Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> troche do śmiechu, troche do płaczu - olej w silniku
kris309
post Fri, 25 Jan 2019 - 22:49
Post #1


User
Dołączył: Wed, 28 December 2011
Skąd: Rybnik





Panowie, taka sprawa która może i błaha jest (bo chodzi o Matiza), ale wkurza mnie strasznie. No więc jest sobie Matiz 1999r, od nowości w rodzinie, zrobił wpierw u siostry w 16 lat całe 65tkm, serwis zawsze w ASO, zalewany niby zawsze olej Daewoo 5W30 (no taki mieli w ASO), nawet bańka tego stała kiedyś w garażu u siostry. Po tych 16tu latach autko poszło do mnie, żeby moja kobieta miała coś do pracy (2x17km dziennie). Jej Matiz pasi, nie kwestionuje tego wyboru. No więc po przejęciu auta patrzę na olej na bagnecie, tam poziom max i olej bardzo ładny, miodowy – a wiem że ostatni serwis to było coś 2 lata i 7tkm. No to standardowa płukanka LiquiMoly, i Total 5W30. Po 1000km olej na bagnecie czarny. Nie, nie brązowy, ale jak w dieslu, no smoła. I ok. 0,5 ltr już nie ma… No to nie ma rady, bańka ropy, nowy olej, tanie filtry, i jazda – mieszanka oleju i ropy 50/50, 15 minut na wolnych, dalej smoła. Dopiera za trzecim razem poleciało coś trochę przejrzystego. Znowu Total zalany, i znowu po 1000km olej ciemny, trochę mniej ale dalej stanowczo za bardzo ciemny. Zużycie jakoś 0,2-0,3ltr/1000km. Po 5tkm znowu płukanki aż leciało czyste, itd. aż do teraz. Pierścionki naftą zalewałem, ceramizera dodawałem, no chyba tylko indiańskich tańców nie odprawiałem. Jest 35tkm zrobione, od chyba trzeciej wymiany (co 5tkm) leje Specola 5W40. Zużycie oleju się unormowało na poniżej 0,1ltr/1000km, ale dalej trzeba 3 razy płukać, żeby z michy poleciało coś co przypomina olej z benzyniaka. Teraz dodałem do świeżego Specola Archoila2300, zobacze co się stanie smile.gif
Jakie macie teorie? Co tam się pochrzaniło że tak syfi olej? Nie zmieniali w ASO oleju tylko na fakturze go pisali, i się syfu tyle osadziło we wnętrzu silnika??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Fri, 25 Jan 2019 - 22:49
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
flapjck1
post Fri, 25 Jan 2019 - 23:19
Post #2


Forum Homee
Dołączył: Tue, 14 November 2006





A nie pali duzo? Takie jaja sie dzieja jak jest bogata mieszanka i pierscienie nie zbieraja paliwa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kris309
post Fri, 25 Jan 2019 - 23:41
Post #3


User
Dołączył: Wed, 28 December 2011
Skąd: Rybnik





CYTAT(flapjck1 @ Fri, 25 Jan 2019 - 23:19) *
A nie pali duzo? Takie jaja sie dzieja jak jest bogata mieszanka i pierscienie nie zbieraja paliwa


Kobiecie pali poniżej 5,5 przez lato i 6,0 w zimie, przez wiochy i trochę miasta (17km odcinki). Jak na Matiza to to podobno jest dobry wynik. Zawsze lana jest Verwa98, na Pb95 z początku brał ok. 0,2-0,3 więcej. Raz tym w Bieszczady poleciałem, to przy 90-100 wziął 4,5ltr, a przy 120-130 niecałe 6ltr.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flapjck1
post Sat, 26 Jan 2019 - 10:15
Post #4


Forum Homee
Dołączył: Tue, 14 November 2006





To nie to w takim razie

Olej z pewnego źródła?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wymiot
post Sat, 26 Jan 2019 - 11:54
Post #5


Frequent User
Dołączył: Sat, 23 March 2013





A moze po wlaniu płukanki wlasnie ruszyły sie te wszystkie osady co byly w silniku ? Olej lany wcześniej był słabej jakości i nie czyścił silnika jak powinien.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomad66
post Sat, 26 Jan 2019 - 14:10
Post #6


Forum Killer
Dołączył: Tue, 17 March 2015





pytanie ile tego oleju wchodzi do tego silnika? 2.5 litra? Zagrzej porządnie 7 litrów a 2.5 litra to różnica. I może po prostu się nagrzewa szybko ten olej. Spróbuj 5w-50, Valvo vr1 nie kosztuje kroci, w moim benzyniaku do pierwszej trasy szybkiej trasy autostradowej był czysty.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kris309
post Sat, 26 Jan 2019 - 14:10
Post #7


User
Dołączył: Wed, 28 December 2011
Skąd: Rybnik





Specol z hurtowni, ostatnio ze zmienolej.pl, nie sprawia problemów w innych autach.

