Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> Inny zawias pod tor - co, jak, i czy warto?, czyli pytania od amatora do bardziej kumatych
andrzejunie
post Fri, 13 Oct 2023 - 12:59
Post #1


Rookie
Dołączył: Mon, 09 October 2023





Siemanko,

Mam pytanie do bardziej kumatych niż ja ludzi, propo zawiasu.
Mogę do swojego auta kupić:
-KW V1, V2, V3 Clubsport,
-ST X, ST XA,
-Bilstein B6, B12, Evo T1, Evo S
-H&R Monotube
-lub jakiegoś MTS'a

Obecnie mam fabryczny zawias z DCC + do tego Eibach pro kit -30mm.
Camber z przodu około -1.1, z tyłu nie wiem i i tak nic nie zrobię bo belka (do której nie ma tych podkładek żeby ustawić inny camber - chyba że tu ktoś robi na zamówienie? to prosze o namiar na siebie)

Zastanawiam się czy po prostu warto kupować nowy zawias - szczególnie mowa tu o V1 lub ST X, ew. ten MTS z uwagi na cenę.
Jedni ludzie piszą że auto zupełnie inaczej jeździ, inni piszą że to strata kasy i w praktyce różnica nieodczuwalna lub odczuwalna dopiero na V3 Clubsport (które jest poza moim zasięgiem finansowym powiedzmy, ale ostatecznie mogę to rozważyć)
Jest też szansa, że wszystkie zawiasy (oprócz MTS i V3 które ma to w zestawie) wyżej wymienione nie będą pasować do camber platów pasujących do mojego auta, co za tym idzie nie ustawię innego cambera. Patrząc na twardości sprężyn, to raczej auto twardsze (wzgl. tego co mam) nie będzie. Co więcej, nie mogę (raczej) zejśc o niżej niż -30mm wzgl. serii, bo mogą mi już opony ocierać o nadkole (chyba że sztywniejsze zawieszenie to zniweluje w zakretach)

Jakie są wasze odczucia?
Bo ja widzę 5 opcji:
1. kupić camber plate pod seryjny zawias i dać coś bliżej -3 z przodu
2. kupić V1/ST X i latać na -1.1 cambera (lub może fartem okaże się że podejdą do tych zawiasów camber platy)
3. w ogóle to olać bo nie robi to aż takiej różnicy dla kogoś kto nie walczy jeszcze o każde 50ms
4. ogarnac twardsze sprezyny do seryjnego zawiasu? ale nie widzialem takowych.
5. kupic jakis lepszy (ktory?) zawias

Ja dopiero zaczynam jazde na torze samochodem (przesiadka z dwóch kółek) i ciężko mi się zorientować co jest warte uwagi a co nie (hamulce mam ogarnięte, silnik tak samo), a w internecie są opinie skrajne w jedną i drugą stronę. Z drugiej strony za cenę V1 + DCC cancellation kit (i do tego drobna "dopłata") mogę założyć szperę, co na małych torach jest zbawienne - no i nie wiem, w co inwestować na przyszły sezon. Nie licząc umiejetnosci hehe smile.gif ale to oczywiste.
Niemniej jest czas, jakiś tam budżet, i jeśli coś jest warte modyfikacji, to chętnie to zrobię.

Znowu z camberem jest to samo - pełno opinii że auto w ogóle inaczej jeździ mając te -3 z przodu, ale też trochę opinii że.. w sumie nie ma jakiejś różnicy.

Fura to polo gti 2019, wiec mało popularne auto.

ps - auto głównie pod tor - to moje jedyne auto, ale w praktyce praktycznie w ogóle nim nie jeżdżę nie licząc właśnie wybrania się na tor, więc komfort jazdy na co dzień nie ma absolutnie żadnego znaczenia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Fri, 13 Oct 2023 - 12:59
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
uxon
post Thu, 19 Oct 2023 - 17:59
Post #2


