Shoutbox 0 nowych PW 


367 Stron V  « < 235 236 237 238 239 > »   
Reply to this topicStart new topic
> JAKI OLEJ DO SILNIKA
Pawelo123
post Mon, 23 Jan 2017 - 14:35
Post #4721


Rookie
Dołączył: Tue, 21 July 2015





Tylko że ja olej chciałbym wymienić już wink.gif
Naprawdę żaden olej dostępny na sklepowych półkach czy w hurtowniach nie jest wart polecenia?
Czy to wszystko to tak naprawdę jeden chłam?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Mon, 23 Jan 2017 - 14:35
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
gość_hexx_*
post Mon, 23 Jan 2017 - 14:47
Post #4722









W przypadku diesla....
Oleje mogą mieć bardzo dobrą bazę olejową.. i bardzo doby skład ale z uwagi na normy EURO mają niskie klasy jakościowe (piszę o normach API).
Mogą być oleje o bardzo dobrych parametrach jakościowych, dużej ilości dodatków i posiadających niezłą bazę ale... są mało ekologiczne (formalnie). Są to oleje do ciężarówek i raczej nie ma ich w małych opakowaniach.

Który wybierasz ?

Trzecia opcja to chłam... tani olej, mało dodatków i słaba baza...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pawelo123
post Mon, 23 Jan 2017 - 15:39
Post #4723


Rookie
Dołączył: Tue, 21 July 2015





Dobra więc ostatnie 3 pytania. Czy oleje do ciężarówek, które formalnie są mało ekologiczne, nic nie zrobią z dpfem w aucie?
Oraz czy takiemu olejowi nic nie będzie jak polezy dłużej niż rok czy dwa w oryginalnej bańce?
Pytanie ostatnie: czy oleje firm polecanych tutaj takich jak np. Penrite również są nic nie warte do aut z dieslem pod maską?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_hexx_*
post Mon, 23 Jan 2017 - 16:05
Post #4724









1. testuję u siebie w silniku EURO6 Delvac 5/30 i nie zauważyłem przez kilkanaście tysięcy kilometrów niczego niepokojącego
2. teoretycznie nie powinno się tak robić ale w praktyce jak będzie zamknięte opakowanie to nic się nie stanie
3. penrite chyba nie ma w ofercie produktów do ciężarówek 5/30.. ale to trzeba sprawdzić
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pawelo123
post Mon, 23 Jan 2017 - 16:57
Post #4725


Rookie
Dołączył: Tue, 21 July 2015





Z Penrite nie myślałem o ciężarówkach tylko normalnych autach smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_hexx_*
post Mon, 23 Jan 2017 - 17:49
Post #4726









to nie mają
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MK
post Mon, 23 Jan 2017 - 19:54
Post #4727


User
Dołączył: Sun, 20 November 2005





Co zalać do starego rupiecia 1.9 TDI PD z programem? Olej wymieniam co 10 tyś km. Teraz miałem zalanego Specola Gold 5w40 z dodatkiem Archoil. W sumie to bez zastrzeżeń. Dolałem litr przez 10kkm. Nie zależy mi na normach, czy aprobatach. Warto przejść na jakiś 0w40 na czas zimy? Pewnie w okolicach czerwca przypadnie kolejna zmiana. Pozdrawiam
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_hexx_*
post Mon, 23 Jan 2017 - 21:19
Post #4728









jak zalejesz coś dobrego to nawet nie poczujesz za bardzo różnicy
skoro działa teraz to nie kombinuj
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xarox
post Mon, 23 Jan 2017 - 22:33
Post #4729


Rookie
Dołączył: Tue, 21 October 2008





CYTAT(Pawelo123 @ Mon, 23 Jan 2017 - 08:44) *
Witam kolegów. Jaki olej mógłbym zalać teraz do Jaguara Xf-s 3.0d 275km. Przebieg 103tys.

Do tego silnika producent przewiduje normę STJR.03.5005 czyli 5w30 z ACEA C1. Przykładowo:
http://www.millersoils.pl/produkty/premium...nglife-c1-5w30/
https://www.motul.com/de/en/products/oils-l...clean-5w30--2?f
http://www.shell.pl/kierowcy/oleje-silniko...af-l-5w-30.html

Które to mają ~0,4% popiołów, w porównaniu do Delvaca z ~1%. Jeśli poprzedni Valvoline miał równie mało, to może dzięki temu:
CYTAT(Pawelo123 @ Mon, 23 Jan 2017 - 08:44) *
DPF chyba jest ale od 3 lat żadnego komunikatu o wypalaniu.

