Shoutbox 0 nowych PW 


3 Stron V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Zmiana biegów jak to najlepiej robić ??????????????
Azrael
post Sat, 27 Mar 2004 - 10:38
Post #41


Forum Clubber
Dołączył: Thu, 03 July 2003
Skąd: Warszawa





To zależy od obrotów i skrzyni - są auta w których nie do końca łatwo wypada, ale ogólnie rzecz biorąc to zarówno wyjmowanie jak i wkładanie nie-na-siłę nie powinno być specjalnie szkodliwe.


--------------------
Jakub "Azrael" Zawiła-Niedźwiecki
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sat, 27 Mar 2004 - 10:38
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
R-a-m-z-e-s
post Sat, 27 Mar 2004 - 22:24
Post #42


Rookie
Dołączył: Sat, 13 March 2004
Skąd: Bydgoszcz





A co chłopaki powiecie na temat samego ruszania jak to robic zeby nie tracić cennych sekund na starcie !!!!!?? Pozdrawiam


--------------------
sIEMKA wSZYSTKIM POZDROWIENIA DLA WSZYSTKICH ZAPALONYCH tUUNERÓW
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Azrael
post Sat, 27 Mar 2004 - 22:32
Post #43


Forum Clubber
Dołączył: Thu, 03 July 2003
Skąd: Warszawa





Na ten temat to mozna by już napisac książkę. temat rzeka, zalezy od mocy, charakterystyki, ewentualnego laga, rodzaju napedu, rodzaju sprzęgła, wytrzymałości skrzyni ;-)


--------------------
Jakub "Azrael" Zawiła-Niedźwiecki
Go to the top of the page
 
+Quote Post
R-a-m-z-e-s
post Sat, 27 Mar 2004 - 22:39
Post #44


Rookie
Dołączył: Sat, 13 March 2004
Skąd: Bydgoszcz





CYTAT("Azrael":1alyqsdl)
Na ten temat to mozna by już napisac książkę. temat rzeka, zalezy od mocy, charakterystyki, ewentualnego laga, rodzaju napedu, rodzaju sprzęgła, wytrzymałości skrzyni
Tez tak myslałem ale jako doświadczony draiver chyba jakos możesz mi pomóc jakies wsakzuwki,techniki !!! z góry dzieki


--------------------
sIEMKA wSZYSTKIM POZDROWIENIA DLA WSZYSTKICH ZAPALONYCH tUUNERÓW
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Azrael
post Sat, 27 Mar 2004 - 22:54
Post #45


Forum Clubber
Dołączył: Thu, 03 July 2003
Skąd: Warszawa





Doświadczony? LOL Doświadczeni to sa na tym forum, ale nie tak znowu ich duzo i to na pewno nie ja ;-).


W większości przedniopędów o rozsądnej mocy jakimi jechałem sensowne starty to w miarę energiczne uszczenie sprzęgła z 3-4 tys obr zależnie od przyczepności.


--------------------
Jakub "Azrael" Zawiła-Niedźwiecki
Go to the top of the page
 
+Quote Post
R-a-m-z-e-s
post Sat, 27 Mar 2004 - 23:10
Post #46


Rookie
Dołączył: Sat, 13 March 2004
Skąd: Bydgoszcz





CYTAT("Azrael":bwt05ms5)
Doświadczony? LOL Doświadczeni to sa na tym forum, ale nie tak znowu ich duzo i to na pewno nie ja .


