Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> sterownik do samego wtrysku i mała zagwozdka...
siewcu
post Tue, 17 Jul 2018 - 22:44
Post #1


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 04 December 2007
Skąd: Wrocław





Tak się zastanawiamy z kolegą. Jest auto, Favorit 1.3 z dołożonym czeskim customowym sterownikiem zapłonu. Urządzenie dosyć proste, wjechać musiało przy wałku bodaj 290 stopni z mechanicznym zapłonem było słabo smile.gif Ledwo do 6k dokręcał... Ale pojawił się temat ogarnięcia przy okazji wtrysku. Opcje póki co omawiamy dwie:
- gaźniki solexa
- użycie jakiegoś sterownika zamiast gaźników.
Ja optuję za opcją drugą - jakieś ITB i wysoko zakręcić, coby wykorzystać potencjał wałka(w tematy bebechów silnika nie wnikam). Tylko co użyć? Temat sterownika zapłonu jest załatwiony, został sam wtrysk. Przy ITB czy nawet zwykłej przepustnicy jest TPS, a to już jakiś początek czujników biggrin.gif IAT, CLT, MAP to też nie będzie ciężki temat do ogarnięcia, natomiast zostaje pytanie czym to wysterować. Mi się wydaje, że DET3 w trybie FIT powinien to ogarnąć, nie wiem tylko czy da się to skonfigurować tak, żeby nie sterował zapłonem albo ogarnąć jakiś elektroniczny diwajs, żeby mu się wydawało, że gdzieś iskrę daje i mapy poustawiać byle jak, aby tylko były. Macie jakiś inny pomysł jak to rozwiązać? Chodzi o opcje raczej budżetowe, DET3 to około 600 zł, czujniki jakieś specjalnie drogie nie będą, temat kolektora ssącego jest otwarty(może uda się ogarnąć ITB samemu, koszty raczej wysokie nie będą gdyby to zostawić na 4 połączonych podciśnieniach do MAP i TPS gdzieś przyczepionym). Nie jestem tylko pewny jakie wyjścia ma to urządzonko do sterowania zapłonem, sygnał na obrotomierz pewnie jest, tylko czy to wystarczy do uruchomienia DETa? Póki co fajnie by było, gdyby obecny układ do zapłonu został, szczególnie, że mój plan dołożenia tam czujnika położenia wału i koła z 1.4 MPI niestety nie przejdzie... A to by załatwiło temat, choć niestety w tym przypadku nie da rady.


--------------------
www.time4rally.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Tue, 17 Jul 2018 - 22:44
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
tetis
post Tue, 17 Jul 2018 - 23:39
Post #2


Frequent User
Dołączył: Thu, 28 January 2010





Czytalem dwa razy i jakos nie potrafie zrozumiec o co Ci chodzi "żeby nie sterował wtryskiem "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
przema72
post Wed, 18 Jul 2018 - 00:24
Post #3


Forum Killer
Dołączył: Mon, 25 September 2006
Skąd: włoszczowa





kolega sie przejęzyczył

ma sterownik ogarniający zapłon , i pyta czy det3 w FI będzie pracował bez korekcji zapłonu


det3 w FI steruje niezależnie wtryskiem , natomiast zapłonu nie wyznacza ( z wyjątkiem EDIS ) a tylko koryguje , wiec normalnie podłaczasz go pod wtrysk i pod zapłon , i o ile w trybie fuel implant musisz zrobić mapy wtryski , to jeśli mapy zapłonu zostawisz na 0 wtedy det3 nie bedzie w zapłon ingerował , bądź podłączasz tylko samo wejście zapłonu do det3

jeśli chodzi o sygnały , do uruchomienia trybu FI wystarczy nawet sygnał z obrotomierza , może być to sygnał z modułu zapłonowego , może być to też sygnał czujnika położenia wałka , a nawet platynek ;]

poczytaj sobie instrukcje obsługi do DET3 w trybie świnki , czyli tej podstawowej , dużo pomoże w zrozumieniu instrukcji do trybu Fuel Implant



Go to the top of the page
 
+Quote Post
siewcu
post Wed, 18 Jul 2018 - 11:02
Post #4


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 04 December 2007
Skąd: Wrocław





Fakt, jeden zły wyraz wink.gif Oczywiście chodziło o pominięcie sterowania zapłonem, od tego jest oddzielny sprzęt.

przema72 dzięki za info, chodziło właśnie o takie coś. Na tańsze urządzenie pomysłu nie mam, a jeśli do odpalenia trybu FIT wystarczy sygnał obrotomierza i tps/map/maf to w sumie temat ogarnięty smile.gif Chyba że znajdzie się coś tańszego, no ale w to akurat wątpię...


