Shoutbox 0 nowych PW 


2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Micra K10 1.2, Budget build
Debal
post Sun, 10 Jun 2018 - 11:58
Post #1


User
Dołączył: Fri, 31 March 2017





Witam wszystkich,
chciałbym zaprezentować projekt który powstawał z dużymi przerwami od listopada 2016. Jest to projekt mocno budżetowy, skierowany na zdobycie know-how i robienie jak najwięcej rzeczy samemu. Dzięki niskiej masie, mimo małej mocy auto sprawiało dużą frajdę z jazdy. Auto zaczęło jako pojazd z automatem, problemami z pracą silnika (elektronicznie sterowany gaźnik) i otwartymi profilami zamiast progów. Rezultatem zmiany skrzyni, kolektorów i umiejscowienia akumulatora jest usunięcie ok 80 kg z przed przedniej osi (przy masie całkowitej pojazdu ok. 700kg). Oczywiście, w projekcie jest jeszcze dużo do zrobienia(wymiana linki gazu, felg i opon na sensowe, drugi fotel, poprawa zawieszenia itp.), jednak pojazd już jeździ. W najbliższej przyszłości planowana jest głównie zabawa z elektroniką: zaaplikowanie autorskiego ECU, znaczące zwiększenie liczby pomiarów (pomiar stuku, ciśnienie paliwa, EGT, skręcenia stabilizatorów...).

MODEL:
1991 Nissan Micra k10 1.2 60KM

Modyfikacje

Silnik:
- MA12S - seria
- odlewane poduszki poliuretanowe SHa65

Układ dolotowy:
- ITB z Hondy CBR600F4i
- Puszka dolotowa z PA12, zoptymalizowana we Fluencie
- Stożek Simota
- Przepływka Boscha z serii HFM5

Układ wydechowy:
- Kolektor 4w1, przerobiony z Kawasaki Z750
- Rura 2" nierdzewka
- Tłumik przelotowy z corolli 1.3
- DbKiller z allegro

Układ wtryskowy:
- Pompa paliwa z Mondeo MK2 2.5
- Wtryski z Hondy CBR600F4i - 270cc/min@3bar

Elektronika:
- Lambda LSU 4.9 na własnym kontrolerze
- Cewki z cieniasa
- ECU DTA S60 - w krótkiem perspektywie czasu migracja na własne ECU
- Wyświetlacz na Raspberry PI - WorkInProgress
- Akumulator w bagażniku

Układ chłodzenia:
- Seria

Układ napędowy:
- sprzęgło 170mm
- półosie składane z wersji z automatem

Zawieszenie:
Przód:
- Seryjne zawieszenie z Micry K11
- Poliuretan z Micry K11 Sha95
- Stabilizator z Micry K11
Tył:
- Sprężyny przednie na tyle
- Toczone poliuretany Sha95 na tyle
- Rozpórka

Układ hamulcowy:
- Odświeżona seria
- Elektryczna pompa podciśnienia z AUDI
- Przewody w stalowym oplocie









Klatka



Zwężanie tunelu w celu lepszego pozycjonowania foteli





Wydech


Po wygrzaniu flanszy wydechowej wymagała ona jedynie niewielkiego szlifowania


Wiązka InProgress






Odlewane poduszki silnika


Kolektor dolotowy z flanszą

Adaptery z PA9 do dolotu

[video]https://drive.google.com/open?id=1QMpuYv-8B-kiirMaJaEkIRfaj9o9D3yo[/video]
Szybka zabawa z czujnikiem indykatorowym zabudowanym w świecy. Niestety okazało się że świeca jest już zużyta i iskra nie ma wystarczającej energii do zapłonu mieszanki w cyklu sprężania (dlatego przebieg jest bardzo niestabilny, często bez widocznego wzrostu ciśnienia w użytecznym zakresie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sun, 10 Jun 2018 - 11:58
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
siewcu
post Sun, 10 Jun 2018 - 13:47
Post #2


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 04 December 2007
Skąd: Wrocław





A to jeździ w ogóle?


--------------------
www.time4rally.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Debal
post Sun, 10 Jun 2018 - 14:22
Post #3


User
Dołączył: Fri, 31 March 2017





CYTAT(siewcu @ Sun, 10 Jun 2018 - 13:47) *
A to jeździ w ogóle?

