Shoutbox 0 nowych PW 


367 Stron V  « < 249 250 251 252 253 > »   
Reply to this topicStart new topic
> JAKI OLEJ DO SILNIKA
tomek evo
post Fri, 17 Mar 2017 - 15:13
Post #5001


Forum Killer
Dołączył: Thu, 19 August 2004
Skąd: Sosnowiec





CYTAT(Krisu_K13TL @ Fri, 17 Mar 2017 - 00:30) *
Nie chodzi o to, żeby było budżetowo, ale moim zdaniem 700pln za Millersa to już przegięcie... Zastanawiałem się po prostu, czy 5w50 nie będzie lepsze, skoro nie upalam m5, tylko jeżdżę normalnie/dynamicznie, jeśli nie, to zaleję LM Race Tech, albo znowu Fuchsa, bo sprawuje się bardzo dobrze i opinie też ma dobrą.

LM Rac Tech 10w60 to dokładnie to samo co Meguin Racer 10w60. Niektórzy próbują 5w50 czy nawet 5w40 w tych silnikach z powodzeniem ale jak rozmawiam to większość trzyma się 10w60 bo tak się przyjęło. Fuchs Race pro s10w60 też niezła oliwa i cena zdaje się nie najgorsza.


--------------------
sygnatury komercyjne są dostępne dla kont PRO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Fri, 17 Mar 2017 - 15:13
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Tomek89
post Fri, 17 Mar 2017 - 15:24
Post #5002


Super User
Dołączył: Mon, 18 May 2009
Skąd: Gm. Głogówek





Co do oleju w bmw m to w w wyścigach 24h na ringu zespół ROWE leje swój olej 10w40, tak bynajmniej gada ich chemik smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_hexx_*
post Fri, 17 Mar 2017 - 15:31
Post #5003









nie patrz na to 10/40 wink.gif
baza to zapewne PAG ... a to bardzo zmienia postać rzeczy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_hexx_*
post Fri, 17 Mar 2017 - 15:33
Post #5004









CYTAT(tomek evo @ Fri, 17 Mar 2017 - 15:13) *
LM Rac Tech 10w60 to dokładnie to samo co Meguin Racer 10w60

to tylko SL
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomek evo
post Fri, 17 Mar 2017 - 15:39
Post #5005


Forum Killer
Dołączył: Thu, 19 August 2004
Skąd: Sosnowiec





CYTAT(hexx @ Fri, 17 Mar 2017 - 07:13) *
napisz czasem jak ktoś, kto chce coś doradzić a nie jak typowa hiena... wciskająca swoją ofertę

Neste do sinika M w BMW ? Tam mało który olej wyrabia.
No to jeszcze chińskie opony LingLong, Rotalla albo Sunny... bo użytkownicy dobrze się o nich wypowiadają (wpisy na forach to potwierdzą) a hurtownie mają dużą sprzedaż rolleyes.gif


Amsoila nie mam w ofercie a jakoś go polecam. Neste i Millersa też zawsze polecałem jeszcze zanim miałem te oleje w ofercie. Nie pisz więc, że zawsze wciskam swoją ofertę bo to nieprawda. Wystarczy poczytać ten wątek. "Problem" polega na tym że ofertę układam tak aby mieć te godne polecenia marki (oczywiście ciężko mieć wszystko) i oprócz Amsoila czy Eneosa mam większość z tych bardziej rozpoznawalnych marek z segmentu premium (Millers, Penrite, Fuch seria race pro, Nste, Liqui moly/Meguin). Staram się też orientować w swojej ofercie i dlatego polecam głównie (ale nie zawsze) to co mam bo tak się składa, że są to właśnie moim zdaniem wartościowe/godne polecenia produkty. Nie znam dobrze oferty Amsoila, Red Line, Eneosa czy Xado dlatego się na ich temat zbytnio nie wymądrzam.
Co do Neste 1 5w50 w M BMW to sporo osób leje tam Valvoline 5w50 czy 10w60, które wg. mnie są jakościowo klasę niżej od Neste (kiedyś ten Valvo był lepszy - sam na nim jeździłem). Oczywiście ja tego nie popieram bo uważam, ze ten silnik wymaga możliwie jak najlepszej oliwy ale Neste 1 wydaje mi się w klasie 5w50 dobrym rozwiązaniem jeśli nie bierzemy pod uwagę olejów z tej najwyższej półki (półwyczynowych). Pytanie czy ta lepkość będzie odpowiednia albo czy jest to optymalna. Moim zdaniem na krótkie dystanse, niskie temperatury i normalną cywilną jazdę 10w60 jest w większości przypadków całkiem bez sensu ale konstrukcyjnie M-ki są chyba najlepiej przystosowane do tej właśnie lepkości i opinie na temat stosowania innej lepkości są podzielone. Na lato 10w60 to raczej pewniak, na zimę osobiście spróbowałbym 5w50 (Penrite, Amsoil ew. Neste). Może Croom się wypowie w temacie wink.gif