W większości przedniopędów o rozsądnej mocy jakimi jechałem sensowne starty to w miarę energiczne uszczenie sprzęgła z 3-4 tys obr zależnie od przyczepności.
O to juz cos ale piszcie jeszcze !!!!!!!!!! Azrael- tez sie mozesz bardziej rozpisać ale dzieki i za to


--------------------
sIEMKA wSZYSTKIM POZDROWIENIA DLA WSZYSTKICH ZAPALONYCH tUUNERÓW
Go to the top of the page
 
+Quote Post
reeboot
post Sun, 28 Mar 2004 - 01:22
Post #47


Frequent User
Dołączył: Sun, 23 March 2003
Skąd: Szczecin





Z tego co mnie uczyli rusznia to ma byc tak zeby kola ruszyly na granicy poslizgu (wykorzystujesz max mocy a nie mielisz w miejscu). Tzn rusznie z lekkim pisnieciem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adam626
post Sun, 28 Mar 2004 - 09:56
Post #48


User
Dołączył: Thu, 27 November 2003
Skąd: z miasta





CYTAT("reeboot":32iiacl5)
Z tego co mnie uczyli rusznia to ma byc tak zeby kola ruszyly na granicy poslizgu (wykorzystujesz max mocy a nie mielisz w miejscu). Tzn rusznie z lekkim pisnieciem.


Ej chlopaki to jest forum poslizgowe a wy tu pierdoly o tym jak was uczyli na prostej ruszac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
L.S.D
post Sun, 28 Mar 2004 - 11:47
Post #49


Frequent User
Dołączył: Sun, 16 November 2003
Skąd: Wroclaw





Ja jeszcze w kwestji zmiany biegów bez sprzęgła
1.W moim aucie wyjęcie biegu na luz bez sprzęgła jest prawie nie możliwe Ale jak to zrobimy to jest mocne walnięcie
2.W Dukato wrzucenie na luz odbywa sie w ułamek sekundy jak puszczam go z obrotów w fazie przyśpieszania ,wyskakuje tak jak ze sprzęgłem
3. Polecem jw technikę do trenowania przy próbie zmian biegów bez sprzęgła Kiedy będzie nam to sprawnie wychodzić wystarczy pociągnąć lewarek dalej i bieg wskoczy bez problemu
4.Kiedyś jak dużo jeżdziłem busem to w reno trafik zmieniałem biegi od 2 do 5 bez spzegła bez rzadnego problemu Oczywiście w górę
Z doświadczenia wiem że nie które skrzynie sie do tego nie nadają
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Torsen
post Sun, 28 Mar 2004 - 13:44
Post #50


Forum Homee
Dołączył: Sun, 06 July 2003
Skąd: Lux/Wawa





Czy ktos mierzyl juz ile to daje zyskow czasowych na jakims odcinku (prosta i/lub tor) ? Ja mysle, ze nie warto zmieniac bez sprzegla. Widzialem zmagania na torze samochodow z reczna skrzynia i sekwencyjna, te same modele i czasy sa prawie identyczne. Bez sprzegla zyskuje sie tak marne ulamki (mam nadzieje ze ktos ma jakies czasy zeby mi zaprzeczyc) ze poprostu nie warto bo szkoda skrzyni, to sie zawsze kiedys rozleci.. i najczesciej szybko. Im mocniejszy samochod tym skrzynia drozsza wiec raczej sie tego nie stosuje, jezeli auto slabsze to rakiety takim zmienianiem na chama sie nie zrobi tylko sie skrzynia rozleci. Dobrze sie wycwiczyc w normalnych zmianach jest najlepszym imho rozwiazaniem. Jezeli ktos wyskoczy z przykladem ze zyskuje troche czasu do paki takim systemem to mu powiem zeby pieniedzmi ktore bedzie wkladal w nowe skrzynie (A BEDZIE TO ROBIL CALY CZAS) sobie podlubal w silniku i zyskal jeszcze wiecej.

pozdr


--------------------
Think different, think power ! <!-- s:) --><!-- s:) -->
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Spawos
post Sun, 28 Mar 2004 - 14:00
Post #51


Forum Killer
Dołączył: Wed, 19 February 2003
Skąd: Lublin





taka zmiana nie jest do codziennej jazdy tylko na wyscigi typu 400m i wyscigi spod swiatel gdzie ulakmi maja duze znaczenie a na toze to raczej malo sie zyska a mozna wiele stracic ja sie cos rozpadnie


--------------------
Prawdopodobnie Najszybsze Daewoo w Polsce
2004--> ET 18,3
2005--> ET 17,4
2006--> ET 14,7
2007-->13.xx???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kubek
post Sun, 28 Mar 2004 - 14:18
Post #52