Oczywiście że tak. Aktualnie trwa proces strojenia na drodze.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Sun, 10 Jun 2018 - 15:08
Post #4


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Bardzo fajne zdjęcia- widać, że masz zapał do pracy smile.gif. Powodzenia.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oress
post Sun, 10 Jun 2018 - 21:39
Post #5


Frequent User
Dołączył: Sun, 14 August 2011





Parę lat ujeżdżałem identycznego szerszenia, tylko w serii.
Bardzo, ale to bardzo słabym punktem tego auta jest uszczelka głowicy i szpilki.
Mam jeszcze zegary z obrotomierzem od wersji Super S , chętnie odsprzedam, sprawne i wszystko działające.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ultraspool
post Wed, 13 Jun 2018 - 18:50
Post #6


User
Dołączył: Fri, 16 February 2018





Fajnie ze wszystko robisz sam.

Myslalem ze tylko ja mam wlasne ecu. Na czym to postawiles? na avr?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Debal
post Wed, 13 Jun 2018 - 22:24
Post #7


User
Dołączył: Fri, 31 March 2017





CYTAT(ultraspool @ Wed, 13 Jun 2018 - 18:50) *
Fajnie ze wszystko robisz sam.

Myslalem ze tylko ja mam wlasne ecu. Na czym to postawiles? na avr?

Nad projektem pracuję z kolegą. Do avr-ów mam awersję, głównie ze względu na brak sensownych możliwości debugowania kodu. Postawione na Freescale'owym PowerPC, bo prędzej czy później chciałbym mieć zamkniętą pętle także na zapłonie (wykorzystując sygnał prądu jonizacji), a wymaga to już trochę mocy obliczeniowej. No i zestaw peryferiów jest idealny do takiego przeznaczenia.

Mały sneak peek
https://youtu.be/NlpnlJK82dM?t=24s

Aktualnie mam problem z ogarnięciem wolnych obrotów, falują w zakresie 200rpm i jakby od czasu do czasu wypadnie zapłon. Prędkość obrotowa regulowana wyprzedzeniem zapłonu. Podejrzewam za szybki PID, lub złe wzmocnienia, choć może ktoś miał z podobną sytuacją do czynienia i chciałby podzielić się rozwiązaniem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RasPL
post Thu, 14 Jun 2018 - 05:22
Post #8


Forum Homee
Dołączył: Sun, 28 October 2012
Skąd: Tychy





Robilem swoje ecu na stm32f4 calkiem dobrze to dziala ale ja zostawilem i kupilem emu black glownie dlatego ze bym z garazu nie wyszedl programujac. Pokaz jak Ci ten pid koryguje DC i bedzie widac czy to wina regulatora


--------------------
Golf II 2.0 16VT BW9180 4Motion DSG on emublack
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Debal
post Sun, 25 Jul 2021 - 19:26
Post #9


User
Dołączył: Fri, 31 March 2017





Mały update:
Chciałem pobawić się turbinami z VTG w benzynie, także użyłem tego samochodu jako bazę do zabawy i eksperymentów. Wrzucenie turbo wiązało się z kilkoma dodatkowymi modyfikacjami, takimi jak nowe ecu, wiązka, heble... Chciałem pozbyć się wszystkich elementów klasycznie sterowanych podciśnieniowo.

Wprowadzone zmiany to:
- Koła 13x7J + Federal 595
- Heble 240mm z Sunnego/Primery
- Chłodnica z Primery 2.0D
- Turbo Garrett GT17V z 2.2Tid sterowane elektrycznym siłownikiem Hella/Garretta
- Downpipe 2" z katalizatorem z Kawasaki Z7R
- Elektryczna przepustnica w wydechu Pierburga
- Elektryczny blowoff Pierburga
- Pompa DeutschWerks, regulator Epmana + złączki AN gdzie się da
- Intercooler 350x150 z FMICa
- ADU5 i Syvecs S7Plus
- Nowa wiązka















Rezultaty:

1. VTG otwarte


2. VTG zamknięte


Silnik znosi doładowanie bardzo dobrze. Mimo seryjnego wnętrza, 0,7bara boostu nie robi na nim wrażenia ani też nie powoduje spalania stukowego. Nawet przy otwartym VTG, przy "jeździe miejskiej" praktycznie operuje się w obszarze >100kpa (nawet przy małych otwarciach przepustnicy rzędu 10%), co skutkuje całkiem przyzwoitym drivability. Ustawienie VTG nie jest tak oczywiste jak w dieslu, szczególnie przy małych obciążeniach/niskich obrotach, gdzie różnica w prędkości/temperaturze spalin między typami silników jest największa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bolus1
post Sun, 25 Jul 2021 - 20:07
Post #10


Super User
Dołączył: Sun, 15 June 2014





ciekawe kiedy kierownice od vnt zamienią się w ślimaki :>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Sun, 25 Jul 2021 - 20:40
Post #11


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Dlaczego syvecs?


