Shoutbox 0 nowych PW 


3 Stron V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> modernizacja małego bloku z camaro
geble
post Sat, 25 Jun 2011 - 17:52
Post #1


Rookie
Dołączył: Sat, 25 June 2011
Skąd: Sosnowiec





Mam pytanie do kolegów znających bardziej silniki oparte na small block typu 350 .
Składam kit car z silnikiem typu CKT z czego wynika że pochodzi z camaro 72' o mocy 255hp.
Potrzebuje troche zmian i nie tyle oczekuje znacznego przyrostu mocy co chciałem pozbyć się gaźnika i rozdzielacza zapłonu.
Wiele dokumentacji przestudiowałem ale nadal nie jestem pewny jaki kolektor ssący będzie pasował do tego silnika i czy taki sam będzie jeśli wymienie głowice na aluminiowe .
Na początek chciałem wstawić wtryskiwacze ale w kolektor ten z gaźnika nie bardzo sie da ze względu na budowę . Na ebay widziałem różne kolektory ale nie wiem na co zwrócić uwagę . Zastanawiam się jak rozwiązać sprawę ośki aparatu zapłonowego która napędza pompę oleju a chcę się go pozbyć .
Całością będzie sterował megasquirt III na 4 podwójnych cewkach w/n .
Jeśli po testach i sprawdzeniu dokładnym silnika okarze się że jest w dobrym stanie to pokuszę się o wałek rozrządu bardziej sportowy i głowice o większym stopniu sprężania .
Narazie zależy mi na informacjach dotyczących kolektora ssącego i czy będzie pasował także do innych głowic niż żeliwne .
Dla biegłych w small blokach przydatny będzie nr bloku : V1216CKT
Przy okazji może ktoś montował megasquirta do chevy V8 ?


--------------------

--------------------------
dodge ram 1500 hemi
dodge viper kit car
--------------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sat, 25 Jun 2011 - 17:52
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Jedenasty
post Sun, 26 Jun 2011 - 22:36
Post #2


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 28 April 2008
Skąd: Drag Racing Strip





po co chcesz wywalać aparat zapłonowy ohmy.gif

co do głowic to jak najbardziej są alu do tych bloków i bez problemu dostępne w USA, jedyne co to trzeba dobrać pod wałek coby pasowało pod rodzaj jego (hydraulika/mechanika, rolkowy/płaski)

w gaźnikowy kolektor da się założyć systemy wtryskowe typu np. od Holley'a, ja tych rozwiązań nie lubię no i drogo, lepiej kupić cały układ dolotowy z wtryskami

skąd pomysł na 4 podwójne cewki, jaki jest cel ćwiczenia

przy okazji ja mam V8 Cheviego na MS2

pzdr


--------------------
American Muscle.

Pontiac Firebird Esprit '77 z LS1
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geble
post Mon, 27 Jun 2011 - 16:23
Post #3


Rookie
Dołączył: Sat, 25 June 2011
Skąd: Sosnowiec





Rozdzielacz zapłonu ma tą wade że cześć energi iskry tracisz na przeskoku palec - kopułka do tego iskra lubi uciekać po aparacie na wsutek wilgoci i zabrudzenia . kolejna sprawa to niedokładność regulacji kąta zapłonu wynikająca z luzów przyśpieszacza odśrodkowego oraz jego charakterystyka . Przyśpieszacz podciśnieniowy też ma swoje poglądy na kąt zapłonu które będą mi przeszkadzały przy precyzyjnym strojeniu . Kolejna sprawa to problematyczne ustawienie obudowy aparatu do wałka żeby pokrył cały zakres kąta wyprzedzenia a palec nie wychodził za styk kopułki .

Co do cewek to dwie podwójne są optymalnym rozwiązaniem w układzie silników w którym mogą występować zapłony na przeciwległych cylindrach czyli tutaj 1-6 , 8-5 , 4-7 , 3-2 co uporości instalację i sterowanie do 4 obwodów a przecież MS3 bez kombinacji steruje nawet do 8 cewek.
W sumie to można by dać 8 bezpośrednio na świece ale problem jest z miejscem a i cena spora .