Forum Clubber
Dołączył: Thu, 12 February 2004





Ja zmieniam biegi bez sprzegla od ponad pol roku i nie mam ze skrzynia zadnych problemow, rowniez przy dynamicznej jezdzie. Przez taka zmiane nie zyskuje sie czasu lecz zachowuje sie balans samochodu. Przy takiej zmianie nie wystepuje nawet najdrobniejsze szarpniecie (poza zmiana 1-2 ale to wynika z zestopniowania skrzyni), czyli nie mamy problemu z niechcianym transferem wagi, to dla tych co lubia jezdzic szybko w zakretach.
Aby dobrze zmieniac biegi bez sprzegla nalezy najpierw nauczyc sie plynnie obslugiwac pedal gazu, nie moze to byc przycisk wlacz/wylacz.
Aby wrzucic na luz, trzeba ujac noge z gazu tak aby samochud przestal juz przyspieszac i nie zaczol hamowac silnikiem, w tym momencie skrzynia nie przenosi zadnej sily i bardzo latwo mozna wrzucic na luz. Po tym zdejmujemy calkiem noge z gazu tak aby obroty spadaly jak najszybciej. W miedzyczasie szybko ustawiamy lewarek w pozycji do nastepnego biegu, mamy tylko tyle czasu ile potrzeba obrotom aby spadly do wartosci jaka jest na nastepnym biegu przy danej predkosci. Lewarek nalezy dociskac z taka sila aby miec pewnosc ze bieg wskoczy, nic nie za mocno. Jak uslyszymy zgrzyt to puszczamy lewarek, przygazowka i z powrotem probujemy wrzucic bieg, ale oznacza to ze za wolno zmieniamy biegi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
L.S.D
post Sun, 28 Mar 2004 - 16:53
Post #53


Frequent User
Dołączył: Sun, 16 November 2003
Skąd: Wroclaw





Co do sensu zmiany biegów bez sprzęgła to rzeczywiście sensu w codziennej jeździe nie widzę .Ja to robiłem bo pedał sprzęgła zaj...ście ciężko chodził i dlatego to mnie zmusiło do tej techniki .Ja wyznaje zasadę ze lepiej uczyć się poznawać jak najlepiej swoje auto jego możliwości niż stosować takie sztuczki które dopiero przy perfekcyjnym opanowaniu auta postawią kropkę nad i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
R-a-m-z-e-s
post Sun, 28 Mar 2004 - 20:49
Post #54


Rookie
Dołączył: Sat, 13 March 2004
Skąd: Bydgoszcz





Nie ma jak to bez sprzęgła !!! hehe Ale to zalezy jak kto lubi


--------------------
sIEMKA wSZYSTKIM POZDROWIENIA DLA WSZYSTKICH ZAPALONYCH tUUNERÓW
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eXiDe
post Sun, 28 Mar 2004 - 21:30
Post #55


Super User
Dołączył: Thu, 01 May 2003
Skąd: Lublin





CYTAT("reeboot":mvgald0z)
No a ja mam w 307 taka fajna skrzynie ze chcibys mial Gronholm wpisane w dowodzie osobistym to i tak z 1 na 2 bedzie zgrzy tzn no chyba ze do 4rpm. Wiec mam ogolnie lipe i niewiele na to poradze chyba bo testowalem juz kilka innych 307 i jest to samo. Przy 5500 i wiecej sa dwie opcje albo czekasz mln lat az zniknie opor i wtedy jest ok bez zgrzytu, albo zmieniasz jednym szybkim ruchem i slyszysz jak "leca zeby w skrzyni" . Oczywiscie problem ten jest tylko z 1 na 2 i tylko do gory tzn przy redukcji jest spox. Jesli ktos ma na to jakis patent jestem otwarty na propozycje. btw wiecie moze cos o skrzyniach do 307 jakis lepszych, tzn gdzie i za ile mozna dostac.


