Shoutbox 0 nowych PW 


> [E36 M52b25] spalanie oleju, Remont silnika M52 (wymiana pierścieni)
maverick1013
post Wed, 03 Oct 2012 - 09:06
Post #1


Rookie
Dołączył: Mon, 31 August 2009
Skąd: RMI





Witam,
W moim przypadku problemem jest - w moim przekonaniu duże zużycie oleju w moim E36 z silnikiem M52B25.
Wymienione zostały uszczelniacze zaworowe na nowe marki Reinz oraz nowa odma.
Niestety apetyt na olej pozostał, a łyka go około 1L na 2000 - 3000km.
Auto jeździ przyzwoicie, ładnie się zbiera, nie kopci na niebiesko czy siwo... Po dłuższym postoju nie widzę po odpaleniu dymka.
Na analizatorze spalin skład OK.
Olej Liqui Molly 5W40 Sythoil
Wyciek wykluczony - silnik czysty i suchy.

Zmierzyłem kompresję, wygląda to następująco:
cyl.1 - 13 Bar /próba olejowa 18 Bar
cyl.2 - 13 Bar / 17,5
cyl.3 - 14 / 18,5
cyl.4 - 14 / 15,5
cyl.5 - 14 / 18
cyl.6 - 14 / 15,5
Z tym że proszę się nie sugerować próbą olejową bo ja skopałem... była robiona na szybko i już wiem ze nie wlewałem oleju w równych ilościach (było "na oko").

W związku z tym planuję przeprowadzić remont silnika M52b25.
Przyczyną są prawdopodobnie zużyte lub zapieczone pierscienie, oraz niewielkie (moim skromnym zdaniem - mogę wrzucić filmik) przedmuchy ze skrzyni korbowej co sprawia że do odmy i separatora trafia sporo mgiełki olejowej, a ta z kolei trafia do kolektora ssącego.
Jestem na etapie zbierania wszelkich możliwych i użytecznych informacji na ten temat. Do tej pory zebrałem nieco sprzecznych informacji na temat uzdrawiania M52.
Niektórzy piszą że wymiana pierscieni na nowe nic nie dała i że silnik dalej żre olej, inni że po remoncie silnik jest jak nowy.

Przypominam że M52 wychodziły z fabryki jako aluminiowy odlew z tulejami powleczonymi Nicasilem oraz poźniej ( a takze na inne rynki) z tulejami stalowymi wprasowanymi w blok. Silniki te różnią się oznaczeniem na bloku.
Mój akurat nosi oznaczenie: 1 748 450 - czyli jednak Nicasil. Jak wiadomo nie ma możliwości zrobienia szlifu i zastosowania nadwymiarowych tłoków i pierscieni.
Do tego silnika wg. ETK: http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/C ... t_pistons/ pasuje tylko jeden rodzaj pierscieni - nominał nr 11 25 1 740 855
Wg tego numeru dostępne do tego silnika są jedynie pierscienie marki MAHLE o numerze katalogowym 08316N0
Pierscienie bardzo trudno dostepne - w Intercars ich nie maja, ogólnie poszperałem nieco po sklepach i hurtowniach i nikt nie ma. Cena z ASO zabija- 160 zł za kpl. na tłok.

Proszę Was o podpowiedź gdzie mogę nabyć te pierścienie (numer musi się zgadzać) w jakiejs rozsądnej cenie?

Tak się zastanawiam teraz nad tymi przypadkami niezaadaptowania się nowych pierscionków po remoncie - czyżby użyto niewłasciwych (niezgodnych z numerem) np. Goetze? albo w ogóle już totala bzdura którą proponował koleś z hurtowni żeby po wymiarach od innego silnika mozna je zaadaptować - jesli tak były przeprowadzane te naprawy to wcale się nie dziwię , że skutki mizerne.

Temat zakładam ponieważ liczę na Waszą pomoc w tej sprawie. Być moze ktoś z Waszych znajomych robił remont M52 i bedziecie w stanie cos podpowiedzieć, albo gdzies na zagranicznych forach przeczytaliście.
Pozdrawiam
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Odpowiedzi (1 - 3)
Wspieraj forum
post Wed, 03 Oct 2012 - 09:06
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
bimmer
post Thu, 04 Oct 2012 - 13:41
Post #2


User
Dołączył: Wed, 19 November 2008
Skąd: SKL/Cz-wa





A jakby spróbować bezpośrednio w Mahle z pominięciem ASO?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
KonradGT
post Thu, 04 Oct 2012 - 22:42
Post #3


Super User
Dołączył: Wed, 29 September 2010
Skąd: Warszawa





Ew dorobic pierscienie na zamowienie wink.gif


--------------------
E36 + forged M50B30 + GT3582 / 620HP/720Nm
E46 + M54B30 + GT3076 + E85 / 520HP/610Nm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Offczar
post Sun, 07 Oct 2012 - 10:28
Post #4


Super User
Dołączył: Wed, 06 May 2009
Skąd: Jelenia Góra





Wystarczy wklepać w google:

http://www.bmwstore.pl/pl/katalog/produkt/...owych/i47421/sM już masz po 143 zł.

Ewentualnie można skontaktować z niemieckim ASO, moim zdaniem ta strona sugeruje cene 30 euro za kpl http://de.bmwfans.info/parts/catalog/11251740855/

Sprobowac nie zaszkodzi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 21:59