Shoutbox 0 nowych PW 


2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Kolektor ssący - co to warta?
markzo
post Fri, 22 Feb 2019 - 11:33
Post #1


Super User
Dołączył: Sun, 22 June 2008
Skąd: Rzeszów





Witam!
Za "flaszkę" dostałem taki kolektor ssący:




Jest to kolektor do silnika rovera 2.0 16v turbo, seryjny wygląda tak:
https://i.postimg.cc/Y2Rfg2Hc/httpimgphotob...art-Deuxjpg.jpg

Jak widać, do fabrycznej dolnej połówki kolektora ktoś dospawał większą puszke. Pytanie jak to bedzie dzialac? Jest sens montowac taki wynalazek?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Fri, 22 Feb 2019 - 11:33
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
tom cio
post Fri, 22 Feb 2019 - 12:42
Post #2


Super User
Dołączył: Fri, 20 June 2014
Skąd: Radzyń Chełmiński





Nie tyle puszka wazna co jego wnetrze, pokaz zdj jak wyglada w srodku.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
markzo
post Fri, 22 Feb 2019 - 12:50
Post #3


Super User
Dołączył: Sun, 22 June 2008
Skąd: Rzeszów





Obawiam sie, ze szalu ni ma...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Al Ed Upek
post Fri, 22 Feb 2019 - 19:13
Post #4


Super User
Dołączył: Tue, 11 January 2011





Odpowiadając na pytanie z tematu, jest warty flaszkę wink.gif


--------------------
Z pozdrowieniami,
Szymon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GrzesiekK.
post Fri, 22 Feb 2019 - 19:33
Post #5


Forum Homee
Dołączył: Sun, 09 December 2007





Powiem tyle, względem seryjnego co nie powiesisz na tym silniku i tak będzie lepsze smile.gif


--------------------
Renault Clio Sport 2 - rajdówka w ciągłej budowie ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
markzo
post Fri, 22 Feb 2019 - 19:56
Post #6


Super User
Dołączył: Sun, 22 June 2008
Skąd: Rzeszów





Hehe wink.gif zeby zalozyc ten ze zdjec, musze pare rzeczy przerobic, moge przeciez go zmotac albo calkiem przerobic wink.gif mozecie mi cos podpowiedziec?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BeeMiX
post Fri, 22 Feb 2019 - 21:20
Post #7


Moderator
Dołączył: Sat, 23 July 2005
Skąd: Nowy Jork / Choszczno





Jak jest miejsce to spróbował bym zrobić szczelinowy. No i poprosił bym kogoś z CNC o wytoczenie trąbek


--------------------
97 Ultra White SC300 + 2JZ VVTi + GT35R + 6 speed
98 Smaragd schwarz SL500
08 S500L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Porszak
post Sat, 23 Feb 2019 - 19:39
Post #8


Forum Homee
Dołączył: Thu, 22 January 2004
Skąd: bełchatów





Ale na taki zabieg to skrzynki flaszek potrzebne.
Zależy ile ma być mocy z tego silnika. Zawsze mogło być gorzej zrobone i faktycznie oryginał raczej gorszy biggrin.gif


--------------------
„Dokładnie wiadomo, kiedy ludzie zaczęli się ścigać: gdy tylko zbudowali drugi samochód.”
-by Richard Petty NASCAR racedriver

corsa c16xe N/A 176KM/187Nm powered by corsasport.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
markzo
post Mon, 16 Nov 2020 - 19:20
Post #9


Super User
Dołączył: Sun, 22 June 2008
Skąd: Rzeszów





Dobra, trochę czasu minęło. Zaprojektowałem sobie kolektor, zapuściłem proste analizy rozkładu ciśnienia i przepływu. Zaadaptowałem tak, żeby wlazł pod maskę... Chcę go docelowo wysłać na pomiary przepływu, ale czy on w ogóle ma sens? Oczywiście nie z kartonu biggrin.gif to tylko model. Coś się Wam rzuca w oczy? jakiś ewidentny fakap?







