Shoutbox 0 nowych PW 


6 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> przyczepa - laweta graniczne obciążenie
Andrzejsr
post Wed, 16 Mar 2016 - 16:16
Post #1


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Wiem, że było kilka tematów o DMC holownika, przyczepy , co można, co nie na kat B itp. Sporo wiadomości z nich wyciągnąłem, podowiadywałem się i z możliwości jakie stwarza mi holownik, przy aktualnej masie auta-zabawki na tory z której raczej nie zejdę już, wychodzi mi bardzo granicznie.
Tu moje pytanie - czy ktoś z Kolegów miał "przyjemność" ważenia przez kontrole mundurowe na drodze przyczepy z autkiem na niej i czy naddatek rzędu 20kg ponad DMC czy już więcej rzędu 50kg spowodować może problemy ? Bo wychodzi mi na styk, a jak więcej paliwa w baku czy jakieś koła zapasowe no to trochę przekracza.
A kuszące to bo wypożyczenie przyczepki 50-80zł, natomiast lawety już 3 stówki... tylko że brakuje jej tych 50kg

Jest jakiś % dopuszczalnego przekroczenia ładowności istnieje w przepisach może ? czy jak 1100kg to 1100kg i ani 1 kilograma więcej ?
I czy Policja czy ITD faktycznie ważą te przyczepki-lawety ?
Technicznie to ta przyczepa o której myślę wypożyczać, to o ile wiem i 1300 ładowności może znieść, tylko tak zarejestrowana na 1100 ładowności.
Pozostałe warunki w papierach i w realu też byłyby spełnione - suma DMC <3500kg, masa własna holownika > DMC przyczepy (jak i większa niże ta realna zakładana masa z przekroczeniem o 50kg) itd).


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Wed, 16 Mar 2016 - 16:16
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
kkkacper
post Wed, 16 Mar 2016 - 17:09
Post #2


Forum Killer
Dołączył: Fri, 31 December 2010
Skąd: pomorskie





sam wiesz, ze PL to dziki kraj i dzieja sie rozne rzeczy.. wiekszosc kontroli jednak sprowadza sie do check'u DMC i na tym powinienes sie skupic.. jesli w kwitach wagi beda sie miescily w tym co powinny to watpie, zeby kiedykolwiek Cie zwazyli wink.gif a jesli juz do tego dojdzie to bywa roznie. jeden Cie pusci drugi nie, ale wedle przepisow czy przekroczysz 1kg czy 50 to nie ma znaczenia.. to samo tyczy sie sytuacji gdzie sprawdzaja wage na dyszlu i przy zle zaladowanym aucie moga wychodzic rozne wyniki, jeden pozowoli Ci sie przepakowac a drugi wypisze mandat..


--------------------
Szukasz wtrysków? Zapraszam ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
HMP_inc
post Wed, 16 Mar 2016 - 18:31
Post #3


Forum Killer
Dołączył: Sun, 11 June 2006
Skąd: LU





A kto chciałby Cię ważyć? ITD? Nie zajmują się osobówkami (ustawa im nie pozwala, tylko kontrole łączone z policją),a policja? Oni wolą "prostych" klientów (80km/h na 50tce). Generalnie z doświadczenia do 3,5 tony to do 100kg się nie czepiają. Normalny policjant puści Cię do 10% przeładowania, no chyba że na corsę z lawetą załadujesz omegę, wtedy sam się podkładasz. To też są ludzie, wystarczy nie rzucać się w oczy i nie kozakować przy kontroli.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Wed, 16 Mar 2016 - 19:17
Post #4


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





No właśnie nie wiem jak to w praktyce jest, bo dotąd tylko osobówkami jeździłem i niczego nie holowałem smile.gif
Z rozmów "na poboczu toru" z użytkownikiem lekkiej przyczepy też wynikało, że najważniejsze są papiery.
Z rzucaniem się w oczy to właśnie się zastanawiam również, bo holownik to byłaby Alfa 156SW - która waży w dowodzie rej 1412kg a realnie 1460kg pusta (a dojdzie kierowca, pasażer, bagaże, pewnie ze 4 koła itd) a na przyczepce byłaby też 156tka, tyle że wybebeszona do tych 1150kg.
Mam też możliwość jako holownika większego kombi użyć, jest ono optycznie tylko większe więc nie byłoby tego rzucania się w oczy smile.gif , rozstaw osi większy, ale masa realna - tak naprawdę jest podobna.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cowboy
post Wed, 16 Mar 2016 - 19:31
Post #5


