Shoutbox 0 nowych PW 


6 Stron V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> LED vs Xenon, czy dobrze widzę?
MK
post Thu, 03 Mar 2016 - 22:12
Post #41


User
Dołączył: Sun, 20 November 2005





CYTAT(MadeInPoland @ Wed, 02 Mar 2016 - 22:13) *
MK czy mierzyłeś pobór prądu tego H7? Świeci mocniej od żarówki?


Nie mierzyłem. IMO świeci dużo mocniej od żarówki. Wrzucam zdjęcia z samochodu na którym było to testowane. Reflektory już mocno nadgryzione zębem czasu.

Zwykłe żarówki Varty


Ledy


Montaż
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Thu, 03 Mar 2016 - 22:12
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Wombat
post Thu, 03 Mar 2016 - 22:42
Post #42


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 16 February 2003
Skąd: Wawa Ursus





22W led pobiera jakieś 1,7-1,8A


--------------------
____________________________________________
Dizlem - lamusie, możesz wozić se mamusie...
Wombat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hz10
post Fri, 04 Mar 2016 - 07:54
Post #43


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 18 December 2006
Skąd: TST





CYTAT(MK @ Thu, 03 Mar 2016 - 22:12) *
Nie mierzyłem. IMO świeci dużo mocniej od żarówki. Wrzucam zdjęcia z samochodu na którym było to testowane. Reflektory już mocno nadgryzione zębem czasu.

Zwykłe żarówki Varty


Ledy


Montaż

brak odcięcia równa sie oślepianie. ja jak widze delikwenta z naprzeciwka z takim gównem oślepiającym to zawsze zapalam drogowe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Fri, 04 Mar 2016 - 08:03
Post #44


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





hz10 nie spałeś dzisiaj? Wyluzuj. Nie widzisz rzutu na ścianę, a już widzisz brak odcięcia.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hz10
post Fri, 04 Mar 2016 - 08:08
Post #45


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 18 December 2006
Skąd: TST





widzisz zdjęcie które zacytowałem?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Fri, 04 Mar 2016 - 09:35
Post #46


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





CYTAT(killme @ Thu, 03 Mar 2016 - 11:00) *
Niech zgadnę - E38?

zatopiony

Z doświadczenia, bo obcuje z tym na co dzień. Gmeranie przy światłach włącznie z wymianą źródła światła, prawie zawsze odbija się negatywnie na jakości słupa światła.
Głównie tyczy się fatalnej granicy światło-cienia.


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Fri, 04 Mar 2016 - 10:19
Post #47


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Widzę zdjęcie i widzę odcięcie. Ale nie traktuję tego poważnie ponieważ aparaty foto nie oddają realnie fotek w nocy.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MK
post Fri, 04 Mar 2016 - 10:43
Post #48


User
Dołączył: Sun, 20 November 2005





Przecież pisałem, że nie ma odcięcia wink.gif przy ścianie było ładnie widać, ale zdjęcia nie zrobiłem. Ledy zdemontowałem po testach od razu żeby nie oślepiać.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ww#296
post Fri, 04 Mar 2016 - 10:57
Post #49


Forum Killer
Dołączył: Fri, 15 November 2002
Skąd: Krakow





http://www.cree.com/LED-Components-and-Mod...ional/XLamp-XPL

to dane techniczne (oficjalne - źródło producent) jednej z najwydajniejszych obecnie diod LED
Max wydajność świetlna takiej diody to 1226 Lumenów przy zasilaniu 10 WAT
Wydajność w przeliczeniu na wat to 161L/Watt