ten Mobil raczej nie powinien zaszkodzić, ale pieron wie jak na niego zareaguje ta wybuchowa mieszanka w postaci francuskiego silnika z angielskim osprzętem, indyjskim kapitałem i polskim charakterem małżonki laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_hexx_*
post Mon, 23 Jan 2017 - 23:38
Post #4730









ojej...
i co się stanie jak popiołów nie będzie 0.4 a 1.0 ?

a silnik Francuzki...
wtryskiwacze BOSCH, pompa CR BOSCH smile.gif


A te oleje jakie proponujesz, to niska klasa jakościowa API.
Dobra droga do zajechania silnika diesla.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_hexx_*
post Tue, 24 Jan 2017 - 10:01
Post #4731









Chyba pora rozprawić ze straszeniem.... sapsy-srapsy.

Co to są te SAPS'y ?
Wymuszana konieczność stosowania właśnie takich środków smarnych w nowych modelach aut wynika z unijnej normy EURO, która ogranicza dopuszczalną emisję substancji szkodliwych w spalinach.
W tym wypadku chodzi o popioły siarczanowe.

Czytają, że olej jest "nisko popiołowy" (Low-SAPS) niektórzy mogą odnieść wrażenie, że w oleju znajduje się jakiś popiół. Uspokajam, nie znajduje się.
Trudno się dziwić takim obawom, skoro klienci karmieni są przez media i przez handlarzy (bardzo obficie) reklamami cudownych własności rozmaitych olejów silnikowych a które mają w swojej ofercie.... przy czym niestety brakuje już szerokiej i zrozumiałej dla każdego informacji o ich podstawowych parametrach.

Skąd się zatem bierze ten popiół ?
Sprawa jest banalnie prosta. W skład każdego oleju wchodzi jakiś określony pakiet dodatków uszlachetniających, które nadają temu olejowi wysoką jakość/klasę jakościową... a ta jakość przekłada się na właściwości oleju chroniące przed utlenianiem oraz chroniące przed działaniem wysokich temperatur. Silnik i jego elementy zabezpieczają również przed nadmiernym zużyciem i korozją. Te dodatki zapewniają również odpowiednie parametry eksploatacyjne silnika nawet przy znacznie wydłużonych przebiegach miedzy kolejnymi wymianami, osuwają zanieczyszczenia z silnika itd itp ........ czyli mówiąc ogólnie im jest ich więcej tym lepiej dla silnika.

W bardzo wysokiej temperaturze panującej w cylindrach ulega spaleniu niewielka ilość oleju silnikowego. Dotyczy to każdego silnika... z tym, że w jednych jest tego więcej a w innych mniej.
Nie oznacza to, że cały olej jaki silnik "bierze" pochodzi właśnie ze spalania go w cylindrach. Niektóre dodatki uszlachetniające (niestety, te bardzo ważne) sprawiają problemy natury ekologicznej kiedy są spalane... a w wyniku ich spalania tworzą popiół składający się z nieorganicznych i trudnych do usunięcia osadów.
To właśnie one, a nie jakiekolwiek inne składniki oleju, powodują powstawianie SAPS'ów, które potrafią trwałe zablokować filtr DPF. Czyli mniej dodatków.. to mniejsze ryzyko zatkania filtra DPF.

--------------------------------------------

Czy na pewno to takie proste ?

Weźmy dwa silniki 3.0d (jak ma ten Jaguar) i zróbmy z nich idealnie matematycznie takie same modele:
- Pierwszy silnik (nazwiemy go A) zalewany jest olejem Low-SAPS, którego resztki popiołowe są na poziomie 0.4%
- Drugi silnik (nazwiemy go B ) zalewany jest olejem FULL-SAPS, którego resztki popiołowe są na poziomie 1.0%

W każdym silniku jest idealny filtr DPF który potrafi zatrzymać 100% produkowanych popiołów.

Silnik A spala 0.3 litra oleju na 20.000 km
Silnik B spala 0.1 litra oleju na 20.000 km

Pytanie...
który zatem silnik (A czy B ) szybciej zatka filtr DPF popiołami siarczanowymi ?
Oczywiście... silnik A smile.gif

Jeżeli pojedziemy do ASO i wspomniemy o tym, że silnik bierze nam takie ilości oleju jak w przypadku silnika A i B, to ASO..... pogratuluje nam dobrego wyniku smile.gif

--------------------------------------------

To teraz wariant drugi :

Silnik A spala 0.1 litra oleju na 20.000 km
Silnik B spala 0.1 litra oleju na 20.000 km

Pytanie...
który zatem silnik (A czy B ) szybciej zatka filtr DPF popiołami siarczanowymi ?
Oczywiście... silnik B smile.gif

Jakie będą tego konsekwencje ?
Właściciel silnika B będzie musiał dać nowy DPF (drogie niestety) albo usunąć stary i zmodyfikować oprogramowanie. Będzie go to usunięcie kosztowało... jakieś 2-3 tysiące PLN.

