Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> Corvette C4 czy Camaro 3gen?, Koszty utrzymania, dostępność części, łatwość serwisowania itp.
qwsazx
post Thu, 12 Apr 2018 - 21:20
Post #1


Rookie
Dołączył: Sun, 04 July 2010





Witajcie.
Od pewnego czasu chodzi mi po głowie zakup któregoś z dwóch aut z tytułu. Nie ma być to daily driver, ale zabawka spoczywająca w garażu. Do okazjonalnego kruzowania, czasem poupalania. Nie zamierzam też robić z tego wymuskanego klasyka i ścierać szmatką każdej drobiny kurzu, jaka się pojawi. Nie musi być zawsze idealnie sprawna, jak się coś wysypie, to np. miesiąc czekania aż części przypłyną/przylecą nie będzie problemem.

Dlaczego akurat Corvette C4 lub Camaro 3gen? Cóż, to proste. Podobają mi się wizualnie i chciałbym któregoś mieć. Każdym z nich jechałem, więc znam specyfikę. Wiem ile kosztują egzemplarze w dobrej kondycji, a ile trupy i ile kosztuje ogarnięcie trupa do stanu użyteczności. Trochę wiedzy teoretycznej o obu autach mam z amerykańskich for - nie jestem więc zupełnie zielony. Ale nie mam kompletnie pojęcia, jak to się ma do polskich realiów. Nie nastawiam się na konkretną konfigurację (jeszcze) w sensie rocznik/silnik/skrzynia/model itp., raczej celowałbym po prostu w dowolny przyzwoity egzemplarz z V8 pod maską, nieważne, czy L83, czy LT1, LT5 itp. Oczywiście o ile to nie błędne podejście.

Jeśli więc ktoś z Was, kto ogarnia temat zechciałby mi udzielić kilku wskazówek, byłbym ogromnie wdzięczny!

Ogólnie rzecz biorąc chodzi mi o łatwość i koszty utrzymania jednego i drugiego. Nie interesuje mnie spalanie, ani ubezpieczenie, raczej dostępność/ceny części, poziom skomplikowania konstrukcji, czyli koszty ewentualnych napraw mechanicznych oraz elektrycznych. Zdaję sobie sprawę, że to stare auta, więc wysypać się może dosłownie wszystko. Wiem oczywiście, że C4 to zupełnie inna półka niż Camaro (przynajmniej nowa). Z punktu widzenia prawie 30-letniego auta oraz jednak laika, jakim jeszcze jestem różnica się zaciera i oba auta wydają się być mniej więcej tym samym (coś jak Passat/A4 smile.gif ). Ten sam lub podobny silnik (ogólnie rodzina/generacja), przeniesienie napędu, z osprzętu i wyposażenia raczej psuje się to samo itp.

Najchętniej widziałbym rady typu "wybij sobie z głowy X, tylko Y", albo "jak już X, to tylko z ABC pod maską i z 1992 roku albo młodszy".

Proszę mnie naprostować lub wyprowadzić z błędu, jeśli błądzę smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Thu, 12 Apr 2018 - 21:20
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
andrzejbadgirl
post Thu, 12 Apr 2018 - 22:27
Post #2


Super User
Dołączył: Sun, 10 February 2008





to nie ma co doradzać. Jechałeś fbody 3gen albo C4 kiedyś? Trzeba się przejechać i wtedy można sobie zdanie wyrobić. Oba auta palą dużo, vetta lepiej hamuje i nie ma tak gumowego układu kierowniczego. Camaro do kruzowania jest lepsze.

Co do części to w usa jest wszystko a w PL też coś znajdziesz ale przeważnie z najniższej półki za większą kasę. Auto jest proste ale jak sam nie grzebiesz to moim zdaniem lipa. Mało jest miejsc gdzie można oddać takie auto a jak oddasz to trzeba bulić. Vette masz tylko 5.7, camaro jak brać to najlepiej też 5.7 TPI.