Super User
Dołączył: Mon, 29 October 2012





Pytanie zasadnicze, czego oczekujesz o nowego zawiasu? I do czego ma sluzyc auto?
Na jakich torach chcesz jezdzic? Ja na Silesii nie za bardzo odczulem przesiadke z usportowionego seryjnego zawiasu na Teina SS. Zrobilo sie nieco sztywniej (ale wciaz za miekko), przelozenie na czasy ciezkie do oszacowania, albo musialem sie nauczyc nowego setupu, ale efektu wow nie mialem.
Najwiekszym plusem byla jakas tam regulacja twardosci; na ulice mam na srednio, na tor daje prawie max twardo. Ty w wlasnie w DCC masz chyba taka opcje, a tanie gwinty, ktore wymieniasz juz Ci tego nie dadza.
Wszystkie gwinty ktore rozwazasz, to raczej entry level, dobre na ulice. Jak sam piszesz sztywnosc beda mialy podobna, jak to co masz - wiec tu bez korzysci. Realnie moga pracowac gorzej niz dobry OEM zawias, a na pewno beda mniej trwale.
Ten negatyw 1.1 to bardzo malo, nie da sie powalczyc o wiecej? 3 stopnie moze byc za duzo do dupowoza, ale 1.5-2 z mojego doswiadczenia dziala calkiem niezle.
Podsumowujac, moim zdaniem szkoda kasy na tani gwint, jak masz niezly, swiezy seryjny zawias. Jak szukasz poprawy czasow, to zawsze warto zaczac od jezdzenia wiecej (moze zainwestowac w sesje z instruktorem?), a jesli chodzi o sprzet, to opony w pierwszej kolejnosci. Na jakich obecnie upalasz?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RaNaar
post Wed, 25 Oct 2023 - 18:17
Post #3


Frequent User
Dołączył: Mon, 05 December 2005
Skąd: Kraków





Odezwij się do https://www.thunderlane.eu - facet jest super sympatyczny, pomoże z ustawieniami, zrobił wiele Mazd do Miata Challenge, a Yaris z jego zawiasem kręci takie czasy na Poznaniu, że sam jestem już prawie przekonany. ;-)

PS à propos :-P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Wed, 25 Oct 2023 - 19:11
Post #4


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





to chyba te bedzie w temacie
http://www.racingforum.pl/index.php?showto...p;#entry1396868
tylko trzeba dodac ze cena 3 droznego zawiasu obecnie to cirka 15tys zl


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
done4
post Thu, 26 Oct 2023 - 00:49
Post #5


Forum Killer
Dołączył: Sat, 03 July 2010





Tylko mało kto taki zawias 3 way potrafi później ustawić i trzeba płacić firmom po kilka tyś + cały dzień testów na torze.
Uważam, że na nasze płaskie tory to zbędny zakup, no może na Ułężu by się sprawdził.
Wystarczy zawieszenie z średniej półki z pojedynczą regulacją tłumienia dobicia i odbicia (prosta regulacja, każdy sobie poradzi),
osobna regulacja wysokości amortyzatora bez zmiany napięcia wstępnego sprężyny, no i kupić amortyzatory z jak najtwardszymi sprężynami które są dla niego dedykowane (na nasze tory i tak będzie pewnie za mało).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Thu, 26 Oct 2023 - 10:37
Post #6


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





robi to osoba od ktorej sie kupuje zawias lacznie z ustawieniem wag krzyzowo.
masz w temacie stana czy zbedny czy nie na plaskim jak stol modlinie.


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
done4
post Fri, 27 Oct 2023 - 00:31
Post #7


Forum Killer
Dołączył: Sat, 03 July 2010





No widać że bardzo twarde sprężyny odpowiadają za poprawę czasu, prostszy amortyzator przystosowany do pracy z tak twardymi sprężynami też sobie poradzi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Fri, 27 Oct 2023 - 05:03
Post #8


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





To twoja teza. Moim zdaniem bledna. Amor na wejsciach wyjsciach jest w stanie calkowicie zmienic zachowanie auta. kwestia tylko ustawienia odpowiednio twardosci odbic i dobic szybkich wolnych przod tyl pod dane auto .


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Fri, 27 Oct 2023 - 21:31
Post #9


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Co do tej twardości na gładkim torze to jadąc poza tarkami pewnie tak. Ale w realu zyskują ci którzy tną czasem grubo rajdowo. Najeżdżając na takie "kiełbasy" żółte na niby gadkiej Silesii zawieszeniem twardym o krótkim skoku destabilizuje się mocno auto i trzeba się "ratować" - tracić . Nawet na krótkich Jastrzębiu i Kielcach czasem widać ile żwiru naniesione po cięciach po rzutach poza tarkami. Jak wóz przez takie cięcie przeleci bez destabilizacji to zysk potężny.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Saturday, 27 April 2024 - 14:33