Administrator
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: Wawa





ale jakie znaczenie ma ze w holowniku dojdą bagaze czy pasazer ?
ma byc w papierach porzadek

liczy sie masa DMC holownika i lawety, jak przekroczysz 3500 to musisz miec E do B lub kod 96 i do tego VIATOLL

nie ma znaczenia ze wybebeszona druga alfa jak w dowdzie ma masę np 1400 to tyle sie liczy
wazne zeby holownik w dowodzie miał na haku wiecej niz DMC lawety i zeby laweta miała ładowność wieksza niz masa w dowodzie auta na niej wiezionego


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Wed, 16 Mar 2016 - 20:31
Post #6


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





O tym że holownik i laweta ma mieć 3500kg sumę DMClub mniej to wiem, mam tylko B prawko , to spełniamy bez problemu. Wszystkie sprawy teorii przepisów znam, naczytałem się, wnioski wyciągnąłem
BTW ta alfa na lawecie - to nie mam zamiaru jej dowodu wozić - to ładunek, a nie samochód uczestniczący w ruchu. Równie dobrze mogłby tam cegły być, one dowodów rej. nie mają. Co tam ona ma w dowodzie nie jest istotne przecież więc nie to się liczy tylko ile naprawdę waży. Tu też moja ciekawość - jak często służby różne ważą takie zestawy.

Chodzi o to, że o te 50kg może przekroczyć realna masa przyczepy + auta na niej, to co ma przyczepa w DMC. Podkreślam że technicznie ta sama przyczepa miewa w zależności od chęci kupującego i większe i mniejsze DMC więc bezpioeczeństwo nie jest zagrożone.
Bagaże i osoby w holowniku - chodzi o to ze już poza przepisami raczej lepiej jest mieć cięższy holownik im cięższy tym lepiej zdaje się ?


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
apogeum
post Wed, 16 Mar 2016 - 20:54
Post #7


Super User
Dołączył: Wed, 18 January 2012





a mojej informacji wynika że u niemca dopuszczalne jest przekroczenie 10%
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kkkacper
post Wed, 16 Mar 2016 - 21:22
Post #8


Forum Killer
Dołączył: Fri, 31 December 2010
Skąd: pomorskie





teoretycznie musisz miec dowod rejestracyjny samochodu ktory przewozisz na lawecie, a porownanie do cegiel troche kula w plot w tym przypadku..


--------------------
Szukasz wtrysków? Zapraszam ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Wed, 16 Mar 2016 - 22:04
Post #9


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Zakładam, że nie muszę mieć (przynajmniej przy sobie) dowodu rejestracyjnego, do czegoś co przewożę w kraju, powiedzmy między jednym mechanikiem a drugim, niesprawnego itd. . Były już takie dyskusje przez kilka lat wstecz w archiwum - to przyjmuję za pewnik, że nie muszę i ten punkt mam odfajkowany. Tylko ta graniczna ładowność mnie trochę męczyła.

Czyli wygląda na to że jakaś tam tolerancja jest na ten "nadbagaż" na lawecie o ile ktoś w ogóle zważy.
To już nie dywaguję, tylko trzeba hak montować i tyle bo każdy wyjazd to oszczędność całkiem wyraźna, a i miejsca w osobówce więcej na graty niż w kabinie lawety. Tylko wolniej trzeba jechać, ale to nie przeszkadza mi.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kkkacper
post Wed, 16 Mar 2016 - 22:20
Post #10


Forum Killer
Dołączył: Fri, 31 December 2010
Skąd: pomorskie





musisz posiadac dokument poswiadczajacy pochodzenie samochodu przewozonego.. czy to dow. rej. czy umowa, badz kwit spisany z wlascicielem jesli przewozisz cudzy pojazd w konkretnym celu.. zebys sie kiedys nie zdziwil jak trafisz na sluzbiste z dala od domu i bedziesz musial kombinowac wink.gif


--------------------
Szukasz wtrysków? Zapraszam ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobr4
post Wed, 16 Mar 2016 - 23:02
Post #11


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 02 June 2006
Skąd: okolice Warszawy





Jak jest w przypadku jezeli nie mamy dowodu rejestracyjnego a kierowca holownika jest wlascicielem?
Przeciez jak nie ma zgloszenia kradzierzy i wlasciciel jest na miejscu to nic nie moga zrobic.