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Debal
post Sun, 25 Jul 2021 - 22:21
Post #12


User
Dołączył: Fri, 31 March 2017





CYTAT(MadeInPoland @ Sun, 25 Jul 2021 - 20:40) *
Dlaczego syvecs?


Syvecs wyszedł najlepiej w porównaniu jakie zrobiłem:

  • Emtron każe się zarejestrować żeby w ogóle odpalić ich soft - także odpadł w przedbiegach
  • Emu, Link i Haltech są spoko jak się używa typowych rozwiązań - jak dla mnie były zbyt mało konfigurowalne, miały mało I/Oków.
  • Motec z pakietami wychodzi absurdalnie drogo
  • Pectel/Cosworth - bardzo podobne do syvecs-a soft praktycznie 1:1, choć ma starszy hardware. Znalazłem także informacje że support lubi olewać "klientów indywidualnych"
  • Bosch - z pakietami równie drogi co motec, jednak software jest mega nieergonomiczny i zapewnia 100% OEMowe odczucie (RaceCon to poszatkowana INCA z doklejoną łatką "motorsport" i m.in. ciągle używa podziału na A2La i hexa.) Support także olewa "klientów indywidualnych".
  • Syvecs ma tylko jeden dodatkowy pakiet(DI) - reszta funkcjonalności jest odblokowana. Hardware jest dość konfigurowalny i jest dużo możliwości dorzucenia własnej funkcjonalności. Support odpowiada bardzo sprawnie. Minusem jest soft do którego trzeba się przyzwyczaić i średnia dokumentacja. Plus cenowo wychodzi nie najgorzej.


Jak na razie mam bardzo pozytywne doświadczenie z tym ECU. Po prostu działa. Obsługa elektronicznego sterowania VTG, blow offem, pompą podciśnienia, przepustnicy wydechu(w close loopie) jest bezproblemowa. Bazowy config close-loopa paliwa, rozruchu, ustawień kontroli stuku, korekt czy trzymania idle'a jest dobry i nie wymaga wielu zmian. Bezproblemowe jest też strojenie zapłonu po mapie i paliwa po tps-ie (konsekwencja użycia ITB).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kompot
post Sun, 25 Jul 2021 - 22:29
Post #13


Forum Clubber
Dołączył: Thu, 17 February 2005





CYTAT(Debal @ Sun, 25 Jul 2021 - 21:21) *
i m.in. ciągle używa podziału na A2La i hexa.)

Co masz na myśli?


--------------------
E90 330d LCI
BTG 9:49 (IS200)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Debal
post Sun, 25 Jul 2021 - 23:09
Post #14


User
Dołączył: Fri, 31 March 2017





CYTAT(kompot @ Sun, 25 Jul 2021 - 22:29) *
Co masz na myśli?


W A2Lu jest trzymana ogólna konfiguracja ecu do którego chcesz się połączyć - ustawienia komunikacji np. prędkości cana czy portów ethernetowych i definicje zmiennych (w tym map) które można odczytać/zapisać. W hexie zapisane są tylko wartości zmiennych. Dlatego do strojenia potrzebne są obydwa pliki, choć tylko ten drugi jest programowany do urządzenia.

Ogólnie rozwiązanie to sprawdza się u OEMów gdzie jest dużo różnych ecu i ich wariantów (gdzie np. pomiędzy wersjami mocowymi jedyna różnica jest tylko w hexie). W aftermarkecie jest moim zdaniem bezsensowne.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
siewcu
post Mon, 26 Jul 2021 - 20:34
Post #15


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 04 December 2007
Skąd: Wrocław





Masz gdzieś tam EGT? Średnio widzę dieslową geometrię w benzynie...


--------------------
www.time4rally.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Mon, 26 Jul 2021 - 21:14
Post #16


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(siewcu @ Mon, 26 Jul 2021 - 20:34) *
Masz gdzieś tam EGT? Średnio widzę dieslową geometrię w benzynie...

