Shoutbox 0 nowych PW 


367 Stron V  « < 303 304 305 306 307 > »   
Reply to this topicStart new topic
> JAKI OLEJ DO SILNIKA
voytekk1
post Wed, 20 Jun 2018 - 08:02
Post #6081


User
Dołączył: Sun, 02 August 2009
Skąd: Sosnowiec





CYTAT(tomek evo @ Tue, 19 Jun 2018 - 08:46) *
A zaobserwowałeś jak trzymają temperaturę oleju? Jakieś różnice w tym zakresie?


Nie mam wskaźnika temperatury oleju więc nie mogę nic na ten temat powiedzieć
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Wed, 20 Jun 2018 - 08:02
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
MisioLBN
post Wed, 20 Jun 2018 - 08:26
Post #6082


Forum Homee
Dołączył: Tue, 16 December 2014





CYTAT(Addi @ Tue, 19 Jun 2018 - 13:04) *
Przy takim ubytku oleju to albo gdzieś jest spory wyciek z silnika przez uszczelnienia albo pierścienie zgarniające zasyfione nagarem lub po prostu zużyte.
Potrzebna diagnostyka
Gdy silnik olej przepala przez nieszczelne pierścienie to wymiana pierścieni zgarniających najlepiej na dwuczęściowe albo chcąc spróbować zmniejszyć pobór zalać silnik olejem 10w60 akurat jest pora letnia więc nie powinno zaszkodzić.
Olej 10w60 najlepiej syntetyczny ale gdy jest taki duży pobór nie ma co przepłacać za syntetyk gdyż może go również przepalać tylko wlać nie drogi a dobry Specol 10w60 i obserwować pobór, gdy będzie mniej przepalał tego oleju to można zastosować Archoil Ar9100 w moim przypadku poboru oleju ten dodatek pomógł.


Myślę że wyciek bym zauważył... ale w sumie może każe przejerzeć koledze dobrze motor czy nic nie cieknie. To spalanie jest o tyle ciekawe że wgl nie dymi. Przy takim ubytku spodziewał bym się dymienia a tu nic...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hexx #2
post Wed, 20 Jun 2018 - 08:42
Post #6083


Forum Homee
Dołączył: Tue, 07 November 2017





CYTAT(tomek evo @ Wed, 20 Jun 2018 - 07:46) *
Ravenol (jeśli mowa o cytowanym wcześniej 10w60) ma lepsze bazy, lepsze dodatki, lepsze parametry i..... cenę x 4.

cena to też i marketing

Skąd wiesz, że Ravenol stosuje lepsze bazy niż Specol ... i jakie są to te lepsze ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomek evo
post Wed, 20 Jun 2018 - 09:03
Post #6084


Forum Killer
Dołączył: Thu, 19 August 2004
Skąd: Sosnowiec





Ravenol RSS Racing 10W60 bo o nim mowa to olej oparty na bazach z grupy IV i V. Zobacz na parametry tego oleju. Dodatkowo wzbogacony jest wolframem i molibdenem. Specol też stosuje bazy PAO i jak na współczesne standardy to bardzo dużo ale z tego co kojarzę to w racingu 10W60 nie ma PAO w ogóle albo jest minimalna ilość. Pakiet dodatków też nie powala na kolana (kiedyś widziałem analizę).
Co do Ravenola to były kiedyś dostępne analizy olejów tej marki na Oli-club.ru i wyglądało to naprawdę nieźle. Niestety już są niedostępne...


--------------------
sygnatury komercyjne są dostępne dla kont PRO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hexx #2
post Wed, 20 Jun 2018 - 09:22
Post #6085


Forum Homee
Dołączył: Tue, 07 November 2017





a są jakieś informacje oficjalne o tych bazach w Ravenolu ?

To, że Specol jedzie głównie na HC to akurat nie jest zaskoczeniem i bez sensu było by ładować lepsze i droższe rozwiązania.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomek evo
post Wed, 20 Jun 2018 - 10:44
Post #6086


Forum Killer
Dołączył: Thu, 19 August 2004
Skąd: Sosnowiec





CYTAT(hexx #2 @ Wed, 20 Jun 2018 - 09:22) *
a są jakieś informacje oficjalne o tych bazach w Ravenolu ?

To, że Specol jedzie głównie na HC to akurat nie jest zaskoczeniem i bez sensu było by ładować lepsze i droższe rozwiązania.


