Shoutbox 0 nowych PW 


4 Stron V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Denko tłoka - grubość, wytrzymałość, podbieranie denka tłoka pod zawory, ile bezpiecznie?
kontrolm
post Tue, 19 Jul 2011 - 21:14
Post #21


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



jakie prace wykonywałeś w głowicy ? ruszałeś kanały ? rozwiercałeś ? powiekszałeś port ?
Czy układ ssący ma podobną długość do seryjnego kolektora ?
kolektor wydechowy jest bardzo wydajny - starcza do ok 220 KM. Natomiast nie wiemy co masz dalej za kolektorem..
generalnie ten silnik jezdzi nawet w serii troche jak diesel - nie ma tak charakterystycznego dla mi16/s16 kopnięcia przy 4 tys. co zreszta pokazuje krzywa mocy w serii ale jest to zasługa idealnego zestrojenia kolektorów ssącego i dolotowego i bardzo dobrych przepływów głowicy bo wałek jest bardzo lajtowy w serii - przy 1mm ma 205 stopni podczas gdy w mi16/s16 miał 214 przy 1mm.
Ale jezeli ty dałeś wałek 270 stopni to nie spodziewaj się cudów powyżej 6500 - przy dobrym zestrojeniu długości dolotu z wydechem dojedziesz do 6800-7000 no może 7200 ale reki nie dam sobie uciąć...

W Hyundai właśnie przy 272 miałem podobnie jak u ciebie moc przy 6900 i moment przy 5500 z tym że już od 2 tys płaski jak stół


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Tue, 19 Jul 2011 - 21:14
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
MadeInPoland
post Tue, 19 Jul 2011 - 22:10
Post #22


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Głowica nie została ruszona. Podobno ma dobre przepływy, ale już sam nie wiem. Wydech jest seryjny, wyrzucony został tylko katalizator.
Dolot jest być może ciut dłuższy i zastanawiam się czy to nie psuje zabawy. Liczyłem na drugie odbicie do 7500 RPM.
Też powoli dochodzę do wniosku, że cudów nie będzie u góry.
W sumie nie mam też liczonego airboxa, właściwie to go nie mam wcale, ale czy on doda górę?


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Tue, 19 Jul 2011 - 23:08
Post #23


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



jeżeli nie ruszałeś głowicy to dobrze , bardziej sie bałem że ktoś ją popsuł.
Ale ciut to ile ? Trzeba było liczyć ja serię i skrócić odpowiednio do podwyższonej prędkości obrotowej. Nie zawsze korzystne jest liczenie na 2 długość bo potem odbicia nie zawsze pasują w niższych obrotach i robią się góry i doły. A potem modlić się żeby wałek wyrobił pod zamierzenia bo naprawde masz bardzo lajtowy ten wałeczek.
Wydech seryjny a jaka średnica rury pomiędzy katem a tłumikiem ? Pewnie też seryjny tłumik z tyłu nie za bardzo pozwala na większe przepływy - zrób test - zdejmij i się przejedź bez koncowego tłumika.
Patrzyłeś co sie dzieje z podcisnieniem powyżej 6 tys obrotów ? przypadkiem nie opada ?


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Wed, 20 Jul 2011 - 15:02
Post #24


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





zdjąłem wydech, bez efektu.
Średnica rury na łączeniu z tylnym tłumikiem 47 mm wewnętrzna.
Przebieg momentu w miarę ok, ale przydałoby się więcej, i przede wszystkim więcej mocy.
Nie sprawdziłem podciśnienia, sugerujesz, że filtr powietrza nie puszcza ?
Myślę nad tym wszystkim i dochodzę do wniosku, że mam zbyt długi dolot.
W takim wypadku wzór uwzględniający czasy zamykania zaworów i prędkość fali jest taki sobie.
Co najmniej dwie przesłanki za tym przemawiają:
1. Jeżeli fabrycznie max moment przy 5500 RPM, a moc przy 6500 RPM odcięcie przy 7 kRPM to producent dolotu nie projektował chyba pod 7500 końca działania zjawiska falowego ? Jeżeli nie, to w takim razie projektując to pod wyższe obroty dolot powinien być krótszy?

2. Jeżeli wałek ssawny, który zamontowałem ma większy czas otwarcia to czas pomiędzy zamknięciem ssawnego a zamknięciem wydechowego jest krótszy, więc dolot powinien być krótszy ?

Mimo tego, z obliczeń pod 7500 kRPM wyszedł mi dolot dłuższy od seryjnego.