--------------------
sygnatury komercyjne są dostępne dla kont PRO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tomek89
post Fri, 17 Mar 2017 - 16:09
Post #5006


Super User
Dołączył: Mon, 18 May 2009
Skąd: Gm. Głogówek





hexx, domyślałem się że hydrocrack to to nie był. Miałem bardziej na myśli że skoro wystarcza im olej w tej klasie lepkosci to do sportu ważna jest też cyrkulacja i odbiór ciepła. Podobnie powiedział też ich chemik. Ja to interpretuję że lepkość przeszkadza w transferze ciepła.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_hexx_*
post Fri, 17 Mar 2017 - 16:10
Post #5007









Silnik M .. a szczególnie jego jego atmosferyczna wersja wręcz masakruje oleje, dlatego potrzebuje oleju na pewno wyższej klasy niż premium... czyli zbliżającego się do wyczynu.

Dlaczego zawsze dawano 10/60 ?
Bo chodziło o utrzymanie lepkości w określonej temperaturze. Skoro olej jest słaby a musimy osiągnąć jakąś lepkość to daje się ulep by kompensował słabe parametry wysoką lepkością wyjściową.

Jeżeli masz dobry 5/50 o wysokim indeksie... tak ze 180-185, to możesz spokojnie go używać w miejsce 10/60.
Kolejna ważna rzecz... to klasa API : ma być jak najwyższa z dostępnych.. SN albo lepsza


Proszę...
dobieramy teraz olej smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_hexx_*
post Fri, 17 Mar 2017 - 16:12
Post #5008









CYTAT(Tomek89 @ Fri, 17 Mar 2017 - 16:09) *
hexx, domyślałem się że hydrocrack to to nie był. Miałem bardziej na myśli że skoro wystarcza im olej w tej klasie lepkosci to do sportu ważna jest też cyrkulacja i odbiór ciepła. Podobnie powiedział też ich chemik. Ja to interpretuję że lepkość przeszkadza w transferze ciepła.

bazy PAG są bardzo drogie ale mają bardzo bardzo wysoką stabilność temperaturową
olej "40" na bazie PAG jest o wiele bardziej stabilny lepkościowo niż każdy olej na bazie PAO
tam jest przepaść technologiczna
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomeQ
post Fri, 17 Mar 2017 - 18:48
Post #5009


Forum Homee
Dołączył: Fri, 22 November 2002
Skąd: Stalowa Wola/Warszawa





Co do stabilności lepkościowej gotowego oleju to bym tak się nie zapędzał, że PAG jest znacznie lepszy od PAO, w przypadku bazy może tak ale nie w gotowym wyrobie. Logika tłumaczenia, że zamiast lepkości 60 można stosować 50 albo 40 jeśli olej będzie miał wysoki VI jest mylna, czy ma to sens jeśli dobieramy olej pod warunki pracy w założonej temperaturze (wysokiej), tam VI nie ma znaczenia, jak w przywołanym przypadku wyścigu 24h, przecież olej nigdy nie zejdzie poniżej 80-100'C więc VI oznaczany na podstawie lepkości w 40 i 100'C ma minimalne znaczenie. Jeżeli konstrukcyjnie założono pasowania, temperaturę pracy czynników to lepkość stosowanego środka jest określona z góry, bo znana jest jego temperatura robocza i właściwości jakie ma reprezentować w takich warunkach. Lejąc za "rzadki" olej o kosmicznym VI prędzej popsujesz silnik niż na ulepie o trochę niższym VI.
W kwestii PAG to użycie go w nieodpowiedniej konfiguracji materiałów w silniku spowoduje efektowny blow-up, ta baza była opracowana w czasie II WŚ do innych urządzeń, używanie tego w silnikach wymaga sporo uwagi, a korzyści dyskusyjne.


