył: Sat, 03 December 2005





Laguna II ph2 w kombi 2.0 16v, tylko nie IDE.
Pancerny F4R, skrzynia nie jest długa (5)
Ale 160-170kmh nie męczy.

Nie gnije,dobrze wyposazone,wygodne.
Tylko szukaj manuala. Miałem dwie. Manual o wiele oszczedniejszy.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TeddyBear
post Fri, 15 Jun 2018 - 11:17
Post #20


Super User
Dołączył: Wed, 24 December 2008





9-3 2.0T z 6 gang były tylko 210KM ? Bo może być ciężko kupić w budżecie Areo w 9-3.
9-5 Areo 250KM w automacie przy 200km/h ma niecałe 4k obrotów.
A Laguna chyba miała jeszcze 6 gang w silniku 2.0T. Tylko właśnie królowa lawet.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stron V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 21:41