Shoutbox 0 nowych PW 


2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Audi A7 3.0 TDI 313 - ocena wykresu z hamowni
topjes
post Wed, 26 Apr 2017 - 23:12
Post #1


Rookie
Dołączył: Wed, 26 April 2017





Witam,

Odebrałem dziś samochód z jednego z bardziej polecanych warsztatów tuningowych (wg mojej oceny czytając na forach). Celowo nie podaję nazwy firmy bo nie chcę póki co robić komuś reklamy/antyreklamy. Istotny jest wykres. Zaskakuje mnie to, że do 2200 obrotów nie ma różnicy w momencie obrotowym przed i po tuningu. W Internecie wyszukałem kilka wykresów z hamownii z innych modyfikacji i na ogół moment obrotowy rośnie od 1400-1600 obrotów. Akurat dla mnie to istotne, bo głównym kryterium tuningu było dla mnie ograniczenie obrotów podczas jazdy autostradą 140-200 kmh, dopiero potem moc maksymalna.

Rozmawiałem z właścicielem warsztatu i mówi, że wykres jest niedokładny, gdyż przy niższych obrotach hamownia nieprawidłowo rejestruje moment obroty i podobno koło 2400 rpm ta hamownia łapie dobrze przyczepność? (sorry, piszę z pamięci) i stąd taki tam grzybek (peak) przy tych obrotach.

To zaczynając od końca, prośba o Waszą opinię. Czy to normalne, żęby płacąc ponad 3000 zł za profesjonalną rzekomo pracę wykres z hamowni miał prawo być nieprawidłowy? Pytam, bo szukam argumentów do rozmowy z właścicielem, a sam nie jestem fachowcem. Bo jeśli to nie jest normalne to będę chciał prosić o wykres z pradiwłowej hamownii.

No i - przy założeniu, że wykres jest ok - czy jest nie było by dziwne, że do 2200 rpm w ogóle nie zwiększa się moment obrotowy?

Prośba o pomoc jak dalej rozmawiać, bo na razie nie czuję, by była to usługa na ponad 3000 zł w podobno jednej z najlepszych w Polsce tego typu firm.

Jeśli moje podejście jest nie tak, to też proszę o komentarz. Nie jest moim celem nikogo się czepiać bez powodu.

Wykres z hamowni
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Wed, 26 Apr 2017 - 23:12
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
bielawa
post Thu, 27 Apr 2017 - 07:32
Post #2


Forum Killer
Dołączył: Wed, 08 February 2012





CYTAT
Akurat dla mnie to istotne, bo głównym kryterium tuningu było dla mnie ograniczenie obrotów podczas jazdy autostradą 140-200 kmh

To musiałbyś zmienić skrzynię, a nie robić program.

Potrzeba hasło, żeby otworzyć wykres z hamowni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
przemek530d
post Thu, 27 Apr 2017 - 08:02
Post #3


Super User
Dołączył: Fri, 21 January 2011
Skąd: a-chów/ b-b





zwykle w tym zakresie zostaje seria lub b. blisko serii (pewnie z uwagi na sprzęgło/skrzynie itp)
pogadaj, żeby "dołożyli" samego z dołu


--------------------
S4 i X11, było 330d+ 303@705
Go to the top of the page
 
+Quote Post
KrisC
post Thu, 27 Apr 2017 - 08:16
Post #4


Frequent User
Dołączył: Sat, 14 July 2012
Skąd: Łódź





tak to wygląda zanim złapie hamulec elektrowirowy hamowni przy aucie mającym szybki spool. Zupełnie normalne, to tylko niedoskonałość techniki pomiaru
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TeddyBear
post Thu, 27 Apr 2017 - 08:43
Post #5


Super User
Dołączył: Wed, 24 December 2008





Podjedź na inną hamownię, która łapie prawidłowo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
topjes
post Thu, 27 Apr 2017 - 10:08
Post #6


Rookie
Dołączył: Wed, 26 April 2017





CYTAT(bielawa @ Thu, 27 Apr 2017 - 07:32) *
To musiałbyś zmienić skrzynię, a nie robić program.

Potrzeba hasło, żeby otworzyć wykres z hamowni.


Wykres - może teraz będzie lepiej
WYKRES Z HAMOWNI
Ten wykres odbiega od każdego innego, który widziałem z realizacji tego silnika.