Jest też wariant trzeci....
Który silnik szybciej padnie w wyniku słabego oleju ? Oczywiście silnik A, bo był smarowany olejem z mniejszą ilością dodatków a przez to silnik zużywa się szybciej i w jego wnętrzu odkłada się więcej zanieczyszczeń itd itp.
Jakie różnice w przebiegach mogą być ? Na oleju ekologicznym silnik może złapać awarię/nadmiernie się zużyć już przy przebiegu 200k km. Drugi silnik powinien spokojnie pociągnąć powyżej 500k km

Pytanie...
ile kosztuje kolejny silnik 3.0d wraz z wymianą do takiego Jaguara ?
Czy więcej niż 2-3 tysiące PLN ? smile.gif


Klasę jakości oleju określają normy API... i to one powinny być najważniejsze dla potencjalnego kupującego.
Składają się one z dwu liter. Dla silników PB pierwsza litera to S a druga litera im dalej w alfabecie tym olej jest lepszy i ma więcej dodatków. Obecnie takim standardem jest SM/SN.
Dla silników diesla pierwsza litera to C a druga podobnie jak w silniku PB.. im dalej w alfabecie tym lepiej. Obecnie standardem dobrej jakości jest CJ-4/CI-4, choć Amsoil zapowiedział olej CK-4.

Co mamy w europejskich ekologicznych zalewajkach do osobówek ? Tylko klasę CF .....

no smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tomek89
post Tue, 24 Jan 2017 - 10:28
Post #4732


Super User
Dołączył: Mon, 18 May 2009
Skąd: Gm. Głogówek





Jak już się rozpisujesz, czym głównie się różni olej dedykowany do benzyny a czym do klekota?
Więcej dodatków dyspersyjnych(sadza) i przeciwzużyciowych(wyzsze obciążenia mechaniczne) w dieslach
a więcej dodatków przeciwutleniających(wysoka temperatura) w benzynie? Zalewania oleju dedykowanego tylko do silnika na ON do benzyniaka, co sie stanie? W olejach z klasyfikacją dla benzyny i diesel pewnie nic, ale w oleju tylko do diesla, jak ten delvac 5/30?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_hexx_*
post Tue, 24 Jan 2017 - 10:47
Post #4733









... a miałem wenę przy kawie i popełniłem grafomaństwo wink.gif

A czym się różnią ?
Głównie składem dodatków. Cześć dodatków uszlachetniających jest taka sama dla obu silników a część jest dedykowana tylko dla diesla lub tylko dla PB.

CYTAT
Zalewania oleju dedykowanego tylko do silnika na ON do benzyniaka, co sie stanie?

jeżeli ma klasę jakościową SN/SM to zupełnie nic

delvac 5/30 ma klasę SN więc i jego można dać do PB

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xarox
post Tue, 24 Jan 2017 - 13:14
Post #4734


Rookie
Dołączył: Tue, 21 October 2008





CYTAT(hexx @ Tue, 24 Jan 2017 - 09:01) *
Właściciel silnika B będzie musiał dać nowy DPF (drogie niestety) albo usunąć stary i zmodyfikować oprogramowanie. Będzie go to usunięcie kosztowało... jakieś 2-3 tysiące PLN.

Jest też wariant trzeci....
Który silnik szybciej padnie w wyniku słabego oleju ? Oczywiście silnik A, bo był smarowany olejem z mniejszą ilością dodatków a przez to silnik zużywa się szybciej i w jego wnętrzu odkłada się więcej zanieczyszczeń itd itp.
Jakie różnice w przebiegach mogą być ? Na oleju ekologicznym silnik może złapać awarię/nadmiernie się zużyć już przy przebiegu 200k km. Drugi silnik powinien spokojnie pociągnąć powyżej 500k km

Pytanie...
ile kosztuje kolejny silnik 3.0d wraz z wymianą do takiego Jaguara ?
Czy więcej niż 2-3 tysiące PLN ? smile.gif

