Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> Skrócenie skoku pedału sprzęgła (linka)
Andrzejsr
post Mon, 23 Sep 2019 - 10:11
Post #1


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Przejechałem się ostatnio Clio do rajdów i byłem pod wrażeniem super krótkiego skoku pedału sprzęgła. Troche siły trzeba było więcej użyć, ale działało to jak przycisk - on/off.\
Tam był ukł, hydrauliczny i pewnie dobierając pompę można to osiągnąć.

Zastanawiam się jakie są rozwiązania dla podobnego efektu, ale dla sprzęgła "na lince" ?
Pedału nie wymienię i nie ma na nim miejsca żeby zmienić proporcję miejsca mocowania linki do ośki pedału.
Spotkał się ktoś z Was z czymś w rodzaju orczyka (z solidną ośką) stosowanego do tego celu ? - jedna linka od pedału do orczyka do jego krótszego ramienia, druga od orczyka (od jego dłuższego ramienia) do łapy sprzęgła . Raczej dość solidny ten orczyk musi być. Linki miałbym gdzie dorobić .


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Mon, 23 Sep 2019 - 10:11
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Fiat Turbo I.E
post Tue, 24 Sep 2019 - 19:20
Post #2


User
Dołączył: Fri, 21 June 2013
Skąd: Przemyśl





Szybciej będzie skrócić ramie na skrzyni biegów, lub zmienić punkt zaczepu linki na nim smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Tue, 24 Sep 2019 - 19:26
Post #3


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





CYTAT(Andrzejsr @ Mon, 23 Sep 2019 - 09:11) *
Spotkał się ktoś z Was z czymś w rodzaju orczyka (z solidną ośką) stosowanego do tego celu ?


Pytasz o gotowe rozwiązania do sportu? Nie wiem czy znajdziesz ponieważ w sporcie nie używa się sprzęgła za wyjątkiem ruszania z miejsca. Możesz spróbować na demon tweeks mają całkiem spory wybór gratów.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Tue, 24 Sep 2019 - 20:21
Post #4


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





W UK przekopuję , w tym wśród użytkowników tego konkretnego wozu, może się dokopię w końcu. Pytałem tu bo może ktoś tu coś takiego przerabiał już .

Kwestii stosowania sprzęgła w sporcie można by "dyskutować bez końca", o , zaraz copywriter do reklam TVN turbo podchwyci wink.gif
( poszerzając ją na to co jest sportem a co nie jest) ale nie o to tu chodzi.

Dla przyjemności, nie sportu powiedzmy smile.gif


Ramię skrzyni biegów już skrócone , ledwo wystaje z obudowy. Ale i tak do tego co w tym Clio było to przepaść wielocentymetrowa.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Tue, 24 Sep 2019 - 20:39
Post #5


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Ja Ci napisałem, że nie znajdziesz i uzasadniłem, a jak Ci się uzasadnienie nie podoba to już nie pomogę.
Masz tarczę sprzęgła twardą czy miękką?


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Tue, 24 Sep 2019 - 21:42
Post #6


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Jakie uzasadnienie znowu. Jest potrzeba (czy wynika ze sportu czy zachcianki- przyjemności , to nieistotne. Na pewno nie ja jeden maiłbym ochotę ten skok skrócić, a jeśli tak, to może ktoś już to przerabiał ?). Forum dyskusyjne - temat do dyskusji jak to zrobić.
Tarcza Helix z 5cioma łopatkami z okładziną ceramiczną, a czy to twarda czy miękka to nie wiem i jaki ma wpływ na skok pedału sprzęgła gdzie po prostu kwestia dźwigni i przełożenia gra rolę.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Tue, 24 Sep 2019 - 21:46
Post #7


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





OK, to jak Ty tak wiesz dobrze, że tarcza nie ma wpływu na skok pedału to działaj sobie jak tam chcesz.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Tue, 24 Sep 2019 - 22:15
Post #8