Akurat Specol używa z tego co mi wiadomo całkiem dużo baz PAO. W całej serii Gold i Spec Premium PAO jest "obecne" we wszystkich olejach w mniejszym lub większym (nawet do 50%) stopniu.
Co do baz Ravenola to są informacje potwierdzone z niemieckiego forum olejowego jak również w opisie produktu jak byk pisze "Dzięki specjalnemu połączeniu wysoko polarnych olejów bazowych grupy V z dużą ilością baz PAO o wysokiej rozpiętości lepkości...". Zresztą patrząc na parametry ich niektórych olejów to są nieosiągalne bez znaczącego udziału baz "prawdziwie syntetycznych". Wiem papier wszystko przyjmie biggrin.gif


--------------------
sygnatury komercyjne są dostępne dla kont PRO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hexx #2
post Wed, 20 Jun 2018 - 10:51
Post #6087


Forum Homee
Dołączył: Tue, 07 November 2017





a wiesz co to oleje niskoszumowe (silnikowe) ? wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomek evo
post Wed, 20 Jun 2018 - 11:44
Post #6088


Forum Killer
Dołączył: Thu, 19 August 2004
Skąd: Sosnowiec





Szczerze powiedziawszy spotkałem się z tym określeniem (Liqui Moly nazywa tak swój olej 5W50) ale nie jest to chyba określenie "techniczne" a marketingowe.


--------------------
sygnatury komercyjne są dostępne dla kont PRO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Samsung89
post Wed, 20 Jun 2018 - 12:16
Post #6089


User
Dołączył: Wed, 20 June 2018





Odnosnie olejow Ravenol-a, to wedlug mnie dobre oleje. Lecz na niemieckim forum, niektorzy traktuja te oleje jako Panaceum, to mnie szczerze mowiac irytuje, gdzie tam w ogole nie polecam olejow tej marki, nawet Administrator zalozyl temat pod tytulem: Ravenol-club?. Gdzie sie nieco, oklesle to uspokoilo sie. Dla mnie duze znaczenie ma jakosc w stosunku do ceny, osobiscie stosuje Meguin Super Leichtlauf 5W-40. Najciekawsze jest to, ze w Polsce te oleje (Meguin) sa drozsze od Ravenol...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Addi
post Wed, 20 Jun 2018 - 13:36
Post #6090


Rookie
Dołączył: Tue, 19 June 2018





CYTAT(tomek evo @ Wed, 20 Jun 2018 - 07:09) *
Nie sądzę aby zastosowanie lepkości 10W60 było dobrym pomysłem ponieważ to nie zlikwiduje problemu w tym silniku i nawet jeśli pobór oleju spadnie to i tak trzeba będzie sporo dolewać a lepkość 10w60 nie jest odpowiednia do tego silnika (mamy co prawda lato ale mimo wszystko). Co do Specola Golda 0W40 to się zgodzę - świetny olej na porządnych bazach (sporo PAO) ale Extraspec Racing 10W60 jest zupełnie przeciętny. Nie jest zły i ma atrakcyjną cenę ale jakościowo to nie jest najwyższa półka tego co Specol potrafi zaoferować.


Rozmyślałem 10W60 do tego silnika w ostateczności gdyby już nie było innego sposobu na zmniejszenie takiego ubytku oleju i wyłącznie teraz gdy mamy porę letnią i temperatury w dzień ok +30. Gdy olej w tym silniku przedostaje się do komory spalania przez pierścienie zgarniające to im jest mniej lepki i posiada niską temperaturę zapłonu tym go będzie więcej tą drogą przepalał (więcej się go prześlizgnie przez mniej szczelne pierścienie). Jest jeszcze szansa że zastosowanie Ar 9100 może zmniejszyć ucieczkę oleju pierścieniami, po prostu trzeba próbować wszystkiego i obserwować. Specol 10w60 jest tani i nie najgorszy (temperatura zapłonu 240 stopni, odparowanie Noack 8%) a i może lepszy od Valvoline Vr1 (który ma niższą temp zapłonu i wyższe odparowanie) tej samej lepkości dlatego przynajmniej dużo nie wydamy na olej gdyby to nic nie pomogło. lub Specol 10w50, ogólnie bym nie przepłacał za olej na takie próby gdy silnik ma duże pobory, ewentualnie można później coś lepszego gdyby spadł pobór po zastosowaniu wyższej lepkości np. Petronas Selenia Racing 10w60 nie za drogi a już na bazach syntetycznych i dobrych parametrach.
Jakiś czas temu z tego co mi wiadomo ASO Honda zalewała Shella 10w60 do wszystkich serwisowanych Hond i silniki się nie zatarły.
Gdy nic nie pomoże dodatek Ar9100 i w ostateczności zmiana oleju na bardziej lepki tak zostaje tylko wymiana pierścieni na lepszej jakości niż te zastosowane fabrycznie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Addi
post Wed, 20 Jun 2018 - 13:56
Post #6091


Rookie
Dołączył: Tue, 19 June 2018





CYTAT(MisioLBN @ Wed, 20 Jun 2018 - 08:26) *
Myślę że wyciek bym zauważył... ale w sumie może każe przejerzeć koledze dobrze motor czy nic nie cieknie. To spalanie jest o tyle ciekawe że wgl nie dymi. Przy takim ubytku spodziewał bym się dymienia a tu nic...