Jak bym wałkami nie kręcił, maksymalny moment mam przy 5000-5500, moc przy 6400-6700.
Jakieś sugestie ?


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Wed, 20 Jul 2011 - 15:18
Post #25


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Przykład:
http://imageshack.us/photo/my-images/835/12138ok173afr.png/


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Wed, 20 Jul 2011 - 15:33
Post #26


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



zależy dla którego odbicia był liczony fabryczny dolot i wcale nie musiałbyć liczony pod 6500.Pamietaj że początek i koniec działania efektu falowego nie są najmocniejsze lecz środek wiec koniec nie musiał ale mógł przypadać na te 7500 ale o tym decyduje jak szeroki był zakres obrotów działania falowego.

Koniecznie sprawdź wykres z MAPa w funkcji obrotów żeby sie nie okazało że pod koniec masz mocny wzrost podcisnienia co bedzie sugerowało niewydolność albo filtra albo przepustnic.

Średnica wydechu to 50mm po zewnątrz - niespecjalnie i pewnie zamiast kata nie masz wstawionej żadnej komory rozprężnej ?
wieczorem jak przysiądę to może uda mi się to policzyć.

Z wykresu który zamieściłeś moc nie jest taka zła patrząc na ten niezaspecjalny wałek który tam dałeś a i obroty pokrywają sie z tym co mówiłem o tym wałku.
Pokombinuj jeszcze z długością ale możesz tam nic nie zdziałać.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Wed, 20 Jul 2011 - 15:36
Post #27


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Zamieszałem się, ważny kąt pomiędzy zamknięciem wydechowego i ssawnego. Wychodzi, że powinien być dolot dłuższy przy dłuższym ssącym, w zależności od ustawienia wałków względem siebie, więc druga przesłanka odpada.

Chodzi mi o to, że przy zmianie na 2, 3 oraz 4 z tych około 7200-7500 rpm spadają obroty do ok 5750 więc dobrze byłoby gdyby maks moment był gdzieś ok 6-6.5 k, a moc ok 7-7.5 k.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Wed, 20 Jul 2011 - 15:57
Post #28


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



ok najpierw sprawdź MAP a jeszcze wcześniej powiedz mi czy coś robiłeś z gumą która łączy ITB z kolektorem. Bo seryjna guma (a mam ją własnie przed sobą ) to owal o wymiarach ok 42x33mm czy liczyłeś to że odpowiada to polu przekroju kolektora o średnicy 40 mm bo pewnie taki masz ? bo na moje oko jest troche za mała i będzie dławić. Na zdjęciach które zamieszczałeś nie widać żebyś cos tam rzeźbił.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Wed, 20 Jul 2011 - 16:02
Post #29


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Sprawdzę MAP jak zmienię skrzynię biegów na krótszą (autko już nie do jazdy), mam nadzieję, że dzisiaj się uda, ale jak znam życie..
Gumę ściąłem tak, że jest okrągła bez tych zębów, dopasowana do reszty dolotu bez zbędnych progów.
Kolektor 40mm.
Wczytuję się w wydechy na stronie Grabowskiego i zastanawiam się czy rury kolektora wydechowego nie mają zbyt małej średnicy, tak, że działanie dynamiczne zaczyna się mimo dłubania z dolotem w tym samym zakresie obrotów i w tym samym kończy.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Wed, 20 Jul 2011 - 16:12
Post #30


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Nie ma żadnej komory rozprężnej, zwykła rura.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Wed, 20 Jul 2011 - 16:23
Post #31


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



przyszły już trochę inne czasy niż wzory pana Grabowskiego choć długo ich używałem. Teraz używam do tego programów symulacyjnych i generalnie dla silnika 2.0 o zbliżonych parametrach jak twój generującego moc o 210 KM program dla zwykłego kolektora 4-1 podaje że średnica ZEWNETRZNA 35 mm jest optymalna. A ty jak się nie mylę masz 37 mm średnicy wewnątrz.
Natomiast ewidentnie masz za mały przelot za kolektorem, powinieneś mieć nie mniej niż 60mm i najlepiej jeszcze zamiast kata w odpowiedniej odległości dodana komora wstępna w stylu Power Bomba np.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Fri, 22 Jul 2011 - 21:58
Post #32


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Ciśnienie na jałowych ok 45 jednostek, na maks bucie 85, spada od ok 4500 osiągając ok 80 przy 6000. Proszę o sugestie. Filtr mam zwykłego filtrona, zbyt restrykcyjny?