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Ale po co w ogóle te Twoje boczne dróżki od tematu - nie używać sprzęgła, tarcza taka czy siaka . Używam, a tarczy nie zmienię, ew na taką samą bo są ok i to są stałe czynniki. Jasno sformułowane pytanie zadaję (i nie Tobie konkretnie w PW, tylko Użytkownikom Forum) z ciekawości czy ktoś przerabiał mechanizm pociągania łapy sprzęgła, operowanego linką. Nie ? świat się nie zawali. Tak ? może bym skorzystał jeśli rozwiązanie nie jest opatentowane.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
done4
post Wed, 25 Sep 2019 - 05:48
Post #9


Forum Killer
Dołączył: Sat, 03 July 2010





Pedał będzie ciężej pracował i może być to uciążliwe jeśli zmniejszysz skok pedału.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
P@bLO
post Wed, 25 Sep 2019 - 10:13
Post #10


Forum Killer
Dołączył: Mon, 04 April 2011





Ale się nastoperczyłeś jak jeżozwierz

MadeInPoland miał na myśli, że gotowego rozwiązania z motorsportu nie znajdziesz bo tam używa się kłowych skrzyń i sprzęgło wykorzystywane jest do ruszenia, a do bicia biegami już nie.

Co do samego problemu to szybciej byś to wykonał niż klepał w klawiaturę. Zrób sobie prototyp z kawałka płaskownika umocowany na skrzyni. powierć kilka otworów punktu podparcia do ustalenia, co Cię najbardziej zadowala. Cały pic polega tylko na tym, że musisz wielokrążek dać przy tej dołożonej dźwigni żeby zmienić kierunek linki wyjściowej. Jak prototyp z płaskownika zadziała to możesz sobie wykonać ułożyskowany ładnie wycięty na laserze detal wink.gif


--------------------
Fiat Coupe 2.5 20VT (Italiano DAZA) >647KM & 669Nm + DSG powered by WALAS MotorSport
World first Fiat with DSG DQ250 - FB -> Fiat Coupe - YellowProject
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skiba
post Wed, 25 Sep 2019 - 10:58
Post #11


Forum Killer
Dołączył: Wed, 14 July 2004
Skąd: Rz





W pedalboxach np tiltona są oferowane takie "przekladnie" do linek gazu, możesz na tym zabazować i zbudować coś swojego jeśli będzie zadowalające.

edit: https://tiltonracing.com/wp-content/uploads...ech_linkage.jpg


--------------------
Quality means doing it right when no one is looking.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Wed, 25 Sep 2019 - 12:43
Post #12


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Tak, coś takiego tylko mocne i większe właśnie. Jeśli oś jest pośrodku między przyczepem limki od pedału a linki do łapy to zmiana kierunku nie jest potrzebna, byłaby jakby było ramię na osi i w jedną stronę od niej bliżej przyczep linki od pedału, dalej do łapy.
Cięcie laserem, łożyskowanie... ekhm ... tak mi bliskie jak sport bez sprzęgła.
Ale myślę że jako odpowiednio mocny mógłby być przycięty pedał hamulca za kilkoma punktami mocowania linek dla wyprbowania , coś takiego z gotową ośką i mocne - przykład rolniczy https://www.auto-truck.pl/images/produkty/48801_0.jpg
Tak, ciężej będzie,tak jak w tym hydraulicznym przerobionym, ale jeśli auto nie jest używane do codziennej jazdy to plusy (brak odrywania pięty od podłogi) by przeważały, zdemontować zawsze można.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
P@bLO
post Wed, 25 Sep 2019 - 14:07
Post #13


Forum Killer
Dołączył: Mon, 04 April 2011





CYTAT(Andrzejsr @ Wed, 25 Sep 2019 - 12:43) *
Jeśli oś jest pośrodku między przyczepem limki od pedału a linki do łapy to zmiana kierunku nie jest potrzebna


no nie do końca bo masz po jednej stronie coś co ciągnie to z drugiej strony będzie pchało linkę. Zasymuluj sobie to na linijce czy kawałku papieru.