Inna sprawa to że martwi mnie troche mała kompresja bo jest rzędu 9 barów i w/g mnie mimo małemu stopniowi kompresji w tym silniku (8,5:1) to jest troche zajechany .
Fakt że silnik 2 lata stał . Ale nie mogę wyregulować gaźnika tak aby chodził poprawnie . silnik pracuje ok jeśli ma dość bogatą mieszankę . Jak mu zjade do poziomu że na lambdzie mam 0,5 V to gaśnie . Świece są czarne a spaliny szczypią po oczach ... Coś czuje że nie obędzie sie bez rozebrania silnika ...

Może ktoś wie ile ma mieć v8 kompresji przy stopniu sprężania 8,5:1 ?

Puki co określam zakres niezbędnych prac bo motor to dla mnie musi chodzić jak zegarek .


--------------------

--------------------------
dodge ram 1500 hemi
dodge viper kit car
--------------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jedenasty
post Mon, 27 Jun 2011 - 18:12
Post #4


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 28 April 2008
Skąd: Drag Racing Strip





jak jedziesz z MS to możesz aparat zapłonowy wymienić na taki sterowany nie podciśnieniowo a na module zapłonowym (7 lub 8 pin HEI). u mnie cewce MSD Blaster (40 tys volt) i do tego MSD kopułka + paluch, kable WN MSD i świeca mocna jak błyskawica a przecież można dać jeszcze jakiegoś Fireballa lub MSD 6A i po problemie. kolejne pytanie, po grzyb ci MS3 skoro masz gaźnik ?? do sterowania zapłonem tylko wystarczy ci MS1, jeśli idziesz na wtrysk to żeby zrobić tyle cewek musisz zapodać sekwenser i dołożyć kółko bo inaczej sekwencyjny wtrysk ci nie wyjdzie - w SBC nie ma z czego sczytywać sygnału, trochę do poczytania: http://www.thirdgen.org/techboard/tpi/4996...r-cylinder.html , http://www.megamanual.com/seq/coils.htm

co do komprechy to powinno być ok 11 bar

pzdr


--------------------
American Muscle.

Pontiac Firebird Esprit '77 z LS1
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geble
post Tue, 28 Jun 2011 - 13:03
Post #5


Rookie
Dołączył: Sat, 25 June 2011
Skąd: Sosnowiec





MS3 bo zamierzam sie pozbyć gaźnika na rzecz wtrysku. Zastanawiam się czy podejdzie mi do mojego bloku komplet z LT1 np typowy , bo za 250 $ można kupić z przepustnicą i wtryskami .



a może podejdzie z LS1 ?? ale coś mi sie wydaje że inne kąty głowic ma ...



lub





więc pytanie jaki kolektor będzie odpowiedni pod względem mechanicznym do mojego bloku jeśli nie zamierzam przekraczać 350 hp ?



co do wysokiego napięcia to i tak będe montował koło impulsatora



więc MS3 będzie miał informacje dot. 1GMP i skonfigurowany do sterowania 4 cewkami z dodatkiem MS3X powinien zapewnić mi wszystko co mi trzeba




--------------------

--------------------------
dodge ram 1500 hemi
dodge viper kit car
--------------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jedenasty
post Tue, 28 Jun 2011 - 16:25
Post #6


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 28 April 2008
Skąd: Drag Racing Strip





jeśli rezygnujesz z aparatu to kolektor z LT1 może być i na takie śmioce styknie w zupełności, podpasuje również pod głowice, LS'owe nie da rady z racji kąta o którym wspomniałeś, Edelbrock to przepłacanie i jak już aftermarket ma być to lepiej Holley Stealth Ram (ja mam taki), wyjdzie drożej niż LT1 ale i lepiej sobie radzi.
Generalnie jak target 350 to bierz LT1 bo tanio a i tak koni ci więcej wyjdzie pewnie.

pzdr


--------------------
American Muscle.