--------------------
Fiat ///// Car of the Year 1967/1970/1972/(1980)/1984/1989/1995/1996/(1998)/(2001)/2004/2008
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tomek89
post Fri, 17 Mar 2017 - 20:21
Post #5010


Super User
Dołączył: Mon, 18 May 2009
Skąd: Gm. Głogówek





hexx Masz na myśli rozrzedzanie paliwem i ścinanie przez stosunkowo długi skok i predkość tłoka?

Co do bazy oleju nie wspomniał co to jest, ponoć "normalny" 10w40 cokolwiek to znaczy.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_hexx_*
post Fri, 17 Mar 2017 - 21:16
Post #5011









CYTAT(tomeQ @ Fri, 17 Mar 2017 - 18:48) *
Co do stabilności lepkościowej gotowego oleju to bym tak się nie zapędzał, że PAG jest znacznie lepszy od PAO, w przypadku bazy może tak ale nie w gotowym wyrobie.

owszem jest
PAG to bardzo szeroka grupa i bardzo rożna pod względem możliwych właściwości
przecież wiesz, że każdy PAG o określonej strukturze ma właściwości, które czynią go przydatnym w ściśle określonych zastosowaniach.... i właśnie takie bazy się robi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_hexx_*
post Fri, 17 Mar 2017 - 21:25
Post #5012









CYTAT(tomeQ @ Fri, 17 Mar 2017 - 18:48) *
Logika tłumaczenia, że zamiast lepkości 60 można stosować 50 albo 40 jeśli olej będzie miał wysoki VI jest mylna, czy ma to sens jeśli dobieramy olej pod warunki pracy w założonej temperaturze (wysokiej), tam VI nie ma znaczenia, jak w przywołanym przypadku wyścigu 24h, przecież olej nigdy nie zejdzie poniżej 80-100'C więc VI oznaczany na podstawie lepkości w 40 i 100'C ma minimalne znaczenie. Jeżeli konstrukcyjnie założono pasowania, temperaturę pracy czynników to lepkość stosowanego środka jest określona z góry, bo znana jest jego temperatura robocza i właściwości jakie ma reprezentować w takich warunkach. Lejąc za "rzadki" olej o kosmicznym VI prędzej popsujesz silnik niż na ulepie o trochę niższym VI.

i tak i nie....
między olejem 50 a 60 może być bardzo nieduża różnica w lepkości kinematycznej przy temperaturze 100 stopni C, zgadza się ?

Jeżeli weźmiesz olej 60 o indexie powiedzmy 160 i olej 50 o indexie 185 to zmiana lepkości w zakresie temperaturowym 100-120 stopni C będzie większa na którym oleju ?
Czy nie dojdzie do sytuacji, że przy określonej temperaturze oba oleje będą mieć taką samą lepkość ?

I właśnie o taka sytuacje mi chodzi.
Przy niższej temperaturze silnik ma "lżej" na 50 a przy wyższej pracuje tak samo jak 60 ... pomijam aspekt pozostałych dodatków.


Oleje robione do wyczynu/sportu są robione bardzo precyzyjnie pod określone warunki jakie panują w silniku.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomek evo
post Fri, 17 Mar 2017 - 21:27
Post #5013