Niestety tak już mają silniki że potrafią przepalać w miarę duże ilości oleju komorą spalania ale niebieskawego dymu nie zobaczymy, przerabiałem tą kwestie z mechanikami i potwierdzali ten fakt. Katalizatory i Dpf-y też trochę kamuflują
a gdy już dymi na niebieskawo, świece paskudnie zabrudzone i wydech bardzo okopcony to przepał oleju może być bardzo duży (silnik do remontu, wymiana pierścieni)
Gdy silnik ma bezpośredni wtrysk paliwa i wysoką temperaturę pracy, sterowanie termostatów obliczone na wyższe temperatury obiegu płynu chłodzącego powyżej 100 stopni wtedy dobrze stosować olej wysokotemperaturowy o niskim odparowaniu Noack i dobry świeży płyn chłodniczy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hexx #2
post Wed, 20 Jun 2018 - 15:22
Post #6092


Forum Homee
Dołączył: Tue, 07 November 2017





ojoj... olej wysokotemperaturowy w silniku ?
no bez jaj, tego jeszcze na tym forum nie grali rolleyes.gif

silnik to nie jest przenośnik łańcuchowy w cementowni.. gdzie jest wysoka temperatura do około 200 stopni C
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Addi
post Wed, 20 Jun 2018 - 16:18
Post #6093


Rookie
Dołączył: Tue, 19 June 2018





Na tłokach i w turbinie jest gorąco, bywa że turbo aż czerwone a olej musi to wszystko wytrzymać nie zasyfiając przy tym nadmiernie silnika dlatego dobrze gdy posiada dobre parametry wysokotemperaturowe i niskie odparowanie, tylko takie producent nam podaje w kartach charakterystyki reszta jak użyte bazy czy skład chemiczny jest już często tajemnicą firmy i my zwykłe ludki nie mamy możliwości sobie porównywać który lepszy/gorszy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hexx #2
post Wed, 20 Jun 2018 - 16:25
Post #6094


Forum Homee
Dołączył: Tue, 07 November 2017





ale wiesz
trzeba odróżniać kamień węgielny od węgla kamiennego smile.gif

co innego olej wysokotemperaturowy a co innego właściwości oleju w podwyższonych temperaturach
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomek evo
post Wed, 20 Jun 2018 - 16:49
Post #6095


Forum Killer
Dołączył: Thu, 19 August 2004
Skąd: Sosnowiec





CYTAT(Samsung89 @ Wed, 20 Jun 2018 - 12:16) *
Odnosnie olejow Ravenol-a, to wedlug mnie dobre oleje. Lecz na niemieckim forum, niektorzy traktuja te oleje jako Panaceum, to mnie szczerze mowiac irytuje, gdzie tam w ogole nie polecam olejow tej marki, nawet Administrator zalozyl temat pod tytulem: Ravenol-club?. Gdzie sie nieco, oklesle to uspokoilo sie. Dla mnie duze znaczenie ma jakosc w stosunku do ceny, osobiscie stosuje Meguin Super Leichtlauf 5W-40. Najciekawsze jest to, ze w Polsce te oleje (Meguin) sa drozsze od Ravenol...

Taka polityka Liqui Moly Polska. Dla wtajemniczonych można je kupić taniej wink.gif


--------------------
sygnatury komercyjne są dostępne dla kont PRO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Borek123
post Wed, 20 Jun 2018 - 23:18
Post #6096


Frequent User
Dołączył: Tue, 10 January 2012





CYTAT(tomek evo @ Wed, 20 Jun 2018 - 11:44) *
Szczerze powiedziawszy spotkałem się z tym określeniem (Liqui Moly nazywa tak swój olej 5W50) ale nie jest to chyba określenie "techniczne" a marketingowe.

A właśnie co do LM 5W50, warty uwagi? Ostatnio do jednego z samochodów zalewałem VR1 5W50, może warto się zainteresować właśnie Liqui Molly?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomek evo
post Thu, 21 Jun 2018 - 07:28
Post #6097


Forum Killer
Dołączył: Thu, 19 August 2004
Skąd: Sosnowiec





Zdecydowanie wart uwagi. Od VR1 przynajmniej klasę lepszy moim zdaniem.


--------------------
sygnatury komercyjne są dostępne dla kont PRO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomek evo
post Thu, 21 Jun 2018 - 07:29
Post #6098


Forum Killer
Dołączył: Thu, 19 August 2004
Skąd: Sosnowiec





Zdecydowanie wart uwagi. Od VR1 przynajmniej klasę lepszy moim zdaniem.


--------------------
sygnatury komercyjne są dostępne dla kont PRO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hexx #2
post Thu, 21 Jun 2018 - 12:16
Post #6099


Forum Homee
Dołączył: Tue, 07 November 2017





CYTAT(tomek evo @ Thu, 21 Jun 2018 - 07:29) *
Od VR1 przynajmniej klasę lepszy moim zdaniem.

dokładnie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tom-Lee
post Thu, 21 Jun 2018 - 13:36
Post #6100


Forum Killer
Dołączył: Thu, 04 May 2017
Skąd: Krk





Ten LM to ten w oliwkowym opakowaniu? Albo zielonym jak kto woli?


--------------------
IXgen-TypeR K20C
M240iX
Go to the top of the page
 
+Quote Post

367 Stron V  « < 303 304 305 306 307 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 25 April 2024 - 17:54