Shoutbox 0 nowych PW 


4 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Czy diesel da frajdę na torze?
Tommo
post Tue, 30 Nov 2021 - 09:37
Post #1


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





Hej. Od razu dodam, że nie lubię diesli biggrin.gif Raz w życiu kupiłem samochód osobowy z dieslem i powiedziałem sobie ze już nigdy. To skąd ten pomysł? Ciekawe nie?
Powód jest jeden, a nawet dwa, bo doszły jeszcze względy ekonomiczne przy tych cenach paliwa. Do konkretów. Potrzebuję w miarę uniwersalne auto na co dzień, którym będę mógł kilka-kilkanaście razy w roku wyskoczyć dla zabawy, odstresowania na tor. Warunek konieczny jaki sobie postawiłem - skrzynia manualna. Chcę wrócić do manuala po kilku latach ze świadomością wad tego rozwiązania w porównaniu do nowoczesnych, obecnych automatów. Ale dlaczego diesel? Obejrzałem kilka testów najnowszej G20 i każdy tester się rozpływał w świetnym prowadzeniu i podwoziu. Auto mi się podoba, spełnia moje warunki brzegowe pod względem użyteczności z naddatkiem. Problem jest taki, że w manualu jedyny sensowny silnik jaki mogę dostać (M3 niestety poza moim zasięgiem) to 2.0D 190 KM. Silnik ma dwie sekwencyjne turbiny 400Nm i wysoko się kręci. Jeden z lepszych na rynku. Pomysł jest taki żeby skonfigurować go maks sportowo. Pełny M pakiet, zawieszenie M, hamulce M, fotele M, parę fajnych gadżetów i najważniejsze opcja bez znaczka na masce biggrin.gif . Czy to w ogóle zatrybi? Jak takie auto będzie jeździć po ciasnych torach? O dziwo auto nie będzie ciężkie. G20 mocno odchudzono względem poprzedniej F. W manualu bez zbędnych opcji będzie ważyć ok. 1510 kg i idealnie rozłożony rozkład na osie. Można zrobić już program na jakieś 220 KM i 470 Nm. Pytałem czy mają coś takiego do jazd próbnych. Niestety nigdy nie mieli tak skonfigurowanego auta. Mam obawy czy nie będzie puchł i się przegrzewał.

Co do konkurencji nic nie wiem. Ale nie chcę przedniopęda, nie chcę hot hatcha, auto musi dobrze się prowadzić.
Albo sprzedać nerkę i brać to M3.
Co o tym w ogóle sądzicie?


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Tue, 30 Nov 2021 - 09:37
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
kinko
post Tue, 30 Nov 2021 - 10:06
Post #2


Forum Killer
Dołączył: Mon, 18 April 2011
Skąd: Gdańsk





Sprzedać nerkę i brać M3.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cowboy
post Tue, 30 Nov 2021 - 10:30
Post #3


Administrator
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: Wawa





na pewno silnik B47 190KM@ 400NM ma dwie turbiny ?

https://en.wikipedia.org/wiki/BMW_B47


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rwtnt
post Tue, 30 Nov 2021 - 10:58
Post #4


Forum Killer
Dołączył: Sat, 09 June 2012





Kompletnie nie ma to sensu... Bierz m jak cię stać. Ten diesel na torze to nieporozumienie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
matteusz
post Tue, 30 Nov 2021 - 11:13
Post #5


Forum Homee
Dołączył: Thu, 18 September 2008
Skąd: Tarnobrzeg/Warszawa





CYTAT(cowboy @ Tue, 30 Nov 2021 - 09:30) *
na pewno silnik B47 190KM@ 400NM ma dwie turbiny ?

https://en.wikipedia.org/wiki/BMW_B47

Wg wklejonego linku od listopada 2017 tak wink.gif


--------------------
'84 Opel Kadett V6 powered by Transplantz Best ET 14.975 VAG Racing 2014 - bo tak
'97 BMW 328i 233KM/282Nm by 109-Performance - na co dzień
'00 Honda Integra Type R W1 PROFI 248KM/215Nm by strojenia.pl - na tor
'05 Renault Megane RS225 274KM/383Nm powered by ECUmajster - na weekend
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Tue, 30 Nov 2021 - 11:21
Post #6


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





CYTAT(rwtnt @ Tue, 30 Nov 2021 - 10:58) *
Kompletnie nie ma to sensu... Bierz m jak cię stać. Ten diesel na torze to nieporozumienie.


Jakby mnie było stać na M3 to bym nie zakładał tego tematu smile.gif

"Ten diesel na torze to nieporozumienie" - ale uzasadnisz jakoś? Jeździłeś może? W czym konkretnie problem? Ten nie ? A więc który?

W G20 są już 2 turbiny.


