Shoutbox 0 nowych PW 


4 Stron V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Budowa kolektora wydechowego, Turbo
mihas66
post Sun, 30 Oct 2016 - 09:28
Post #21


Forum Homee
Dołączył: Sat, 04 July 2009





Panowie czegoś nie rozumiem po co robić kół rownoodleglosciowy jak można celować w połowę długości? Tzw dwa kanały 500mm i dwa 250.... Zresztą jak wy mieżycie te długości kanałów? Bo chyba wątpię że to ktoś modeluje w 3D CAD...


--------------------
Wszystkie moje posty są moja subiektywną opinia proszę ich nie łączyć z żadną firmą i osobami...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sun, 30 Oct 2016 - 09:28
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
SAS Parts
post Sun, 30 Oct 2016 - 14:47
Post #22


Super User
Dołączył: Thu, 28 April 2016





CYTAT(Fiki @ Thu, 27 Oct 2016 - 19:12) *
Jesteś pewny, że nastąpi rozprężenie, nawet jeśli ta grubsza rura zbiorcza będzie miała przekrój odpowiadający sumie przekrojów runnerów, które się do niej schodzą? Bo mógłbyś mieć rację, gdyby rozważyć spaliny w zbiorczej nie jako jednolitą strugę (złożoną z 4), a jako 4 niezależne pulsacje, gdzie każda z nich, w danej jednostce czasu, znajduje się 'sama' w 'za dużej rurze'. Dałoby się to nawet policzyć w jakiś wolny wieczór, ale może ktoś to już zrobił?


Nie trzeba liczyć smile.gif Weź wąż ogrodowy, zrób rozgałęzienie na 4, złącz w jedną rurę zbiorczą o polu powierzchni x2, x3, x4 powierzchnie rur wejściowych i zobacz zmianę ciśnienia na wyjściu. Będzie jeszcze gorzej gdy zamontujesz 4 zawory i będziesz robił pulsacje jak w silniku.

Dlaczego taki przykład? bo A- każdy go wykona, B- licząc wszystko co jest związane z gazami liczysz to na tych samych zasadach co płyny smile.gif Czyli mechanika płynów się kłania. Dlatego po założeniu "chińskich" (dlaczego chińskich bo są kopiami czy są robione na pałę i na pewno nie pod seryjny setup silnika) baranów do silnika wolnossącego seryjnego, czy wydechu o dużo większym przekroju pola powierzchni moc w peaku nie zawsze skacze do góry jakoś mocno a na pewno mocno spada w obrotach użytecznych dla takiego silnika. Efekt zwany potocznie "za luźnym wydechem". Jakie to ma przełożenie na silnik doładowany, ano taki że sprężarka wstanie te 200 - 300obr później.

Żeby coś określać więcej i dokładniej, już trzeba mierzyć ciśnienia, trzeba też wziąć pod uwagę że spalin będzie więcej itd itp. Ale znów, wtedy problemem nie będzie "za luźny" kolektor a za ciasny kanał w głowicy i zawór (podbijanie EGT w wyższych obrotach z przyczyn "niewiadomych" jeśli A/R turbiny i wirnik jest poprawnie dobrany kolektor i wydech wykonany z nadmiarem) ...


Tylko wtedy znów schodzimy na rozmowę czysto akademicką smile.gif Więc rozpatrując ten przypadek, spokojnie waliłbym kolektor z rur nie mniejszych jak kanał w głowicy, ale też nie przewymiarowanych jakby miałoby tam być 600KM. I skupiłbym się na ukierunkowaniu spalin na wirnik - najlepszy wynik mają w tej kwestii kolektory 4 w 1 łączone przy samej flanszy. Przy 4 w 2 w 1 trzeba dobrze utrafić ze średnicą rury drugiej i na pewno nie będzie to średnica równa sumie dwóch pól przekroju rur pierwszych..

Tak to wygląda z mojej perspektywy.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GrzesiekK.
post Sun, 30 Oct 2016 - 19:15
Post #23


Forum Homee
Dołączył: Sun, 09 December 2007





CYTAT(mihas66 @ Sun, 30 Oct 2016 - 09:28) *
Zresztą jak wy mieżycie te długości kanałów? Bo chyba wątpię że to ktoś modeluje w 3D CAD...



Jakoś dawniej ludzie sobie z tym radzili bez problemów żadnych tylko teraz nastały czasy życiowych sierot które bez komputera i softu który za nich coś policzy nie potrafią sobie poradzić ... zwykły sznurek przyjacielem twym lub menzurka i trochę wody smile.gif


Kolejna sprawa, mylisz się jeśli twierdzisz że długość rury pierwotnej kolektora wydechowego na 1 odbicie jest równa 2x długość drugiego odbicia itd = tak łatwo nie ma.


