Shoutbox 0 nowych PW 


2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> garaż blaszak z izolacją vs drewniany
Andrzejsr
post Mon, 08 Jan 2024 - 20:28
Post #1


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Były kilka lat temu wpisy o podobnym temacie, tzn. ocieplania blaszaków .
Czy użytkuje ktoś z Was taki blaszany garaż nieogrzewany (nie na stałe, może doraźnie czasami ogrzewany) ocieplony i z grawitacyjną , nie mechaniczną wentylacją ? Celem ma być przechowywanie samochodów, nie praca w nim, ew okazjonalna jakas drobna, zmiana kół itp .
Zimą może być zimno, tylko nie wilgotno. Latem pewne trudno wyeliminować efekt piekarnika, ale może?

Mam obawy o takie właśnie zjawiska j,w. w blaszaku - i czy izolowanie ścian i dachu ( nie wiem , pianką PU czy styropianem czy innymi metodami ) faktycznie dużo daje ? Do wentylacji wystarczy jakaś rura w górze nad dach i wloty gdzieś po bokach u dołu/ szczeliny ?

Myślę też o drewnianym. Mam taki mały drewniany narzędziowy domek i tam "się oddycha" - nie ma wspomnianej wilgoci o żadnej porze roku, nie ma piekarnika jakoś mega latem, pachnie drewnem i w ogóle fajnie.

Ale są 2 "ale" ( a może i więcej ?) -drewniane tak wstępnie patrząc są ze 2 lub więcej razy droższe od blaszaka nawet drewnopodobnego (tyke że nie wiem jaki koszt izolacji blaszaka, ale chyba nie drugie tyle co sam garaż) , po drugie no blacha jednak jest niepalna (choć nie wiem jak te izolacje z palnością, jak się je montuje między blachę a płytę OSB to już pewnie palne wszystko do blachy) , blachy drewnopodone są całkiem estetyczne i kusi mnie taki "blaszak" .

Generalnie ciekaw jestem waszych - wieloletnich najlepiej z praktyki przechowywania aut w blaszakach wink.gif , opinii z użytkowania takowych i sprawdzania się izolacji?

Ewentualnie trzecia droga blaszak z jakąś symboliczną izolacją i na dłużej przechowywane auto/a w nim w Carcoconie ( https://www.carcoon.com/) to od kondensacji uwalnia, ale upierdliwe gdy się chce po prostu wskoczyć szybko w auto i pojechać. A jeżdżące się przewietrzy jeżdżąc.

Może inne rozwiązania na wilgoć i upał ?


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Mon, 08 Jan 2024 - 20:28
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
_adams_
post Wed, 10 Jan 2024 - 00:20
Post #2


Forum Killer
Dołączył: Thu, 17 December 2009
Skąd: Kruszwica





Ocieplanie blaszaka jest bez sensu.

Jeśli już to blacha na dach z powłoką antykondensacyjną - filc który zapobiega skraplaniu się wilgoci. I właśnie po to aby sprawnie usuwać wilgoć taki garaż musi być nie szczelny - wiatr wszelkimi szczelinami usunie wilgoć, oczywiście małe szczeliny, a nie takie żeby wróble wleciały.

Dobrze dać pod kostkę czy inne podłoże betonowe styropian posadzkowy - wystarczy 3cm - skutecznie zahamuje wpływ wilgoci z gruntu, co jest szczególnie dokuczliwe w okresie jesień do końca zimy - beton długo jest wilgotny.

Zajmuję się budową różnych konstrukcji drewnianych i tak jak piszesz - jest tam klimat, a drewno nieco kompensuje wahania temperatur i wilgotności. Ale takie obiekty stawia się dla ludzi lub zwierząt, a nie dla samochodów - szkoda kasy, chyba że bardzo chcesz, bo Ci się podoba itp.

Blaszak w stylu drewnianym będzie ładny, tani i bezobsługowy w konserwacji na długie lata.


--------------------
Życie jest rumakiem który nie znosi tchórzliwego jeźdźca.

B6 1.8T@GT28RS>B9 2.0T Allroad
Punto Evo 1.4T
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Wed, 10 Jan 2024 - 00:58
Post #3


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Dzięki !
Właśnie widziałem oferty z tym filcem . Do tego tak wstępnie patrząc więcej możliwości "konfiguracji" takiego blaszaka np dach dwuspadowy w dowolne strony czy jednospadowy. A chciałbym przynajmniej po jednej stronie wyżej żeby mieć możliwość jednego auta nad drugim postawić.
Szczeliny na pewno będą smile.gif
A ten styropian da się w płytę fundamentowa umieścić ? Płyta żeby można było kiedyś taki 4ro kolumnowy parkingowy podnośnik przymocować.
Jak da się kondensacji uniknąć to wolę blachę bo byłem uczestnikiem pożaru domu drewnianego brrr..