--------------------

<b>wtryskiwacze:
BOSCH 525cc wysokoomowe, Bosch 650cc, SIEMENS 630cc
1200cc Lucas niskoomowe</b>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kkkacper
post Wed, 16 Mar 2016 - 23:11
Post #12


Forum Killer
Dołączył: Fri, 31 December 2010
Skąd: pomorskie





no niby tak.. ale tutaj kolega pyta co w przypadku jak troche nadwyreza inne kwestie, tak wiec lepiej nie dawac im chyba powod do szukania dziury w calym.. tymbardziej skoro nie chce zeby ktos sprawdzal masy, a jak nie ma dowodu od auta na pace to troche zmusza tych nadgorliwych do tego tongue.gif


--------------------
Szukasz wtrysków? Zapraszam ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Wed, 16 Mar 2016 - 23:27
Post #13


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Nie no, oczywiście jak najmniej powodów do czepiania się należy dawać , nie mam zamiaru dowodzić służbom że nie musze go mieć. Celem jest dojechanie na miejsce a nie przekonywanie kogoś do czegoś i tracenie czasu na to. Po prostu najpewniej w razie W akurat zapomnę go, właśnie żeby powodów do czepiania się nie dawać, przecież po to to przewożenie całe a nie jazda na kołach. Ale zakładam że ten dowód to nie da (o ile) poważnych konsekwencji, jakiś mandat może najwyżej. Przy całym zagmatwaniu tematu to chyba mniejszy problem.
Z masą z dowodu to nie zainteresowałbym się tematem bo to kolejne 100 czy 200 kg więcej, o rzeczywistej mowa, nie wspominając o DMC. To już na pewno z DMC tego co na pace musiałaby jakaś wielgachna laweta być ze swym jeszcze większym więc DMC, do tego w takim razie jeeeszcze większe DMC holownika - bez szans zmieścić się w 3,5 tony.
Zakładam że to ładunek i tyle, a że właśnie nie zgłoszony jako kradzież itp. bez zachodzącego takiego podejrzenia to już naprawdę złośliwy musiałby być ten zatrzymujący.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hipo
post Thu, 17 Mar 2016 - 06:16
Post #14


Super User
Dołączył: Mon, 04 July 2011
Skąd: Jarosław





Przedewszystkim holowanie 156 już na starcie wyklucza lawete, zobacz w dowód jaka masz maksymalna masę przyczepy, zobacz dmc lawety i gotowe. A jesli chodzi o itd to bzdura jest ze nie mogą kontrolować osobowek, mogą i jeśli mają jakiś odchyl w danym momencie to kontrolują. Np. suszarka w dłoń i lecą.

Poza tym bacznie obserwowane jest to co przejeżdża przez bramki viatoola, blachy auta i przyczepy sprawdzają, sumuja dmc i gotowe. Kumpel zrobił passatem z laweta jeden wypad po minikoparke. Kosztowało 3k.


--------------------
Stilo MW MJ140 142KM/341Nm@xxxKM/xxxNm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Thu, 17 Mar 2016 - 09:04
Post #15


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Nic nie wyklucza, DMC przyczepy jest 1400kg i taką mogę wypożyczyć. Holownik : masa własna w dowodzie 1412kg. DMC 1915kg. Więc wszystkie warunki są spełnione : 1400 + 1915 < 3500 oraz 1400 < 1412. Masa przyczepy 300kg , ładowność 1100. Ta Alfa na przyczepie waży 1150 - więc przekraczam tu 50kg , to jedyny minus.
Ale czy będę 156tką holował to jeszcze nie wiem, mam jeszcze drugie potencjalne z 1500 DMC przyczepy i swoim 2020DMC. Więc najlepsza byłaby przyczepa-laweta na 1480kg. Ale to tylko prz yzakupie nowej można sobie zażyczyć (rejestrują dowolnie między 1100 a 1500.
Z tymi bramkami no to przecież ja nie będę miał tablic tego co na lawecie. A ten kumpel z koparką to nie przekroczył 3,5 tony wszystkiego ? bo ten warunek to będę miał spełniony, nawet z tą nadwagą 50kg.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cowboy
post Thu, 17 Mar 2016 - 09:35
Post #16