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
As_
post Tue, 30 Nov 2021 - 11:49
Post #7


Forum Killer
Dołączył: Sun, 17 February 2008
Skąd: W-wa





balerony 3.0TD na turbinie ze scanii latały po torach wink.gif

miałem e90 2.0d i to był jeden z najbardziej "liniowych" silników diesla jakimi jeździłem jedyne czego mu brakowało to dodatkowych 500-700 obrotów użytecznych co bi-turbo powinno rozwiązać
Nie wypowiadam się absolutnie w temacie niezawodności takiego zestawu


--------------------
papierowe konie + oszukane 4x4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CrocodileReggae
post Tue, 30 Nov 2021 - 11:50
Post #8


Forum Killer
Dołączył: Thu, 12 March 2009





szybkie Będziesz Mógł Więcej serii 3 g20 w dieslu to m340d

odpowiednik m340i w dieslu - kosztują tyle samo, tak samo wyglądają
X drive w standardzie ( bez niego by było raczej kiepskawo)
ok 350KM i 730Nm wg pomiarów
do 100 ok 4.5s - z LC, bez ponad 5
Jeszcze go nikt nie robi z tego co wiem...
z 40d x3/x5 wychodzi tunerom 430KM i 830Nm

PLUSY
Po przesiadce z superba 2.0tsi 4x4 280 cjx program na 360KM - odczucia z przyspieszania zbliżone.
Tyle że tu jest 3L R6 diesel i mild hybrid
W jeździe absolutnie nie słychać warkotu diesla, na postoju też jest bardzo cicho, na zewnątrz minimalnie.

Skrzynia której nie chcesz ZF 8b to najlepszy punkt g20 - działa świetnie, szybko, zmiany niewyczuwalne (przepaść względem dsg dq250 - fatalny lag, i szarpanie) bardzo Ci polecam ten automat.

3 jest odczuwalnie cichsza od superba - mimo, że w skodzie miałem te cichsze szyby - różnica zwłaszcza przy przelotowych 160-180.

Pozycja za kierownicą jest super - nisko, daleko od pedałów, prawie proste nogi, kierownica daleko się wysuwa.
Obawiałem się braku wentylacji foteli w lecie, ale alcantara daje radę.
Fotele na plus - duży zakres regulacji, podudzie, pompowane boki. Wszyscy odradzają te podstawowe (nie testowałem).

Ergonomia jest mistrzowska - tam gdzie trzeba, intuicyjnie, od wszystkiego fizyczne przyciski.

Bagażnik mimo, że nie za duży to dosyć ustawny.

Dobrze grające opcjonalne audio harman kardon - warto go mieć.
Łączność bezprzewodowa - android auto działa jak należy ( po 3 aktualizacjach softu i 2 zmianach telefonów, ale po drodze było mnóstwo cyrków)
Jakość rozmów wysoka.

Bardzo wydajne (348mm 4t i 345mm) i trwałe hamulce M - tył 60tkm, przód jeszcze dobry.

Doskonałe są światła... Mocny strumień, zasięg, automatyka, wycinanie. Duży plus.

MINUSY
BMW z tyłu jest ciasne (183cm) za mną ledwo wchodzi torba. Auto nie do dzieci. Jak za mną jest fotelik to muszę się przysuwać do kierownicy.
Bardzo twarde zawieszenie, nawet w trybie komfortowym. Jazda po dziurach to udręka. Przejeżdżanie przez progi zwalniające zawsze daje dreszcz emocji... zawsze!
U mnie brakuje zapasu. Nie ma też zestawu naprawczego. Na psychikę w nocnej trasie nie działa to najlepiej. Niby RF ale jednak.
mimo starań 19 podatne na uszkodzenia rantów.
Ogumienie MIX w zestawie 225 i 255 na 19 z RF występuję raptem u 3 producentów - jak kupowałem to nie było np M pilot sport 4S.
Fabryczne bridżstony ciche i komfortowe ale mocno się kładą w zakręcie- tyły nikną w oczach (mimo fabrycznego ciśnienia ginie środek).
Ładowarka indukcyjna do kitu.
Kierownica nawet w trybie komfort pracuje z wyraźnym oporem.
Utrzymanie w jezdni (w superbie było doskonałe w połączeniu z ACC) - okazało się jakąś beznadziejną protezą którą trzeba szybko zdezaktywować łącznie z tzw ingerencją w kierowanie.

CIEKAWOSTKA
spalanie jest z gatunku nie do uwierzenia - z 60tkm wg kompa 7,8l/100km (dla porównania w superbie 14,5l/100km)
Na krajówce da się zejść przy przepisowej jeździe poniżej 5l.
Raz na 1 zbiorniku 56l bez wysiłku ecodrivingowego zrobiłem ponad 1000km.