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Fri, 22 Jul 2011 - 22:04
Post #33


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



no to cienizna..zdejmij filtr i zobacz co sie dzieje bez niego ale nie podejrzewałbym go - ma dużą powierzchnie choć....


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Fri, 22 Jul 2011 - 22:31
Post #34


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Jeśli nie filtr to? Przepustnice? Niby 46 mm. Pokręciłem trochę jeszcze wałkami i wyszło 180Nm i 150 KM, ale wydaje się, że to już optimum. Generalnie kop jest między 3 a 6.5 krpm.
jaki filtr? Czy warto jakieś knechty, manny, purfluxy czy to jeden kit? Czy K&N?


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Fri, 22 Jul 2011 - 22:39
Post #35


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Czy może odległość przepustnic od zaworów zbyt długa? Do trąbek końca jest 42.5 cm, trochę sporo, same przepustnice też stosunkowo daleko. Dolot projektowany pod 7500 końca działania falowego, teraz wiem, że powinienem go robić pod koniec 8500.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Sat, 23 Jul 2011 - 05:44
Post #36


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



Posłuchaj może i warto ale najlepiej przekonasz sie o tym jak zdejmiesz ten i zobaczysz co się dzieje.
Moc masz piękną na kołach jak na takie modyfikacje a szczególnie zakres tej mocy idealny do pojezdzawek i KJSów. Strojenie długością może nic nie dać bo wałek nie wydoli - jest po prostu za krótki poza tym to nie tak że zestroiłem źle na 7500 bo powinno być na 8500. Zle ze na 7500 to może spróbuje na 7700 - stopniowo małymi kroczkami bo "łatwiej obcieńkować niż potem pogrubasiać".

Poza tym mówiłem Ci -Twoja rurka w wydechu jest baardzo cieniutka i wydech końcowy też nie pozwoli na więcej.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Sat, 23 Jul 2011 - 08:36
Post #37


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Dzięki kontrolm za porady i sugestie. Niestety mam problem ze skracaniem, ponieważ muszę jakoś odkleić flanszę od rur kolektora lub dorobić nową. Później klejenie, klej wiązał ostatnio tydzień czasu, niby wystarczy mu 48h, ale widziałem wyraźnie, że robił się twardszy z każdym dniem.
Pojadę dzisiaj bez filtra i zobaczę efekty.
Wklejam najlepszy wykres jaki udało mi się uzyskać:

http://imageshack.us/photo/my-images/825/t...0afrok2na3.png/

Masa auta 1150 z kierowcą i pasażerką, drag coeff 0.33 area 2.00.

W kwestii filtra, jest on dedykowany do pojazdu 1.6 16V 110 KM.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Tue, 26 Feb 2013 - 12:10
Post #38


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Niestety tłoki kute nie są obecnie dostępne i nie otrzymam ich przed planowanym startem, jestem zmuszony przerobić fabryczne, konkretniejsze wałki już się szykują.
Chodziły bez problemu takie jak je ostatnio pogłębiłem, teraz mam plan na bardziej agresywne pogłębienie.
Czy będzie ktoś uprzejmy napisać jaka minimalna grubość denka jest wymagana w N/A?
Czy przepalił ktoś tłok w N/A? Przy jakich grubościach denka i czy wszystko w siniku było w porządku (AFR OK, zapłon OK, etc).

Jeżeli zostawię powiedzmy 2mm to zagra? 3mm?
Jeżeli nie uzyskam podpowiedzi będę zmuszony sprawdzić.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Tue, 26 Feb 2013 - 12:26
Post #39


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



masz natrysk oleju wiec o przepalenie bym sie nie martwił tylko o wytrzymałość denka. Ale jeżeli tylko pogłębiasz pod zawory bez ogólnego planowania powierzchni denka to powinny spokojnie wytrzymać nawet i 2mm w najcieńszym miejscu bo takie kiedys zrobiłem przy prędkości tłoka w okolicach 24m/s i się nie rozsypały.
Szczególnie że przy brzegach czyli tam gdzie podcięcie jest najgłębsze mięsa jest najwięcej


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Tue, 26 Feb 2013 - 12:29
Post #40


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Wnioskuję podobnie do Ciebie, jednak wole zapytać, może ktoś ma doświadczenie z przepaleniem lub pęknięciem tłoka. Dzięki za info, że Ci wytrzymały. Ja też będę miał ok 2mm i też 24m/s lub więcej. Ciekawi mnie ile ten silnik zniesie, kiedy się rozsypie i co pierwsze.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Stron V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 25 April 2024 - 22:35