A skąd wiesz że nie będzie to 100kkm i 600kkm? Właśnie tutaj się nie zgadzam, bo to jest wróżenie z kart wink.gif
Masz rację, że silnik się bardziej zużywa na eko oleju, przez to jego życie będzie krótsze, ale... kiedy to nastąpi? Przy trzecim po Pawelo123 właścicielu tego Jaga?? Oczywiście przy założeniu że silnik będzie traktowany należycie, wszystkie zmiany na czas, nie butowany itp itd. Te czynniki mają większe znaczenie, niż to jaka oliwa siedzi w misce.
W przypadku DPF'a - o ile w ogóle tam siedzi, bo może nie ma sensu się spierać laugh.gif - to te 2-3 klocki trzeba będzie wydać znacznie wcześniej, przed awarią silnika.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_hexx_*
post Tue, 24 Jan 2017 - 13:41
Post #4735









A pytanie brzmi ?
bo nie bardzo wiem co mam odpisać smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zbichu
post Tue, 24 Jan 2017 - 15:17
Post #4736


User
Dołączył: Wed, 28 August 2013





Ja sobie wywróżę 400 tkm na eko i 500 tkm na tym z lepszymi normami jakościowymi i cała teoria religii API idzie w łeb, bo mało kto tyle jeździ jednym samochodem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomek evo
post Tue, 24 Jan 2017 - 15:23
Post #4737


Forum Killer
Dołączył: Thu, 19 August 2004
Skąd: Sosnowiec





Ja ostatnio spotykam się z tym, że nowe auta z salonu mają kłopot z dpf-em zanim przejadą 100 tys. Oczywiście olej jest niskopopiołowy. Mało tego jedno z aut, które znam 80% przebiegu robi w trasie. Japońska niezawodność wink.gif Mimo wszystko bym nie polecał oleju full saps do aut z dpf-em dla przeciętnego Kowalskiego bo prędzej zapcha filtr i zwali to na zły olej (częściowo słusznie) niż ten silnik dozna jakiejś mechanicznej usterki. Hexx ma dużo racji ale sprawa jest zbyt złożona aby można było tworzyć jakieś pewne teorie. Każdy silnik jest też inny i każdy jeździ i dba inaczej.


--------------------
sygnatury komercyjne są dostępne dla kont PRO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_hexx_*
post Tue, 24 Jan 2017 - 15:28
Post #4738









zbichu, to nie są wróżby.
Nie wiem jak w innych markach ale w Fordach (tu mam wiedzę z pierwszej ręki) odnotowywano padnięcia silników już przy przebiegach ciut powyżej 200k km.
Były to diesle z autach firmowych (zapewne jacyś PH), serwisowane zgodnie z zaleceniami i na olejach dostępnych w ASO.
Auta kupowane jako nowe w salonach.

Silniki oczywiście po gwarancji... ale po rozebraniu widać było nadmierne zużycie i silne zabrudzenie osadami.
Dane z raportów i dokumentacji jakie ASO wysyłają do FORD'a.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_hexx_*
post Tue, 24 Jan 2017 - 15:33
Post #4739









CYTAT(tomek evo @ Tue, 24 Jan 2017 - 15:23) *
Hexx ma dużo racji ale sprawa jest zbyt złożona aby można było tworzyć jakieś pewne teorie. Każdy silnik jest też inny i każdy jeździ i dba inaczej.

Sprawa JEST prosta. Nie ma co komplikować i wmawiać tego skomplikowania klientom.
Silniki są w zasadzie takie same, bo gdzie byś nie spojrzał pod maskę to co zobaczysz ? W zasadzie tych samych producentów i te same rozwiązania.

... a jak już widzę kogoś szastającego norami ACEA i aprobatami... to mam chęć odciąć mu internet i przepytać z tego co piszę i wmawia wink.gif
Stawiam konia z rzędem temu, kto zna wartości dla poszczególnych składowych (sam tez tego nie znam, bo jest to wiedza zbędna i do niczego praktycznego nie potrzeba.... ).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xarox
post Tue, 24 Jan 2017 - 15:52
Post #4740


Rookie
Dołączył: Tue, 21 October 2008





CYTAT(hexx @ Tue, 24 Jan 2017 - 14:28) *
Nie wiem jak w innych markach ale w Fordach (tu mam wiedzę z pierwszej ręki) odnotowywano padnięcia silników już przy przebiegach ciut powyżej 200k km.
Były to diesle z autach firmowych (zapewne jacyś PH), serwisowane zgodnie z zaleceniami i na olejach dostępnych w ASO.
Auta kupowane jako nowe w salonach.

Czyli co ile wymiana? 30 tys? A słyszałeś kiedyś taki żart, jakim autem da się wjechać na krawężnik 30cm? laugh.gif
Przecież w takich furach gaz pracuje 0-1... i jak się to ma do prywatnego użytkownika?
No ale jakby zalać tam olej do ciężarówki, to byłyby jak nówki, co nie? wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

367 Stron V  « < 235 236 237 238 239 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 19:29