Pontiac Firebird Esprit '77 z LS1
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geble
post Mon, 04 Jul 2011 - 08:41
Post #7


Rookie
Dołączył: Sat, 25 June 2011
Skąd: Sosnowiec





Może ktoś z was pomoże mi dokładnie zidentyfikować mój motor bo troche zgłupiałem .
Z numeru bloku (V1216CKT 12N160204) wynika że jest to blok z 72r o mocy 255hp o kodzie CKT z modelu z28 camaro.
Nie umiem dojść jaki to jest typ silnika . L48 czy LT1 ale on był chyba na wtrysku ...
Poza tym nie umiem zidentyfikować głowic bo spodziewam sie że silnik może być składakiem . W końcu nieznana mi jest przeszłość prawie 40 letniego motora ...
Głowice mam żeliwne i chciałem wiedzieć gdzie są numery nabijane .

Z głowicami mam taki problem że pokrywy zaworów obcierają mi o mostki klawiatury i sie zawory zawieszają ...


--------------------

--------------------------
dodge ram 1500 hemi
dodge viper kit car
--------------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jedenasty
post Mon, 04 Jul 2011 - 09:41
Post #8


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 28 April 2008
Skąd: Drag Racing Strip





to powinno pomóc przy identyfikacji bloku: http://www.nastyz28.com/chevy-engine-code-stampings.php zasadniczo podają że to:
RPO: CKT
Rocznik: 1972
Pojemność: 350
Rodzaj skrzyni: tur hydramatic
VIN: LT1
Moc: 255
Ile gardzielowy gaźnik: 4
Wersja samochodu: Z28
ponadto na blokach na boku (nie pamiętam którym) są jeszcze castings number po których też można trochę się dowiedzieć
ponadto listy identyfikacyjne różnych części:
głowice http://www.kendrick-auto.com/chevrolet_hea...g_number_re.htm a oznaczenia znajdziesz
głowice, bloki, wały, doloty http://www.thedirtforum.com/castings.htm
same oznaczenia głowic znajdziesz na głowicy pod pokrywami pomiędzy zaworami
kolejny przydatny link do identyfikacji: http://www.ajgeneral.com/sbc_cylinder_head_casting_numbers/

skoro dźwigienki zaworowe ci trą o pokrywy to znaczyć może, że są nieseryjne o większym skoku i wtedy trzeba wysokie pokrywy kupić/zrobić, daj jakieś fotki to będzie łatwiej pomóc, a fakt żeliwnych głowic nie oznacza, że są seryjne, dużo producentów robi żeliwne głowice choć są "wyczynowe"

jak coś jeszcze trzeba wal jak w dym.

pzdr


--------------------
American Muscle.

Pontiac Firebird Esprit '77 z LS1
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geble
post Mon, 04 Jul 2011 - 11:54
Post #9


Rookie
Dołączył: Sat, 25 June 2011
Skąd: Sosnowiec





dziękuje za pomoc . Numerów typowych dla głowic nie moge odnaleść . może po zdjęciach będzie dało sie coś więcej powiedzieć .










pokrywy mają przy każdej dzwigni takie obtarcia :





dzwigienki są takie :





a numery tylko takie znalazłem :






oraz nabite na zewnątrz głowicy od strony skrzyni biegów 121225 , 001132 ale nic nie pasuje do typowych oznaczeń głowic SBC


--------------------

--------------------------
dodge ram 1500 hemi
dodge viper kit car
--------------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jedenasty
post Mon, 04 Jul 2011 - 12:31
Post #10


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 28 April 2008
Skąd: Drag Racing Strip





a to ciekawe, pokrywy zaworowe z LT1, dźwigienki zaworowe to wyglądają na serię (nie widzę na fotkach drugiej strony końcówki) 350 (i chyba ktoś je "tjuningował by się zmieściły bardziej) ale nie są przykręcone seryjnymi śrubami tylko polilockami - lepsze od serii czyli ktoś dłubał , guideplates Compcamsa są "dłubanym" elementem także i to jednej z lepszych firm, silnik z kuwety (vide zdjęcie) więc wskazywało by na LT1 ale nie pasuje to oznaczenie bloku, skoro jest taka mieszanina to możliwe że komuś brakło pokryw i posadził te z LT1 nie wiedząc że te powinny być wyższe
Czy gdzieś na głowicach nie ma wybitej literki W, bo oznaczenie pasowało by do World SportsmanII, z komorą spalania 64cc lub 72cc i przepływem 200cc czyli już bardzo duże, maksymalny lift dla nich to .650 więc to może powodować właśnie tarcie o pokrywy, zawory 2.055-1.600, te głowice mają bardzo mocne sprężynki

skąd ty to cudo wyszabrowałeś ?

nie chciał byś tych głowic sprzedać sprzedać wink.gif

pzdr


--------------------
American Muscle.