Administrator
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: Wawa





bramki VIATOLL sumują DMC holownika i lawety, niezależnie czy jedziesz z pustą lawetą czy załadowaną, ale podobno są tez wagi

ile masz wpisane w dowodzie na haku w tej 156 ?

jak nie bedziesz miał dowodu to panowie z ITD Cie zważą i wyjdzie kupa, ja nie polecam takich kombinacji, na oko widać ze jest coś nie tak wink.gif ale to Twoje ryzyko
poza tym dodód holownika musize miec wiec policja od razue bedzie wiedziec jaka jest masa 156, skoro to samo jest na lawecie
nie kombinuj z tym odelżeniem bo to nie ma żadnego znaczenia, chyba ze nową masę własną wbijesz w dowód


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
HMP_inc
post Thu, 17 Mar 2016 - 09:51
Post #17


Forum Killer
Dołączył: Sun, 11 June 2006
Skąd: LU





CYTAT(Hipo @ Thu, 17 Mar 2016 - 06:16) *
A jesli chodzi o itd to bzdura jest ze nie mogą kontrolować osobowek, mogą i jeśli mają jakiś odchyl w danym momencie to kontrolują. Np. suszarka w dłoń i lecą.



"Inspekcja Transportu Drogowego uzyskała uprawnienia do kontroli samochodów osobowych w przypadku uzasadnionego podejrzenia wobec kierującego, że kieruje pojazdem w stanie nietrzeźwości lub stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, w przypadku zarejestrowania naruszenia przepisów ruchu drogowego przy użyciu przyrządów kontrolno-pomiarowych lub urządzeń rejestrujących albo w przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia przepisów ruchu drogowego lub spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa."

Jazda z lawetą (nie przeładowaną DMC<3,5 tony) nie podpada pod żadne z tych kryteriów. Sami nie mogą też rutynowo kontrolować osobówek. Wyjątkiem jest suszara, fotoradar i wideorejestrator.

edit - a co do tematu, to "lawetowanie" 156 drugiej 156 odpada, to nie ma prawa legalnie się udać.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_hexx_*
post Thu, 17 Mar 2016 - 09:56
Post #18









CYTAT(Andrzejsr @ Thu, 17 Mar 2016 - 10:04) *
Ta Alfa na przyczepie waży 1150 - więc przekraczam tu 50kg , to jedyny minus.

nie ma znaczenia ile waży
skoro jest zarejestrowana to liczy się jej DMC jaki ma w dowodzie.

Generalnie zabawa w takie holowanie na samej kategorii B jest bardzo ryzykowna i najczęściej kończy się wtopą
W ITD nie pracują sami idioci i znają prawie wszystkie myki z tym związane. Jak widzą taki zestaw osobówka + laweta z osobówką to jest praktycznie pewny strzał do mandatu i wyrobienia targetu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jaqo
post Thu, 17 Mar 2016 - 09:56
Post #19


Forum Killer
Dołączył: Sat, 14 August 2004
Skąd: Łomianki





QUOTE (kkkacper @ Wed, 16 Mar 2016 - 23:20) *
musisz posiadac dokument poswiadczajacy pochodzenie samochodu przewozonego.. czy to dow. rej. czy umowa, badz kwit spisany z wlascicielem jesli przewozisz cudzy pojazd w konkretnym celu.. zebys sie kiedys nie zdziwil jak trafisz na sluzbiste z dala od domu i bedziesz musial kombinowac wink.gif

Poproszę o paragraf, brzmi jak bzdura. Co w przypadku pojazdów wyrejestrowanych, pojazdów bez vinu itp? Ładunek jak każdy inny. Poza tym dane z dowodu auta które jest na lawecie nie mają znaczenia, liczy się rzeczywista masa ładunku, mogą to zweryfikować tylko wagą.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_hexx_*
post Thu, 17 Mar 2016 - 09:58
Post #20









CYTAT(HMP_inc @ Thu, 17 Mar 2016 - 10:51) *
...albo w przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia przepisów ruchu drogowego lub spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa."

no i masz podstawę do kontrolowania każdego samochodu osobowego (plaskacza) z lawetą
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Tuesday, 16 April 2024 - 18:11