Co do obrotów. Trochę nie rozumiem z tą skrzynią. Moje rozumowanie jest takie. W tym samym samochodzie, przy tej samej prędkości (załóżmy 180 kmh) potrzebna jest ta sama moc, żeby auto jednostajnie jechało do przodu. Pomijam różnice w ilości straty ciepła przy dwóch różnych programach. No to jeśli, w tym samym aucie, na tym samym 8 biegu, przy momencie obrotowym np 400 Nm mam moc X to liczba obrotów rpm musi być inna niż jeśli moment obrotowy będzie 450 Nm. Musi liczba obrotów rpm spaść. Czy nie? Co by się miało dziać z tą dodatkową mocą?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mis
post Thu, 27 Apr 2017 - 10:19
Post #7


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 07 January 2009
Skąd: Rzeszów





Żeby było jak mówisz to musiałbyś dodatkowy bieg do skrzyni domontować.
Przykładowo:
Przed programem masz 2500rpm przy 180km/h jednostajnie jadąc, po programie masz 2500rpm przy 180km/h jednostajnie jadąc, bo masz tą samą skrzynię i te same przełożenia w niej, od tej prędkości po programie jedynie szybciej przyspieszysz.
Dla mnie nie ma nic dziwnego w tym wykresie, ten silnik od niskich obrotów naprawdę genialnie wstaje, więc koksowanie go na siłę przy 1200-1600rpm nie ma większego sensu, chyba, że ktoś chce konwerter zamęczyć.
Jak wyżej poprzednicy mówili, hamulec na hamowni obciążeniowej zaczyna hamować dopiero jak silnik "wstanie", więc nie hamuje go poniżej 2000rpm około, bo nie silnik nie wstałby tylko spadł z obrotów.
Większość wykresów z obciążeniego Maha tak wygląda, fajne masz kreski, fajny wynik, przebieg ładny, nie wiem czego tu szukać. Gdybyś wziął ten silnik wyjął z auta i zbadał na hamowni silnikowej to i tak pewnie teraz ma więcej mocy w zakresie 1400-2000rpm, niż na serii. Nie czujesz, żeby lepiej reagował na pedał gazu poniżej 2000rpm i lepiej wstawał?


--------------------
RS3 8V2 nardo limo pl 540HP 680NM
109-Performance
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lemur
post Thu, 27 Apr 2017 - 10:21
Post #8


Frequent User
Dołączył: Thu, 14 August 2003
Skąd: Klucze





CYTAT(topjes @ Thu, 27 Apr 2017 - 10:08) *
Wykres - może teraz będzie lepiej
WYKRES Z HAMOWNI
Ten wykres odbiega od każdego innego, który widziałem z realizacji tego silnika.

Co do obrotów. Trochę nie rozumiem z tą skrzynią. Moje rozumowanie jest takie. W tym samym samochodzie, przy tej samej prędkości (załóżmy 180 kmh) potrzebna jest ta sama moc, żeby auto jednostajnie jechało do przodu. Pomijam różnice w ilości straty ciepła przy dwóch różnych programach. No to jeśli, w tym samym aucie, na tym samym 8 biegu, przy momencie obrotowym np 400 Nm mam moc X to liczba obrotów rpm musi być inna niż jeśli moment obrotowy będzie 450 Nm. Musi liczba obrotów rpm spaść. Czy nie? Co by się miało dziać z tą dodatkową mocą?


Nibym jakim cudem liczba obrotów ma spaść? Istnieje coś takiego jak przełożenie skrzyni które jest stałe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
topjes
post Thu, 27 Apr 2017 - 10:46
Post #9


Rookie
Dołączył: Wed, 26 April 2017





CYTAT(lemur @ Thu, 27 Apr 2017 - 10:21) *
Nibym jakim cudem liczba obrotów ma spaść? Istnieje coś takiego jak przełożenie skrzyni które jest stałe.

Eeeee, coś mi tu nie pasuje. 180 kmh, to samo auto, bez żadnych modyfikacji. Jedziemy 3 odcinki autostrady na tempomacie 180 kmh, ręcznie na ósmym biegu:
- lekko pod górę
- równo
- lekko z górki

Przecież obroty będą inne - przy tej samej prędkości - w każdym z tych trzech wariantów? Przecież będzie potrzebna inna moc w każdym z tych trzech prypadków.
Czyli jednak przy stałej prędkości skrzynia nie jest ustawiona na sztywno na daną ilość obrotów na danym biegu?

Dobrze kombinuję? :-)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mis
post Thu, 27 Apr 2017 - 10:48
Post #10


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 07 January 2009
Skąd: Rzeszów





Pomijając uślizgi konwertera przy ruszaniu/spokojnej jeździe z niewielką prędkością to przełożenie jest stałe. Przy jeździe autostradowej konwerter cały czas spina praktycznie, a poza tym jeszcze lock up dopina się, więc przełożenie jest stałe "jeszcze bardziej". biggrin.gif


--------------------
RS3 8V2 nardo limo pl 540HP 680NM
109-Performance
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bielawa
post Thu, 27 Apr 2017 - 10:49
Post #11