Wymiot, no taka była moja pierwsza myśl, ale 7 wymian oleju, kilkanaście razy przepłukane ropą tak że zawsze nowy olej wchodzi na czyściutki układ, i dalej nie wymyło? Strach kupować nowe i oddawać do ASO... Teraz siostra ma nówkę Citigo 1.0/60KM, 6tkm w 3 lata, olej (niby) zmieniany co roku. W tym roku ma przyjechać do mnie bo już po gwarancji, ciekawe co spłynie... biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kris309
post Sat, 26 Jan 2019 - 14:18
Post #8


User
Dołączył: Wed, 28 December 2011
Skąd: Rybnik





CYTAT(nomad66 @ Sat, 26 Jan 2019 - 14:10) *
pytanie ile tego oleju wchodzi do tego silnika? 2.5 litra? Zagrzej porządnie 7 litrów a 2.5 litra to różnica. I może po prostu się nagrzewa szybko ten olej. Spróbuj 5w-50, Valvo vr1 nie kosztuje kroci, w moim benzyniaku do pierwszej trasy szybkiej trasy autostradowej był czysty.


Po wydmuchaniu miski z resztek wchodzi 3ltr smile.gif Ale że co? Ze jak mało oleju to się przegrzewa to jasne, ale to przy pałowaniu a nie przy spokojnej jeździe miejskiej przy takim niskim spalaniu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
_adams_
post Wed, 30 Jan 2019 - 00:25
Post #9


Forum Killer
Dołączył: Thu, 17 December 2009
Skąd: Kruszwica





Nie bardzo wiem jaki problem? Temu silnikowi nic nie pomoże i niewiele mu zaszkodzi więc po co te obrządki i Verva 98? Wydałeś na oleje więcej niż silnik warty. Może ktoś jeździł na krótkich odcinkach 1-2km na niskich obrotach (wielu starszych panów i kobiet tak robi) i olej nigdy się nie rozgrzał i nie wypłukał silnika tylko osadzał syf w nim?

Mam jeszcze w firmie seja 1.1 w gazie do latania po okolicy. Jest notorycznie katowany na zimnym, często piłowany do końca na 3. i 4. i mimo że czasem mu brakuje 2l oleju laugh.gif bo dużo go spala (nic nie gubi, silnik suchy), a nie zawsze ma kto sprawdzić i dolać to chodzi i nic mu nie jest. Nawet już nie wymieniam mu oleju, tylko dolewam raz nowy najtańszy raz zużyty z innych aut cool.gif i nie zauważyłem żeby silnik jakoś strasznie cierpiał, klekotał. Ciśnienie trzyma, to najważniejsze.



--------------------
Życie jest rumakiem który nie znosi tchórzliwego jeźdźca.

B6 1.8T@GT28RS>B9 2.0T Allroad
Punto Evo 1.4T
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Frolik
post Wed, 30 Jan 2019 - 12:19
Post #10


Forum Homee
Dołączył: Wed, 05 September 2012
Skąd: Warszawa





CYTAT(wymiot @ Sat, 26 Jan 2019 - 11:54) *
A moze po wlaniu płukanki wlasnie ruszyły sie te wszystkie osady co byly w silniku ? Olej lany wcześniej był słabej jakości i nie czyścił silnika jak powinien.

To też mogło mieć znaczenie, czyli jakoś oleju.

Ale przede wszystkim - całkowita zmiana sposobu eksploatacji auta.
Wcześniej samochód robił "trasy" po 1 max 2 km, tam się pewnie nigdy solidnie olej nie zagrzał, więc jak miał czyścić silnik?

Ja bym się nie martwił, lał dobry olej zmieniał regularnie, a płukanki i inne cuda odpuścił.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 19 April 2024 - 16:40