ZAMIAST PODSUMOWANIA
Po roku i ponad 60tkm nadal go lubię. Cały czas podoba mi się nadwozie - imho - dużo daje M pak.
Kilka drobnych usterek elektroniki, raz zw ze spadkiem mocy i koniecznością niezwłocznego odstawienia do ASO - (polecam wydłużyć gwarancję).

G20 oceniam pozytywnie i myślę, że nawet w podstawowym wariancie jest warte rozwagi.
W mojej opinii opcja bardzo podobna do Alfy Giulii... ale jednak jako całokształt lepsza.

PS
Pewnie na tor lepsze by było 318i po solidnym programie...
Tak czy owak bierz automat.






--------------------
moment i moc by www.rperformance.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cowboy
post Tue, 30 Nov 2021 - 11:50
Post #9


Administrator
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: Wawa





faktycznie na koncu nie doczytałem

CYTAT
The B47 engine is part of the modular family of engines, along with the B38, B48, and B58.[1] The B47 complies with the Euro 6 emissions standard, and features a dual overhead camshaft with 4 valves per cylinder and a single turbocharger; while 165 kW (221 hp) and 170 kW (228 hp) engines feature twin-turbochargers. In November 2017, a technical update (codenamed B47TÜ1) added AdBlue injection and higher injection pressures. Twin turbo for both 318d and 320d.[2]


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Tue, 30 Nov 2021 - 12:10
Post #10


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





Nie chcę x-drive, nie chcę ciężkiego kloca. Takie 340d X-drive to pewnie pod 1700 kg. Fajne daily ale nie tego szukam.
Szkoda że nie ma 330I w manualu, albo Gulii 280 KM.


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CrocodileReggae
post Tue, 30 Nov 2021 - 12:18
Post #11


Forum Killer
Dołączył: Thu, 12 March 2009





giulii jest rwd 280KM
200KM robi się programem na okolice 300KM

318i 2.0 RWD 156KM robi się na około 260KM - i to chyba jest najsensowniejsza opcja z gatunku price performance


--------------------
moment i moc by www.rperformance.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Tue, 30 Nov 2021 - 12:30
Post #12


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





Giulia 280PS tylko AWD.

318i 2.0 RWD to jest pomysł. Dzięki, musze się przyjrzeć tematowi.


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cowboy
post Tue, 30 Nov 2021 - 12:33
Post #13


Administrator
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: Wawa





niezły przyrost mocy
starczyłoby na pakiet Msport z dobrymi hamulcami i zawiasem
jak na tor to bez sensu ten diesel 190KM

pamietaj ze wersja manual troche moze byc słabo sprzedawalna
majac ZFa w pakiecie troche nie rozumiem tego parcia na manual


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CrocodileReggae
post Tue, 30 Nov 2021 - 13:36
Post #14


Forum Killer
Dołączył: Thu, 12 March 2009





CYTAT(Tommo @ Tue, 30 Nov 2021 - 12:30) *
Giulia 280PS tylko AWD.

Jest, jest... co prawda tylko veloce... ale jest 280 rwd.


--------------------
moment i moc by www.rperformance.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Tue, 30 Nov 2021 - 13:36
Post #15


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



sorry nigdy nie byłem tak bogaty ale to naprawdę tak jest że jak kupujesz furę za 200 tysi to patrzysz na spalanie czy spali 10 w dieslu czy 15 w benzynie podczas szybszej jazdy ? Tylko nie bijcie ja naprawdę jestem ciekawy.

Co do diesli - w naszym polskim RX chyba w tamtym roku jeździło bodajże Polo w 1.9 TDI i nieźle trzepało klasę Super 1600 gdzie autka mają po 200+KM. Start miał bezkonkurencyjny a potem było niezgorzej.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pawel934
post Tue, 30 Nov 2021 - 14:05
Post #16


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 November 2006
Skąd: Warszawa WN





Moim zdaniem w tym modelu do Twojego zastosowania najlepszy wybór to 318i, już ktoś o tym pisał. Programem +100 KM, tylko trzeba sprawdzić czy da się zamówić szperę tak jak do 330i.

CYTAT(kontrolm @ Tue, 30 Nov 2021 - 13:36) *
sorry nigdy nie byłem tak bogaty ale to naprawdę tak jest że jak kupujesz furę za 200 tysi to patrzysz na spalanie czy spali 10 w dieslu czy 15 w benzynie podczas szybszej jazdy ? Tylko nie bijcie ja naprawdę jestem ciekawy.
[...]


Tak


--------------------
"If in doubt, flat out" Colin McRae

Kilka aut wywołujących uśmiech na twarzy :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Tue, 30 Nov 2021 - 14:13
Post #17


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





CYTAT(CrocodileReggae @ Tue, 30 Nov 2021 - 13:36) *
Jest, jest... co prawda tylko veloce... ale jest 280 rwd.

Zgadza się jest ale tylko z ZF'em.