Pontiac Firebird Esprit '77 z LS1
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geble
post Mon, 04 Jul 2011 - 17:33
Post #11


Rookie
Dołączył: Sat, 25 June 2011
Skąd: Sosnowiec





Faktycznie są to głowice sportsman II . Jest literka W smile.gif . Te są raczej o komorze spalania 72 ale za diabła nie moge ustalić po numerach dokładnie bo przy typie 1-037 w katalogu nie ma 121225 . Druga głowica ma numery 121225 , 90117 i małe 1 na końcu . Pierwsza może mieć 90113 i małe 2 ale ciężko luserkiem zobaczyć bo jest bardzo blisko ściany grodziowej .

Zobacz pierwszy mój post . Miałem zmieniać głowice bo myślałem że są seryjne i drażnił mnie stopień sprężania 8.5:1 ...

Pewnie jeszcze wiele niespodzianek mnie czeka w tym aucie bo zupełnie nieznana jest jego przeszłość .

Przy takich głowicach można spodziewać się także wałka i tłoków nieseryjnych ... ale to jeszcze nie ten etap prac .


Co do dzwigienek to w katalogu z głowicami World znalazłem te które są u mnie tak że też są tjuningowe bo takie zalecają jak i pokrywy zaworowe ale ktoś pewnie myślał że to sprawa tylko wyglądu a nie szerokości . One obcierają po boku a nie u góry .


Wyrwałem go z krzaków w takim stanie :



A mam nadzieje że na przyszłe lato będzie wyglądał tak :



--------------------

--------------------------
dodge ram 1500 hemi
dodge viper kit car
--------------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jedenasty
post Mon, 04 Jul 2011 - 17:46
Post #12


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 28 April 2008
Skąd: Drag Racing Strip





to jest prawdziwa buda wajpra czy coś na modłeę z jakiejś mazdy ?

co do kompresji to jet dość normalna jak ktoś robi pod nitro/turbo albo ktoś źle głowy zamówił z tym 72cc, enyłej, zawsze możesz lekko splanować to się poprawi

co do pokryw to widziałem gdzie trze, wysokie mają to do siebie w przeciwieństwie do serii, że ścianka jest węższa i nie trą dźwigienki o ratio 1.6 i wyższych

pzdr


--------------------
American Muscle.

Pontiac Firebird Esprit '77 z LS1
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geble
post Mon, 04 Jul 2011 - 20:04
Post #13


Rookie
Dołączył: Sat, 25 June 2011
Skąd: Sosnowiec





Tak jak pisałem jest to kit car . Rama z corvetty c4 , silnik z camaro a buda laminat na wzór vipera I generacji .
Powoli rozgryzam ten rebus. Nie wiem dokładnie co za skrzynia ale jest AT . Zawieszenie też zagadka - z przodu 4 tłoczkowe zaciski , tarcze wentylowane .
Koła ma ciekawe z tyłu - szerokość 335 smile.gif więc chyba skrzynia też niczego sobie żeby to napędzić .
Najważniejsze to narazie silnik ogarnąć ale nie cierpie gaźników bo akurat zajmuje sie autoelektroniką i jak wtrysk założe to będe miał to pod kontrolą .

Dlatego jeśli możesz to doradź mi jakiś kolektor , przepustnice pod ten wynalazek .
Może znaczenie mieć to że chce aparat tak przerobić żeby tylko został napęd pompy oleju bo reszty nie będzie .