Ale o ile w PL Vette C4 sensowną kupisz to sensownego Camaro 5.7 TPI nie widziałem już dawno. Sam mam GTA T/A 3gen ale jak tylko by pojawił się iroc-z 5.7 to jadę z kasą w zębach ;-)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
qwsazx
post Sun, 15 Apr 2018 - 18:38
Post #3


Rookie
Dołączył: Sun, 04 July 2010





Dzięki za odpowiedź.

Tak, jechałem jednym i drugim, jak napisałem w pierwszym poście. Oczywiście była to krótka, kilkunastominutowa przejażdżka, ale tylko tyle udało mi się zrobić. Hamulce były beznadziejne w obu, Corvette była twardsza. Specjalnej różnicy poza osiągami nie dostrzegłem - ale to były automaty i same auta raczej w średnim stanie, więc nie wyrobiłem sobie jednoznacznej opinii.

A jak wygląda sprawa z rdzą? Czy oba auta są na nią tak samo wrażliwe? I jak bardzo? Pytam, bo niby garaż mam, ale trzymam w nim kampera i wolałbym raczej go tam zostawić. Dla Corvetty/Camaro jak już planowałbym wiatę (zadaszenie bez ścian) na zimę i stanie pod chmurką na placu za domem w lecie. Czy to wystarczy, czy raczej należy zakładać, że po jednym sezonie będzie jak z Mercem W210, czyli zostaną szyby i opony?

Wiem, że może głupie pytania zadaję, ale jestem na etapie "chciałbym, ale się boję". Najbardziej chciałbym jednak C4, ale rozsądek (chyba) podpowiada mi, że to będzie raczej pochłaniacz kasy w wypadku każdej, nawet drobnej usterki, a Camaro powinno być łatwiejsze do ogarnięcia. Chciałbym jednak się mylić smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andrzejbadgirl
post Sun, 15 Apr 2018 - 21:45
Post #4


Super User
Dołączył: Sun, 10 February 2008





jeśli trafisz dobry egzemplarz to o rdze bym się nie martwił. Wiadomo, te auta mają swoje lata ale trzymają się moim zdaniem.

Pod chmurką możesz trzymać ale jeśli będziesz miał T-topy to lepiej mieć wiatę...nigdy nie wiadomo kiedy zechce coś pocieknąć ;-)

Z usterkami to będzie zależne od tego co kupisz...jak kupisz auto poheniowane to będziesz się pałować ze wszystkim po kolei. Jak kupisz auto po kimś właściwym to się pocieszysz i co najwyżej porobisz sobie od czasu do czasu jakieś mniejsze rzeczy.

Pytanie gdzie szukać i za ile? Bo rynek 3gen camaro w PL chyba nie istnieje. Z C4 to jest pełno szrotów po 25-30. Dobre C4 to koszt 45-50 tys.....




Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jedenasty
post Wed, 18 Apr 2018 - 08:12
Post #5


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 28 April 2008
Skąd: Drag Racing Strip





koszt części w zasadzie podobny do obu modeli. silniki LT1 są bardziej problematyczne bo mają opti które lubi padać. LT5 trudniej o części i są trochę droższe od reszty. TPI to Idealny wybór choć maławo mocy. Eksploatacyjne części dostępne w PL. Vetta droższa naprawach (nie serwisowaniu) bo dużo trudniejszy dostęp do podzespołów. Także kupuj to o bardziej ci się podoba wizualnie i w prowadzeniu.

pzdr


--------------------
American Muscle.

Pontiac Firebird Esprit '77 z LS1
Go to the top of the page
 
+Quote Post
przemek530d
post Thu, 24 May 2018 - 16:20
Post #6


Super User
Dołączył: Fri, 21 January 2011
Skąd: a-chów/ b-b





Corvetta zasadniczo nie powinna rdzewiec laugh.gif


--------------------
S4 i X11, było 330d+ 303@705
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 19:00