Forum Killer
Dołączył: Thu, 19 August 2004
Skąd: Sosnowiec





Taki 10w40 do sportu nie ma nic wspólnego ze zwykłym 10w40 lanym przez Kowalskiego. Penrite ma też olejez najwyższej swojej serii czyli Racing w lepkości 10w40 i o dziwo zdarza się, ze ktoś ten olej wybiera (raczej świadomie biorąc pod uwagę cenę), choć ta lepkość nie kojarzy się specjalnie ze sportem. Lepkość "zimowa" w przypadku oleju do sportu ma mniejsze znaczenie a letnia nie musi być wysoka aby silnik był właściwie chroniony - wszystko zależy od konstrukcji silnika. Są oleje racing 5w30 i nawet 0w20 a F1 jeździ na 0w10 (olej jest przed uruchomieniem silnika podgrzewany do odpowiedniej temperatury a potem wysysany z powrotem).
PAG jeśli dobrze kojarzę pojawił się po raz pierwszy w zastosowaniu w przemyśle lotniczym w czasie II WŚ. Rozmawiałem kiedyś z technologiem i mówił, że PAG ma wiele zalet ale jego zastosowanie w oleju silnikowym jest wielce dyskusyjne i skomplikowane.


--------------------
sygnatury komercyjne są dostępne dla kont PRO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_hexx_*
post Fri, 17 Mar 2017 - 21:33
Post #5014









PAG to bardzo ogólna nazwa, coś jak..... "opona".
Opona może być klasy LingLong a może to być też i Hoosier
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomek evo
post Fri, 17 Mar 2017 - 21:46
Post #5015


Forum Killer
Dołączył: Thu, 19 August 2004
Skąd: Sosnowiec





CYTAT(hexx @ Fri, 17 Mar 2017 - 21:25) *
i tak i nie....
między olejem 50 a 60 może być bardzo nieduża różnica w lepkości kinematycznej przy temperaturze 100 stopni C, zgadza się ?

Jeżeli weźmiesz olej 60 o indexie powiedzmy 160 i olej 50 o indexie 185 to zmiana lepkości w zakresie temperaturowym 100-120 stopni C będzie większa na którym oleju ?
Czy nie dojdzie do sytuacji, że przy określonej temperaturze oba oleje będą mieć taką samą lepkość ?

I właśnie o taka sytuacje mi chodzi.
Przy niższej temperaturze silnik ma "lżej" na 50 a przy wyższej pracuje tak samo jak 60 ... pomijam aspekt pozostałych dodatków.


Oleje robione do wyczynu/sportu są robione bardzo precyzyjnie pod określone warunki jakie panują w silniku.



Tutaj generalnie zgoda. Silnik na 50 w niższych temperaturach będzie miał lżej i teraz pytanie w jakich warunkach olej na 60 będzie miał przewagę? Prawdopodobnie jak złapie (oba złapią) dość wysoką temperaturę (może 100 ale raczej 110-120) i teraz kolejne pytanie jak często taka sytuacja będzie miała miejsce w normalnym użytkowaniu. Wiem, że upraszczam temat ale zawsze jest pytanie o sens stosowania oleju 10w60 w cywilnej jeździe.


--------------------
sygnatury komercyjne są dostępne dla kont PRO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomeQ
post Fri, 17 Mar 2017 - 21:51
Post #5016


Forum Homee
Dołączył: Fri, 22 November 2002
Skąd: Stalowa Wola/Warszawa





CYTAT(hexx @ Fri, 17 Mar 2017 - 21:25) *
i tak i nie....
między olejem 50 a 60 może być bardzo nieduża różnica w lepkości kinematycznej przy temperaturze 100 stopni C, zgadza się ?

Jeżeli weźmiesz olej 60 o indexie powiedzmy 160 i olej 50 o indexie 185 to zmiana lepkości w zakresie temperaturowym 100-120 stopni C będzie większa na którym oleju ?
Czy nie dojdzie do sytuacji, że przy określonej temperaturze oba oleje będą mieć taką samą lepkość ?

I właśnie o taka sytuacje mi chodzi.
Przy niższej temperaturze silnik ma "lżej" na 50 a przy wyższej pracuje tak samo jak 60 ... pomijam aspekt pozostałych dodatków.


Oleje robione do wyczynu/sportu są robione bardzo precyzyjnie pod określone warunki jakie panują w silniku.


Różnica w lepkościach może być niewielka, a może być znacząca, takie sypanie ogólnymi teoriami bez konkretnych przykładów nijak się ma do rzeczywistości. Jaka będzie lepkość w danej temperaturze, można bez problemów wyliczyć teoretycznie z krzywej regresji VI, i tak jak w poprzednim zdaniu różnica może być pomijalna, a może być znacząca, zależy od konkretnego przypadku porównywanych produktów. Porównaj sobie VI olejów silnikowych z PAO i PAG, różnice w VI to pewnie max. kilka punktów, jaki ma to wpływ na lepkość w 120'C, do weryfikacji na konkretnych przykładach.