Go to the top of the page
 
+Quote Post
Porszak
post Mon, 16 Nov 2020 - 20:42
Post #10


Forum Homee
Dołączył: Thu, 22 January 2004
Skąd: bełchatów





mam wrażenie, że ten pierwszy cyl (1 od przepustnicy) będzie sie słabiej napełniał. zrobiłbym duzo łagodniejszy ten wewnętrzny łuk jeśli to musi tak wyglądać.
W którejś ang książce tuningowej albo jakiejś innej fachowej lit czytałem, że za przepustnica kolekto powinien sie gwałtownie rozszerzyć. to spowalnia powietrze i pomaga wyrównać napełnianie. w Twoim przypadku to rozszerzenie byłoby za zakrętem


--------------------
„Dokładnie wiadomo, kiedy ludzie zaczęli się ścigać: gdy tylko zbudowali drugi samochód.”
-by Richard Petty NASCAR racedriver

corsa c16xe N/A 176KM/187Nm powered by corsasport.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
markzo
post Tue, 17 Nov 2020 - 09:14
Post #11


Super User
Dołączył: Sun, 22 June 2008
Skąd: Rzeszów





Sam nie wiem, bez tego zawijasa od przepustnicy do 1cyl zrobiłem model i wyszło tak:

Pytanie, czy mozna temu wierzyć...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pszczelaszkov
post Tue, 17 Nov 2020 - 12:36
Post #12


Super User
Dołączył: Mon, 08 February 2016
Skąd: Piła





Trochę można, trochę nie biggrin.gif Ta symulacja uwzględnia stały przepływ, nie wiem czy efekty falowe będą takie same dla 1szego i 4tego, przy dual plenum taka zwezka pewnie ma sens bo cala rezonacja dzieje się w głównej puszce. Tutaj trzeba by usiąść i pomyśleć.
Z drugiej strony jak to i tak ma być turbo, to pewnie można to uznać.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
markzo
post Tue, 17 Nov 2020 - 14:28
Post #13


Super User
Dołączył: Sun, 22 June 2008
Skąd: Rzeszów





Tak, patrzymy tylko pod kątem turbo. Trochę mam wątpliwości, bo to mój projekt biggrin.gif btw tutaj ostatni wykres tego 2.0, do którego rezam ten kolektor. Przy 1.05b takie kreski wyszły, ciekawi mnie, czy zmiana ssącego poprawi cokolwiek - np opadającego niuta górą obrotów.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomeczekcbr
post Tue, 17 Nov 2020 - 16:05
Post #14


Super User
Dołączył: Sun, 18 November 2018





trąbek nie trzeba toczyc, co jest drogie, można prasowac z blachy, prasą do tulei zawieszen. potrzeba kilka rodzajow stozków bo ciągnięte na raz będzie się rwać. Trąbki moga być częścia ścianki plenum.


Jeśli ecu jest na maf i pojemnosc kolektora zostanie mocno zwiekszona to moga byc problemy przy reakcji na gaz. z drugiej strony, gdzieś czytałem, że plenum kolektora powinien mieć 2x poj silnika.

włóż ten za flaszkę, zrób pomiar. jakie turbo, ile spada doładowaniec górą?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
przema72
post Tue, 17 Nov 2020 - 18:27
Post #15


Forum Killer
Dołączył: Mon, 25 September 2006
Skąd: włoszczowa





CYTAT(pszczelaszkov @ Tue, 17 Nov 2020 - 12:36) *
Trochę można, trochę nie biggrin.gif Ta symulacja uwzględnia stały przepływ, nie wiem czy efekty falowe będą takie same dla 1szego i 4tego, przy dual plenum taka zwezka pewnie ma sens bo cala rezonacja dzieje się w głównej puszce. Tutaj trzeba by usiąść i pomyśleć.
Z drugiej strony jak to i tak ma być turbo, to pewnie można to uznać.


generalnie większość tych symulacji jest błędna , bo symulują one przepływ do 4 cylindrów jednocześnie , trzeba zrobić 4 symulacje dla każdego cylindra osobno i wtedy nawet kiepskie fabryczne ssące wychodzą jednak dobrze

ekspertem nie jestem ale zjawiska falowe to zachodzą raczej w runnerach , rura dolotowa i plenum dostarcza powietrza do 4 cylindrów , wiec częstotliwość drgań jest 4 razy wieksza niż w pojedynczym runnerze , mówiąc krótko , plenum musiało by mieć mniejsze wymiary niż runner , kolejna sprawa ze wszystko to zachodzi tylko przy jednej częstotliwosci czyli tylko przy odpowiednich obrotach silnika , potem mamy już zdaje sie następne harmoniczne które są już słabsze

jedynie co to fale stojące wewnątrz plenum , dlatego robimy albo pochylone scianki albo okrągłe
Go to the top of the page
 