--------------------
Renault Clio Sport 2 - rajdówka w ciągłej budowie ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MisioLBN
post Sat, 01 Jul 2017 - 19:44
Post #24


Forum Homee
Dołączył: Tue, 16 December 2014





Dobra panowie bo w ciągu tygodnia zaczynamy spawanie i chce zrobić ten kolektor 1x a dobrze i nie poprawiać jak wydech który nonstop mi rozrywa chociaż już pieknie podparty wszędzie jest i wisi ładnie na wieszakach ( rozrywa bo plecionka 10cm jest napięta po skręceniu w całość i nie może pracować w 1 strone będzie zmienione i tak przy turbo więc wpadnie 20cm). Podsumowując flansze wycinam po 15mm i planuje po wspawaniu 1wszych rurek ( całego kolektora nikt nie splanuje wiem bo rok temu zjeździłem z pół lublina). Rury 2mm lub 3mm i tu nie wiem każdy mówi co innego. K64 swoje turbo kolektory spawa z 2mm i jest git. Ja celuje w coś tkaiego http://www.extreme-tuning.bg/en/product/Tu...eot-206-2.0-16V Z tym że 2 runneru które są pogięte żeby było równo poprostu skróce i nie bede tak cudował więc bedą sporo krótsze. Podparcie planuje do skrzyni biegów i do głowicy na prętach z oczkami przyspawane do kolektora i przykręcone do motoru i skrzyni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SAS Parts
post Sun, 02 Jul 2017 - 01:16
Post #25


Super User
Dołączył: Thu, 28 April 2016





Planowanie flanszy przylegającej do głowicy po wyspawaniu tylko króćców nic nie da i tak zwichruje i tak. Często też wypada splanować po ponownym demontażu po jakimś tam przebiegu (jak kolektor się nagrzeje i naprężenia się rozłożą pospawalnicze inaczej to potrafi go trochę "przestawić" i później wywali uszczelkę na którymś cylindrze).

Nie wiem gdzie Ty pytałeś o planowanie przylgni flanszy, pewnie w zakładach obróbki silników - fakt tam nie ogarną tematu grubszego niż te 10 - 15cm, ale już zakład obróbki metali ogarnie bez problemu na frezarce, czy to górnowrzecionowej czy bocznowrzecionowej.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MisioLBN
post Sun, 02 Jul 2017 - 01:37
Post #26


Forum Homee
Dołączył: Tue, 16 December 2014





Pytałem również w konstalu(chyba największy zakład w LBN) i również był problem bo trzeba by we frezarce coś przestawić a bo w tą nie wejdzie ab o coś i że mogą ale za miliony bo się zejdzie kupa czasu na kalibracje maszyny... Ewentualnie że coś może dospawaja żeby inaczej leżał kolektor a potem odetną itd itp więc dałem spokój... U dziaka powiedzieli że planowali kolektory ale trzeba na własną rękę odciąć część runnerów żeby zmniejszyć rozmiary splanować a potem sobie przyspawać.... Dlatego wolę wyspawać kawałek kolektora splanować i pospawać dalej.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GrzesiekK.
post Sun, 02 Jul 2017 - 09:43
Post #27


Forum Homee
Dołączył: Sun, 09 December 2007





CYTAT(MisioLBN @ Sun, 02 Jul 2017 - 01:37) *
Pytałem również w konstalu(chyba największy zakład w LBN) i również był problem bo trzeba by we frezarce coś przestawić a bo w tą nie wejdzie ab o coś i że mogą ale za miliony bo się zejdzie kupa czasu na kalibracje maszyny... Ewentualnie że coś może dospawaja żeby inaczej leżał kolektor a potem odetną itd itp więc dałem spokój... U dziaka powiedzieli że planowali kolektory ale trzeba na własną rękę odciąć część runnerów żeby zmniejszyć rozmiary splanować a potem sobie przyspawać.... Dlatego wolę wyspawać kawałek kolektora splanować i pospawać dalej.



Planowanie flanszy przed wyspawaniem całości nic Ci nie da, na koniec i tak znowu będzie banan.


--------------------
Renault Clio Sport 2 - rajdówka w ciągłej budowie ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MisioLBN
post Sun, 02 Jul 2017 - 10:55
Post #28


Forum Homee
Dołączył: Tue, 16 December 2014





CYTAT(GrzesiekK. @ Sun, 02 Jul 2017 - 09:43) *
Planowanie flanszy przed wyspawaniem całości nic Ci nie da, na koniec i tak znowu będzie banan.

Dlatego chce splanować w trakcie budowy kolektora tj. przed zejściem w 1 rurę a do flanszy od turbo przyspawać rurę wszystko wymierzyć splanowąć i dospawać do reszty. Wtedy nie powinno się pogiąć. Byle spawacz był ogarnięty.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MisioLBN
post Thu, 06 Jul 2017 - 17:41
Post #29


Forum Homee
Dołączył: Tue, 16 December 2014





Dobra flasze się tną w pon bedą. Szybkie pytanie wyjście z głowicy to owal( nie wiem jak opisać tę figurę ale jest to prostokąt z zaokrąglonymi rogami) o wymiarach 42x24 co daje koło 1000mm pola powierzchni. Myślałem żeby dać rury 33,7mm (okolice 890mm^2), wejście do turbo ma koło 50mm więc takiej średnicy będzie rura na zejściu ( robie zejście 4w1 zaraz przed turbina dla ułatwienia). Wszystkie rurki 3mm grubość ścianek. Wyjście z Turbo ma okolice 76mm plus pierścień więc tnę flanszę 80mm żeby pierścienia nie frezować i tutaj pytanie gdzie dostanę redukcję 80mm na 70mm bo DP 2,75 cala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MisioLBN
post Mon, 31 Jul 2017 - 19:00
Post #30