Forum Killer
Dołączył: Wed, 08 February 2012





Źle. Obciażęnie będzie zmienne, ale obroty te same. Spalanie Ci spadnie, bo będziesz miał więcej mocy (w skrócie olbrzymim)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
topjes
post Thu, 27 Apr 2017 - 10:56
Post #12


Rookie
Dołączył: Wed, 26 April 2017





CYTAT(Mis @ Thu, 27 Apr 2017 - 10:19) *
Jak wyżej poprzednicy mówili, hamulec na hamowni obciążeniowej zaczyna hamować dopiero jak silnik "wstanie", więc nie hamuje go poniżej 2000rpm około, bo nie silnik nie wstałby tylko spadł z obrotów.
Większość wykresów z obciążeniego Maha tak wygląda, fajne masz kreski, fajny wynik, przebieg ładny, nie wiem czego tu szukać. Gdybyś wziął ten silnik wyjął z auta i zbadał na hamowni silnikowej to i tak pewnie teraz ma więcej mocy w zakresie 1400-2000rpm, niż na serii. Nie czujesz, żeby lepiej reagował na pedał gazu poniżej 2000rpm i lepiej wstawał?

Ok, to m.in. chciałem wiedzieć co do wykresu. Dzięki za wyjaśnienie! Natomiast póki co poniżej 2000 rpm nie czuję za bardzo różnicy, choć może moje oczekiwania były niewłaściwe. Powyżej 2000 rpm dzieją się cuda w tym aucie to fakt.

To jeszcze, żebym zrozumiał - w takim razie skąd się biorą te wykresy, które pokazują przyrosty od 1200-1400 rpm? Np:
http://www.kreatormocy.pl/katalog/audi/chi...3-0-tdi-313-km/
http://www.dynosoft.pl/galeria/77-filma7cgqb.html
https://www.facebook.com/permalink.php?stor...431232843778695

a.) Inna hamowania - to są hamownie, które prawidłowo potrafią zmierzyć moment obrotowy poniżej 2000 rpm? Warto taką znaleźć i sprawdzić dokładne pomiary dla tego auta po modyfikacji?
b.) Inaczej silnik zareagował na program? Inny program?
c.) Photoshop? :-)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
topjes
post Thu, 27 Apr 2017 - 10:58
Post #13


Rookie
Dołączył: Wed, 26 April 2017





CYTAT(bielawa @ Thu, 27 Apr 2017 - 10:49) *
Źle. Obciażęnie będzie zmienne, ale obroty te same. Spalanie Ci spadnie, bo będziesz miał więcej mocy (w skrócie olbrzymim)

Ok, teraz rozumiem. Tego nie wziąłem pod uwagę. Ogromne dzięki za wyjaśnienie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
drag_op
post Thu, 27 Apr 2017 - 10:58
Post #14


Frequent User
Dołączył: Sat, 14 February 2009
Skąd: Oborniki Śląskie





Wsiądź na rower, jedź ze stałą prędkością 15 km/h na jednym przełożeniu w trzech warunkach:
- Z górki
- Pod górkę
- Na równym
Kręcić peda... uuu tak, korbami.. Kręcić korbami będziesz tak samo, tylko w każdym z wariantów będziesz się odpowiednio inaczej wysilał.


--------------------
`05 Renault Sport Megane 225 5d
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mis
post Thu, 27 Apr 2017 - 10:59
Post #15


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 07 January 2009
Skąd: Rzeszów





Autor tematu powinien zapiąć na sztywno 4 bieg i przejechać się z prędkością 110km/h pod górkę, na płaskim i z górki, utrzymując prędkość w każdym przypadku. Będą spore obroty, więc lock up będzie zapięty. Niech sobie zobaczy jakie będą obroty silnika, w każdym przypadku TAKIE SAME.
Co do innych wykresów to hamownia każda jest inna, w przypadku obciążeniowych zanim hamulec zacznie działać to każda ma inne obciążenie własne (bezwładność do rozkręcenia), więc pomiar Twojego auta do 2000rpm mógł trwać 3 sekundy, a tych z innych wykresów odrobinkę stąd ładniej się napompowały z dołu.
Na wykresie autora tematu widać nawet gorsze wstawanie po programie w jednym miejscu, wynika to z dwóch rzeczy - błędu pomiaru oraz zgrzania układu dolotowego, często tak wygląda to po programie, choć rzeczywistość jest inna i auto lepiej wstaje, trzeba byłoby poczekać długo i zrobić pomiar po na świeżo.