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gacy
post Wed, 10 Jan 2024 - 10:39
Post #4


Rookie
Dołączył: Tue, 07 April 2009





Pod płytę można dać twardy xps, ale on znowu jest drogi. A jak wygląda sytuacja z blaszakiem ocieplonym z zewnątrz + styropapa na dach, pomaga to na kondensacje? Tylko pewnie trzeba by było trochę wzmocnić konstrukcje dachu i uważać żeby nie wyjść poza ustawowe 36m2.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flapjck1
post Wed, 10 Jan 2024 - 15:18
Post #5


Forum Homee
Dołączył: Tue, 14 November 2006





jest alternatywa, zrobic garaz z plyty obornickiej, jak maly to moze byc bez szkieletu, jak wiekszy to stalowy szkielet ( slupy ) potrzebny
mozna to z zewnatrz wykonczyc dowolnie ( tynk, deski itp )

bedzie drozej niz blaszak za to z dobrymi drzwiami funkcjonalnie - nagrzejesz, nie bedzie sie schladzal z kazdym podmuchem wiaterku itp,
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yaca
post Wed, 10 Jan 2024 - 15:32
Post #6


Super User
Dołączył: Mon, 10 January 2011





również polecam płyty warstwowe, warto szukac jakiegoś drugiego gatunku i można ogarnąć niskim kosztem a mamy duuużo lepsze rozwiazanie


--------------------
insta: @blackcartel.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
KRT
post Wed, 10 Jan 2024 - 18:00
Post #7


User
Dołączył: Wed, 10 November 2010
Skąd: Nowa Huta





CYTAT(Andrzejsr @ Mon, 08 Jan 2024 - 20:28) *
Może inne rozwiązania na wilgoć i upał ?


Ja trzymam auto pod blokiem na zwykłej kostce no i mam taki hmmm pokrowiec od Nava grup . Jest dobrany pod auto. Teraz stoi od października tak pewnie do kwietnia i nawet nalotu rudego na tarczach nigdy nie łapie a bez niego chociażby pół dnia popadało to na drugi dzień tarcze mają rudy nalot ( Teraz leci 3 zima ). W lato pod takim grubszym na grad z pianką i nawet nie nagrzewa się w środku.


--------------------
Hokus pokus czary mary będę dmuchać ze dwa bary
Calibra 3.0 V6 TT
Leon Cupra R
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Wed, 10 Jan 2024 - 18:26
Post #8


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





O, ta płyta warstwowa dobrze wygląda i też widzę oferują różne konfiguracje, wysokość , kształty itp, z grubsza patrząc to cena jak drewniany a wygląda solidniej .
To ma być 35m2 więc pewnie ze szkieletem, ale możliwość potencjalnie nagrzania gdyby jednak trzebna było fajna.
Pokrowiec nie, muszę mieć coś zamykane .


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
done4
post Wed, 10 Jan 2024 - 20:10
Post #9


Forum Killer
Dołączył: Sat, 03 July 2010





Szkielet można wykonać drewniany, wyjdzie taniej.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gacy
post Thu, 11 Jan 2024 - 09:45
Post #10


Rookie
Dołączył: Tue, 07 April 2009





A jak z palnością tych płyt? No i jak się je mocuje?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flapjck1
post Thu, 11 Jan 2024 - 16:39
Post #11


Forum Homee
Dołączył: Tue, 14 November 2006





blacha niepalna, a pianka pomiedzy nimi no coz... cos tam jednak palna smile.gif nie ma idealnego rozwiazania

montaz: jak konstrukcja to takimi jebitnymi wkretami do konstrukcji najszybciej, jak bez szkieletu to laczniki stolarskie + sruby, te plyty same w sobie maja duza sztywnosc

ps: 35m2 to nie jest duza powierzchnia, jesli zrobisz wzglednie waski i niski ( zeby plaszczyzna dachu nie byla kwadratowa ) to chyba by sie obeszlo bez szkieletu

ja zrobilem jeszcze inaczej - z racji ze chcialem zeby pomieszczenie bylo wysokie to postawilem slupy, polaczylem je belkami drewnianymi, od srodka poszla plyta wiorowa a na zewnatrz styropian + siatka + klej, dach mam normalnie blache falista ocieplona welna, z pespektywy czasu tylko drzwi garazowe inne bym wstawil ( mam "rolete" z mechanizmem na zewnatrz ) - strasznie mi cieplo ucieka przez nie, najslabszy termicznie punkt
Go to the top of the page
 