Skąd ta dysproporcja? - a no stad że LEDY nie maja liniowej charakterystyki przy największym świetle (największej jasności nie są najbardziej wydajne).
Ale ok przyjmijmy 1226 - 10 WAT czyli jak mamy 30 Wat to mamy teoretycznie 3678 Lumenów. To przy założeniu, że mamy najwydajniejsza na rynku diodę i nie liczymy żadnych strat po drodze - przyjmijmy sprawność układu zasilania na okolice 90 % - mamy ~3200Lumenów
Czyli mamy 3200 Lumenów z 30 Wat + powiedzmy 5-10 Watt wentylator który musi odprowadzać ciepła z emitera. Czyli zakładając najlepsze dostępne komponenty - zestaw z rzeczywistą mocą (poborem) 40 Wat dopiero pod względem ilości światła dogonił HID. W Xenonie sprawności wyglądają trochę inaczej z tego względu - że tam ogranicza się sztucznie zasilanie aby nie przekroczyć własnie 35 watt.
I teraz czy myślicie że Chińskie zestawy mają elementy najwyższej światowej jakości?, do tego dochodzi problem z odpowiednim skupieniem wiązki w reflektorze nie przystosowanym do tego typu emitera - wniosek jest jeden - xenon jest lepszy, jako akcesoryjny dodatek.
Co innego w sytuacji kiedy mamy reflektor ledowy - on ma zupenie inaczej rozwiązany sposób skupiania światła niż reflektory halogenowe czy xenonowe.
Dla osób chcących wniknąć trochę bardziej w świat światła Ledowego zapraszam na fora tematyczne. Można się trochę zdziwić, bo pod względem jakości i ekonomiczności źródeł światła polecane są rozwiązania typu METAHALOGEN (tak taki xenon w zastosowaniu poza motoryzacyjnym) Świetlówki liniowe (rury), i inne źródła wyładowcze. Oczywiście pod względem jakości światła najlepsze są rozwiązania żarowe, bo po prostu naturalne.


--------------------
Szukam koni.........
......mechanicznych

wystarczy WW <!-- s;) --><!-- s;) -->
BMW E36 M3 3.2 SEDAN
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wombat
post Fri, 04 Mar 2016 - 18:39
Post #50


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 16 February 2003
Skąd: Wawa Ursus





trochę teoretyzujesz. Zapewne słusznie.
Natomiast porównanie oraganoleptycznie - gołym okiem, całkiem subiektywnie - pokazuje że można zrobić wydajny LED co "daje rade".
Tak samo jak troche inaczej patrzy się na wydajność z wata w hid-ach tak samo trochę inaczej patrzy sie na wydajność w ledach.
Ta lampa z mojego poprzedniego posta

choć wyraźnie słabsza "na ścianie" niż przyzwoite H4 (tutaj LED ma 20W - a może nawet i nie) robi z odblaskowymi elementami drogi, znakami.. itd taki cud jakiego przy xenonach nie widziałem. Świeci nawet zajeżdżona kołami na zero farba której prawie nie widać w normalnych lampach. Więc mocniejszy LED + taka magia i naprawde jest fajnie.
To jedno.
Po drugie od '88 roku trafiają się czasem zwykłe odbłyśnikowe lampy od żarówek halogenowych które po wsadzeniu palnika xenonowego (już nie pamiętam czy D2S czy D2R) dawały - o dziwo - idealne cięcie światła i odpowiednią ilość "cienia w cieniu". Z tego co pamiętam halogeny boscha z którejś bmw bardzo dawały radę. Jest to jedna na 30-40 lamp ale się trafia.
Tak naprawde i niestety można mówić nie o ledach że "beeee" tylko o konkretnym zestawie led w konkretnym kloszu. Samych patentów na żarówkę i rozłożenie diodek jest masa i różnie lampy na to reagują - odsyłam do tego filmu co pokazywałem wcześniej. Jest to wada - bo nie są znormalizowane i można różnie trafić. Ale i zaleta bo jest ogromny wybór.