--------------------
Fiat ///// Car of the Year 1967/1970/1972/(1980)/1984/1989/1995/1996/(1998)/(2001)/2004/2008
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_hexx_*
post Fri, 17 Mar 2017 - 21:56
Post #5017









Tomek, w BMW M .... bardzo często, bo do tego zostało stworzone auto (co pokazał Frog wink.gif )

przykład z USA :
2013 BMW M5 4.4L 8 -cyl Engine S63 B44B Turbo ? 0/40 lub 5/40
ale już do starszych modeli M z atmosferycznymi V-kami amerykanie leją 10/60 ... np. ten : https://www.redlineoil.com/product.aspx?pid=130
index 187
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_hexx_*
post Fri, 17 Mar 2017 - 22:01
Post #5018









CYTAT(tomeQ @ Fri, 17 Mar 2017 - 21:51) *
Różnica w lepkościach może być niewielka, a może być znacząca, takie sypanie ogólnymi teoriami bez konkretnych przykładów nijak się ma do rzeczywistości. Jaka będzie lepkość w danej temperaturze, można bez problemów wyliczyć teoretycznie z krzywej regresji VI, i tak jak w poprzednim zdaniu różnica może być pomijalna, a może być znacząca, zależy od konkretnego przypadku porównywanych produktów. Porównaj sobie VI olejów silnikowych z PAO i PAG, różnice w VI to pewnie max. kilka punktów, jaki ma to wpływ na lepkość w 120'C, do weryfikacji na konkretnych przykładach.

problem w tym, że nie mam informacji, wiarygodnych informacji który olej jest na PAG
producenci nie chcą się tym chwalić

Porównywanie olejów europejskich i amerykańskich jest też trochę chybione pod pewnymi względami
Te europejskie są robione pod konstrukcje europejskie.. ekologiczne, więc z założenia są wykastrowane.. a więc skazane na porażkę jakościową.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomeQ
post Sat, 18 Mar 2017 - 10:06
Post #5019


Forum Homee
Dołączył: Fri, 22 November 2002
Skąd: Stalowa Wola/Warszawa





Jeśli olej jest na bazie PAG to takie info musi być jasno podane z uwagi na rygorystyczne kryteria wymiany z innej bazy na PAG, niemieszalność z PAO i mineralnymi. Podobnie z nieporządanymi skutkami współpracy z niektórymi materiałami konstrukcyjnymi w silniku i uszczelnieniami. Jeśli info nie ma to producent robi niezłą lipę.


--------------------
Fiat ///// Car of the Year 1967/1970/1972/(1980)/1984/1989/1995/1996/(1998)/(2001)/2004/2008
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_hexx_*
post Sat, 18 Mar 2017 - 10:24
Post #5020









dokładnie
PAG nie jest olejem mieszalnym z PAO, innymi olejami mineralnymi czy HC ... i to jest jeden z powodów, że nie jest on dostępny tak powszechnie "ze sklepowej półki" dla silników samochodowych
a przynajmniej u nas w Europie
Jeżeli jakiś zespół buduje auto pod określoną serię, to może sobie na taki olej pozwolić, bo będą w pełni świadomi tego co używają i odpowiednio przygotują silnik.

...a marketingowo ?
Formalnie zaleją to za co zapłaci sponsor naklejki na auto i wszywki na kombinezon.. oraz przelewu na konto smile.gif i nijak będzie się to miało do realnej zawartości silnika...

------------------

tu kilka informacji o PAG'ach ....
http://machinedesign.com/archive/save-ener...wer-oil-changes


Skoro bardzo dobry olej PAO, mający lepkość około 25 cSt w temperaturze 100 stopni C ma index na poziomie 180-185, to odpowiedni PAG mający również lepkość na poziomie 25 cSt w temperaturze 100 stopni C będzie miał index na poziomie.... 230-240
Jest różnica ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

367 Stron V  « < 249 250 251 252 253 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 29 March 2024 - 05:37