CYTAT(kontrolm @ Tue, 30 Nov 2021 - 13:36) *
sorry nigdy nie byłem tak bogaty ale to naprawdę tak jest że jak kupujesz furę za 200 tysi to patrzysz na spalanie czy spali 10 w dieslu czy 15 w benzynie podczas szybszej jazdy ? Tylko nie bijcie ja naprawdę jestem ciekawy.

Co do diesli - w naszym polskim RX chyba w tamtym roku jeździło bodajże Polo w 1.9 TDI i nieźle trzepało klasę Super 1600 gdzie autka mają po 200+KM. Start miał bezkonkurencyjny a potem było niezgorzej.


Bogaty nie jestem więc się za niego nie wypowiem. Podobno bogacze w Californii na stacji benzynowej bagnet oleju wycierają stu dolarówką biggrin.gif A jeśli o mnie chodzi, to wolę za wachę płacić mniej niż więcej wink.gif Kwestię diesla możemy zamknąć chyba, że ma ktoś jeszcze coś merytorycznego do dodania. Mi osobiście w dieslu przeszkadza najbardziej wąski zakres użytecznych obrotów oraz nieliniowa charakterystyka mocy i momentu. Choć w tym przypadku, sekwencyjnego turbo, pewnie nie ma jakieś tragedii.

Czemu manual? Bo daje mi poczucie pełnej kontroli nad samochodem. Czuję że więcej daje od siebie w jeździe. Tylko musi być spełniony warunek, że lewarek chodzi pewnie, szybko i precyzyjnie.


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Driftman
post Tue, 30 Nov 2021 - 14:30
Post #18


Forum Homee
Dołączył: Mon, 29 January 2007
Skąd: Z Mercedesów i Hond





CYTAT(rwtnt @ Tue, 30 Nov 2021 - 10:58) *
Kompletnie nie ma to sensu... Bierz m jak cię stać. Ten diesel na torze to nieporozumienie.

Bzdura ma sens i to duży. Notoryczne pierwsze miejsca

https://m.facebook.com/TXPerformanceTurbo/p...213609158706022

Robią to chłopaki z naszego forum. Pamięta ktoś czy to ta biała czy ta biała od PSS performance chyba tak to się nazywało ? Wlasciciel tej firmy na tysiac procent jest u nas na forum. Chyba Jacek ?


--------------------
SONDA powstania działu Elektryka/Elektronika/Strojenie/Kodowanie/Logowanie/Diagnostyka
(Prosze wklejac link bez pierwszego znaku _)
_http://www.racingforum.pl/index.php?showtopic=155892&hl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Tue, 30 Nov 2021 - 15:54
Post #19


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



Zauważcie że naszym wyścigowym Megankom też bliżej charakterystyką do diesla niż. Jadą totalnie niskimi obrotami i dużym momentem.

CYTAT(Tommo @ Tue, 30 Nov 2021 - 14:13) *
Bogaty nie jestem więc się za niego nie wypowiem. Podobno bogacze w Californii na stacji benzynowej bagnet oleju wycierają stu dolarówką biggrin.gif A jeśli o mnie chodzi, to wolę za wachę płacić mniej niż więcej wink.gif

Ja też lubię taniej niż drożej ale to zrozumiałe bo nigdy nawet nie miałem nowego auta choć za niektóre używane mógłbym sobie kupić jakąś nową Dacię albo Kia Picanto laugh.gif. Jednakże myślałem że przy takiej kasie te paręnaście złotych różnicy na 100km kontra przyjemność z jazdy bo przecież takie auto zamierzasz kupić nie ma znaczenia. Choć słyszałem że na posesji u Grycanów gdzie sama brama jest więcej warta niż moja działka z domem kurier za paczkę musi rozliczyć się co do grosza i nie ma opcji na najmniejszy nawet napiwek - od kuriera który tam jeździ i od którego auto kupiłem to słyszałem laugh.gif


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Tue, 30 Nov 2021 - 16:29
Post #20


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Driftman @ Tue, 30 Nov 2021 - 14:30) *
Bzdura ma sens i to duży. Notoryczne pierwsze miejsca

https://m.facebook.com/TXPerformanceTurbo/p...213609158706022

Robią to chłopaki z naszego forum. Pamięta ktoś czy to ta biała czy ta biała od PSS performance chyba tak to się nazywało ? Wlasciciel tej firmy na tysiac procent jest u nas na forum. Chyba Jacek ?

Pierwsze miejsca w klasie wolnossących 2.0. Po prostu z diesela wykrzesasz więcej mocy przy tej samej pojemności, gdy diesel może mieć turbo, a benzyna nie może.
To bmw chyba złamało 1:40 pod koniec sezonu, zanim się sprzedało. Bartek obecnie jeździ w GSMP M3, a nie dieselem smile.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Tuesday, 16 April 2024 - 18:16