W 911 jakoś ogarnęli ze zmienną geometrią i działa smile.gif. Ciekawe co tam takiego innego.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mate96
post Mon, 26 Jul 2021 - 21:36
Post #17


Forum Homee
Dołączył: Sat, 10 June 2006
Skąd: Wawa





1.5 TSI nowe z VW mają zmienną geometrię jakby obecne turbo się stopiło.


--------------------
Octavia II 2.0 TDI CR wół roboczy
Skyline R33 rdzewiuch stoi po to żeby mieć
Fabia II RS daily
Suzuki SV650S żeby mieć
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Debal
post Mon, 26 Jul 2021 - 21:49
Post #18


User
Dołączył: Fri, 31 March 2017





CYTAT(siewcu @ Mon, 26 Jul 2021 - 20:34) *
Masz gdzieś tam EGT? Średnio widzę dieslową geometrię w benzynie...


Mam - przy normalnej jeździe oscyluje ok 750degC. Przy najnowszych ustawieniach miałem jeszcze okazji pojeździć na WOTcie - nowe sprzęgło jest ciągle na dotarciu.
Jestem świadomy różnicy w EGT między benzyną a dieslem. Dlatego wybrałem w miarę starą turbinę, która może nie przeszła jeszcze optymalizacji materiałowej (podobno pierwsze generacje kierownic były z inco).

Inna kwestia jest taka, że VTG w benzynie wymaga znacznie bardziej dynamicznej kontroli - trzymanie przymkniętych kierownic w idle'u jest niezbyt "zdrowe" - powodowało wzrost EGT z 300 na prawie 600 deg, mimo że silnik nie miał objawów dużego dławienia w wydechu i wkręcał się żwawo (a objawy te można osiągnąć zamykając całkowicie VTG - wtedy silnik miał problemy z pracą już na 1200rpmach)

W dłuższej perspektywie, jeżeli EGT przy pełnym obciążeniu będzie podchodziło pod wysokie 800degC, wleci dotrysk wody na kolejnym secie wtryskiwaczy, który biorąc pod uwagę doświadczenie, powinien sprawnie ten problem rozwiązać.

CYTAT(jackkpl @ Mon, 26 Jul 2021 - 21:14) *
W 911 jakoś ogarnęli ze zmienną geometrią i działa smile.gif. Ciekawe co tam takiego innego.


Ze zdjęć wynika, że jest mniejsza liczba masywniejszych łopatek + pewnie wykonane są z jakiegoś nadstopu(które zazwyczaj są trudne/drogie w obróbce).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Mon, 26 Jul 2021 - 23:06
Post #19


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Debal @ Mon, 26 Jul 2021 - 21:49) *
Mam - przy normalnej jeździe oscyluje ok 750degC. Przy najnowszych ustawieniach miałem jeszcze okazji pojeździć na WOTcie - nowe sprzęgło jest ciągle na dotarciu.
Jestem świadomy różnicy w EGT między benzyną a dieslem. Dlatego wybrałem w miarę starą turbinę, która może nie przeszła jeszcze optymalizacji materiałowej (podobno pierwsze generacje kierownic były z inco).

Inna kwestia jest taka, że VTG w benzynie wymaga znacznie bardziej dynamicznej kontroli - trzymanie przymkniętych kierownic w idle'u jest niezbyt "zdrowe" - powodowało wzrost EGT z 300 na prawie 600 deg, mimo że silnik nie miał objawów dużego dławienia w wydechu i wkręcał się żwawo (a objawy te można osiągnąć zamykając całkowicie VTG - wtedy silnik miał problemy z pracą już na 1200rpmach)

W dłuższej perspektywie, jeżeli EGT przy pełnym obciążeniu będzie podchodziło pod wysokie 800degC, wleci dotrysk wody na kolejnym secie wtryskiwaczy, który biorąc pod uwagę doświadczenie, powinien sprawnie ten problem rozwiązać.



Ze zdjęć wynika, że jest mniejsza liczba masywniejszych łopatek + pewnie wykonane są z jakiegoś nadstopu(które zazwyczaj są trudne/drogie w obróbce).


Spróbuj na dolewce etanolu. Mniej kombinacji


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Tue, 27 Jul 2021 - 05:50
Post #20


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





dokladnie. dolewac https://allegro.pl/oferta/ecoflame-5l-biopa...inek-9174124053 i temperatura egt w ryzach.


--------------------
930kg+320KM+RWD+LSD+RaceTCS+lotus111r abs+semislick
1/4 2013r, 180KM: 13,806s
Tor Poznań 1m48,467s, Łódź 57,517s a052 przod, vr2 r7a(hl) tyl
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 20:48