To samo mam w C5, silnik 2.0 16V benzyna. Tzn. nie do końca... nie trzeba czekać mln lat, trzeba tylko w odpowiednim momencie wrzucić 2. Jeszcze się nie nauczyłeś .

A teraz pytanie czy da się to jakoś przeskoczyć, coś wyregulować? Rozumiem, że to nie samochód sportowy...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
reeboot
post Sun, 28 Mar 2004 - 23:19
Post #56


Frequent User
Dołączył: Sun, 23 March 2003
Skąd: Szczecin





exide co rozumiesz przez odpowiedni moment tzn. okreslone obroty czy co. Moze z mln lat to przesadzielem , ale trwa to parwie 2x tyle co np. z 3-4. Tzn bo jesli masz na to jakis patent to ja jestem otwarty na propozycje bo nic madrego wymyslic nie moge.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
reeboot
post Sun, 28 Mar 2004 - 23:22
Post #57


Frequent User
Dołączył: Sun, 23 March 2003
Skąd: Szczecin





exide co rozumiesz przez odpowiedni moment tzn. okreslone obroty czy co. Moze z mln lat to przesadzielem , ale trwa to parwie 2x tyle co np. z 3-4. Tzn bo jesli masz na to jakis patent to ja jestem otwarty na propozycje bo nic madrego wymyslic nie moge.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marlon
post Wed, 31 Mar 2004 - 10:18
Post #58


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 November 2002
Skąd: Wołomin





Całą drogę z domu do pracy przejechałem dziś bez sprzęgła

Zmiana w górę wychodzi fajnie, ale trwa rzeczywiście na tyle długo, że nie ma sensu. (ford, zetec i jego słynna hydraulika)
Za to redukcja- super. lewa noga na hamulcu, prawa na gazie, zrzucam bieg bez sprzęgła, wyrównuję obroty, wrzucam niższy bieg bez żadnych zgrzytów czy coś.

Najważniejsze to wyczuć dokładnie na jakie obroty wskoczy silnik po zmianie biegu, tak żeby gazem wyrównać obroty przed zapięciem biegu bez sprzęgła.

Udało mi sie nawet bezboleśnie zmieniać z 2. na 1. chociaż nie zawsze da się ze sprzęgłem


--------------------
dragracingowy spiker do wynajęcia ;)

_http://www.youtube.com/watch?v=2opWEnxSs1g
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eXiDe
post Wed, 31 Mar 2004 - 19:55
Post #59


Super User
Dołączył: Thu, 01 May 2003
Skąd: Lublin





CYTAT("reeboot":9ha9admz)
exide co rozumiesz przez odpowiedni moment tzn. okreslone obroty czy co. Moze z mln lat to przesadzielem , ale trwa to parwie 2x tyle co np. z 3-4. Tzn bo jesli masz na to jakis patent to ja jestem otwarty na propozycje bo nic madrego wymyslic nie moge.


Tzn. jak do 4tysi rpm wrzucisz 2 jest ok. Natomiast jeśli na jedynce skatujesz go, że wskazóweczka będzie ponad 4tysie rpm i wepniesz 2 będzie zgrzyt, jedynie co to można poczekać, aż wskazówka opadnie do 4tysi i wtedy zapinasz dwójkę. Ech w ogóle masakra z tym jest, podobnie jak ręczny na przód... C5... Citroen C5... . Pozdrawiam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eXiDe
post Wed, 31 Mar 2004 - 20:02
Post #60


Super User
Dołączył: Thu, 01 May 2003
Skąd: Lublin





CYTAT("Marlon":1kt9aclx)
Udało mi sie nawet bezboleśnie zmieniać z 2. na 1. chociaż nie zawsze da się ze sprzęgłem


Da się, da, ze sprzęgłem też, tylko wiadomo, że trzeba pomalutku jechać

Ciekawe jak Twoje synchronizatory . A redukowałeś kiedyś z 3 na wsteczny? Niezła masa .
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stron V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Saturday, 27 April 2024 - 08:14