--------------------
RS3 8V2 nardo limo pl 540HP 680NM
109-Performance
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lemur
post Thu, 27 Apr 2017 - 11:02
Post #16


Frequent User
Dołączył: Thu, 14 August 2003
Skąd: Klucze





CYTAT(topjes @ Thu, 27 Apr 2017 - 10:46) *
Eeeee, coś mi tu nie pasuje. 180 kmh, to samo auto, bez żadnych modyfikacji. Jedziemy 3 odcinki autostrady na tempomacie 180 kmh, ręcznie na ósmym biegu:
- lekko pod górę
- równo
- lekko z górki

Przecież obroty będą inne - przy tej samej prędkości - w każdym z tych trzech wariantów? Przecież będzie potrzebna inna moc w każdym z tych trzech prypadków.
Czyli jednak przy stałej prędkości skrzynia nie jest ustawiona na sztywno na daną ilość obrotów na danym biegu?

Dobrze kombinuję? :-)


Łopatologicznie-z tego wywodu można wywnioskować że:
zakładając że mamy auto które dysponuje mocą 100 koni mechanicznych i przy 100 km/h ma 4000 tyś obrotów
to jeśli to samo auto po dodaniu następnych 100 koni czyli dysponując mocą 200 koni mechanicznych będzie miało 100 km/h przy 2000 tyś obrotów? No bzdura kompletna.
Nie ważne czy masz 500 koni mechanicznych czy 1000 koni mechanicznych to przy takim samym przełożeniu skrzyni osiągniesz dokładanie taką samą prędkość przy takich samych obrotach.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
topjes
post Thu, 27 Apr 2017 - 11:12
Post #17


Rookie
Dołączył: Wed, 26 April 2017





CYTAT(lemur @ Thu, 27 Apr 2017 - 11:02) *
Łopatologicznie-z tego wywodu można wywnioskować że:
zakładając że mamy auto które dysponuje mocą 100 koni mechanicznych i przy 100 km/h ma 4000 tyś obrotów
to jeśli to samo auto po dodaniu następnych 100 koni czyli dysponując mocą 200 koni mechanicznych będzie miało 100 km/h przy 2000 tyś obrotów? No bzdura kompletna.
Nie ważne czy masz 500 koni mechanicznych czy 1000 koni mechanicznych to przy takim samym przełożeniu skrzyni osiągniesz dokładanie taką samą prędkość przy takich samych obrotach.


Spoko spoko. Już posypuję głowę popiołem biggrin.gif
Obśmiałem sam siebie 5 minut temu jak zrozumiałem, że pominąłem, że prędkość obrotowa kół bezpośrednio przekłada się na prędkość jazdy. Taki drobiazg rolleyes.gif
Niemniej, muszę pomyśleć w wolnej chwili co się dzieje z tą nadwyżką mocy skoro moment jest większy, obroty te same, a opory toczenia i powietrza takie same. Nie daje mi to teraz spokoju.
Jeszcze raz dzięki wszystkim.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lemur
post Thu, 27 Apr 2017 - 11:19
Post #18


Frequent User
Dołączył: Thu, 14 August 2003
Skąd: Klucze





CYTAT(topjes @ Thu, 27 Apr 2017 - 11:12) *
Spoko spoko. Już posypuję głowę popiołem biggrin.gif
Obśmiałem sam siebie 5 minut temu jak zrozumiałem, że pominąłem, że prędkość obrotowa kół bezpośrednio przekłada się na prędkość jazdy. Taki drobiazg rolleyes.gif
Niemniej, muszę pomyśleć w wolnej chwili co się dzieje z tą nadwyżką mocy skoro moment jest większy, obroty te same, a opory toczenia i powietrza takie same. Nie daje mi to teraz spokoju.
Jeszcze raz dzięki wszystkim.


Nic się z nią nie dzieje-jest do dyspozycji. .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yotomeczek
post Thu, 27 Apr 2017 - 11:46
Post #19


Forum Killer
Dołączył: Fri, 28 November 2008





CYTAT(lemur @ Thu, 27 Apr 2017 - 10:21) *
Nibym jakim cudem liczba obrotów ma spaść? Istnieje coś takiego jak przełożenie skrzyni które jest stałe.


Jak się ma skrzynię 8 czy 10 biegową to przy większym momencie automat może zapiąć wyższy bieg przy danej prędkości...


--------------------
Nie ma takiego okrucieństwa, do którego nie posunie się rząd, kiedy braknie mu pieniędzy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mis
post Thu, 27 Apr 2017 - 12:29
Post #20


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 07 January 2009
Skąd: Rzeszów





CYTAT(yotomeczek @ Thu, 27 Apr 2017 - 11:46) *
Jak się ma skrzynię 8 czy 10 biegową to przy większym momencie automat może zapiąć wyższy bieg przy danej prędkości...

Słuszna uwaga, często po poprawnym sofcie (brak okłamywania nm w sofcie) w nowszych dieslach w automacie skrzynia szybciej bije biegi do góry przy przyspieszaniu, bo docierają do niej informacje o większym momencie obrotowym generowanym przez silnik.


--------------------
RS3 8V2 nardo limo pl 540HP 680NM
109-Performance
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Tuesday, 16 April 2024 - 15:16