--------------------
____________________________________________
Dizlem - lamusie, możesz wozić se mamusie...
Wombat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Drzewo
post Fri, 04 Mar 2016 - 22:44
Post #51


Super User
Dołączył: Thu, 19 April 2007





QUOTE (Honada @ Tue, 01 Mar 2016 - 23:05) *
no to ja zapytam inaczej, jakich ksenonów Ty używałeś? Bo np. we wspomnianym przeze Mustangu ksenony to są tylko z nazwy wink.gif Jakbyś był z Warszawy, to bym podskoczył jutro wieczorem do Ciebie bo odbioram S-Maxa. Zapewne bedzie na bi-ksenonach. Naprawdę dają radę, światło jest bialutkie, granica światła wyraźna, a do tego są skrętne. Nie twierdzę, że wszystkie LED-y są złe, ale ta technologia jest moim zdaniem nadal słabo rozwinięta. Dla mnie to one świecą na fioletowo w większości, a mnie biel bardziej pasuje bo więcej widzę.

Jesteś z Wawy lub bliskich okolic?



Tak, jestem z wawy smile.gif Mam jedno na ledach i drugie na ksenonah, możemy zrobić testy wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lincoln e30ix
post Fri, 04 Mar 2016 - 23:03
Post #52


Forum Killer
Dołączył: Tue, 17 February 2009
Skąd: Pomorze





Subiektywnie Led oślep znacznie, dużo światła rozproszonego, świeci tak średnio ze względu na kolor i powoduje dużo refleksow na znakach i nie tylko. Główną zaletą jest modny wygląd :-P
Ogólnie występują lampy przystosowane do żarówek H7 i D2S (np Audi A6) świateł mijania z pełną homologacja.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wombat
post Fri, 04 Mar 2016 - 23:22
Post #53


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 16 February 2003
Skąd: Wawa Ursus





ale oślepia led z dziennych (rozpraszający z definicji) czy led z soczewki? czy też tylko dlatego że to led?


--------------------
____________________________________________
Dizlem - lamusie, możesz wozić se mamusie...
Wombat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kerst
post Fri, 11 Mar 2016 - 07:20
Post #54


User
Dołączył: Mon, 12 October 2015





ostatnio bylem na szkoleniu z firmy OSRAM gosciu powiedzil tak do xenonu nie potrzeba spryskiwacza reflektorow i samopoziomowania czy soczewki jesli nie przekracza 2000lumenow czyli to taki xenon jak w nowych seatach itp zarowka 25w zamiast jak w normlanyn xenonie 35w gdzie przekracza juz barwe swiatle 2000+ i potrzebny spryskiwacz i poziomowanie, co nie zmienia faktu ze nawet gdy zalozymy zarowki pozycyjne LED to tracimy homologacje na caly reflektor podczas wypadku firma ubezpieczeniowa moze robic problem z wyplata odszkodowania przez uzycie nie homologowanych zarowek, zarnikow itp itd smile.gif a sama soczewka wymyslona po to aby mozna bylo produkowac prosciej i taniej reflektory oraz mozna je latwo przerobic na skretne sam reflektor na zywkla zarowke jest duzo bardziej skomplikowany od soczewkowego i co najlepsze lepiej skupia swiatlo i gdyby do zwyklego dac zarowke o parametrach xenonu to swieci znacznie lepiej niz lampa z soczewka bo soczewka przez przeslone zabiera na 30% mocy swiatla gdzie w normalnych reflekotorze jest 100% skupienia swiatla odbitego smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
usuniety
post Fri, 11 Mar 2016 - 07:45
Post #55


Forum Killer
Dołączył: Wed, 28 December 2011
Skąd: Katowice





Prawdą jest, że LEDowe lampy oddają znaczną większość ciepła w tylnej części samego reflektora?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wombat
post Fri, 11 Mar 2016 - 07:51
Post #56


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 16 February 2003
Skąd: Wawa Ursus





gdzie oddają - to sprawa konstrukcyjna.
Niemniej jednak chłodzenie podstawy diody to podstawa - a sporo tego ciepła generują na małej powierzchni


--------------------
____________________________________________
Dizlem - lamusie, możesz wozić se mamusie...
Wombat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Fri, 11 Mar 2016 - 08:13
Post #57


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





kerst miałem w C5 xenon bez soczewki i świeciło to gorzej od soczewki w LS430. Wyraźnie.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wombat
post Fri, 11 Mar 2016 - 11:13
Post #58


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 16 February 2003
Skąd: Wawa Ursus





to inna bajka. Lampy puga i cytryny w xenonie to słynne oślepiacze smile.gif. One tak mają i już.