+Quote Post
markzo
post Tue, 17 Nov 2020 - 18:59
Post #16


Super User
Dołączył: Sun, 22 June 2008
Skąd: Rzeszów





CYTAT(tomeczekcbr @ Tue, 17 Nov 2020 - 16:05) *
trąbek nie trzeba toczyc, co jest drogie, można prasowac z blachy, prasą do tulei zawieszen. potrzeba kilka rodzajow stozków bo ciągnięte na raz będzie się rwać. Trąbki moga być częścia ścianki plenum.


Jeśli ecu jest na maf i pojemnosc kolektora zostanie mocno zwiekszona to moga byc problemy przy reakcji na gaz. z drugiej strony, gdzieś czytałem, że plenum kolektora powinien mieć 2x poj silnika.

włóż ten za flaszkę, zrób pomiar. jakie turbo, ile spada doładowaniec górą?

Dobry trop z trąbkami, poszukam wink.gif ECU jest na MAP sensorze, stroje to sam - auto ma UKP z AFR/EGT/Boostem i do tego Apexi AVCR, więc wszystko mogę opanować. Co do auta: 2.0 R4, CR ~9,0/9,2:1, turbo TD04Hl4A-18T, DP 2,75' potem 2,5' na 2 przelotowych tłumikach, fmic 550x230x65. Na pewno nie ma pojemności 2x silnika :/

Boost nie spada, trzyma 1,05 od początku do końca (na hamowni, waha się 1,03-1,08b). Na drodze środkiem trzyma pod 1,15, ale górą (od 5500 do 7000) nie utrzyma nic poza tym 1,08b.

Tego za flaszke nie wrzucę bez sporej ilości przeróbek :/ dlatego chcę zbudować swój, który będzie p&p.

CYTAT(przema72 @ Tue, 17 Nov 2020 - 18:27) *
generalnie większość tych symulacji jest błędna , bo symulują one przepływ do 4 cylindrów jednocześnie , trzeba zrobić 4 symulacje dla każdego cylindra osobno i wtedy nawet kiepskie fabryczne ssące wychodzą jednak dobrze

ekspertem nie jestem ale zjawiska falowe to zachodzą raczej w runnerach , rura dolotowa i plenum dostarcza powietrza do 4 cylindrów , wiec częstotliwość drgań jest 4 razy wieksza niż w pojedynczym runnerze , mówiąc krótko , plenum musiało by mieć mniejsze wymiary niż runner , kolejna sprawa ze wszystko to zachodzi tylko przy jednej częstotliwosci czyli tylko przy odpowiednich obrotach silnika , potem mamy już zdaje sie następne harmoniczne które są już słabsze

jedynie co to fale stojące wewnątrz plenum , dlatego robimy albo pochylone scianki albo okrągłe

ok, to co sugerujesz? albo inaczej - czy ktoś z Was, widzi ewidentnie skopany element/całość? jeśli ma to szanse działać, polepie dziada i wyśle gdzieś na pomiar przepływu smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomeczekcbr
post Wed, 18 Nov 2020 - 13:26
Post #17


Super User
Dołączył: Sun, 18 November 2018





ok. a nie masz walków od wolnossącego? wygląda to jakby miał duze współotwarcie zaworów. opóźniłbym ssący na próbę. nie jakieś małe, ciężkie turbo, szybko wstaje, a góry niema. jeszcze zależy od żeliwa ale wydaje mi się 320 to powinno zrobić, a masz zamknięty wg i 290. jak dobrze pamiętam to ciśnienia są dobre dla 16t czyli od 18t możesz wymagać nieco więcej..

Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Wed, 18 Nov 2020 - 14:03
Post #18


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(przema72 @ Tue, 17 Nov 2020 - 18:27) *
ekspertem nie jestem ale zjawiska falowe to zachodzą raczej w runnerach , rura dolotowa i plenum dostarcza powietrza do 4 cylindrów

To jak wytlumaczysz zmiany charakterystyki mocy i momentu w zależności od długości rury mierzonej od początku filtra aż do kolektora ?
Częsta tragedia - po założeniu stożka zaraz przy przepustnicy zamiast ory filtra moc i moment lecą na łeb na szyję względem serii.
RObiłem w swoim aucie pomiary na hamowni z różnymi długosciami rury i różnice sięgały 8KM i 10Nm gdzie najwyższa moc 187KM i niut 217Nm z 2L. W tej chwili mam rurę aż do przedniego zderzaka najdłuższą jak się dało i na niej jest najwyższa moc i najfajniejszy niut.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomeczekcbr
post Wed, 18 Nov 2020 - 15:33
Post #19


Super User
Dołączył: Sun, 18 November 2018





w amatorskim turbo pomija sie falowe dzialanie wszystkiego przed przepstnica. duza objetosc plenum stabilizuje cisnienie jak zbiornik kompresora. n/a jest jak mowisz inaczej.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
przema72
post Wed, 18 Nov 2020 - 19:43
Post #20


Forum Killer
Dołączył: Mon, 25 September 2006
Skąd: włoszczowa





CYTAT(kontrolm @ Wed, 18 Nov 2020 - 14:03) *
To jak wytlumaczysz zmiany charakterystyki mocy i momentu w zależności od długości rury mierzonej od początku filtra aż do kolektora ?
Częsta tragedia - po założeniu stożka zaraz przy przepustnicy zamiast ory filtra moc i moment lecą na łeb na szyję względem serii.
RObiłem w swoim aucie pomiary na hamowni z różnymi długosciami rury i różnice sięgały 8KM i 10Nm gdzie najwyższa moc 187KM i niut 217Nm z 2L. W tej chwili mam rurę aż do przedniego zderzaka najdłuższą jak się dało i na niej jest najwyższa moc i najfajniejszy niut.

może źle sie wyraziłem , zjawiska falowe zachodzą w każdej części dolotu , ale silnik pracuje ze zmienną częstotliwością , do tego dochodzi jeszcze tarcie powietrza , wiec runnery maja najwiekszy wpływ na harakterystyke napełniania bo mozna je zestroić pod częstotliwość silnika , ale plenum i dolot pracują na którejś harmonicznej drgań powietrza , wiec tutaj wiekszą wagę przywiązuje sie do pozostałych parametrów

wiec im dokładniej dostrojone są runnery , tym zjawiska falowe w dalszej częsci dolotu przestaja mieć znaczenie a liczy sie tylko przepływ , porównując różne konstrukcje łatwo dojść do wniosków

- itb na wysokie obroty ma długie runnery bo pojemność plenum jest "nieskonczona "
- nastepnie ten sam silnik z klasycznym kolektorem ssacym zestrojony na niższe obroty ma długie runnery i duże plenum
- ale w innej konfiguracji wystrojony na wyższe obroty ma krótsze runnery i mniejsze plenum

wiec wracajac do twojego pytania w błędnym uproszczeniu, masz 3 elementy dolotu , każda może być zestrojona pod inne obroty , jesli masz strojenie na 2 harmoniczne np 4000rpm i 8000rpm to bierze w nich udział w wiekszosci ssacy , ale możesz zrobić to na 3 harmoniczne 2000rpm , 4000rpm i , 8000rpm wtedy masz zysk na dolocie , który niestety tłumi potem zystki z innych elementów dolotu , dlatego producenci budują doloty o zmiennych geometriach , zysk mniejszy niż w przypadku zwykłego ssacego , ale ilość możliwiych harmonicznych duża wiec przebieg momentu płaski

i teraz jeśli mamy bardzo dobrze zbudowany ssacy pod ścisły zakres obrotów , to już sama rura dolotowa nie odgrywa roli jeśli tylko zapewnia swobodny przepływ , bo runnery i plenum pracują z niskimi harmonicznymi w których zysk jest najwiekszy , a rura dolotowa pracuje z wysokimi harmonicznymi w których zysk z falowania powietrza jest marginalnie mały


ale wracając do tematu , w tym ssacym to po pierwsze poprawił bym wlot do runnerów , nie koniecznie musza to być zaraz trąbki , wystarczyło by naspawać pierścienie i wyszlifować bo przepływ powietrza bardzo nie lubi kanciatych krawędzi ,
druga sprawa to przepustnica , powinna być możliwe jak najbliżej runnera , bo robienie tego przedłużenia pogarsza reakcjie na gaz a nie poprawia nic
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Tuesday, 23 April 2024 - 19:59