+Quote Post
done4
post Thu, 11 Jan 2024 - 18:13
Post #12


Forum Killer
Dołączył: Sat, 03 July 2010





CYTAT(flapjck1 @ Thu, 11 Jan 2024 - 16:39) *
blacha niepalna, a pianka pomiedzy nimi no coz... cos tam jednak palna smile.gif nie ma idealnego rozwiązania

Są płyty warstwowe wypełnione wełną mineralną.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
borman
post Thu, 11 Jan 2024 - 21:38
Post #13


User
Dołączył: Sat, 04 November 2017





a z żelbetu?

https://m.olx.pl/d/oferta/garaze-betonowe-p...28-IDVSsHI.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Thu, 11 Jan 2024 - 22:17
Post #14


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Nie no to musi jakoś wyglądać beton i papa nie ... , i małe, i termicznie chyba nic dobrego .

Co do tego z płyt to ja na pewno sam nie będę tego robił ( skończyłbym za 10 lat a później nic tam nie wsadził ...bo jeszcze się zawali wink.gif )

ale widzę że są firmy wykonawca z montażem, nawet jakaś z Rzeszowa.
I akurat szeroki planuję (tzn auta 2 obok siebie a nie jedno za drugim) i trochę wyższy aby w razie czego jedno nad drugim się zmieściło.
Tak te z wełny płyty też widziałem w ogłoszeniach , to już wykonawcą będę pytał jakie różnice, czy ta wełna nie namaka jakoś itp.
Dzięki za podpowiedzi!


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gacy
post Fri, 12 Jan 2024 - 21:18
Post #15


Rookie
Dołączył: Tue, 07 April 2009





To ja podręczę jeszcze temat, bo mi się te płyty spodobały. Panowie, z waszego doświadczenia ile min na wysokość musiałby mieć taki garaż, żeby upchnąć w nim podnośnik i bez problemu korzystać przy normalnej osobówce?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flapjck1
post Fri, 12 Jan 2024 - 22:08
Post #16


Forum Homee
Dołączył: Tue, 14 November 2006





3,5 metra nad podnosnikiem, ale na SUVa troche wiecej - okolo 4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Driftman
post Sun, 14 Jan 2024 - 11:52
Post #17


Forum Homee
Dołączył: Mon, 29 January 2007
Skąd: Z Mercedesów i Hond





A moze dwa, trzy polaczone takie szamba ?
https://cesspool-szamba.pl/pl/p/Szamba-beto...morowe-12-m3/18


No i wiadono ze mozna to wykonczyc dla wygladu plus obrobka zadaszenia ale jaka kasa !
To sa bardzo mocne zbiorniki z dobrej klazy izolacja od przeciekania. Kwestia wyobrazni co mozna z tego zrobic.

Kolega zrobil sobie pod domem dwie takie piwnice. Przeklcil jedna na jame meska wink.gif


Albo tedy ?
https://m.youtube.com/watch?si=_rl-hnYKLKXA...eature=youtu.be


--------------------
SONDA powstania działu Elektryka/Elektronika/Strojenie/Kodowanie/Logowanie/Diagnostyka
(Prosze wklejac link bez pierwszego znaku _)
_http://www.racingforum.pl/index.php?showtopic=155892&hl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flapjck1
post Sun, 14 Jan 2024 - 13:17
Post #18


Forum Homee
Dołączył: Tue, 14 November 2006





do samego przechowywania to by Andrzejowi kontenery morskie starczyly smile.gif ale chyba oczekuje nieco wiecej...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Driftman
post Sun, 14 Jan 2024 - 13:33
Post #19


Forum Homee
Dołączył: Mon, 29 January 2007
Skąd: Z Mercedesów i Hond





Nieda sie wysiadac. Sam myslalem nad takim wypelnionym azotem. I do tego skropliny i masakra w lato plus przemarzanie


--------------------
SONDA powstania działu Elektryka/Elektronika/Strojenie/Kodowanie/Logowanie/Diagnostyka
(Prosze wklejac link bez pierwszego znaku _)
_http://www.racingforum.pl/index.php?showtopic=155892&hl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Sun, 14 Jan 2024 - 14:36
Post #20


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





CYTAT(flapjck1 @ Sun, 14 Jan 2024 - 13:17) *
do samego przechowywania to by Andrzejowi kontenery morskie starczyly smile.gif ale chyba oczekuje nieco wiecej...


smile.gif
mógłbym powiedzieć , jak to jest w zwyczaju tu i tam...ZONA nie pozwoli wink.gif ale nie , sam bym nie bardzo mógł patrzeć, choć na kontener prędzej , ale w kontenerze wiem że się skrapla, znajomy stosuje jako przechowalnia cześci, narzekał na to kiedyś.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Saturday, 27 April 2024 - 23:35