--------------------
____________________________________________
Dizlem - lamusie, możesz wozić se mamusie...
Wombat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ww#296
post Sun, 13 Mar 2016 - 13:54
Post #59


Forum Killer
Dołączył: Fri, 15 November 2002
Skąd: Krakow





Soczewka rzeczywiście zabiera około 30 % światła (nie rzuca się to tak bardzo w oczy ponieważ oko ludzkie przyrostu lub ubytku światła nie odbiera liniowo), ale pozwala pomimo małych rozmiarów skupić go bardzo dobrze. Reflektor aby osiągnąć skupienie musi być kilkakrotnie większy i najlepiej kulisty. Ale straty z odbicia to również kilka do kilkunastu procent w dobrej jakości reflektorze. Soczewka tez ma reflektor.
Wombat - kilkakrotnie pisałeś, że znaki drogowe i elementy odblaskowe są lepiej widoczne - to prawda ale zasługą tego nie jest więcej światła ale pasmo przesunięte w stronę ultrafioletu. Oczywiście ilość siwiała tez ma na to wpływ. Między innymi z tego powodu przesłony w reflektorach ksenonowych, są bardziej rozbudowane niż w żarowych, ponieważ olśnienie od tablic nad drogami jest bardzo duże, co można własnie zaobserwować jesli do soczewki z przysłoną żarową zamontujemy palnik ksenonowy lub jak widać źródło LED.
Co do temperatury ledów - to jest spory problem - w żarówkach mamy bardzo wysoką temperaturę - ale jest ona pożądana, ponieważ dzięki temu drucik wolframu emituje świtała. Wszystko jest odseparowane bańką szklaną więc generalnie nie ma z tym problemu. Natomiast LED-y jesli przekroczą znacznie 100 stopni to dezintegrują się - niestety wytwarzają dużo ciepła na małej powierzchni i jeśli nie zapewnimy skutecznego chłodzenia po prostu się zniszczą - dlatego odprowadzenie ciepła z takiej diody to problem i stad te wentylatorki - ale same wentylatorki nie wystarcza - same Ledy zalutowane są na metalicznych podłożach umozliwiajacycyh odbiór ciepła - to rozwiązania bardzo podobne do chłodzenia procesorów w komputerach np. I znowu - jak mamy reflektor zaprojektowany do Ledów to możemy go skonstruować tak, aby jak najlepiej odprowadzać to ciepło - a w rozwiązaniach gdzie jest podobny do żarówki jest to poważny problem.


--------------------
Szukam koni.........
......mechanicznych

wystarczy WW <!-- s;) --><!-- s;) -->
BMW E36 M3 3.2 SEDAN
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wombat
post Tue, 15 Mar 2016 - 01:53
Post #60


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 16 February 2003
Skąd: Wawa Ursus





CYTAT
Wombat - kilkakrotnie pisałeś, że znaki drogowe i elementy odblaskowe są lepiej widoczne - to prawda ale zasługą tego nie jest więcej światła ale pasmo przesunięte w stronę ultrafioletu.

Oczywiście. Nie wgłębiałem się w przyczyny zjawiska - opisałem efekt. Z moich osobistych doświadczeń wynika że o olśnieniu od tablic nie ma mowy. Ale za to ich czytelność i widoczność wzrasta imponująco.


--------------------
____________________________________________
Dizlem - lamusie, możesz wozić se mamusie...
Wombat
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Stron V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Saturday, 20 April 2024 - 00:43