Forum Homee
Dołączył: Tue, 16 December 2014





Czy ktoś może ma jakiegoś Guide jak prosto zrobić zejście 4x42 w 1 rure 54mm ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bielawa
post Mon, 31 Jul 2017 - 20:43
Post #31


Forum Killer
Dołączył: Wed, 08 February 2012





https://www.youtube.com/watch?v=BbK7LlhAXZE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MisioLBN
post Mon, 31 Jul 2017 - 21:28
Post #32


Forum Homee
Dołączył: Tue, 16 December 2014





CYTAT(bielawa @ Mon, 31 Jul 2017 - 20:43) *

Dzięki zawsze to coś pomogło zrozumieć smile.gif miałem pomysł zrobić 2x zejście 2 w 1 i potem naciąć je pod 1 kątem i pospawać. Najgorzej że zapłaciłęm miliony za nierdzewke i nierdzewne flansze, a z powodu pewnych zawirowań czego konsekwencja jest brak prywatnego spawacza spawam to punktowo migomatem na miedzi ;/ Później ma mi to kolega zalać już nierdzewka ale martwie się że może rdzewieć i tak po tych punkcikach. Sam tigiem niestety nie umiem postawić punktu jeżeli 2 płaszczyzny nie przylegają idealnie do czoła.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
szymi870
post Wed, 02 Aug 2017 - 11:43
Post #33


Frequent User
Dołączył: Wed, 28 November 2012





Migiem na miedzi ? A czemu nie kupisz po prostu kwaśnego drutu i argonu ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MisioLBN
post Wed, 02 Aug 2017 - 12:03
Post #34


Forum Homee
Dołączył: Tue, 16 December 2014





Zejście już ogarneliśmy. Długa historia a samochód trzeba składać. Teraz mam już druta nierdzewnego.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MisioLBN
post Wed, 09 Aug 2017 - 19:11
Post #35


Forum Homee
Dołączył: Tue, 16 December 2014





Takie coś powstało pare dni temu. Jak na mój 1wszy kolektor w życiu to chyba nie jest źle. Jutro ma być już pospawany bo ja tylko punkty stawiałem. Spawany będzie w podwójnej osłonie na pełen przetop.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GrzesiekK.
post Sat, 12 Aug 2017 - 10:35
Post #36


Forum Homee
Dołączył: Sun, 09 December 2007





Ale będzie ciągnęło na spoinach a potem pekało ;/ to wszystko ma być docięte na stuk, sfazowane i dopiero spawasz. Jak zacznie chłopak zalewać te szpary to będa cyrki smile.gif


--------------------
Renault Clio Sport 2 - rajdówka w ciągłej budowie ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MisioLBN
post Sat, 12 Aug 2017 - 13:13
Post #37


Forum Homee
Dołączył: Tue, 16 December 2014





Mysle ze sobie poradzi. Ma wszystko rozebrac i pospawac. Dp tez juz prawie gotowe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marcin137
post Mon, 14 Aug 2017 - 23:08
Post #38


Super User
Dołączył: Fri, 07 October 2016
Skąd: Olsztyn





co do frezowania płaszczyzn to nie ma że się nie da kwestia pomysłowości zamontowania tego na frezarce , odkręć kolektor i złap go jeszcze ze 3 prętami te dwie flansze żeby turbo nie przesunęło się o kilka cm biggrin.gif i dobrze gadają flansza jak gruba by nie była pokrzywi się nawet od spawania rurek , kolektor do pieca przed frezowaniem bo te naprężenia to nie żarty każdy kawałek ciągnie w inną stronę i z czasem coś puści albo strzeli jeszcze przy spawaniu tym bardziej że tu masz kilka metrów rur biggrin.gif


--------------------
Mercedes-Benz M111 2.3 GTX30 + Eaton M62
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MisioLBN
post Mon, 14 Aug 2017 - 23:25
Post #39


Forum Homee
Dołączył: Tue, 16 December 2014





Dziś już zaczął spawać. Niby na środe ma być. Co do wygrznia w piecu to tez otym myślałem tylko nie wiem gdzie w Lublinie pojechać i w ilu *C
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leo
post Mon, 14 Aug 2017 - 23:42
Post #40


Audi. Turbo. quattro.
Dołączył: Sat, 12 October 2002
Skąd: Opalenica





czas też jest ważny. Poproś kumatego hartownika żeby Ci powiedział, jak przebiega wyżarzanie odprężające.


--------------------
Audi Coupe S2 @ GT3071R
400KM 440Nm and the life goes on...
--Audi way of life--
Suzuki V-Strom DL1000
www.AudiKlub.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Stron V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 26 April 2024 - 11:55