--------------------
Fiat Coupe 2.5 20VT (Italiano DAZA) >647KM & 669Nm + DSG powered by WALAS MotorSport
World first Fiat with DSG DQ250 - FB -> Fiat Coupe - YellowProject
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Wed, 25 Sep 2019 - 14:39
Post #14


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





To zależy gdzie w stosunku do pedałów leży skrzynia, u mnie układ pedały - sprzęgło jest taki, że nie trzeba zmiany kierunku. Łapa sprzęgła jest pociągana do przodu przez linkę, która łukiem "wraca do tyłu" do pedału sprzęgła gdzie jest zaczepiona pod jego osią. Więc w wersji z przełożeniem - od pedału linka biegnąca do przodu , ciągnąca krótkie ramię orczyka (zamontowanego przed łapą sprzęgła )powodowałaby ruch długiego ramienia orczyka do przodu, a ramię to pociągałoby drugą linkę idącą do łapy i jak należy ciągnącą ją do przodu. Kwestia tego niezacinającego się, mocnego orczyka i jego mocowania.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kidzio_r5gtt
post Wed, 25 Sep 2019 - 17:23
Post #15


Forum Homee
Dołączył: Mon, 14 April 2008
Skąd: WPI

Ikona grupy



nie, nie robi się takich rzeczy do motorsportu, tak jak i nie używa sprzęgła...



można użyć tego żeby przejść z hydrauliki na linkę albo zmienić przłożenie na lince i ograniczyć skok łożyska oporowego co często jest potrzebne przy typowo sportowych dociskach, gdzie skok słoneczka jest około albo poniżej 1 cm.


--------------------
www.re5pect.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Wed, 25 Sep 2019 - 22:43
Post #16


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





To ustrojstwo powyżej to musiałbym do pedału zamocować powyżej osi obrotu pedału, żeby część gwintowaną pchać, a orczyk by pociągał linkę. Ale do pedału od "grodzi" mam trochę dalej niż długość tej gwintowanej części . Ale to też jest pomysł, w sumie bardziej schludnie by było. Masz gdzieś wymiary tej przejściówki i widok z innych stron ?

Ja coraz bardziej widzę, że niemal wszystko się robi. Wszystko co coś poprawia/ułatwia.

Co do sprzęgła, to tylko wtrącę że dwóch producentów skrzyń sekwencyjnych z którymi korespondowałem, jednoznacznie zaleca użycie sprzęgła przy redukcjach.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gieteer
post Thu, 26 Sep 2019 - 22:27
Post #17


Rookie
Dołączył: Mon, 29 August 2016





CYTAT(P@bLO @ Wed, 25 Sep 2019 - 10:13) *
MadeInPoland miał na myśli, że gotowego rozwiązania z motorsportu nie znajdziesz bo tam używa się kłowych skrzyń i sprzęgło wykorzystywane jest do ruszenia, a do bicia biegami już nie.


W dobie manualnych i kłowych skrzyń w WRC bardzo duża część kierowców mimo wszystko używała sprzęgła - chociażby McRae (swoją drogą to przez niego sekwencja jako ostatnia wpadła do Subaru). Nieużywanie sprzęgła to takie pier***nie kjswiczów, bo przy dobrym użyciu oraz wyczuciu pedałów i wajchy można zmieniać biegi ze sprzęgłem z identycznym czasem jak bez, a przy okazji skrzyni nie rozwalisz jak źle dobierzesz obroty smile.gif

https://www.youtube.com/watch?v=ydWsqyRVmEY

Powyżej piękna robota - bez żadnych no lift gear change i innych wynalazków
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Thu, 26 Sep 2019 - 23:10
Post #18


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





O co chodzi z tym mclarenem f1? Tutaj każdy, który jeździ do pracy i jak ma manualną skrzynię to używa sprzęgła. Ja też.



--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Fri, 27 Sep 2019 - 01:52
Post #19


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





CYTAT(gieteer @ Thu, 26 Sep 2019 - 22:27) *
...
Powyżej piękna robota - bez żadnych no lift gear change i innych wynalazków


Ten kierowca to w ogóle jakiś dziwny jest, hamuje prawa nogą. Jak to tak można w sporcie.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Tuesday, 23 April 2024 - 08:56