--------------------

--------------------------
dodge ram 1500 hemi
dodge viper kit car
--------------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jedenasty
post Tue, 05 Jul 2011 - 08:48
Post #14


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 28 April 2008
Skąd: Drag Racing Strip





ale gaźniki są banalne choć też wolę wtrysk smile.gif

co do skrzyni to skoro to mały blok to skrzyń może być kilka: TH350, TH400, TH700 (i r4), TH200 (i r4),Powerglide, na skrzyni są oznaczenia, da się odczytać i określić

co do kolektora mówiłeś że masz tanio ten od LT1 więc bym się nie zastanawiał i go brał bo on jest właśnie na wersie z OPTI (lub twoja zmota) a nie na dystrybutorze, lekko poprawisz by zasłonić całkowicie otwór po dystrybutorze i jesteś w domu.

a jak iści w aftermarket to najlepszy stosunek cena/jakość/moc ma HSR:
http://www.summitracing.com/parts/WND-7540/
do tego linia paliwowa
http://www.summitracing.com/parts/HLY-534-186/

przepustnica to już można LT1 brać albo pokusić się o 2x58
http://www.summitracing.com/parts/HLY-112-503/

taki zestawik właśnie ja mam i jestem mega zadowolony, w zakresie do 7000 obr powietrza na pewno nie zabraknie a z przepustnicami 2x58mm wystarczy na moc do 600HP

co do zawiasu i hampli to także dawaj foty zaraz to rozkmienimy

pzdr


--------------------
American Muscle.

Pontiac Firebird Esprit '77 z LS1
Go to the top of the page
 
+Quote Post
4.0HO
post Mon, 25 Jul 2011 - 19:35
Post #15


Rookie
Dołączył: Mon, 25 July 2011





a co złego w Gaźniku jest??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
peerbe111
post Mon, 25 Jul 2011 - 19:56
Post #16


Forum Killer
Dołączył: Tue, 30 March 2010
Skąd: Konstancin





Fajny ten kitcar,można niezłe nastolatki pod szkołami wyrywać biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jedenasty
post Mon, 25 Jul 2011 - 21:29
Post #17


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 28 April 2008
Skąd: Drag Racing Strip





CYTAT(4.0HO @ Mon, 25 Jul 2011 - 19:35) *
a co złego w Gaźniku jest??


W gaźnikach jest wiele złych rzeczy ale mają też swoje zalety, każdy wybiera co lubi, ja umiem gaźniki stroić a i tak wolę układy wtryskowe

pzdr


--------------------
American Muscle.

Pontiac Firebird Esprit '77 z LS1
Go to the top of the page
 
+Quote Post
peerbe111
post Mon, 25 Jul 2011 - 22:09
Post #18


Forum Killer
Dołączył: Tue, 30 March 2010
Skąd: Konstancin





AWSA,jak znasz się na gaźnikach to może wiesz dlaczego mi samochód z gaźnikiem pali dużo benzyny? Teoretycznie w gaźniku wszystko ok a pali ponad 2 razy za dużo...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jedenasty
post Mon, 25 Jul 2011 - 22:16
Post #19


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 28 April 2008
Skąd: Drag Racing Strip





wiesz szklanej kuli się jeszcze nie dorobiłem więc troszkę ciężko stwierdzić, a co to za gaźnik (marka,model) jak było regulowane, jakie dysze, jaki silnik, czynników jest tak dużo, że z takiej wypowiedzi obstawiam za duże dysze i źle ustawiona pompka(ki) przyśpieszacza(czy) ale może być równie dobrze zły poziom paliwa w zbiorniku pływaka np. z winy złego ciśnienia paliwa w układzie, widzę żeś z Konstancina do to się możemy gdzieś w Waw umówić i mogę zerknąć

pzdr


--------------------
American Muscle.

Pontiac Firebird Esprit '77 z LS1
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dziku
post Thu, 15 Sep 2011 - 09:45
Post #20


Forum Homee
Dołączył: Mon, 12 February 2007
Skąd: Warszawa-Wesoła





Geble, pochwal się gdzieś projektem i postępami, bo zaciekawiłeś mnie strasznie tym wynalazkiem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stron V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Saturday, 27 April 2024 - 07:49