--------------------
www.time4rally.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
luckash
post Wed, 18 Jul 2018 - 11:33
Post #5


Frequent User
Dołączył: Sat, 16 July 2011
Skąd: Bartniczka





Masz też DECa od Ottomotive


--------------------
Scirocco II
Go to the top of the page
 
+Quote Post
siewcu
post Wed, 18 Jul 2018 - 12:25
Post #6


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 04 December 2007
Skąd: Wrocław





Ale jeśli dobrze widzę to DET ma większe możliwości. Niby fajnie by było wykorzystać, alpha-N powinien być dużo prostszy w wystrojeniu(przynajmniej w teorii) a w DEC jest tylko SD dostępny jeśli dobrze widzę. Poza tym możliwości w miarę podobne, choć kolega mówił, że wolałby mieć 2 mapy - jedna do ekonomicznego turlania się po mieście raz na jakiś czas lub na dojazdów(bez spalania hektolitrów paliwa), a druga typowo do upalania. Do tego DEC wymaga podłączenia IAT, CLT, TPS i lambady(co od razu podnosi koszt instalacji). Takie rozterki, bo chodzi o wersję max budżetową, póki co DET3 + jakieś home-made ITB na gaziorach z motocykla(albo przepustnicach, nawet za stówkę idzie komplet kupić) połączonych jak najprościej do uciętego kolektora, zmierzone wartości krańcowe TPS i teoretycznie po chwili zabawy auto odpalone. CLT jakikolwiek na adapterze węża powinien się zamknąć w 50 zł, mapsensor też wystarczy chyba dosłownie jakikolwiek(i tak trzeba spiąć 4 podciśnienia wężykami), IAT jakiś też można dorwać i wsadzić w airbox(o ile będzie) lub wymyślić coś innego... Myślę, że w tysiaku dałoby radę się zmieścić, licząc oczywiście bez kosztów robocizny.


--------------------
www.time4rally.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zibi122
post Wed, 18 Jul 2018 - 12:32
Post #7


Forum Homee
Dołączył: Tue, 23 November 2004
Skąd: Kampinos





DET3 w Alpha-N potrzebuje TPS, IAT, CLT i stabilny sygnał obrotów. Nie musisz robić 2 map, bo spalanie nie jest od tego zależne a od tego jak mocno naciśniesz pedał pod nogą. Podciśnień tez nie musisz łączyć i dawać do MAP bo Alpha-N idzie po TPS.


--------------------
...
Fiat Uno Turbo - 185KM & 232Nm
Fiat Stilo 1,9 JTD - 160KM & 343Nm
Lancia Delta 2.0 16V Turbo - in progres
Lexus IS300 2JZ-GE Turbo Drift - w budowie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
siewcu
post Wed, 18 Jul 2018 - 12:51
Post #8


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 04 December 2007
Skąd: Wrocław





Sygnał obrotów na chwilę obecną zostaje jedynie w formie wyjścia na obrotomierz z urządzenia sterującego zapłonem, chyba że... słyszałem, że nie można tak zrobić(w powody nie wnikałem)... podłączy się masę i wyjście napięcia z czujnika położenia wału do obu urządzeń jednocześnie, zasilając je tylko z tego od zapłonu. Nie zabijajcie mnie za napisanie tego, ale nie mam zielonego pojęcia jaki jest trigger zastosowany w tamtym urządzeniu, programu do obsługi nie da się ściągnąć a informacje w internecie są bardzo enigmatyczne.


--------------------
www.time4rally.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
luckash
post Wed, 18 Jul 2018 - 12:59
Post #9


Frequent User
Dołączył: Sat, 16 July 2011
Skąd: Bartniczka





Masz też alpha-n, a lambdy nie musisz podpinać


--------------------
Scirocco II
Go to the top of the page
 
+Quote Post
siewcu
post Wed, 18 Jul 2018 - 13:27
Post #10


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 04 December 2007
Skąd: Wrocław





Jeśli dobrze zrozumiałem instrukcję DEC to tam trzeba, w DET nic takiego nie było. Do strojenia pewnie gdzieś pożyczę, na stałe nie zostanie ze względu na koszty. Poza tym jeśli dobrze zrozumiałem to ona i tak jest raczej do logów niż bieżących korekt, a wrzucanie wąskopasmowej chyba nie ma sensu.


--------------------
www.time4rally.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zibi122
post Wed, 18 Jul 2018 - 14:05
Post #11


Forum Homee
Dołączył: Tue, 23 November 2004
Skąd: Kampinos





Nie trzeba ani w DET ani DEC sondy. Obroty jak najbardziej mogą być z wyjścia na obrotomierz


--------------------
...
Fiat Uno Turbo - 185KM & 232Nm
Fiat Stilo 1,9 JTD - 160KM & 343Nm
Lancia Delta 2.0 16V Turbo - in progres
Lexus IS300 2JZ-GE Turbo Drift - w budowie
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 18 April 2024 - 14:23